Test citlivosti – prečo by sme ho mali robiť vždy, keď chceme použiť nový produkt?

Aby ste predišli nepríjemnej reakcii po použití akejkoľvek kozmetiky, je test citlivosti (alebo tzv. patch test) veľmi dôležitý. Prírodná kozmetika nie je vôbec antialergénna, obsahuje rôzne surové/neupravené suroviny či esenciálne oleje, ktoré aj keď obvykle pomáhajú a sú pre pokožku prospešné, môžu niektorí jedinci vnímať veľmi citlivo.

Preto to práve pri tomto type kozmetiky platí dvojnásobne

A čo sa týka citlivej detskej pokožky, je to nutnosť!!!

Aj napriek tomu to však mnohí poriadne zanedbávate. Nie raz sa stalo, že ste opisovali problémy (pálenie, svrbenie) po natretí nejakého krému alebo situácie, ako vám napr. dermatológ poradil krém na premastenie pokožky pre vaše bábätko a citujem: “malého ten krém páli a vrieska chvíľu po natretí”. Môže sa to stať komukoľvek.

Bez ohľadu na značku, bez ohľadu na prírodný či syntetický pôvod, bez ohľadu na kúpu v lekárni či radu dermatológa – VŽDY je potrebné tento test spraviť, ak idete používať výrobok, ktorý ste ešte nikdy predtým nemali a zavádzate ho do starostlivosti o vašu pokožku. 

Jednoduchým spôsobom, ako to zistiť, je otestovať produkt na malom kúsku pokožky – napr. na predlaktí alebo za kolenom, ale v prípade pleťovej kozmetiky je lepšie miesto v oblasti tváre (napr. pri uchu, spodná časť čeľuste, čelo). Naneste na toto miesto malé množstvo produktu a počas nasledujúcich hodín (ideálne 24 hodín) sledujte reakciu.

Ak máte problémy s citlivosťou pokožky alebo potrebujete otestovať vhodnosť produktu pre bábätko, odporúčame produkt aplikovať raz denne po dobu 3 dní a sledovať reakciu pokožky.

Ak sa objaví začervenanie, svrbenie, vyrážka alebo iné negatívne reakcie, produkt ihneď opláchnite z pokožky a nepoužívajte. Ak reakcia pretrvá dlhší čas, vyhľadajte odbornú pomoc.

Ak nedôjde k žiadnej reakcii, produkt je pravdepodobne bezpečný na používanie.

Tento test slúži iba na počiatočné zistenie znášanlivosti produktu a nezaručuje tie isté výsledky počas dlhšieho používania produktu. Môže sa totiž stať, že sa reakcia prejaví až pri dlhodobom používaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *