Tonizácia pleti – prečo po čistení pleti potrebujete aj pleťovú vodu?

Tonizovanie pleti sa často podceňuje, pretože mnoho ľudí nevie, na čo presne slúži. Pre pleť je však tiež veľmi potrebné.

 

Aj napriek tomu ľudia nepovažujú používanie pleťových vôd za dôležité, a je to jeden z produktov, do ktorých sa im nechce investovať energiu a peniaze.

Možno si tiež hovoríte: Prečo by som to mal/a používať? Zase len ďalší produkt, ďalšie minuté peniaze…

Ak ich však zaradíte do starostlivosti, budete milo prekvapení. Prezradím vám prečo.

Tonizácia pleti je už krok, v ktorom dodávame pleti nadštandardnú starostlivosť v podobe aktívnych látok, a vieme tak riešiť konkrétne problémy, ktoré našu pleť zvyknú potrápiť.

 

Toner je mylne interpretovaný ako produkt na dočistenie, a teda že odstraňuje zvyšky čistiaceho prostriedku, ak nejaké zostali po opláchnutí čistou vodou. Po správnom čistení a dôkladnom opláchnutí čistiaceho produktu by však žiadne zvyšky ani nemali zostať, preto ak zostávajú, nabudúce budete musieť lepšie popracovať na kroku čistenia. 

Toner v prvom rade vyrovnáva pH pokožky, pretože prirodzené pH pokožky je mierne kyslé – cca 5-5,5, a práve kyslé pH pomáha brániť pokožku napr. aj pred baktériami. To je po čistení veľmi dôležité, preto som si dovolila ho zaradiť ešte ako posledný krok čistenia. 

Zmena pH znižuje schopnosť kože proti baktériám bojovať, vedie tiež k nadmernej transepidermálnej strate hydratácie, výsledkom čoho je nadmerne vysušená a citlivá pokožka.  Po čistení a exfoliácii pokožky je ochranná bariéra narušená, najmä ak čistenie bolo agresívne. A to je aj dôvod, prečo umývanie mydlami pre pokožku nie je vôbec také vhodné, ako výrobcovia mydiel prezentujú – rapídne menia pH z kyslého na alkalické. Pre našu pokožku sú proste príliš alkalické…! A hlavne tie ručne vyrábané, ktoré nemajú pH vôbec upravené.

 

Mali by ste použiť toner, aj keď si nečistíte pleť mydlom? Áno. 

Pretože voda, ktorou pleť po čistení oplachujeme, má pH zásadité, čiže pokožka si po opláchnutí vodou musí pH svojho povrchu prispôsobiť. To však trvá nejaký čas – u zdravej pokožky je kompletná obnova filmu možná v priebehu 2-4 hodín. Tonery napomáhajú obnoviť správne kyslé pH, a pokožka nie je tak “vystresovaná” zmenami. 

Rozdiely sú tiež v kvalite vody. Niekto má vodu studňovú, niekto z mestskej vodárne. Aby bola voda pitná, musí sa upraviť. Nie je tajomstvom, že voda sa upravuje, aby sa odstránili baktérie a vírusy či iné znečistenie. Prítomnosť chlóru v pitnej vode zabezpečuje práve odstránenie baktérií a vírusov, ale u ľudí s citlivou pokožkou môže vyvolať podráždenie či zhoršenie stavu kožných problémov.

Problémom môže byť tiež tvrdosť vody. Nadmerný obsah vápnika a horčíka spôsobuje nielen usadzovanie vodného kameňa na povrchoch kúpeľne, kuchyne či práčke a kanvici, ale aj vysušenie, podráždenie alebo zhoršenie stavu pokožky pri psoriáze, rosacei, ekzémoch či zápaloch. 

 

Niekedy si to nemusíte spojiť so stavom vašej pleti, ale aj toto môže byť príčinou. A problémy s vlasmi po oplachovaní tvrdou vodou tiež nie sú raritou.

 

Ďalšou mylnou interpretáciou tonizačných, resp. pleťových vôd je to, že slúžia na čistenie pleti. Neslúžia! Ak pleť nie je čistá, dochádza k zanášaniu pórov, vzniku zápalov, vyrážok, akné, spomaleniu regenerácie pokožky, či zníženiu účinkov krémov a iných kozmetických produktov, keďže aktívne látky cez upchaté póry nedokážu prechádzať.

Na pokožke sa nachádzajú napr. nečistoty z vonkajšieho prostredia, takže aj keď nepoužívame dekoratívnu kozmetiku, je potrebné pleť prečistiť. Obzvlášť dôležité je to aj ráno, keďže v noci sa organizmus detoxikuje, regeneruje a prečisťuje, pleť sa čistí a nachádzajú sa na nej aj odpadové látky metabolizmu (obvykle rozpustné v tukoch), ktoré je tiež potrebné z pórov odstrániť. Voda dokáže odstrániť len nečistoty v nej rozpustné a to sú zväčša nečistoty z vonkajšieho prostredia (napr. prach). Nečistoty rozpustné v tukoch či zvyšky dekoratívnej kozmetiky sa vodou nezmyjú. Je potrebné ich rozpustiť v olejovej zložke.

Vy ak si umyjete tvár vodou, tak ste ju vlastne vôbec nevyčistili, je to ako keby ste sa sprchovali oblečená. Pleť by sa samozrejme dokázala prečistiť aj neskôr sama, ale keď na ňu nanesiete krém, jednak má robotu s jeho zložkami, keďže ide o cudzorodé látky, bez ohľadu na to, ako veľmi je kozmetika prírodná. Takže to pleť zaťažuje. Na druhej strane zase môže dochádzať k nabaľovaniu zložiek krémov na povrch a tak dochádza k väčšiemu usádzaniu nečistôt v póroch, prípadne k prehlbovaniu zápalov.

Tonery teda neobsahujú žiadne zložky, ktoré by pleť skutočne vyčistili.

 

Ľudia sú priam posadnutí hľadaním toho správneho pleťového krému, ktorý by pomohol vyriešiť ich problémy s pleťou. Treba však spraviť krok späť a pozrieť sa na zúbok tomu, ako prebiehala starostlivosť v predošlých krokoch – teda samotné čistenie pleti ako príprava pre krém.

 

A práve preto je aj bezprostredná starostlivosť po čistení pleti – tonizácia, dôležitou súčasťou každodennej kozmetickej rutiny. 

 

Pleťové tonizujúce vody:
• sťahujú póry
• navracajú pleti prirodzené pH
• dodávajú pleti žiarivý vzhľad
• stimulujú cirkuláciu krvi
• upokojujú a zvlhčujú
• a najmä zvyšujú efektívnosť ďalšieho ošetrenia pleti

 

 

Aké typy tonerov nájdeme na trhu:

1. Tonery na báze alkoholu
Sú odporúčané najmä pre mastnejší typ pokožky s výskytom akné a vyrážok.
Alkohol pleť veľmi vysušuje, narúša prirodzený ochranný film, a tým urýchľuje starnutie, preto by som odporučila radšej vyberať z iných typov. Mastná pleť môže dokonca zareagovať zvýšenou tvorbou ochranného mazu, čiže paradoxne tým, čomu sa vlastne chcete vyhnúť.
Na trhu existuje naozaj množstvo alternatív, ktoré sú oveľa priateľskejšie k vašej pokožke. Celkovo si skúste radšej vyberať produkty úplne bez obsahu alkoholu.

 

2. V našej ponuke sme stavili na čisté produkty prírody, a to kvetinové a bylinkové hydroláty, ktoré sú sami o sebe produktom s množstvom aktívnych látok. V ponuke nájdete osvedčenú klasiku vo forme univerzálnejšej ružovej či levanduľovej vody, ale aj skalnú ružu, mätu a harmanček pre špecifickejšie problémy s pleťou.

3. Ale nájdete u nás aj precízne premyslené tonery na báze týchto hydrolátov s pridaním aktívnych látok s klinicky preukázanými účinkami. Tie máme rozdelené podľa typu pleti a problémov, ktoré potrebujete vyriešiť – Balance pre problematickú pleť, Sensitive pre citlivú/normálnu a Well Aging pre starnúcu pleť.

Okrem toho tonery ešte existujú pod inými názvami ako misty, esencie či exfoliačné pleťové vody.

 

Možno ste sa stretli tiež s čistiacou vodou – tento produkt ale nie je v skutočnosti toner, nakoľko čistiace vody obvykle obsahujú tenzidy, aby dokázali nečistoty z pleti odstrániť, keďže voda sama o sebe dokáže odstrániť len nečistoty v nej rozpustné. Odporúčam však venovať sa čisteniu iným spôsobom, než sú tenzidy.

Ako tonery správne používať?

Nanášajú sa na vyčistenú pleť, aby aktívne látky mohli pôsobiť.

 

  1. Môžete ich aplikovať na vatový/látkový tampón a jemne prejsť po pokožke. Spotreba produktu však týmto spôsobom stúpa, obzvlášť ak používate látkové tampóny, preto odporúčame používať iné spôsoby.
  2. Naneste si toner do dlaní a vklepkajte do pokožky.
  3. Alebo rozprášte toner priamo na pokožku a jemne vklepkajte.

 

Ďalšou možnosťou využitia takýchto tonerov (najmä hydrolátov) je počas dňa prestriekať pleť pre osvieženie a zlepšenie hydratácie. Za horúcich letných dní je to naozaj osviežujúce.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *