Recyklačný program Kvitok

REFUSE, REDUCE, REUSE, RECYCLE, ROT.

Týchto 5 R je základom konceptu ZERO WASTE (nulový odpad). Cieľom nie je zredukovať odpad na úplnú nulu, ale aspoň malými krokmi sa k tomu priblížiť. Je dôležité začať najmä od seba a každý krok správnym smerom je podstatný. My ako výrobcovia kozmetiky by sme radi prispeli a nielen preto, že je to v móde.

Z legislatívnej a hygienickej stránky je najmä krok REUSE (znovu použi) v kozmetickej výrobe veľmi náročný, preto sme dlho zvažovali aké kroky by sme mohli podniknúť, aby sme znížili ekologickú stopu.

Začali sme síce nenápadne, ale o to dôležitejšie to bolo, keďže väčšinou sa problematika odpadov z pohľadu zákazníka spomína v súvislosti s použitými kozmetickými obalmi – o tom nám aj sami často píšete. O čom teda hovorím? O niečom, čo zákazník na prvý pohľad nevidí – odpad z výroby.

Začali sme teda hlavne od seba a vypracovali sme si komplexnejší recyklačný program, ktorý zahŕňa aj redukciu odpadu – papiera a plastov, ktoré nám po výrobe zostávajú. Našli sme si v rámci „susedskej výpomoci“ odberateľa na papierový odpad. Najmä sa však tešíme odberateľovi plastových fliaš a kanistrov, ktoré sa nám po výrobe výrazne hromadili, čo nás dosť trápilo a teraz vieme, že našli ešte ďalšie využitie.

Ekologické princípy sa snažíme dodržiavať aj pri balení a odosielaní produktov – ako výplň momentálne používame drevenú vlnu, ktorú potom zákazník môže využiť aj doma ako podstielku pre domáce zvieratko, dekoračné účely či v záhrade na kompost. V zmysle hesla: „Pre teba odpad, pre mňa poklad“ hľadáme aj inú alternatívu výplne, verím, že sa nám to čoskoro podarí zrealizovať.

Z hľadiska obalov pre naše výrobky je to niekedy trochu náročnejšie, keďže obal musí spĺňať dôležité vlastnosti – musí byť funkčný a musí chrániť obsah. Snažíme sa používať najmä sklenené tégliky a fľaše či papierové krabičky, pretože tie sú dobre recyklovateľné a priateľské k životnému prostrediu.

Niektoré produkty si však vyžadujú špeciálne balenie – vtedy siahame po tzv. airless systémoch, ktoré dokážu zachovať výrobok bez prístupu vzduchu a vody a zároveň umožňujú veľmi hygienickú aplikáciu bez toho, aby ste museli do výrobku šprtať prstami (čo je veľmi nehygienické a naše citlivé prírodné produkty by týmto rýchlo stratili na kvalite). Aj napriek tomu, že je ide o plastový obal, existujú aj plastové alternatívy, ktoré sú voči životnému prostrediu šetrné, sú jednoducho a kompletne recyklovateľné. Výrobca deklaruje, že pri procese ich výroby z už použitých plastov je vyprodukovaného CO2 o 30% menej ako pri výrobe bežných plastových obalov a sú dokonca schválené spoločnosťou ECOCERT, zaoberajúcou sa kontrolou a certifikáciou organických prírodných výrobkov obsahujúcich suroviny z kontrolovaného ekologického hospodárstva.

Momentálne máme 75 % výrobkov balených v recyklovateľných obaloch. Samozrejme, stále hľadáme aj nové alternatívy a spolupracujeme s výrobcom obalov, ktorý intenzívne pracuje na vývoji a zavedení nových materiálov, šetrnejších k životnému prostrediu, ľahko recyklovateľných či vyrobených z už recyklovaných obalov.

Z legislatívneho hľadiska bolo vypracovanie a spustenie takéhoto programu náročné, takže zatiaľ sa to bude týkať iba nasledovných sklenených obalov, ktoré vieme znovu reálne využiť my alebo odberateľ (nielen vyseparovať, pretože to môžete urobiť aj vy doma a nemusíte ich zbytočne posielať):

  • sklenené tégliky – 30 a 60 ml
  • sklenené fľaše – 10, 30, 50 a 100 ml   

musia byť samozrejme prázdne, čisté, s nálepkou, vrchnákom, krycím viečkom a prípadne aj s plastovou špachtličkou, ak bola k výrobku pribalená.

Každý vrátený obal odmeníme zľavou 0,20 €. Pri nazbieraní viacerých obalov sa odmena zvyšuje a uplatniť si ju môžete na ďalší nákup v našom eshope www.kvitok.sk. Celková suma odmeny môže tvoriť max. 50 % z celkovej sumy objednávky.

Obaly môžete vrátiť poštou/kuriérom (bez dobierky), alebo priniesť osobne na adresu našej prevádzky.

Adresa pre zaslanie: Ing. Matúš Duda, Udavské 357, Udavské 067 31

Zároveň do balíčka priložte svoj e-mail, kde Vám zašleme zľavový kód.

Ak môžeme poprosiť, snažte sa nazbierať a zaslať viac kusov obalov naraz, aby ich zaslanie k nám zbytočne nenavyšovalo uhlíkovú stopu pri preprave.

Na efektívnom využití ostatných typov obalov ešte intenzívne pracujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *