Ako tehotenstvo ovplyvňuje vzhľad našej pokožky – Strie

Do nového roka sme si spolu s odbornou garantkou v nutričnej oblasti, RNDr. Barbarou Svieženou, PhD., pripravili pre vás jednu spoluprácu – komplexnejší pohľad na problémy prejavujúce sa na pokožke, ktoré často súvisia s vnútorným stavom organizmu.

Spolu sa budeme postupne venovať témam, ktoré vás trápia, ale aj odpovediam na otázky súvisiace s príčinami komplikácií prejavujúcimi sa na našom vonkajšku a ich možnými riešeniami.

 

Začneme stavom, ktorý je úplne odlišný od bežných stavov organizmu – TEHOTENSTVOM.

Hovorí sa, že tehotenstvo nie je choroba. S tým môžeme len súhlasiť. Na druhej strane však práve toto obdobie v živote ženy sprevádza množstvo zmien – hormonálnych (zmena hladiny estrogénu, progesterónu, hormónov štítnej žľazy), fyziologických (pigmentácia, zhustenie vlasov, zlepšenie/zhoršenie kvality pokožky, vznik strií) alebo metabolických (zmena v bazálnom metabolizme, vstrebávanie živín). Ak nevenujeme dostatočnú pozornosť našej výžive, životospráve a starostlivosti o seba, môžeme tak ovplyvniť priebeh tehotenstva a aj vznik nežiadúcich príznakov.

 

Neškodné priberanie

Začnime jedným zo zjavných sprievodných znakov tehotenstva – a to je prirodzené zvyšovanie váhy. Pre naše telo (aj kožu) je ideálne, ak priberáme konštantne, cca 120 g týždenne počas prvého trimestra, neskôr do 300 g týždenne. To predstavuje priemerný prírastok na váhe 9-11 kíl u žien, ktoré do tehotenstva vstupovali s optimálnou váhou. Množstvo prijatého jedla počas prvého trimestra nepotrebujeme výrazne navyšovať. Zvýšené potreby organizmu riešime zväčša od druhého trimestra, a to zvýšením príjmu maximálne o 300 kcal denne.

V tehotenstve sa schopnosť nášho organizmu využiť živiny výrazne zvyšuje. Je to vďaka niektorých hormónom tráviaceho traktu (napr. cholecystokinín alebo inzulín). Ak je množstvo tuku uloženého v tehotenstve privysoké, ovplyvňuje to nielen naše zdravie, ale aj budúce zdravie dieťatka. Niektoré tehotenské komplikácie sa vyskytnú práve v súvislosti s veľkým váhovým prírastkom. S váhovým prírastkom však môže súvisieť aj estetický problém, ktoré mnoho žien trápi. Je to vznik strií.

 

Tehotenské strie

Tehotenské strie, označované ako „striae gravidarum“ (SG) sú relatívne bežným kožným problémom. Sú to typické lineárne pásiky, ktoré môžu mať spočiatku až fialovú farbu, neskôr sú bezfarebné až striebristé (hypopigmentované). Vyskytujú sa najčastejšie v oblasti brucha, na prsiach, zadku, bokoch a stehnách, pričom sa objavujú po 24.-tom týždni tehotenstva.

 

Príčina vzniku strií nie je úplne známa, ale súvisí so zmenami elasticity pokožky. Na ich vznik spolupôsobí mechanické napínanie kože v spojení s hormonálnymi faktormi. Niektoré hormóny, ako sú estrogén, realaxín a adrenokortikálne hormóny, znižujú priľnavosť medzi kolagénovými vláknami. V koži sa znižuje množstvo elastínu a fibrilínu, čím sa mení spojivové tkanivo. Aj keď štúdie nepotvrdili súvislosť medzi rozsahom zväčšenia tela a tvorbou strií, predpokladá sa, že rýchle alebo nadmerné priberanie počas tehotenstva problém výrazne zhoršuje.

 

Z faktorov, ktoré boli študované v súvislosti so vznikom strií, sa preukázali najmä vek matky, rodinná anamnéza, prírastok na hmotnosti a výživa. Vek ani našu rodinu asi neovplyvníme – ale rýchlosť priberania, výživu a starostlivosť o našu pokožku určite áno.

Z posledných štúdií vyplýva, že účinnou prevenciou vzniku strií sú: šípkový olej, mandľový olej, kakaové maslo, vitamín E, výťažok Centella asiatica, aplikácia kyseliny hyalurónovej, vnútorné užívanie kolagénu a denné masáže.

 

Viaceré z týchto surovín sa nachádzajú aj v tomto prepracovanom masážnom oleji, keďže práve masáže slúžia na prekrvenie pokožky a zlepšenie jej elasticity. Ak použijete správny a kvalitný produkt, je to veľmi efektívny spôsob, ako vzniku strií predchádzať.

Masážny olej Krásne bruško pomáha udržiavať pokožku hydratovanú a preventívne pôsobí proti vzniku strií. V tomto pomáhajú efektívne nerafinované verzie šípkového, pšeničného, avokádového a exotického Sacha Inchi a Tamanu oleja. Neobsahuje žiadne esenciálne oleje ani iné parfumácie.

✓ preventívne pôsobí proti vzniku strií

✓ zjemňuje a zlepšuje elasticitu kože

✓ zabraňuje vysúšaniu pokožky

 

Vyskúšala ho aj naša zákazníčka Deniska: Krásne Bruško mi spríjemňuje každý deň môjho tehotenstva. Olejček sa ľahko rozotiera a vstrebáva do pokožky. Stačí naozaj len veľmi malé množstvo. Používam ho na každodennú masáž bruška pre pokojný moment mňa a môjho bábätka. Pokožka ostáva zdravá a pružná. Vrelo odporúčam!

 

Ďalším pomocníkom pri prevencii vzniku strií je aj kakaové maslo. Vysoký podiel nerafinovanej verzie nájdete aj v našich tuhých telových balzamoch, ktoré sa pri dotyku s pokožkou roztápajú na jemný masážny olej. Odporúčame použiť Levanduľový sen alebo Bezstarostné ráno.

 

Kvalitnú masáž rastúceho bruška si môžete dopriať aj pomocou jednozložkových olejov, ako je šípkový a mandľový olej.

Niektoré štúdie uvádzajú aj bambucké maslo, ako surovinu s benefitmi prevencie voči tvorbe strií. Vysoký podiel nerafinovaného bambuckého masla nájdete v našom Bambuckom kréme.

 

Obmedzovať sa?

Budúce mamičky môžu trpieť skrytou formou podvýživy. To znamená, že aj keď jeme dostatok, naša výživa nepokryje zvýšenú potrebu vitamínov, minerálov a ďalších esenciálnych živín. Preto je dôležité sústrediť sa na stravu s dostatkom biologicky aktívnych látok. Teda v žiadnom prípade sa neobmedzovať v ničom zdravom. Jedinou možnosťou ako si udržiavať zdravé priberanie počas týchto dní je nediétovať, ale stravovať sa vyvážene, racionálne, pestro a farebne. Je to síce klišé, ale pravdivé.

 

Ako riešiť už vzniknuté strie? 

Strie samozrejme nevznikajú len počas tehotenstva. Ich príčinou môže byť najmä náhly prírastok váhy, hormonálne zmeny, bodybuilding, nadmerné používanie produktov s kortizónom, cushingov syndróm, marfanov syndróm a pod.

Medzi možné metódy redukcie strií patria: chemický peeling, mikrodermabrázia, rádiofrekvencia či mikroneedling.

 

Niektoré z týchto procedúr je možné realizovať aj v domácich podmienkach, samozrejme, šetrným spôsobom, ktorý ale nebude tak rýchlo efektívny.

Napr. pravidelným peelingom pomocou AHA ovocných kyselín, ktoré sa nachádzajú v našom gélovom peelingu z kolekcie Solution by Kvitok.

 

A tiež pomocou ošetrujúceho dermálneho valčeka s mikroihličkami. Valček pri jemnom rolovaní po pokožke vytvára na pokožke malé neviditeľné vpichy, na ktoré pokožka reaguje aktiváciou prirodzenej obnovy a regeneráciou.

✓  Stimuluje produkciu kolagénu a elastínu

✓  Zjemňuje vrásky, strie a staršie jazvy

✓  Minimalizuje póry a pigmentové škvrny

✓  Zlepšuje prienik kozmetických produktov

✓  Revitalizuje pokožku

 

Naša zákazníčka Anka popísala svoju skúsenosť: Zvedavosť ma nepustila a musela som si ho objednať. A musím priznať že neľutujem. Cena výborná. Hneď po použití som videla že pleť je iná. Po požití valčeka som pouzivala tonizačnú vodu a Anti-aging nočné sérum podľa návodu. Proces je nebolestivý,rýchly. Používam večer pred spaním na vyčistenú pleť. Po chvíli cítiť na pleti príjemné jemné mravčenie. Ráno po prebudení je pleť viditeľne hladšia a vypnutejšia

 

Tento článok vznikol v spolupráci s odbornou garantkou v nutričnej oblasti:

RNDr. Barbara Sviežená, PhD.

nutričný poradca, lektor a odborný garant
člen Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu
člen Aliance výživových poradců ČR
zdroje: 1, 2, 3 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *