Starostlivosť o normálnu, suchú a citlivú pleť pred 30-tkou – ako na to správne?

Vzhľadom na to, že mi od vás stále viac a viac pribúda správ a mailov, kde píšete, že ste z celej tej starostlivosti o pleť už zúfalí, neviete sa z toho vysomáriť a prosíte ma (citujem a berte to prosím s nadhľadom a humorom) “o návod pre debilov”, tak začíname sériu článkov, kde vám takýto návod prinášam. Verím, že teraz už to pre vás bude maximálne jednoduché. Samozrejme, nečakajte, že každému z vás sadnú presne tieto produkty, lebo takto to určite nebude. Ani sa nestane, že vyriešite svoje dlhoročné problémy ako lusknutím prsta. Majte reálne ciele. Ale niekde treba začať, niečo vyskúšať a možno nájdete to pravé pre vašu pleť.

Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, ako by ste sa mali starať o normálnu, suchú a citlivú pleť pred 30-tkou, kedy ešte nie sú badateľné zmeny starnutia pleti navonok. Avšak čím bližšie k 30-tke, tým viac sa pleť mení vo vnútri, a čím horšie sa o ňu staráte, tým rýchlejšie dochádza k starnutiu. Vaše heslo nech odteraz znie: Prevencia je základ!

 

Normálny typ pleti je snom každého z nás, ale len veľmi málo ľudí má to šťastie, že sa môže pochváliť bezproblémovou peknou tváričkou. Tento typ je v dospelosti veľmi zriedkavý. Je typický pre deti a dorast.

Pokožka nie je napnutá ani príliš premastená. Je bez vrások, bez akné, bez lesku, póry nie sú zväčšené a upchaté, koža je jemná, hebká, svieža, pružná. Má jednotnú štruktúru a pigmentáciu, hladký povrch a dobrú mikrocirkuláciu.

Ale aj táto pleť si vyžaduje správnu starostlivosť a nezaobíde sa bez dôkladného čistenia, hydratácie a ochrany pred vonkajšími vplyvmi. Prečo?

  1. Aby sme preventívne pôsobili proti transepidermálnej strate hydratácie, a tým aj skoršiemu vzniku vrások a ochabovaniu. Starneme všetci a cieľom kozmetiky nie je čas zastaviť, ale spomaliť ho natoľko, aby sme starli s noblesou.
  2. Je veľmi dôležité pôsobiť proti vzniku voľných radikálov. Oxidačný stres zohráva rozhodujúcu úlohu pri starnutí ľudskej kože a pri poškodení kože. Mechanizmy vnútorného (chronologického) a vonkajšieho (foto) starnutia zahŕňajú najmä tvorbu reaktívneho kyslíka (ROS) oxidačným metabolizmom a ultrafialovým (UV) svetlom. Tvorba ROS je teda kľúčovým mechanizmom, ktorý vedie k starnutiu pokožky. “Oxidačné starnutie” zahŕňa poškodenie DNA, zápalové reakcie, zníženú tvorbu antioxidantov a tvorbu matricových metaloproteináz (MMP), ktoré degradujú kolagén a elastín v dermis.
  3. Ak používate dekoratívnu kozmetiku, je nevyhnutné pleť čistiť. A platí to aj pre nečistoty z vonkajšieho okolia (napr. pracovné prostredie, resp životné prostredie celkovo), keďže nečistôt sa v ovzduší nachádza viac než dosť. Ochrana pokožky pred mestským znečistením – Anti Pollution – je horúcou témou posledných rokov. Naša pokožka dennodenne čelí rôznym vonkajším vplyvom, ktoré na ňu pôsobia negatívne. Jedným z nich je aj znečistené mestské prostredie obsahujúce častice prachu, sadzí, peľ, emisie z výfukových plynov spaľovacích motorov automobilov a priemyselných pár, ozón alebo oxid dusičitý, až po priemyselné zvyšky, ako sú polycyklické aromatické uhľovodíky a nanočastice.  Pokožka vystavená znečistenému prostrediu má vyššiu mieru vylučovania mazu v porovnaní s neznečistenými oblasťami (kvôli tomu, aby pokožka týchto látok zbavila prirodzene).
  4. Elektrosmog je ďalším aspektom, na ktorý by sme mali brať ohľad. Modré žiarenie… Počuli ste už o ňom? Nie? A predsa sa s ním stretávate každý deň. Aj práve teraz. Ide o vysokoenergetické žiarenie produkované elektronickými prístrojmi – mobilmi, obrazovkami počítačov a televízorov. V pokožke vytvára ROS – reaktívne formy kyslíka. Modré svetlo preniká hlbšie do pokožky a poškodzuje bunky viac ako infračervené žiarenie. Potreba ochrany pokožky pred modrým svetlom sa každým rokom zvyšuje, keďže aj počet elektronických zariadení vysielajúcich tento typ žiarenia narastá.

 

Normálna pleť nevyžaduje extra starostlivosť, preto stačí pár základných krokov, aby ste ju udržali zdravú, krásnu a žiarivú po dlhý čas. Ostatné typy pleti samozrejme nie sú nenormálne. Len majú svoje špecifiká, ktoré je potrebné zohľadniť.

Tento typ pleti máme v rámci produktov našej značky spojený aj so starostlivosťou o suchú a citlivú pleť, ktorá sa celkovo zameriava na prevenciu transepidermálnej straty hydratácie, jej samotnú hydratáciu a tiež na ochranu pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Čiže rieši starostlivosť ako bezproblémovej pleti, tak aj pleti so zvýšenými nárokmi na ochranu a hydratáciu. Preto základné produkty pre jej ošetrovanie môžu byť veľmi podobné, ako pri ošetrovaní normálneho typu pleti, a môžete pridať nejaké doplnkové navyše, aby ste to doladili aj podľa aktuálnych potrieb.

Ako spoznáte suchú pleť? Suchá pleť je bledá, napnutá, jemne začervenaná, krehká, bez lesku. Má nedostatok vlastnej ochrannej vrstvy, prejavuje sa v dôsledku toho zvýšená citlivosť, strata jasu. Pnutie, pocity “sťahovania pleti” a suchosť sa objavuje počas celého roka. Pokožka je suchá aj na ostatných častiach tela, najmä vo vlasovej časti. Môžu sa tvoriť šupinky, na pokožke takmer nevidieť póry, čo môže byť vhodný rozlišovací znak medzi suchou a dehydrovanou pokožkou. Kvôli zníženej schopnosti tvorby ochranného filmu koža stráca svoju pružnosť, čo je typické vznikom jemných drobných vrások okolo očí a úst.

 

 

Aké produkty by ste teda mali používať, ak máte pleť normálnu, suchú alebo citlivú? Mohlo by to vyzerať napríklad takto:

 

Starostlivosť počas DŇA (jarné/letné obdobie)

1.krok – čistenie pleti

2.krok – tonizácia pleti

3.krok – hydratácia a ochrana

4.krok – ochrana pred UV žiarením

Starostlivosť počas NOCI (jarné/letné obdobie)

1.krok – odlíčenie pleti + odstránenie SPF ochrany

2.krok – čistenie pleti

3.krok – tonizácia pleti

4.krok – hydratácia a regenerácia

 

Toto je len príklad toho, ako by mohla vyzerať základná rutina. Aby ste to mali ešte jednoduchšie, základné produkty sa nachádzajú v skúšobných veľkostiach v našom balíčku starostlivosti o pleť. Ak si k nemu dokúpite odličovacie mlieko a pleťový krém s SPF ochranou, starostlivosť bude kompletná.

 

Rovnaké kroky môžete zvoliť aj pri prémiovej kolekcii Solution by Kvitok, ktorá je komplexnejšie vyskladaná a stačí vám menej produktov. Obsahuje aktívne látky cielene zamerané na riešenie problémov, pričom ich účinky sú podložené aj klinickými štúdiami. Tu stačí dokúpiť pleťový krém s SPF ochranou.