Ako si vybrať správny pleťový krém/olej/olejové sérum/maslo/šľahaný krém/masť

Táto dilema je jednou z najväčších čo sa týka výberu vhodných produktov, pretože pleťový krém tvorí spolu s čistením základ správnej starostlivosti. Pleťové krémy pokožku ochraňujú pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, ako sú rôzne formy žiarenia, prach, mikroorganizmy, mráz, vietor… Obzvlášť dôležité to je, ak trpíte napr. ekzémami či rosaceou, alebo je koža poškodená iným spôsobom (napr. rozškrabané miesta, precitlivenosť po preexfoliácii a pod.).

Taktiež zabezpečujú ochranu pred transepidermálnou stratou hydratácie (TEWL), aby vaša pokožka zostala aj naďalej zdravá, pevná, pružná a dokázala plniť svoju funkciu na 100%.

V neposlednom rade správne pleťové krémy tiež dokážu riešiť aj nedokonalosti, s ktorými bojujeme, napr. pigmentácie, nejednotný tón pleti, prebiehajúce zápaly, upchávanie pórov a pod.

O to dôslednejší by sme preto mali byť pri výbere správneho pleťového krému, nemyslíte?

Pre väčšinu z vás je práve pleťový krém gro celej starostlivosti a najčastejšie sa pýtate práve na to, ktorý je pre vás ten naj. Aby ste však z neho vyťažili maximum, nesmiete zabudnúť na správne čistenie! Ak si totiž pleť nevyčistíte dôsledne, bude zbytočné používať hoci aj ten najdrahší pleťový krém, keďže nebude mať šancu cez nečistoty dostatočne pôsobiť. A naopak, môže dokonca dochádzať k nabaľovaniu nečistôt a zložiek krému, čím sa vaše póry budú upchávať vo zvýšenej miere, pričom koža sa môže vo zvýšenej miere snažiť všetky nečistoty dostať preč – a robí to zvýšenou tvorbou mazu. Zrazu budete bojovať s tzv.čiernymi bodkami, míliami, upchatými pórmi, zvýšenou tvorbou zápalov, či nadmerným mastením.

Viac si prečítajte o čistení pleti v článku Ako si vyčistiť pokožku a zároveň nenarušiť jej funkcie alebo v článku Povedzte ÁNO viackrokovému čisteniu pleti a budete prekvapení výsledkami

Takisto správna tonizácia, hoci mnohí ju považujú za zbytočný krok, môže zvýšiť účinok pleťových krémov, upraví pH pleti po čistení a opláchnutí vodou, preto ja určite odporúčam zaradiť aj pleťové tonery, resp. aspoň jednoduché kvetinové a bylinkové vody. Zmenu naozaj pocítite, to vám garantujem.

V článku Tonizácia pleti – prečo po čistení potrebujete aj pleťovú vodu som zhrnula, prečo je tonizácia dôležitá.

Poďme si ale najprv ešte ozrejmiť, aké skupiny zložiek nachádzame v krémoch a prečo sú dôležité.

HUMEKTANTY

Tieto vo vode rozpustné zložky majú vysokú absorpčnú schopnosť a priťahujú vodu z vonkajšieho prostredia, aj z epidermis. Napomáhajú hydratácii kože, pri ich vysokom obsahu v produkte však môžu paradoxne vysúšať (jedná sa najmä o vysoký podiel glycerínu, alebo aj obľúbenej kyseliny hyalurónovej – čiže nie vždy je lepšie, že čím vyššia koncentrácia, tým lepší produkt). Najlepšie fungujú v kombinácii s okluzívami. Najlepšími humektantami sú glycerín, kyselina hyalurónová, AHA kyseliny, aloe vera alebo propylénglycol.

OKLUZÍVA

Ide o zložky, ktoré pokrývajú stratum corneum (vonkajšiu vrstvu kože), a tým zabraňujú transepidermálnej strate hydratácie (transepidermal water loss – TEWL). Najmä suchá pokožka z nich môže vyťažiť maximum, preto by mal byť ich podiel vyšší. Pri produktoch pre mastnejšiu pleť by mal byť podiel znížený. Za najlepšie okluzívne látky sa v kozmetike považujú tieto dve: mineral oil a petrolatum. Čiže ropné deriváty. Tomu sa v prírodnej kozmetike snažíme vyhnúť, a sú nahradené rastlinnými olejmi, najmä tie, ktoré obsahujú vyšší podiel kyseliny linolovej (pupalkový, slnečnicový, jojobový, hroznový, konopný, makový…)

EMOLIENTY

Emolienty zmäkčujú, vyživujú a vyhladzujú pokožku, vypĺňajú priestory po olupujúcich sa kožných bunkách – korneocytoch. Mnohé emolienty majú zároveň aj funkciu okluzív a okluzívnych humektantov. Patria tu napr. rôzne rastlinné oleje (skvalán, ricínový, mandľový, arganový, avokádový, šípkový, kokosový…), takisto aj rastlinné maslá (napr. bambucké maslo), ale aj ceramidy.

A v skratke by som chcela tiež zhrnúť dôležitú podstatu vody a olejov v pleťových krémoch. V tomto článku sa ostatným zložkám produktov venovať nebudem, necháme si to na inokedy.

Voda v kozmetike 

Voda je dôležitou súčasťou kože. Vekom sa stráca prirodzene a stráca sa tiež v nadmernom množstve aj vtedy, ak sa o pokožku staráte zle. Ak ju príliš odmasťujete a vysúšate produktami s obsahom nešetrných tenzidov, alkoholu aj mydlami. Hydratáciu pokožky je potrebné zabezpečiť nielen zvnútra, ale aj zvonku a vtedy práve kozmetika dokáže pomôcť. Hydratovať potrebuje každý typ pleti, aj tá mastná. Voda je preto hlavnou súčasťou kozmetických produktov a nosičom humektantov a aktívnych látok vo vode rozpustných.

Emulzné krémy teda obsahujú okrem rastlinných olejov aj vodnú zložku, ktorá je však často tvorená obyčajnou vodou. To vidím ako nevýhodu bežne dostupných komerčných krémov. Nie je na tom nič zlé, ale ak sa to dá urobiť lepšie, prečo to neurobiť. Preto sme bežne zaužívané spôsoby zmenili a nahradili sme celú vodnú fázu kvetinovými a bylinkovými vodami, ktoré sú síce cenovo vyššie, ale sami o sebe sú aktívnou látkou a môžu výrazne napomôcť k vyriešeniu kozmetických problémov.

Nevýhodou takýchto emulzných krémov je fakt, že ak niekde je vodná zložka, radi sa tam rozmnožujú mikroorganizmy. Takýto produkt preto vyžaduje pridanie konzervačných látok. Aj tu sme inovovali, a na rozdiel od bežne dostupných produktov, majú tie naše krémy zabezpečenú konzerváciu veľmi šetrným, ale zároveň účinným spôsobom. Pri výrobe nepoužívame klasické konzervačné látky, ale vytvárame tzv. samokonzervačný systém, kde dané aktívne látky majú pre pokožku benefity, sú veľmi šetrné a zároveň zabezpečujú správnu konzerváciu produktu. Svojou účinnosťou môžu konkurovať klasickým konzervačným látkam aj čo sa týka doby spotreby produktu, ale držíme sa hesla: as much as necessary, as little as possible. Čiže používame množstvá, ktoré zabezpečia dostatočnú trvanlivosť, no zase nie je nutné, aby produkt vydržal roky a prežil snáď aj tretiu svetovú (obrazne povedané).

Oleje v kozmetike

V kozmetickom priemysle sú oleje veľmi dôležité. Sú nosičom aktívnych látok rozpustných v olejovej zložke a napomáhajú udržiavať hydratáciu kože. Nie je však olej ako olej…

Ropnými derivátmi sa väčšina z vás nechce natierať. Ale mnohí si zloženie produktov, ktorými natierajú seba a svoje deti ani nečítajú… A tak sa natierajú syntetickými emolientami na báze silikónov, ako sú napr. zlúčeniny s príponami –siloxane, –dimethicone, a tiež inými ropnými derivátmi, ako je Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Paraffin, Petrolatum, Mineral oil – to sú ropné deriváty, ktoré majú síce dobré technické vlastnosti, ale majú len jednu úlohu – zabrániť strate hydratácie. Aj keď nejde o vyslovene škodlivé zložky, neobsahujú žiadne ďalšie pokožke prospešné zložky, ako sú antioxidanty či esenciálne mastné kyseliny, ktoré naša koža dokáže využiť vo svoj prospech, ako to býva u rastlinných olejov. Tie majú pre našu pokožku význam nielen ako okluzanty/emolienty, ale majú hlavne ďalšie benefity v podobe obsahu esenciálnych mastných kyselín, z ktorých sú zložené a veľmi podobné tukom, ktoré obsahuje ochranný film kože. Pre telo sú preto prirodzenejšou voľbou, lebo ich naozaj dokáže využiť. Dokážu nám pomôcť pri zápaloch, podporujú tvorbu ochranného filmu, chránia pred pôsobením voľných radikálov.

Olejová zložka výrobkov je veľmi dôležitá, preto zodpovedne vyberajte to, čo je pre pokožku benefitom a nie to, čo len navodzuje falošný pocit hebkosti.

Produkt, ktorým zakončujete celú rutinu, by mal obsahovať aj olejovú fázu. Len tak predídete TEWL. 

Transepidermálna strata hydratácie (TEWL) a narušenie ochranného filmu kože

Naša pokožka má na povrchu ochrannú bariéru tvorenú prevažne lipidmi. Viac sa o ochrannom filme dozviete v článku Najdôležitejší princíp starostlivosti o pleť, ktorý je kľúčom k zdravej pokožke

Čo sa stane, ak na kožu nanesieme vodu? Zostane na povrchu. Lipidová vrstva zabraňuje vode dostať sa hlbšie do pokožky.

Čo sa stane, ak na ňu nanesieme olej? Penetruje hlbšie. Teda zložky olejov sa dokážu dostať cez túto lipidovú vrstvu.

Časť olejov na povrchu zostáva, a tak to má byť: chránia kožu pred transepidermálnou stratou vody. Tento proces sa deje neustále, a pokiaľ narušíme ochrannú lipidovú vrstvu (teda prirodzený ochranný film), a nepomôžeme si ani dodaním lipidov zvonku, pokožka stráca vodu oveľa rýchlejšie a vo väčšom množstve.

Dôsledky transepidermálnej straty hydratácie a narušenia ochranného filmu sú nasledovné:

  • suchá pokožka, šupinky,
  • rýchlejšia degradácia kolagénu,
  • zmena integrity kože (zhrubnuté a stenčené miesta),
  • vrásky, jemné línie, rozšírené póry,
  • mílie, tzv. čierne bodky, masívnejšie zápalové procesy = vyrážky, upchávanie pórov,
  • citlivá pleť, alebo naopak paradoxne premastená pleť,
  • v neposlednom rade tiež narušená imunita, keďže aj tento ochranný film kože je súčasťou imunitného systému (Pokožka tak nie je dostatočne chránená pred baktériami a vírusmi, ale ani pred hlbším penetrovaním zložiek kozmetiky, ktoré za normálnych okolností sú schválené pre použitie v kozmetike do istých koncentrácií. Tie sú však stratou ochrannej bariéry prekročené, a takéto látky dokážu preniknúť hlbšie, vo väčších množstvách až do krvného obehu. A to môže mať nepriaznivé dôsledky pre náš organizmus. Viac sa o penetrácii zložiek cez kožu do krvného obehu dozviete v článku Dokážu preniknúť zložky z vášho obľúbeného krému cez pokožku až do krvi?)

Preto je obsah olejov v produktoch nesmierne dôležitý. Mnoho produktov na trhu však obsahuje minimum olejov (a obzvlášť miminum rastlinných olejov) a maximum vody. Prečo? Lebo obyčajná voda a ropné deriváty sú samozrejme lacnejšie.

Ako teda vybrať to správne?

A je vôbec vhodné používať oleje (resp. bezvodé krémy) namiesto klasického krému? 

Pleť každého z nás má svoje špecifiká, či už čo sa týka veku, genetických predispozícií, aktuálneho stavu vášho vnútra, čo sa prejaví aj navonok alebo aktuálnych vonkajších podmienok, ktorým musí koža čeliť.

Široká ponuka rôznych pleťových produktov nám voľbu značne sťažuje. Prírodná kozmetika sa dostáva do popredia čoraz viac a s ňou pribúdajú na trh nové formy odlišné od klasických emulzií. Zákazníci siahajú aj po nepoznaných a neprebádaných produktoch, ako sú oleje či bezvodé balzamy/maste. Očakávajú od nich to isté, ako od bežnej klasiky. Rozdiel medzi nimi je obrovský – či už z hľadiska aplikácie, ale aj pocitu na pleti, hydratačného efektu a ďalších aspektov.

Olejová aj vodná zložka tvoria teda dôležitú súčasť produktu. Pleť začína fyziologicky starnúť približne vo veku 25 rokov. Pokožka je krehkejšia, stráca elasticitu a hydratáciu, je suchšia. Dokonca môže mať problémy s tvorbou vlastného ochranného filmu. Čas nezastavíme, ale včasná prevencia pomôže mladistvý vzhľad našej pleti udržať oveľa dlhšie. Pretože čím je pleť suchšia, tým viditeľnejšie sú aj vrásky.

Preto je dôležité zohľadniť nielen jej ochranu pred vonkajšími vplyvmi a TEWL pomocou olejov, ale aj hydratačnú časť.

Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, s akými druhmi pleťových produktov, ktoré majú plniť funkciu krémov, sa môžeme v prírodnej kozmetike, napr. aj našej značky stretnúť.

Klasický emulzný systém

Ide o spojenie vodnej a olejovej fázy za vzniku emulzie. Tento typ krémov označujeme ako klasické krémy, a väčšina z vás pozná pod pojmom krém práve tieto.

Na pokožke sa ľahko roztierajú, dobre sa vstrebávajú, je možné ich aplikovať priamo na suchú pleť. Hlavnou výhodou je, že hydratujú a môžu obsahovať prospešné aktívne látky rozpustné v tukoch, ale hlavne tie, ktoré sú rozpustné vo vode a takisto humektanty, teda vodu viažúce zložky.

Olej/olejové sérum

Ide buď o jednozložkový olej (napr. opunciový, konopný, arganový či šípkový), ktorý môžete ľahko začleniť do bežnej rutiny, alebo tzv. olejové sérum tvorené zmesou olejov, prípadne zmes olejov + esenciálne oleje (roll on séra) alebo zmes olejov + nejaká aktívna látka (očné sérum, bakuchiol, astaxantín).

Oleje a olejové zmesi sú v tekutej forme, nanášajú sa na navlhčenú pokožku v množstve pár kvapiek.

Zásadný rozdiel oproti krémom je však v tom, že ide o produkty bez obsahu vodnej zložky a neobsahujú tiež žiadne humektanty = teda NEHYDRATUJÚ. Dokážu len udržať aktuálnu hydratáciu našej pokožky a zabrániť TEWL.

Šľahaný krém/maslo/masť

To isté platí aj o ďalších produktoch bez obsahu vodnej zložky, a teda skupina bezvodých “krémov”, ako sú šľahané krémy, balzamy, maste alebo jednozložkové rastlinné maslá.

Takéto produkty sú hutnejšie, ich textúra je tuhšia, môžu obsahovať dokonca rastlinný či včelí vosk, rôzne druhy masiel a olejov. Veľmi dobre fungujú ako tzv. bariérové krémy. Ani táto skupina neobsahuje vodnú zložku, a teda nehydratuje.

Výhody tejto bezvodej skupiny sú nesporne zaujímavé:

  • nevyžadujú využitie konzervačného systému, keďže je tam minimálne riziko kontaminácie (ak samozrejme nejdete do toho mokrou rukou alebo sa tam nedostane vzdušná vlhkosť),
  • stačí použiť veľmi malé množstvo (Pre porovnanie: ak by bežné krémy obsahovali dajme tomu 20% olejovej zložky, pri správnom používaní by napr. taký mangový krém 60 ml vydržal ako 5 emulzných krémov 60 ml. Ak vám nevydrží, asi ho používate vo väčšom množstve, než reálne potrebujete. Takže väčšie balenia neplánujeme. Navyše väčšinou sa v bežných emulzných krémoch používajú oleje v nižších %, takže tých 20% rastlinných olejov som ešte nadhodnotila),
  • veľmi dobre chránia pred TEWL a oleje, maslá a vosky majú funkciu okluzív a emolientov.

Nevýhodou je však to, že nanášanie nie je štandardné, nevstrebávajú sa tak rýchlo a tak dobre, a je trochu náročnejšie sa naučiť s nimi pracovať.

Je vhodné ich používať ako náhradu pleťových krémov?

Mnohí z vás ich používajú často jednozložkové oleje ako náhradu krémov. Vzhľadom na nulový obsah vody, a teda aj humektantov, preto nie sú plnohodnotnou náhradou klasického pleťového krému.

Môžete ich samozrejme používať aj ako náhradu krému, ale iba v prípade, že nepotrebujete dodať koži hydratáciu. Čiže ak máte bezproblémovú pleť, ktorej stačí preventívna starostlivosť.  Ak však nechcete, aby zostali “sedieť” na povrchu kože ako mastný film, musia sa nanášať na navlhčenú pleť! Je potrebné ich vmasírovať a vytvoriť formu “dočasnej” emulzie. Inak hrozí upchávanie pórov, a tiež to, že mazové receptory vyhodnotia, že na pokožke je dostatok mazu a môžu obmedziť činnosť mazových žliaz. Čiže paradoxne, môže dochádzať k vysušeniu.

Ak sa ich nechcete vzdať (čo vôbec nemusíte robiť, pretože výhody sú nesporné), ideálne bude kombinovať ich s emulznými krémami, alebo používať ďalšie produkty, ktoré dodajú hydratáciu a humektanty, ako sú komplexnejšie hydratačné pleťové vody (nie hydroláty) a hydratačné pleťové séra.

Častou kombináciou sú kvetinové a bylinkové vody + oleje/bezvodé krémy, ale vzhľadom na to, že čisté hydroláty neobsahujú žiadne humektanty, nie sú tak hydratačné, čo vo vyššom veku naozaj nemusí byť dostačujúce.

Ako si z toho pre seba vybrať čo najlepšie?

Posnažím sa poukázať na rôzne aspekty výberu.

Z hľadiska FUNKČNOSTI

Najdôležitejším rozdielom je teda schopnosť hydratácie. To som myslím rozobrala dostatočne vyššie.

  • Ak teda potrebujete hydratovať, vyberte si emulzný krém.
  • Ak máte pleť bez problémov, mladú a nepotrebujete riešiť hydratáciu, môžete si vybrať aj niektorý zo šľahaných pleťových krémov, ktorý ochráni pred TEWL a udrží vlastnú hydratáciu kože.

Pri funkčnosti by som ale rada ešte spomenula aj to, že emulzné pleťové krémy majú komplexnejšie zloženie a obsahujú aktívne látky, ktoré sú účinnejšie a pôsobia rýchlejšie, než samotné oleje a maslá.

  • Ak vyžadujete aj ďalšie účinky, než len primárne ochrana, vyberajte emulzné krémy.
  • Ak vám postačí jednoduché zloženie, alebo máte napr problémy poškodenou kožou či obdobie výraznej precitlivenosti, vyberajte zo šľahaných pleťových krémov.

Z hľadiska APLIKÁCIE

Pri emulzných krémoch nie je problém – klasické nanášanie je jednoduché, rýchle. Nemusíte pleť vopred navlhčovať, ale ja by som to aj napriek tomu odporučila – je to pre pokožku výhodnejšie. Ak krém obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá na seba dokáže naviazať veľké množstvo vody, tak by som určite odporúčala navlhčiť, pleť bude lepšie hydratovaná.

Pri olejoch a bezvodých krémoch je to o niečo zložitejšie. Jednozložkové oleje môžete nanášať na navlhčenú pokožku buď ako samostatnú vrstvu pod krém, alebo 1-2 kvapky primiešať do krému, prípadne naniesť 2-3 kvapky ako samostatnú vrstvu na krém – tiež by bolo vhodné pleť navlhčiť prestriekaním pleťovou vodou alebo hydrolátom (naniesť ho na záver je ideálne najmä v zime a v chladnejšom období, ako ochrana pred mrazom a vetrom).

Musíte vyskúšať sami, čo vám sedí najlepšie. (Ak však máte sérum na báze oleja s aktívnou látkou, napr. Bakuchiol alebo Astaxantín, odporúčam nanášať pod krém, nie na záver a ani miešať s krémom by som neodporučila).

  • Ak sa nechcete zaťažovať nanášaním, chcete aby sa vstrebal krém rýchlo, a používate napr. aj makeup, vyberajte emulzné krémy.
  • Ak máte na seba a aplikáciu produktov dostatok času, nevadí vám komplikovanejšie nanášanie, a nevyžadujete rýchle vstrebanie, vyberajte bezvodé produkty.

Z hľadiska CITLIVOSTI PLETI

Vzhľadom na legislatívu rozlišujeme pri produktoch starostlivosti o kožu 2 pojmy – kozmetika a liečivo. Ošetrovanie kozmetikou (bez ohľadu na pôvod) je určené pre zdravú pokožku. Na liečenie sa používajú liečivá, ktoré predpisuje lekár. Prírodná kozmetika nie je v žiadnom prípade hypoalergénna a ani liečivá, ako sa mnohí mylne domnievate. Práve naopak, ak si nedáte pozor, môžete si viac uškodiť, ako pomôcť. Preto ak máte “chorú” pokožku či problémy s alergiami, veľmi dobre by ste si mali rozmyslieť ďalšiu starostlivosť.

Jedným z najčastejších alergénov sú práve esenciálne oleje. Dôvodom, prečo sa vo viacerých našich produktoch nachádzajú, je primárne ich pozitívny účinok z hľadiska aromaterapie (napr. protizápalový, podporujúci regeneráciu, antifugálny a pod.), ale tiež príjemná vôňa. Obsahujú však zložky, ktoré môžu vyvolať podráždenie či alergické reakcie, preto sa všetky tieto zložky musia uvádzať aj v zložení produktu.

V našej ponuke sa nachádzajú produkty, ktoré cielene pozitívne vlastnosti esenciálnych olejov využívajú, ale nájdete u nás aj také, ktoré ich neobsahujú vôbec.

  • Ak máte zdravú pokožku, nemáte problémy s alergiami napr. na citrusy či orechy, môžete si vyberať čokoľvek z prírodných produktov. 
  • Ak máte pokožku poškodenú, alebo viete presne, ktorým alergénom sa musíte vyhýbať, zvážte dôkladne výber, prečítajte si zloženie a vyberajte skôr produkty, ktoré sú jednoduchšie zložením, obsahujú menej zložiek, a prípadne neobsahujú žiadne esenciálne oleje. 

Z hľadiska KONZERVÁCIE

V tomto majú zase výhodu bezvodé krémy a oleje. Nepotrebujú pridávanie konzervačných látok, a ani manipulácia s nimi potom nemusí byť úplne prísna na hygienu, ako je to pri emulzných krémoch, ktoré sú v prípade prírodných náchylné na znehodnotenie mikroorganizmami.

  • Ak vám konzervácia nevadí (v prípade našich emulzných krémov sú tieto látky dokonca pre pokožku benefitné aj iným spôsobom), ste pri prírodných krémoch zvyknutí na prísne dodržanie hygieny a skladovania, viete krém spotrebovať rýchlejšie, vyberajte emulzné krémy.
  • Ak striktne vyžadujete, aby krém neobsahoval konzervačné látky, nechcete sa úplne zaťažovať prísnymi hygienickými požiadavkami (ale samozrejme, hygiena musí byť vždy dodržaná), vyberajte bezvodé produkty.

Z hľadiska OBALOV

To, v akom obale bude produkt balený, vždy záleží od viacerých faktorov, aj keď väčšinou vy ho vnímate cez ekológiu a udržateľnosť.

Emulzné krémy sú náchylné na kontamináciu a vzhľadom na to, že nepoužívame klasické konzervačné systémy, aby sme zabezpečili dostatočnú dobu spotreby a 100% stav produktu pri skladovaní, odosielaní a používaní, kompromisom je pre nás airless systém. Pre maximálnu ochranu nových pleťových krémov sme použili inovatívne airless dávkovače, ktoré sú veľmi sofistikované a fungujú na princípe podtlaku. Po stlačení pumpičky sa dno posúva hore a krém sa z tuby vytláča bezo zvyšku. Airless dávkovače tak zabraňujú kontaktu výrobku so vzduchom, zabezpečujú maximálne hygienické, jednoduché a presné nanášanie, a tým zabraňujú kontaminácii výrobku baktériami a plesňami nielen zo vzduchu, ale aj pri manipulácii s krémom. Vďaka týmto obalom je životnosť krému značne predĺžená. A preto boli jasnou voľbou pre naše citlivé produkty.  Nové dávkovače sú priehľadné, takže budete presne vedieť, ako rýchlo sa produkt míňa a kedy je potrebné dokúpiť nový. Na jedno „pumpnutie“ dávkovač vytlačí 0,2 ml produktu. Nevýhodou z toho ekologického hľadiska je to, že sú tieto dávkovače plastové.

Bezvodé produkty si môžu dovoliť byť zabalené aj v ekologickejšom sklenenom tégliku či fľaške. Tmavé sklo navyše chráni pred oxidáciou olejov a masiel. Sklenené nádoby môžete v rámci recyklačného programu vrátiť späť k nám. Tu je však nevýhodou nepresné naberanie, šprtanie prstami (a ak sú mokré, ľahko môžete produkt kontaminovať), vzdušná vlhkosť.

  • Ak preferujete komfortné, presné a hygienické nanášanie, vyberajte emulzné krémy.
  • Ak preferujete sklenené obaly, vyberajte bezvodé produkty.

Z hľadiska KOMEDOGENITY

Komedogenita začína byť pomaly “škaredé” slovo, ale nič nie je čiernobiele, a preto by som rada pridala svoj pohľad na stupeň komedogenity olejov a masiel.

Hodnotenie podľa stupňa komedogenity by nemalo byť striktné, nakoľko je tu viac uhlov pohľadu. Komedogenita sa testovala na ušiach zajacov, avšak tie sú oproti našej pokožke citlivejšie, preto to nie je úplne presné. Takisto záleží veľa od pomeru olejov a masiel, a celkovej koncepcie produktu. Najviac však záleží na type pokožky. Nie každý reaguje na rovnakú zložku rovnako a máme aj medzi našimi zákazníkmi výnimky, keď skvalán má stupeň komedogenity 0 a predsa sa našla zákazníčka, ktorej póry upchával. Dôležité je preto to, ako sadne produkt tej vašej pokožke.

Rozdiel medzi emulziou a bezvodým produktom však z hľadiska komedogenity je.

  • Ak máte sklon k upchávaniu pórov, vaša pokožka preferuje ľahšie konzistencie, vyberajte emulzné pleťové krémy.
  • Ak nemáte problémy s upchávaním pórov, môžete si dovoliť aj bezvodé produkty.

Z hľadiska STABILITY

Stabilitu produktov ovplyvňujú vonkajšie podmienky ako je teplo alebo chlad, či podmienky pri preprave. Pri vyšších teplotách sa môže kľudne stať, že bezvodé produkty ako sú maslá alebo balzamy, či šľahané krémy, túto teplotu úplne nezvládnu a roztopia sa. Pri maslách a balzamoch to tak nevadí, lebo stuhnú späť do svojho pôvodného stavu a na kvalite to neuberie. Avšak šľahané krémy strácajú svoju našľahanosť, textúru a objem, čiže sa z nich stanú hutné balzamy s menším objemom. A práve tá našľahanosť je príčinou príjemnej manipulácie a ľahšieho naberania. Už neraz sme tiež riešili počas leta, že namiesto tuhého telového balzamu prišla iba premastená krabička. Preto v lete tieto produkty vyradzujeme. A to prosím zvážte aj pri cestovaní počas leta.

Emulzné krémy však tieto teploty v pohode ustoja a zostávajú v nezmenenom stave (samozrejme, pri dlhodobom pôsobení a naozaj vysokej teplote sa môže stať, že ani emulzia to nezvládne).

  • Ak plánujete cestovať, nosíte krém v kabelke, chcete objednávať aj v lete, potom vyberajte emulzné pleťové krémy.
  • Ak viete zabezpečiť správnu teplotu skladovania a prepravy, môžete zvoliť bezvodý krém.

Z hľadiska ČASU – deň/noc

Počas dňa si pleť vyžaduje skôr produkty zamerané na ochranu pred vonkajšími vplyvmi a TEWL, avšak príjemnejšia je pre ňu ľahšia textúra krémov, preto sme koncept emulzných pleťových krémov maximálne prepracovali a vyladili tak, aby zabezpečili kvalitnú výživu pleti a zároveň pleť počas dňa nezaťažili. Obzvlášť v prípade, že nanášate aj makeup a SPF krém (ktorý je cez deň takisto nutný).

Počas dňa je pleť namáhaná tým, že vynakladá veľa energie na ochranu pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Počas noci sa pleť regeneruje. Vtedy znesie aj hutnejšie výživnejšie a mastnejšie textúry. Aj preto naše bezvodé krémy máme zaradené v tejto kategórii.

  • Ak počas dňa máte radšej ľahšiu textúru pod makeup, vyberajte emulzné pleťové krémy.
  • Ak chcete počas noci dopriať pleti výživnejší hutnejší krém, môžete voliť bezvodé produkty.

Z hľadiska ROČNÉHO OBDOBIA

Tu platí podobný princíp ako pri hľadisku deň-noc. Počas leta sú ideálnejšie ľahšie textúry, keďže sa asi všetci dosť potíme a nikto nemá rád pocit mastnej upotenej pokožky na tvári. Počas zimy je zase vhodné pleť ochrániť aj hutnejšími krémami, ktoré vytvoria bariéru.

Tu by som sa možno chcela vyjadriť aj k jednému z mýtov – a to, že v zime sa krémy na báze vody, teda emulzné hydratačné krémy, nepoužívajú, lebo v mrazoch na pleti zamrznú. Je to naozaj hlúposť, nebojte sa, určite vám na tvári krém nezamrzne. Navyše, pleť je práve v tomto období zvyčajne suchšia, a tak zvýšená hydratácia bude len na úžitok.

  • Počas leta voľte ľahké emulzné pleťové krémy.
  • Počas zimy môžete pre lepšiu ochranu pred mrazom a vetrom buď kombinovať bezvodé produkty s emulznými krémami (čiže pridáte pár kvapiek oleja, prípadne bezvodý krém nanesiete ako poslednú vrstvu), alebo použite iba bezvodý krém.

Z hľadiska CENY

Toto je tiež nemenej dôležitý aspekt výberu, lebo samozrejme chápem, že každý chce nakúpiť výhodne. Aj keď podľa mňa by to určite nemal byť hlavný dôvod. Často vás to zvádza práve k nákupu bezvodých pleťových krémov, ktoré sú porovnateľne lacnejšie a balenie je väčšie, než u našich emulzných krémov. Veľakrát ste však sklamaní, nakoľko nejde o klasické krémy, ako ste očakávali. Priepastný rozdiel však nie je len v ich cene, ale najmä v zložení a spôsobe výroby.

Emulzné krémy sú prepracované produkty, ktoré obsahujú oveľa viac zložiek (cca 15 a viac), než tie na báze masiel a olejov pozostávajúce z cca 6 surovín. Emulzné krémy si vyžadujú oveľa viac času, vedomostí a zručností na prípravu receptúry, aj výrobu celkovo.

Takisto si vyžadujú komplikovanejšie, dlhšie a finančne náročnejšie testovanie, aby sme takýto produkt mohli z legislatívneho hľadiska umiestniť na trh.

Podstatný je však obsah aktívnych látok, pretože tie sa na rozdiel od olejov a masiel pohybujú rádovo v desiatkach či stovkách eur. A o kolekcii Solution a cenách za suroviny radšej ani nehovorím.

  • V konečnom dôsledku, ako som už písala, ak teda nevyžadujete od krému, aby hydratoval a obsahoval nejaké aktívne látky cielené na rýchlejšie riešenie problémov, potom aj bezvodé krémy neurazia.
  • Ak však chcete ľahšiu aplikáciu, rýchle vstrebanie, a cielené riešenie problémov, prípadne už ste v zrelej vekovej skupine, tak budú vhodnejšie práve tie emulzné, pretože úprimne napíšem, že očakávať od olivového krému v 50-tke nejaký zázrak pri eliminácií vrások, pigmentácii či dodaní hydratácie, nie je naozaj veľmi na mieste.

Z hľadiska VÔNE

Príjemná vôňa je určite dôležitá, ale z hľadiska benefitov mi nepríde úplne vhodné parfumovať pleťový krém len preto, aby pekne voňal. Esenciálne oleje v nich obsiahnuté majú iné funkcie. V ponuke však máme pleťové produkty aj s ich obsahom, ale aj bez nich.

V prírodnej kozmetike je výber podľa vône trocha náročnejší, teda aspoň čo sa týka našej značky, lebo väčšina surovín má svoju vlastnú charakteristickú vôňu (používame najmä nerafinované verzie), a tá sa prenáša aj do konečného produktu. Niekedy je príjemná, niekedy menej príjemná. Medzi jednotlivými šaržami daného produktu sa dokonca môže mierne líšiť.

Z našej ponuky je preto veľmi ťažké vybrať produkt, ktorý by vôbec žiadnu arómu nemal, resp. mal iba neutrálnu arómu. K prírodnej kozmetike naturálne charakteristické arómy surovín patria, preto ak očakávate niečo úplne bez vône, asi naše produkty nebudú podľa vášho gusta. V kolekcii Solution však nájdete väčšinu produktov bez obsahu esenciálnych olejov, preto ak hľadáte niečo s neutrálnou jemnou arómou, toto bude vhodná voľba.

Z hľadiska MOŽNOSTI KOMBINÁCIE S ĎALŠÍMI PRODUKTAMI

Existujú ľudia, ktorým sadne doslova všetko. Existujú však aj ľudia, ktorým sadne len máloktorý krém na 100%, prípadne radi by ho doplnili aj ďalšími produktami, doladili si starostlivosť podľa seba, alebo sú možno alergickí či citliví na niektoré zložky.

  • Ak chcete produkty kombinovať s ďalšími, ako sú rôzne séra, masky, tonery a pod., čiže mať viackrokovú starostlivosť vyladenú do detailov a riešiť viacero čiastkových problémov rôznymi produktami, aby to sadlo presne vašej pleti, vyberajte si krémy jednoduchšie, s menším počtom zložiek, ktoré môžete ľahko doplniť (u nás je to klasická kolekcia Kvitok). 
  • Ak hľadáte pleťový krém, ktorý by riešil viacero problémov naraz a nepotrebujete riešiť žiadne ďalšie stavy vašej pleti, môžete zvoliť komplexnejšie krémy (u nás je to prémiová kolekcia Solution). 

Z hľadiska VAŠEJ “LENIVOSTI”

Toto kritérium prosím berte s veľkou rezervou, nejde úplne o lenivosť ako takú. Skôr to súvisí s tým, koľko času a energie chcete venovať celkovej starostlivosti o pleť. A tiež s tým, koľko času chcete venovať štúdiu zložiek a účinkov produktov. Je to také pokračovanie predošlého kritéria.

Nie každému sa totiž chce hodiny študovať kombinovať rôzne produkty do dosiahnutia dokonalosti a vyžíva sa v tom. Niekomu ozaj stačí pár základných produktov, ktoré už za neho doladil niekto iný.

  • Ak si chcete doladiť starostlivosť do detailov a máte na seba viac času, vyberajte si opäť jednoduchšie krémy s menším počtom zložiek. 
  • Ak chcete mať rutinu jednoduchú, ale zároveň komplexnú, môžete zvoliť komplexnejšie krémy. 

Všetko ale záleží na vašich preferenciách, a sami musíte zvážiť, ktoré hľadisko je pre vás dôležité viac, a ktoré zaváži menej. Musíte skúšať a hľadať to najlepšie pre seba a svoju pleť, neriadiť sa tým, čo sadlo kamarátke, pretože okrem týchto vecí musíte zhodnotiť aj reálny typ a stav vašej pleti.

Tieto informácie sú podrobne rozpísané v článku Rozdiel medzi typom a stavom pleti (a ako si podľa toho nakombinovať tie správne produkty pre krajšiu a zdravšiu pleť)

Na záver ešte pre istotu spíšem zoznam emulzných krémov a bezvodých krémov, ak by predsa len potreboval ťahák a nechcelo sa mu študovať zloženie. Verím, že teraz už nebudete mať najmenší problém si vybrať.

EMULZNÉ KRÉMY

denné:

Arganový krém s kyselinou hyalurónovou

Malinový krém s kyselinou hyalurónovou a kofeínom

Slivkový krém s kolagénom a Q10

Konopný krém s uhorkovým extraktom

Marhuľový krém s banánovým extraktom

Očný krém s plamatkou a prasličkou

Denný pleťový krém CBD

nočné:

Arganový krém s granátovým jablkom a B5

Malinový krém s AHA kyselinami a B5

Slivkový krém so skvalánom a B5

Konopný krém s lopúchom a B5

Marhuľový krém s aloe vera a B5

denné/nočné:

Spevňujúci pleťový krém/Firming face cream – WELL AGING

Upokojujúci pleťový krém/Soothing face cream- SENSITIVE 

Prečisťujúci pleťový krém/Purifying face cream – BALANCE

Prebiotický pleťový krém s ceramidmi – Dvojitá ochrana

BEZVODÉ KRÉMY

Avokádový krém s murumuru a kombo maslom

Mangový krém s cupuacu maslom

Olivový krém s kokum a kombo maslom

Bambucký krém (je síce zaradený skôr ako telový krém, ale ide o celotelový krém, takže ho môžete bez obáv použiť aj na tvár)

Nočný pleťový balzam CBD

Pomohol vám tento článok pri výbere toho správneho krému? Ktoré hľadisko je pre vás najdôležitejšie? Dajte nám vedieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *