Aromaterapia – Alternatívna liečba tela aj duše

Vedeli ste, že v našich produktoch používame esenciálne oleje, ktoré okrem príjemnej vône pôsobia hlavne aromaterapeuticky?

Aromaterapia však nie je o príjemnej vôni a jej pozitívnom vplývaní na myseľ. Takže pracie prášky či aviváže s aromaterapeutickým účinkom nemajú s pravou podstatou aromaterapie nič spoločné.

 

Čo to vlastne znamená tá AROMATERAPIA?

Neviem, čo si pod týmto pojmom predstavujú ostatní, ale ja som si niekedy myslela, že je to terapia vôňou. Išla som na to logicky: prvá časť slova – „aroma“ znamená vôňa, druhá časť slova – „terapia“ znamená liečba. Aj mi to celkom dávalo zmysel. Predstavovala som si to tak, že človek sa nadýcha príjemnej vône a cíti sa lepšie. Jednoduché ako facka, nie?

Neskôr som samozrejme prišla na to, že to je úplne inak!

Začala som sa venovať tejto alternatívnej liečebnej metóde detailnejšie a zistila som, že pravou podstatou liečby je vstrebávanie (absorpcia) esenciálnych olejov ľudským telom, kde tieto voňavé zázraky prírody vykonávajú svoje terapeutické funkcie.

V rámci aromaterapie sú pre svoje liečivé účinky využívané nielen esenciálne oleje, ale aj prírodné za studena lisované rastlinné oleje a maslá, kozmetické íly, vosky, bylinné výťažky či morská soľ. Teda žiadne syntetické látky.

Termín Aromaterapia je veľmi dobre známy, no často aj zneužívaný. Kupujeme si rôzne pracie prášky, aviváže, sprchové gély, či krémy, ktoré v názve nesú toto slovo. Bohužiaľ však s podstatou aromaterapie nemajú absolútne nič spoločné!

V tomto miniseriáli vám prezradím niečo viac o aromaterapii, esenciálnych olejoch a ich účinkoch na ľudské telo, ale aj o tom, na čo si treba dávať pozor pri používaní esenciálnych olejov.

 

História aromaterapie

Sila prírody bola známa už pred 6000 rokmi. Ľudia využívali rastliny na liečenie rôznych chorôb, prípravu jedál a ich konzerváciu či pri náboženských obradoch.

Starí Egypťania využívali esenciálne oleje, živice z cédrového dreva či kadidla pri balzamovaní pre ich antibakteriálne a konzervačné účinky. Esenciálne oleje boli ukladané k telám pre zabezpečenie prechodu zosnulého na „druhý svet“. Verili, že určité vône dokážu aktivovať vyššie vedomie alebo úplne človeka uvoľniť. Postupom času sa používanie esenciálnych olejov rozšírilo aj do iných oblastí života Egypťanov (medicína, kozmetika, parfémy…).

 

V indických záznamoch spred 2000 rokov sa objavili zoznamy viac ako 700 liečivých rastlín. Približne v tom čase začala vznikať ajurvédska medicína, ktorá tieto liečivé rastliny a esenciálne oleje dodnes využívajú pri tradičnej liečbe chorôb. Manipulácia s bylinkami bola považovaná za posvätnú úlohu.

V Európe vďačíme za rozvoj bylinného lekárstva otcovi medicíny – Hippokratovi, ktorý študoval účinky esenciálnych olejov a odporúčal ich aplikáciu ako spôsob liečby mnohých ochorení. Liečivé byliny využívali starí Gréci a Rimania vo forme práškov, mastí, aromatických vôd, či parfumov. Esenciálne oleje a parfumy patrili k najstarším obchodovateľným komoditám.

 

Aj v arabskej civilizácii boli esenciálne oleje známe pre svoje terapeutické účinky. Arabský lekár Avicenna sa zaslúžil o zefektívnenie výroby ružového oleja novým spôsobom destilácie a stal sa tak priekopníkom vo výrobe čistých esenciálnych olejov a aromatických vôd (hydrolátov).

V 15.storočí sa aromatické vody a oleje používali najmä na potlačenie zápachu tela, no záznamy dokazujú, že v čase morových epidémií boli aromatické látky získané z rastlín tiež hlavným zdrojom ochrany pre ich antibakteriálne, antifugálne, antivirotické vlastnosti (napr. škorica, céder, levanduľa, ruža, rozmarín…).

Okrem liečiteľstva sa rozvíjala aj oblasť parfumérstva, kde sa esenciálne oleje využívali práve pre ich krásne vône. V tomto vynikali najmä Francúzi, ktorí sa venovali výrobe mydiel, toaletných vôd a masážnych zmesí. Najznámejšou oblasťou je Grasse.

Okrem toho sa esenciálne oleje využívali aj ako prísada do jedál.

Otcom aromaterapie sa stal angličan Nicholas Culpeper, ktorý v roku 1649 publikoval Herbár s informáciami o najrozšírenejších bylinách, ich terapeutických účinkoch a spôsobe aplikácie.

 

V 19.storočí však dochádza k rozmachu farmaceutického priemyslu a záujem sa presúva k syntetickým chemickým liečivám.

Napriek veľkému prínosu esenciálnych olejov pre ľudské zdravie, ich terapeutická hodnota prehrala svoj boj so syntetickými liečivami. Asi preto, že komerčne vyrábané lieky nám uľahčili život, zaberajú rýchlejšie a o finančnom prínose pre farmaceutický priemysel radšej ani nebudem písať… Chorý človek je ochotný urobiť čokoľvek a vymeniť aj všetky peniaze sveta, aby sa vyliečil…

 

Ako sme sa vlastne dostali k výrobe syntetických liečiv?

Prvým krokom bola identifikácia vzorcov jednotlivých zložiek esenciálnych olejov, ktoré boli zodpovedné za terapeutické účinky (19.storočie).

 

Výroba liečiv, ako ich poznáme dnes, sa mohla začať. Lekári sa stali jedinou autoritou, ktorá je zodpovedná za ľudské zdravie. Bohužiaľ, často si ľudia neuvedomujú, že za svoje zdravotné problémy si môžu sami aj tým, že nenechajú organizmus, aby bojoval. Radšej hneď bežia k lekárovi, nechajú si predpísať lieky a sú spokojní, ako veľa urobili pre svoje zdravie. No práve tým prirodzené obranné mechanizmy tela oslabujú. Organizmus „zlenivie“ a očakáva podporu zvonku. A čo je najhoršie, vďaka skvelej dostupnosti vitamínových prípravkov, tabletám proti bolesti či práškom a nápojom proti chrípke, sa stávame samoliečiteľmi a ohrozujeme svoje zdravie ešte viac!

Našťastie, ľudia sa v súčasnosti opäť obracajú späť k prírode a znovu objavujú jej liečivú silu.

Už začiatkom 20-teho storočia sa o to pričinil francúzsky chemik Gattefossé, ktorý pracoval v parfumérskom priemysle. Pri nehode, kde si popálil ruky, aplikoval na poškodené miesto čistý levanduľový esenciálny olej. Zistil, že popálené miesto sa neuveriteľne rýchlo zahojilo a nezanechalo jazvu. Začal hlbšie skúmať čisté esenciálne oleje a zistil, že sú oveľa účinnejšie ako ich syntetické napodobeniny, resp. vtedajšie liečivá. Stal sa tak otcom modernej aromaterapie. Výsledky jeho práce zaujali francúzskeho lekára Valneta a ten vytvoril program na liečenie klinických a psychiatrických porúch svojich pacientov práve pomocou esenciálnych olejov.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac, napríklad o tom, čo sú vlastne esenciálne oleje, čítajte aj nabudúce.

titulná fotografia: Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *