Rozdiel medzi typom a stavom pleti (a ako si podľa toho nakombinovať tie správne produkty pre krajšiu a zdravšiu pleť)

Kľúčom pre zdravú a krásnu pleť sú nielen správne produkty, ale najmä systematická, pravidelná a správna starostlivosť. Aby sme si ju vedeli vyskladať na mieru, musíme poznať nielen svoj typ pleti, ale aj celkový stav pleti. Čaká nás trochu dlhší článok, ale veľmi dôležitý pre správny výber kozmetických produktov, tak verím, že to zvládnete.

 

Prečo by sme mali vedieť, aký je rozdiel medzi typom a stavom pleti?

Pretože to môže ovplyvniť spôsob, akým sa pozeráte na svoju pokožku, ako sa o ňu staráte a ako ju “liečite”. Pomôže vám to vybrať si vhodné produkty a pochopiť, čo sa dá zmeniť k lepšiemu a ako sa to dá zmeniť.

Taktiež to pomôže pochopiť rozdiel medzi tým, čo dokážete ovplyvniť zvonku – teda starostlivosťou o seba a výberom vhodnej kozmetiky. A či vôbec kozmetika dokáže vylepšiť to, čo by ste chceli, alebo budete potrebovať komplexnejší zásah aj zvnútra.

Neznalosť typu pleti a stavu pleti vedie k nesprávnej starostlivosti, čo môže zanechať dlhotrvajúce následky (tzv. čierne bodky, mílie, rozšírené póry, akné, suchá pleť, nadmerná tvorba mazu, zapálená pokožka, predčasná tvorba vrások, strata hydratácie…).

 

TYP PLETI

Je vlastne typ pokožky, s ktorým sa narodíme. Je daný geneticky a nemôžeme ho zmeniť. Môžeme však použiť kozmetické produkty a celkovú starostlivosť o seba zmeniť tak, aby sme sa čo najviac priblížili k tomu vysnenému stavu pokožky – a to je normálna pleť.

 

Vo všeobecnosti poznáme 4 základné typy pleti: 

a) NORMÁLNA 

Normálny typ pleti je snom všetkých žien (aj mužov). Tento typ je však v dospelosti veľmi zriedkavý. Je typický pre deti a dorast. Pokožka nie je napnutá ani príliš premastená. Je bez vrások, bez akné, bez lesku, póry nie sú zväčšené a upchaté, koža je jemná, hebká, svieža, pružná. Má jednotnú štruktúru a pigmentáciu, hladký povrch a dobrú mikrocirkuláciu.

 

b) SUCHÁ

Suchá pleť je bledá, napnutá, jemne začervenaná, krehká, bez lesku.

Má nedostatok vlastnej ochrannej vrstvy, prejavuje sa v dôsledku toho zvýšená citlivosť, strata jasu. Pnutie, pocity “sťahovania pleti” a suchosť sa objavuje počas celého roka. Pokožka je suchá aj na ostatných častiach tela, najmä vo vlasovej časti.

Môžu sa tvoriť šupinky, na pokožke takmer nevidieť póry, čo môže byť vhodný rozlišovací znak medzi suchou a dehydrovanou pokožkou.

Kvôli zníženej schopnosti tvorby ochranného filmu koža stráca svoju pružnosť, čo je typické vznikom jemných drobných vrások okolo očí a úst.

 

c) MASTNÁ

Má hrubú textúru, je lesklá, má viditeľné zväčšené póry (hlavne na nose a brade – pripomína pomarančovú kôru). V dôsledku nadprodukcie mazu sa často vyskytujú upchaté póry, akné, zápaly, tzv. čierne bodky. Pleť má málo vrások a starne najpomalšie. Tvorba ochranného filmu je výrazná, po cele ploche tváre.

 

d) ZMIEŠANÁ

Kombináciou suchých/normálnych a premastených miest vzniká pleť zmiešaná. Suché miesta sú obvykle na lícach, mastné miesta na nose, čele a brade (tzv. T – zóna). V oblasti T – zóny sa často tvorí akné, a nachádzajú sa tam aj zväčšené póry v dôsledku nadprodukcie mazu v tejto oblasti. Často sa vyskytujú suché miesta a zápaly naraz.

 

Existujú však ešte ďalšie špeciálne typy pleti, ktoré môžu byť kombinované so 4 základnými. 

CITLIVÁ

Pokožka je jemná, krehká, citlivá na kozmetické prípravky, cigaretový dym, alkohol, potraviny, slnko, prach, stres, teplo, chlad… Má slabú vlastnú ochrannú vrstvu, ktorá nechráni dostatočne pred dráždivými látkami či mikroorganizmami. Je jemnejšia, tenšia, má menšie množstvo pigmentu, a krvné cievy sú v blízkosti povrchu, preto rýchlo sčervenie. Často sa objavujú alergické reakcie. Má sklon k tvorbe vyrážok , začervenaní, škvŕn, lišajov… Nejde o pleť s akútnou precitlivenosťou na environmentálne faktory alebo kozmetiku – to je stav pleti.

 

ZRELÁ 

Sú na nej viditeľné znaky starnutia (cca od 25 roku života). U niekoho skôr, u iného neskôr. Pokožka stráca pevnosť, pružnosť, podkožný tuk. Objavujú sa vrásky, pokles horných očných viečok, ochabnutosť pokožky na dekolte a krku. Neskôr sa objavujú aj pehy, starecké škvrny, kožné výrastky, viditeľne rozšírené žilky (najmä v oblasti nosa a na lícach), rozšírené póry v dôsledku degradácie spojivového tkaniva (kolagén, elastín).

Všetky tieto zmeny sa dejú v dôsledku prirodzeného starnutia pleti a starostlivosť napr o mastnú zrelú pleť vyžaduje iný prístup než je to pri mastnej pleti v 20-tke. Obnova buniek sa spomaľuje, a tiež je spomalená aj syntéza kolagénu, či produkcia vlastného ochranného mazu, čo výrazne ovplyvňuje elasticitu a hydratáciu.

Vek nie je celkom typ pleti, ale je veľmi dôležité tento podkožný proces starnutia zohľadniť aj pri výbere kozmetiky.

 

Pri určovaní základného typu pleti je teda dôležité zohľadniť najmä tieto charakteristiky:

 • veľkosť pórov
 • farba
 • lesk
 • premastenia
 • pocit pnutia
 • tvorba šupiniek
 • pigmentácie
 • citlivosť na vonkajšie podnety

 

Dá sa to zistiť aj doma, jednoduchým testom. Umyte si tvár nejakým čističom, ktorý nezanecháva na pokožke žiaden film (napr. odličovacie mlieko, hydrofilný olej – nie však multifunkčný čistič alebo jednozložkový olej). Pleť ďalej ničím neošetrujte. Počkajte 30 minút a potom sledujte dôkladne pleť a všímajte si dané charakteristiky.

 

 • Ak je pleť v poriadku, bez pocitov pnutia, suchosti, “sťahovania” alebo naopak bez nadmerných premastení, neleskne sa, má normálnu farbu a veľkosť pórov (každá, aj normálna pleť má viditeľné póry) – máte NORMÁLNU PLEŤ
 • Ak cítite pnutie, “sťahovanie”, póry sú minimálne viditeľné, je bez lesku a pôsobí krehko, máte SUCHÚ PLEŤ.
 • Ak je textúra kože hrubá, póry sú rozšírené, a pleť je mastná a leskne sa po celom povrchu, máte MASTNÚ PLEŤ.
 • Ak je v tzv. T-zóne mastnejšia, leskne sa, ale líca sú suché, prípadne normálne bez známok pnutia, máte ZMIEŠANÚ PLEŤ. Je to najčastejší typ pleti.

 

Ak máte podobné pocity, ako pri suchej pleti, ale môže sa objaviť aj nadmerná tvorba mazu, no pleť je navyše červená, krehká, objavujú sa presvitajúce cievky či lišaje, máte CITLIVÚ PLEŤ.

Ak ste vo veku viac ako 30 rokov (približne), máte ZRELÚ PLEŤ. 

 

 

STAV PLETI

Je aktuálny vzhľad našej kože a mení sa v závislosti od pôsobenia rôznych faktorov. Stav pleti závisí od vekustarostlivosti o pleťročného obdobiastravovaniahormonálnych zmienužívania liekovstresovej záťaže

Je to zmena, ktorú môžeme ovplyvniť aj sami k lepšiemu, napríklad vhodnou kozmetikou, čo je dobrá správa. Zlá správa je, že ho môžeme ovplyvniť aj k horšiemu. Niekedy si za to môžeme aj sami, a to napríklad nesprávnou starostlivosťou o seba zvonku aj zvnútra, a ak ide o prejav vnútorného stavu organizmu (dôsledok ochorení a pod), kozmetika si s s tým neporadí a nerieši skutočnú príčinu, ani keby stála stovky eur alebo by ste ju kupovali v lekárni. Takto to nefunguje…

Čiže to, čo sa deje v našom vnútri a to, ako na nás pôsobia vonkajšie faktory, sa prejaví na pokožke. Stav pleti je teda odrazom toho, ako sa o seba staráme zvonku a zvnútra, a akým vonkajším faktorom pleť musí čeliť + to, v akom stave je náš organizmus.

Spomenieme si niektoré zo stavov pleti, ktoré vás najčastejšie trápia.

 

DEHYDROVANÁ PLEŤ

Ako už názov napovedá, trpí nedostatkom hydratácie v koži. V dôsledku toho sa objavuje pocit pnutia, svrbenie, póry sú viditeľnejšie. Vrásky sa tvoria skôr, pôsobí mdlo, sivasto a objavujú sa tmavé kruhy pod očami.

Na pleti sa môžu vyskytnúť suché miesta, ale aj miesta s nadmernou tvorbou mazu. Každý typ pleti teda môže trpieť týmto stavom – áno, aj mastná pleť, čo je možno pre niekoho paradoxné.

Tento stav často zamieňame so suchým typom pleti. Rozdiel je však v tom, že suchá pleť trpí nedostatkom tvorby mazu, nie stratou hydratácie.

Tento stav je spôsobený životným štýlom a environmentálnymi faktormi – počasie, starostlivosť, kozmetické produkty, strava, pitný režim…

Neskôr sa pridružujú aj príznaky celkovej dehydratácie, ak je to dlhodobé, ako sucho v ústach, celková slabosť, tmavý moč, mdloby, závraty…

 

PRECITLIVENÁ/PODRÁŽDENÁ PLEŤ

Ide opäť o dočasný stav, akútneho charakteru, ktorý sa prejaví po vystavení pokožky danému vplyvu.

Je spôsobený nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, ako je agresívna kozmetika, prehnaná exfoliácia, stres, diéta, počasie, časté striedanie produktov, lieky, horúca sprcha, znečistené prostredie, korenené jedlá…

Prejaví sa dočasným zápalom, svrbením, začervenaním, podráždením, ktoré časom ustúpi. Nejde o alergickú reakciu.

Senzibilizovaná pokožka sa môže vyskytnúť u každého, bez ohľadu na vaše gény a typ pleti. Dôležité je vyhýbať sa spúšťačom reakcií.

 

NADMERNÉ MASTENIE PLETI

Aj tu môže ísť o dočasný stav, ktorý je spôsobený buď vnútornými alebo vonkajšími faktormi. Ide o zvýšenú produkciu ochranného mazu, ktorá ale nesúvisí s typom pleti. Tento ochranný maz pokožku chráni pred pôsobením vonkajších faktorov, pred stratou hydratácie, je súčasťou imunitného systému – ako prvá obranná línia kožem chráni pred stupom mikroorganizmov, mechanickým poškodením kože… Viac si o ňom môžete prečítať v článku: Najdôležitejší princíp starostlivosti o pleť, ktorý je kľúčom k zdravej pokožke

Medzi vonkajšie faktory ovplyvňujúce, resp. zvyšujúce jeho tvorbu patria: agresívna starostlivosť (drhnutie uterákom, sušenie horúcim vzduchom – napr. pri vlasovej pokožke), nadmerné odmasťovanie (používanie mydiel, agresívnych tenzidových čističov, produktov s obsahom alkoholu), mechanické dráždenie, nadmerné zaťažujúce množstvo produktov…

Vnútorné faktory ovplyvňujúce jeho tvorbu sú: ochorenia, hormonálna nerovnováha – androgénne hormóny, menštruačný cyklus, životospráva…

Tento stav často zamieňame s mastným typom pleti. A často zhoršujeme sami odstraňovaním mazu – paradoxne platí, že čím viac sa budete snažiť maz odstraňovať, tým viac sa bude tvoriť, lebo ak ho pokožka vytvára, má na to určitý dôvod.

 

AKNÓZNA PLEŤ

Tu sa ale bavíme o naozajstnom akné, nie o obyčajných vyrážkach – čo si často mýlite a sami seba mylne takto zdiagnostikujete.

Acne vulgaris je kožné ochorenie prejavujúce sa v podobe vyrážok, väčšinou viacerých naraz, zasahuje do väčšej hĺbky, vznikajú podkožné “vredy” a cysty. Lieči sa aj niekoľko rokov na rozdiel od obyčajných vyrážok, ide o chronický stav.

Často sa vyskytuje okrem tváre tiež na krku, ramenách, hrudníku a chrbte. Neliečené akné sa rozširuje, môže zanechať jazvy a škvrny.

Príčin akné je naozaj veľa, niekedy ani dermatológovia neprídu na to, čo je skutočnou príčinou: hormóny (zvýšená hladina androgénov a s tým súvisiaca nadprodukcia mazu, hormonálne ochorenia napr. syndróm polycystických vaječníkov), baktérie (Propionibacterium acnes vyvolávajúce zápal), genetická predispozícia, lieky, životospráva…

 

VYRÁŽKY/ZÁPALY

Objavia sa obvykle lokálne, rýchlo, sú povrchové. Napr. v období pred menštruáciou, ak sa neodlíčime, alebo po nejakom nevhodnom jedle, či pri oslabenej imunite.

Pleť sa pomerne rýchlo zahojí.

Téma vyrážok a akné je veľmi obšírna, v krátkosti sa to vysvetliť nedá, takže som tým chcela povedať najmä to, že tiež nejde o typ pleti. Vznik vyrážok alebo akné nie je viazaný ani na typ pleti, ani na vek. Problémy môžu mať ako pubertiaci, tak aj ľudia po 50tke.

 

Medzi ďalšie stavy patria aj iné (niekedy v budúcnosti rozoberieme podrobnejšie a neskôr ich postupne doplním a v ďalších článkoch sa budem venovať aj konkrétnym tipom na ich riešenie):

 • pigmentové škvrny
 • vrásky, jemné línie
 • matná pleť
 • rozšírené póry
 • rozšírené cievky
 • ekzémy
 • rosacea
 • mílie
 • upchaté póry
 • a iné…

 

Vzhľadom na to, že kombináciou základných a špeciálnych typov pleti spolu s aktuálnym stavom vzniká množstvo “rôznych typov pleti“, je ťažké sa v tom vyznať a vybrať si produkty presne pre tú svoju.

V ďalších článkoch sa teda pozrieme na to, ako môžeme pri výbere postupovať, ako si zvoliť základnú starostlivosť a pridať tie správne doplnkové produkty pre vyladenie celkovej starostlivosti.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *