Starostlivosť o mastnú/problematickú/zmiešanú pleť pred 30-tkou – ako na to správne?

V predchádzajúcom článku sme si vysvetlili prečo, a ako sa starať o bezproblémovú pleť a pleť suchú a citlivú. Majitelia problematickejšej pleti (a veru netrápi to len tínedžerov), ktorá je mastná a často bojuje s výskytom akné, budú iste so mnou súhlasiť, že starostlivosť o tento tento typ pleti je veľmi náročná. Či už s týmto bojujete celý život, alebo je to záležitosť len na pár dní dôsledkom menštruačného cyklu, či nosenia rúšok (o maskné si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz), je potrebné zvoliť správnu starostlivosť.

V našej ponuke sa nachádzajú produkty aj pre takúto problematickú pleť, v ktorej je zahrnutá starostlivosť o mastný a zmiešaný typ pleti + problémy s akné.

Mastná pleť má hrubú textúru, je lesklá, má viditeľné zväčšené póry (hlavne na nose a brade – pripomína pomarančovú kôru). V dôsledku nadprodukcie mazu sa často vyskytujú upchaté póry, akné, zápaly, tzv. čierne bodky. Pleť má málo vrások a starne najpomalšie. Tvorba ochranného filmu je výrazná, po cele ploche tváre.

Kombináciou suchých/normálnych a premastených miest vzniká pleť zmiešaná. Suché miesta sú obvykle na lícach, mastné miesta na nose, čele a brade (tzv. T – zóna). V oblasti T – zóny sa často tvorí akné, a nachádzajú sa tam aj zväčšené póry v dôsledku nadprodukcie mazu v tejto oblasti. Často sa vyskytujú suché miesta a zápaly naraz.

Ak sa k tomu pridajú aj nepríjemné stavy pleti, ako je akné, zápaly, či nadmerné mastenie pleti, je oheň na streche. V tomto článku nechcem rozoberať možné príčiny tvorby akné, pretože vo väčšine prípadov je to problém vo vnútri, a to musíte nájsť sami a vyriešiť ho tam, kde vzniká, nie tam, kde sa prejavuje. Preto pri takejto problematickej pleti musíte myslieť na to, že kozmetika len eliminuje dôsledky, reálne nerieši príčinu problému, a preto ak sa nezačnete o seba dôkladne starať zvnútra, nepomôžete si kozmetikou ani keby stála stovky eur.

Kozmetické produkty sú však veľmi dôležité a určite je potrebné dôsledne zvážiť, ktoré zaradíte, aby ste ešte viac pleti nepriťažili.

 

Takáto pleť si okrem základnej starostlivosti vyžaduje aj cielené riešenie problémov, ako je napr. redukcia zápalov, ochrana pred odmasťovaním a nezaobíde sa bez dôkladného čistenia, hydratácie a ochrany pred vonkajšími vplyvmi. Prečo? V prvom rade určite platí to isté, čo u pleti normálnej, suchej a citlivej:

  1. Častým mýtom je, že nadmerne sa mastiaca pleť nepotrebuje hydratovať. Opak je však pravdou. Každá pleť potrebuje hydratovať, aby sme preventívne pôsobili proti transepidermálnej strate hydratácie, a tým aj skoršiemu vzniku vrások a ochabovaniu. Starneme všetci a cieľom kozmetiky nie je čas zastaviť, ale spomaliť ho natoľko, aby sme starli s noblesou.
  2. Je veľmi dôležité pôsobiť proti vzniku voľných radikálov. Oxidačný stres zohráva rozhodujúcu úlohu pri starnutí ľudskej kože a pri poškodení kože. Mechanizmy vnútorného (chronologického) a vonkajšieho (foto) starnutia zahŕňajú najmä tvorbu reaktívneho kyslíka (ROS) oxidačným metabolizmom a ultrafialovým (UV) svetlom. Tvorba ROS je teda kľúčovým mechanizmom, ktorý vedie k starnutiu pokožky. “Oxidačné starnutie” zahŕňa poškodenie DNA, zápalové reakcie, zníženú tvorbu antioxidantov a tvorbu matricových metaloproteináz (MMP), ktoré degradujú kolagén a elastín v dermis.
  3. Ak používate dekoratívnu kozmetiku, je nevyhnutné pleť čistiť. A platí to aj pre nečistoty z vonkajšieho okolia (napr. pracovné prostredie, resp životné prostredie celkovo), keďže nečistôt sa v ovzduší nachádza viac než dosť. Ochrana pokožky pred mestským znečistením – Anti Pollution – je horúcou témou posledných rokov. Naša pokožka dennodenne čelí rôznym vonkajším vplyvom, ktoré na ňu pôsobia negatívne. Jedným z nich je aj znečistené mestské prostredie obsahujúce častice prachu, sadzí, peľ, emisie z výfukových plynov spaľovacích motorov automobilov a priemyselných pár, ozón alebo oxid dusičitý, až po priemyselné zvyšky, ako sú polycyklické aromatické uhľovodíky a nanočastice.  Pokožka vystavená znečistenému prostrediu má vyššiu mieru vylučovania mazu v porovnaní s neznečistenými oblasťami (kvôli tomu, aby pokožka týchto látok zbavila prirodzene).
  4. Elektrosmog je ďalším aspektom, na ktorý by sme mali brať ohľad. Modré žiarenie… Počuli ste už o ňom? Nie? A predsa sa s ním stretávate každý deň. Aj práve teraz. Ide o vysokoenergetické žiarenie produkované elektronickými prístrojmi – mobilmi, obrazovkami počítačov a televízorov. V pokožke vytvára ROS – reaktívne formy kyslíka. Modré svetlo preniká hlbšie do pokožky a poškodzuje bunky viac ako infračervené žiarenie. Potreba ochrany pokožky pred modrým svetlom sa každým rokom zvyšuje, keďže aj počet elektronických zariadení vysielajúcich tento typ žiarenia narastá.

 

+ navyše:

5. Ďalším mýtom je, že mastnú aknóznu pleť je potrebné čo najviac vysušiť a odmastiť (napr. mydlami alebo produktami s obsahom alkoholu). Aj toto je veľmi častá chyba, pretože paradoxne potom namiesto toho, aby sa produkcia mazu ustálila, sa naopak ešte zvýši, aby sa pleť ochránila pred ďalším vysúšaním. Aby sme zabránili nadprodukcii mazu, následnému rozširovaniu pórov, hromadeniu odumretých buniek v póroch a teda vzniku zápalov, je potrebné pleť o to dôkladnejšie prečistiť, ale zároveň to musí byť naozaj šetrné.

 

 

Pozrime sa teraz spolu na to, ako by mohla vyzerať základná starostlivosť o takúto náročnú pleť do cca 30 rokov:

 

Starostlivosť počas DŇA (jarné/letné obdobie)

1.krok – čistenie pleti

2.krok – tonizácia pleti

3.krok – hydratácia a ochrana

4.krok – ochrana pred UV žiarením

Starostlivosť počas NOCI (jarné/letné obdobie)

1.krok – odlíčenie pleti + odstránenie SPF ochrany

2.krok – čistenie pleti

3.krok – tonizácia pleti

4.krok – hydratácia a regenerácia

 

Toto je len príklad toho, ako by mohla vyzerať základná rutina. Aby ste to mali ešte jednoduchšie, základné produkty sa nachádzajú v skúšobných veľkostiach v našom balíčku starostlivosti o mastnú/problematickú pleť. Ak si k nemu dokúpite odličovacie mlieko a pleťový krém s SPF ochranou, starostlivosť bude kompletná.

 

Rovnaké kroky môžete zvoliť aj pri prémiovej kolekcii Solution by Kvitok, ktorá je komplexnejšie vyskladaná a stačí vám menej produktov. Obsahuje aktívne látky cielene zamerané na riešenie problémov, pričom ich účinky sú podložené aj klinickými štúdiami. Tu stačí dokúpiť pleťový krém s SPF ochranou.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *