Miešanie produktov rôznych produktových radov/značiek

Čo sa týka starostlivosti o pleť, mnohí z nás v tom majú zmätok a v snahe pomôcť si ku krajšej a zdravšej pleti mixujú piate cez deviate.

Niekedy však takéto neuvážené mixovanie môže narobiť viac škody, ako reálne pomôcť.

Používanie produktov jednej značky, resp. jednej produktovej línie, nie je tak úplne iba marketingový ťah.

Každá zložka bez ohľadu na pôvod, je pre pokožku cudzorodá, pokožka sa k nej aj patrične správa a snaží sa s ňou svojimi obrannými mechanizmami patriacimi pod komplexný imunitný systém vysporiadať.

Platí to ako o syntetických zložkách, tak aj o prírodných. Akurát, že napríklad rastlinné oleje a maslá znáša lepšie, nakoľko sú tvorené esenciálnymi mastnými kyselinami, ktoré sú pre telo dôležité. Prijíma ich teda lepšie a nemá toľko starostí s ich spracovaním, ako je to u syntetických zložiek. Preto sú prírodné produkty pre telo obvykle “vhodnejšie a prirodzenejšie”.

Prečo si myslím, že by sme mali radšej používať výrobky jednej značky, resp. jedného produktového radu?

Nemusí to byť vždy pravidlo, ak si sami viete dostatočne dobre nakombinovať produkty rôznych značiek a produktových radov. A samozrejme, pri tom zohľadníte špecifiká svojej pleti a jednotlivých produktov, najmä čo sa týka zloženia. Pleť nedokáže rozpoznať, ktorý výrobok je od ktorej značky – a je jej to popravde úplne jedno. Preto, ak máte bezproblémovú pleť, môžete si dovoliť rôzne kombinácie.

Čo ale robiť, ak je pleť problémová, a neviete si sami nakombinovať tú správnu starostlivosť?

Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. A platí to aj pri starostlivosti o pleť. Čiže platí, že čím viac zložiek produkt obsahuje, tým väčšiu prácu má pokožka s ich spracovaním. Preto je pre ňu lepšie, ak je zložiek menej, a v rôznych produktoch sú podobné. Veľa rôznych zložiek vo výrobkoch znamená vyššiu šancu alergickej reakcie či precitlivenosti – a to platí hlavne pre prírodnú kozmetiku.

Ďalším dôvodom je napríklad aj vývoj produktov – všetky naše nové produkty sú vytvárané s ohľadom na to, ako budú ladiť s ostatnými našimi výrobkami, so spôsobom ich aplikácie, ich zložkami, konzervačnými systémami, esenciálnymi olejmi a pod. Navzájom sa podporujú, a tým môžete znásobiť a urýchliť účinky.

Nemenej dôležitý je aj legislatívny pohľad. Finálne produkty prechádzajú pred uvedením na trh testovaním bezpečnosti, stability a účinnosti konzervácie. Každá zložka má podľa platnej legislatívy v každom výrobku svoje dermálne maximum, ktoré je posudzované pre konkrétny výrobok a jeho spôsob aplikácie. Nie je jedno, či je oplachový alebo bezoplachový alebo či je určený na telo, pleť, vlasovú pokožku, prípadne či je určený pre dospelých či detskú a citlivú pokožku. A myslíte si správne, ak si myslíte, že každý z týchto účelov má vlastné kritériá posudzovania a sú pre nich určené rôzne dermálne a bezpečné limity. Posudzuje sa takto každá jedna zložka, nielen esenciálne oleje a iné alergény, ale napr. aj konzervačné systémy. Existujú zložky, ktoré majú povolený dermálny limit len v malých množstvách, a nesmú sa vo výrobku presiahnuť. Ak výrobca dodrží tieto pravidlá, na trh sa dostane produkt, ktorý je bezpečný pri tomto zložení a koncentrácii zložiek. Problém však môže nastať, ak si nájdete pre seba výrobky obsahujúce predmetnú zložku, pričom v každom z nich bude napríklad v tej najvyššej možnej bezpečnej koncentrácii. Každý z nich sám o sebe je samozrejme bezpečný. Pri ich kombinácii však môžete bezpečné dermálne limity pre danú zložku prekročiť.

Odporúča sa teda na začiatok jeden produktový rad od jednej značky, pretože produkty majú podobné zloženie, čiže sú ľahšie akceptovateľné, ak ich používame viacero naraz.

Nie je to však vždy také jednoznačné. Ak sú produkty odskúšané a vaša pleť ich pozná, všetko (viacmenej) čo robí vašej pleti dobre, je v poriadku. 

Každá pokožka je iná, každý organizmus má svoje špecifiká, a každý z nás reaguje na rovnaké produkty rôzne. Čo pomohlo jednému na konkrétny problém, druhému nemusí vôbec, alebo dokonca bude reakcia negatívna.

Starostlivosť o pokožku nie je čiernobiela, neriadi sa striktnými pravidlami, ale aspoň nejaké pravidlá by sa mali dodržiavať.

Ja odporúčam základ dodržať z jednej produktovej línie – teda pleťovú vodu a pleťový krém. To sú produkty, ktoré používame na dennej báze.

Základom je samozrejme hlavne čistenie pleti, ale vzhľadom na to, že čistiace produkty na pleti nezostávajú, ale slúžia odstránenie nečistôt, pričom ich z pleti potrebujeme odstrániť, nie je až taký problém, ak je čistič z iného produktového radu.

Doplnkové produkty, ako je maska, peeling alebo sérum, ak treba riešiť nejaký špecifický problém, je možné pridať aj z inej línie.

Maska a peeling sú opäť oplachové produkty, ktoré sa používajú raz/dva krát do týždňa, takže ani tam nejaká zmena produktovej línie nespôsobí výrazný rozdiel.

S pleťovým sérom už by som na to išla trochu opatrnejšie, pretože ak obsahuje viacero zložiek, môžu sa “biť” so zložkami základného pleťového krému.

Preto ak už chceme meniť produktové rady/značky, odporúčam zachovať čo najviac produktov zo základnej línie a k nim doplniť  produkt – napr. sérum, ktoré má viacero zložiek, podľa toho, čo aktuálne potrebujeme na pleti riešiť, keďže sa potreby pleti môžu meniť vekom, ročným obdobím, pôsobením hormonálnych zmien, či iných vnútorných a vonkajších faktorov.  

Prípadne sa dá ešte pohrať s pleťovými sérami, ktoré sú minimalistické, tie sa môžu kombinovať ľahšie so základom, avšak treba dať pozor na kombinácie, pretože niektoré aktívne látky nemusia veľmi dobre spolupracovať, ak sa používajú naraz. Napr. zachovať čo najviac produktov zo základnej línie a k nim doplniť jednoduchšie sérum alebo jednozložkový pleťový olej ako intenzívnu týždňovú kúru. Po jej skončení môžete prestriedať iný typ séra. 

Prečítajte si článok o tom, ktoré pleťové séra sú vhodné pre konkrétne typy a stavy pleti, ako, kedy a s čím ich kombinovať a kedy ich zaradiť do rutiny. 

Príklad konkrétnej zákazníčky: vek 36, pleť nadmerne sa mastiaca, s výrazným výskytom tzv. čiernych bodiek, ale zároveň mílií, a akné. Má tiež pigmentové škvrny. Sama si vybrala produkty z rady pre problematickú pleť. 

Po hlbšej konzultácii sme zistili, že čistenie pleti zanedbávala úplne, prípadne si čistila pleť len vodou a niekedy mydlom. V poslednom čase používala micelárne vody. Na nevyčistenú pleť si nanášala drahé krémy (aj z lekárne), ktoré však boli na báze ropných derivátov. Chcela prejsť na prírodnú kozmetiku, ale zároveň nechcela investovať do kozmetiky veľa, lebo už investovala dosť, a tak skúšala krém nahradiť kokosovým olejom, bambuckým maslom a neskôr olivovým olejom. 

Toto je len časť informácií, ktoré sme si vymenili. Už z toho mála však môžeme povedať, že k čiernym bodkám, míliám a tiež akné (čo vlastne nebolo akné, ale iba chybne vyhodnotené zápaly) si výrazne dopomohla sama tým, že si pleť nečistila, potom pre istotu čistila dosť agresívne mydlom, používala produkty s obsahom ropných derivátov, ktoré neskôr vymenila za síce “trendy” oleje a maslá, ktoré sú prírodné, ale totálne komedogénne! Okrem toho ich ešte používala nesprávne – na suchú pleť. 

Poradila som aj napriek jej výberu problematickej rady produkty z rady pre zrelú pleť vo forme základného balíčka starostlivosti o pleť na 4 týždne + konjac hubku + zinková tyčinka na zmiernenie zápalov. Po 4 týždňoch sa mi ozvala, ako pleť vníma novú starostlivosť a na jej veľké prekvapenie, to bolo veľmi pozitívne a pleť bola oveľa menej mastná, ani zápaly už neboli také výrazné. Stále sme však nemali vyriešené ďalšie problémy, preto po tej úvodnej základnej starostlivosti doplnila peeling s AHA kyselinami a dermálny valček s mikroihličkami. Teraz po pol roku je vidieť výrazné zmeny k lepšiemu – pigmentové škrvny sú menej viditeľné, sem tam nejaká vyrážka, ale žiadne nadmerné mastenie pleti a žiadne mílie a čierne bodky. 

Chcela by stiahnuť póry, tak sme vybrali ešte sérum Balance z kolekcie Solution, ktoré obsahuje aktívnu látku určenú práve na tento problém, tak uvidíme, či sa podarí zlepšiť aj toto, lebo valček a peeling ich síce zmiernil, ale nie tak, ako potrebovala. 

Mixovanie rôznych produktov na rôznych častiach tváre

Áno, aj toto sa dá, to je však naozaj pre skúsených skincare maniakov, ktorí dokonale poznajú svoju pleť a mali by najmä vedieť, aké sú konkrétne príčiny ich problémov.

Môžete takto “mixnúť”  napríklad pleťové séra, alebo pleťové masky.

Konkrétny príklad zákazníka 1: na čele sa tvoria vyrážky a je mastnejšie, zvyšok tváre, a najmä líca sú veľmi suché.

Na suchšie časti tváre (líca) môže použiť nejakú hydratačnú masku, prípadne masku na olejovej báze, ktorá zmierni napätie, a pomôže udržať vlhkosť.

V oblasti čela použije masku, ktorá naviaže mastnotu, prečistí a ak obsahuje aj antibakteriálne oleje, napr. čajovník, zmierni zápaly.

Konkrétny príklad zákazníčky 2: vek 25 rokov, suchá pleť, ktorá má problémy s obnovou ochranného filmu, ale zároveň hlbšie vrásky na čele spôsobené prílišným vysušovaním pleti nesprávnou starostlivosťou.

Základná starostlivosť bude teda z produktovej rady pre suchú pleť, ale miesta s výskytom vrások môže ošetriť pleťovým sérom z rady pre zrelú pleť, aj keď podľa veku to ešte nie je na kozmetiku pre zrelú pleť.

Vrstvenie produktov

Aj toto je pre tých skúsenejších, tu sa snáď ani nedá napísať nejaký konkrétny tip. Každopádne, základné vrstvenie treba určite dodržať aj pri základnej každodennej starostlivosti o pleť, a to od najľahších produktov na vodnej báze k produktom na báze olejov. Olejové produkty, resp. krém s obsahom výrazného podielu olejov by mal ísť posledný, aby vytvoril ochrannú vrstvu a všetko uzamkol. Nikdy sa starostlivosť nekončí produktom na vodnej báze. 

Občas sa objavia aj nezrovnalosti v používaní pleťových sér na báze olejov, resp. pleťových olejov.

Pleťové séra môžu mať rôzny základ. Môžu byť vodné, gélové, emulzné, olejové a v tuhej forme. Zaradenie tých, ktoré sú na báze vody je jednoduché (vodné a gélové). Ani s tými, ktoré sú na báze emulzie – teda zmes oleja a vody, nie je problém.

Horšie to je s pleťovými sérami na báze olejov v tekutej forme, resp. na báze masiel a voskov, pretože aj séra môžu byť v tejto tuhej forme. Obvykle platí, že produkt s najväčším obsahom olejovej zložky by mal ísť posledný. No, nemusí to vždy takto striktne platiť aj v prípade olejových sér, resp. pleťových olejov. Ak je ich úlohou vyživiť či riešiť nejaký konkrétny problém, mali by ísť “bližšie k centru”, ak sa to dá takto obrazne nazvať 🙂 Samozrejme, v tenkej vrstve a na navlhčenú pleť. Krém, ktorý má zabezpečiť ochranu, ide teda až ako posledný.

Ak je ich úlohou ochrániť pre nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a zamedziť  transepidermálnej strate hydratácie, potom môžu byť použité na záver a niekedy aj namiesto pleťového krému. Jednozložkové oleje však namiesto krémov až tak neodporúčam, nie sú natoľko komplexné, ako emulzné produkty, a treba ich časom aj obmieňať. A hlavne, hydratácia nie je natoľko účinná, ako je to v prípade emulzného systému krémov. Čiže ak už pleťový olej chcete použiť nakoniec, tak odporúčam až po kréme na “uzamknutie” hydratácie.

Kvapku olejového séra/pleťového oleja môžete tiež zmiešať priamo s pleťovým krémom a následne naniesť na pleť.

Odlíčenie, vyčistenie je základ a potom nasleduje vrstva:

Tu neodporúčam používať produkty 2v1 – teda pleťový krém s vysokým SPF faktorom – samostatne ako jediný produkt, nakoľko pleťový krém má iné úlohy ako krém s obsahom SPF.

Vtedy je najlepšie vrstvenie.

Časté striedanie rôznych značiek či produktových radov

Starostlivosť o pleť v štýle piate cez deviate pleti vôbec neprospieva. Pleť nemá šancu sa prispôsobiť na novú starostlivosť. Je potrebné dať novej starostlivosti aspoň pár týždňov, aby stihla zareagovať na zmeny. Niekedy totiž tie začiatky nie sú úplne ružové, často sú rozpačité, pleť môže reagovať naozaj rôznym spôsobom, ale neskôr sa pozitíva správnej starostlivosti dostavia.

No na druhej strane ani dlhodobé používanie tých istých produktov nie je úplne vhodné – napríklad zimná a letná starostlivosť by sa určite mala odlišovať, keďže v oboch obdobiach má pleť iné potreby. Je dobré nájsť si ten svoj základ a k nemu potom pridávať a odoberať doplnkové produkty podľa aktuálnych potrieb vašej pleti. Najmä vekom pleť znesie viac aktívnych látok naraz, keďže potreby starnúcej pleti narastajú. Preto práve zrelšia pleť vyžaduje na to správne “hýčkanie” precíznejšiu starostlivosť, nielen základ v štýle minimalizmu. 

Začínam s novou kozmetikou

Pri osobnom poradenstve sa vždy držím toho, že začiatok by mal byť komplexný, a preto obvykle poradím produkty z jednej produktovej línie, ak tam nie je nejaký špecifický problém, ako je rosacea, alebo nejaké “personalizované” alergie na potraviny či konkrétne kozmetické zložky.

Takisto radím to, aby s touto pravidelnou komplexnou starostlivosťou vydržali aspoň tie 4 týždne. Vtedy sú viditeľné aj prvé výsledky, keďže približne 3-4 týždne trvá, kým sa kompletne obnoví celá vrstva postupne sa olupujúcich odumretých buniek a na povrchu pokožky je vidieť bunky, ktoré začali byť vyživované pred 3-4 týždňami. Samozrejme, záleží od konkrétnej osoby, a stavu pleti. Práve preto je dôležité nehodnotiť kozmetické produkty po prvých použitiach, ale je potrebné dať si ozaj čas na vyskúšanie takejto komplexnej starostlivosti.

Zmeny počas tých 4 týždňov môžu byť rôzne – pozitívne, ale aj negatívne.

Súvisí to so zmenou kozmetiky, (ak sa nezmenilo nič iné – strava, pracie prášky, životný štýl), obzvlášť ak ide o výmenu za prírodnú alternatívu. Pleť sa zvykne v prvých 2-3 týždňoch viac čistiť, môže sa objaviť prechodné zhoršenie pleti, pocity suchosti, či zvýšená tvorba vyrážok alebo mazu.

Napríklad vyrážky: Zákazník používal produkty, ktoré tvorbu zápalov tlmili výrazne, a teda sa vyrážky neobjavovali takmer vôbec. Po zmene kozmetiky však zápaly boli častejšie, pretože už tam nebola aktívna látka, ktorá by navonok zápal utlmila.

Problémom je, že aktívna látka dokáže len utlmiť zápal navonok, nie naozaj vyriešiť príčinu. Čo sa týka napríklad akné, prípadne podkožných vyrážok, väčšinou ma súvis s vnútorným prostredím organizmu, kozmetika ho spôsobuje len zriedkavo. Stav pleti je totiž najmä odrazom vnútorného stavu organizmu, v drvivej väčšine gastrointestinálneho pôvodu. Zmenou kozmetiky zažívacie problémy nevyriešil, iba sa viac ukázali. Zákazník však musí problém riešiť tam, kde vzniká, nie tam kde sa prejavuje. Preto nová starostlivosť o pleť bola ok, aj keď to spočiatku vyzeralo, že nie. Zameral sa viac na tráviaci trakt a vyriešil to. Vtedy zmizli aj vyrážky.

Prvé relevantné výsledky sú teda najskôr viditeľné po 3 týždňoch. Ak však ide o prejavy, ktoré sa vydržať nedajú – napr. svrbenie, resp. zjavné alergické reakcie, tak odporúčam kozmetiku nepoužívať. Na prírodnú kozmetiku sa totiž vyskytujú alergie oveľa častejšie, keďže obsahuje vysoké koncentrácie prírodných zložiek, na ktoré sme bežne alergickí, aj čo sa týka potravín.

Nadmerné precitlivené reakcie pri zmene kozmetiky môžu byť aj reakciou na chýbajúce ropné deriváty, na ktoré si pokožka zvykla a zrazu boli vylúčené z používania. Na nich vzniká závislosť a pri ich vyradení sa potom vyskytuje najmä začervenanie, suchá pokožka, podráždenie, vznik zápalových vyrážok.

Zhoršenie väčšinou býva prechodné. U niekoho sa vôbec neobjaví, ale niektorí to šťastie nemajú. Všetko závisí od toho, aká bola starostlivosť predtým, a aké sú naozaj príčiny problémov s pleťou.

Využite nášho ONLINE PORADCU, ktorého sme nakonfigurovali tak, aby odporučil konkrétne produkty v rámci kompletnej a komplexnej starostlivosti a zohľadnil pri tom rôzne aspekty, ako je vek, typ ale aj stav pleti.

Ako zaradiť nový produkt – postupne, alebo vymeniť všetko naraz? 

Táto dilema tiež nemá jednoznačné riešenie. Mnohí z vás v nádeji, že prírodná kozmetika im teraz pomôže, zahodili všetky doterajšie produkty a presedlali “natvrdo” na úplne novú starostlivosť. Nie vždy to však vyšlo podľa predstáv a pokožka nebola týmto skokom do neznáma nadšená. Nielenže sa zlepšenie nedostavilo, práve naopak, situácia sa ešte zhoršila.

Na druhej strane, niekto vôbec nemusí reagovať takto búrlivo.

Preto ak máte problémy s citlivosťou, určite je vhodnejšie dodržať ten základ a postupne pridávať produkt za produktom, minimálne s mesačnými odstupmi, kedy už môžete vidieť aspoň prvé náznaky toho, či produkt je pre vašu pleť vhodný alebo nie.

Pri zmene produktov tiež odporúčam na začiatok zaradiť len základnú starostlivosť – teda čistenie, tonizáciu a ochranu/hydratáciu. A sledovať reakcie pleti aspoň mesiac. Až neskôr môžete začať so zaradzovaním peelingov, masiek, pleťových sér, olejov, meniť a dopĺňať, testovať a hľadať to správne pre seba a svoju pleť. Tento proces ale môže trvať aj roky. Chce to veľkú dávku trpezlivosti a hlavne uvedomenia si, že nikto nepozná vašu pleť lepšie ako vy sami a nikto vám teda nemôže nastaviť 100% správnu rutinu, ktorá vašej pleti sadne do bodky. To musíte zvládnuť sami.

Zakázané kombinácie

Áno, existujú aj kombinácie aktívnych látok, resp. produktov, ktorým by ste mali vyhnúť. V produktoch z našej ponuky sa takéto aktívne látky nenachádzajú, preto spomeniem len AHA kyseliny, a ostatné kombinácie spomínať nebudem, aby vás to nemiatlo.

 1. AHA kyseliny + mechanický/enzymatický peeling – keďže aj AHA kyseliny pôsobia peelingovo, nie je vhodné pridávať ešte ďalší typ peelingu, ak nechcete riskovať narušenie a podráždenie pleti.
 2. AHA kyseliny + vitamín C – ich kombinácia môže narušiť pH pokožky a spôsobiť iritácie.
 3. AHA kyseliny + slnko – po použití produktu s obsahom AHA kyselín by ste sa mali vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, preto je lepšie tieto produkty používať až večer. Sú spájané so silnou fotosenzitivitou, a záleží najmä na koncentrácii v danom produkte. Môžete ich použiť aj počas dňa, ale určite odporúčam zabezpečiť vhodnú ochranu nielen pomocou produktov s vysokým SPF, ale aj odevom či klobúkom.

Poradie produktov

Na záver by som ešte doplnila v krátkosti komplexnejšie poradie všetkých produktov, ktoré môžeme v rámci starostlivosti o pleť používať. Poradie volíme podľa dôležitosti produktu a jeho zloženia. Nemusíte samozrejme robiť všetky kroky naraz, a ani poradie nemusí byť striktne dodržané, keďže niektoré typy produktov môžu mať rôzne formy a konzistencie.

Aj tu platí, že je potrebné nastaviť individuálny prístup podľa toho, aké konkrétne produkty chcete zaradiť do starostlivosti a čo pomocou nich chcete riešiť, resp. aká má byť ich funkcia (či majú ochraňovať, hydratovať, vyživiť, pôsobiť protizápalovo a pod.).

 1. odličovač
 2. čistič
 3. peeling
 4. maska
 5. toner
 6. sérum
 7. očný krém
 8. pleťový krém
 9. SPF ochrana
 10. dekoratívna kozmetika

Všetky tieto rady a tipy sú však veľmi všeobecné, pretože medzi vami mám rôznych zákazníkov, ktorí reagujú aj na bežné zložky alebo najmenšie zmeny v starostlivosti o pleť veľmi citlivo. Preto to neberte ako návod, ale ako niečo, čo môžete zvážiť pre ďalšiu starostlivosť o vašu pleť, ak sa zameriate viac na príčiny problémov.