V posledných rokoch sa v kozmetickom svete kladie dôraz aj na zachovanie zdravého kožného mikrobiómu. Ako a prečo sa vôbec snažiť o jeho zachovanie a podporu?
Ľudská koža sa považuje za náš najväčší orgán s celkovou plochou 2 m2. A hoci si to málokto uvedomuje, NA KOŽI TO ŽIJE! Najvrchnejšia vrstva kože (pokožka) je totiž domovom množstva mikroorganizmov (baktérií a húb). Toto živé spoločenstvo nazývame KOŽNÁ MIKROBIOTA.
Koža je našou prvou obrannou líniou proti nepriaznivým vonkajším podnetom a chráni naše vnútro. Je funkčným orgánom spolupracujúcim na zachovaní imunity – čiže je veľmi dôležitou súčasťou nášho imunitného systému a je vlastne prvou líniou našej obrany.
Neporušený film zdravej pokožky zabezpečuje ochranu pred:
- vstupom patogénnych mikroorganizmov a cudzorodých chemických látok do tela,
- pred nežiadúcim pôsobením UV žiarenia a iných vonkajších vplyvov (vietor, slnko, mráz),
- stratou vlhkosti (čo spôsobuje predčasné starnutie pokožky),
- mechanickým poškodením kože,
- podporuje rýchlejšie hojenie rán,
- pokožka je vďaka nemu jemná, hebká, pružná, hydratovaná,
- vďaka obsahu antigénov prispieva k podpore funkcie imunitného systému…
A to aj vďaka svetu mikroorganizmom, voľným okom neviditeľných, ale neustále sa nachádzajúcich na povrchu našej pokožky a dokonca aj vo vnútri nášho organizmu. Väčšinou sa zdravý mikrobióm spomína v súvislosti s gastrointestinálnym traktom, ktorý je aj základom pre dobrú imunitu.
Ako súvisí mikrobióm pokožky s naším zdravím?
Lipidový ochranný film nachádzajúci sa na povrchu našej kože je hydrolipidová vrstva (emulzia) tvorená zmesou lipidov, olejových sekrétov mazových žliaz, keratinocytov, aminokyselín, potu a jeho zložiek (voda, kyselina mliečna, močovina, anorganické soli…). Je to dynamická štruktúra s množstvom aktívnych enzýmov a baktérií. Táto vrstva sa nazýva aj sébum, a napomáha pokožke udržať pH 4,5-6, ktoré je slabo kyslé a je potrebné pre správnu funkciu kože, ktorá je potom zdravá, žiarivá a pružná.
Jeho tvorba je riadená hormónmi cirkulujúcimi v krvnom obehu a najmä počas puberty sa výrazne aktivuje.
Tento film si tvorí pokožka sama, a tak sa chráni nielen pred vplyvom vonkajších nepriaznivých faktorov, ale najmä pred stratou vody – dehydratáciou. Ak tento film narušíme, pokožka zostáva istý čas bez tejto ochrany. U zdravej pokožky sa film prirodzene obnovuje za cca 2-4 hodiny, vekom sa však tento interval predlžuje. Dovtedy nie je dostatočne chránená.
Po jeho narušení môže pokožka zareagovať nadmernou tvorbou, a čím viac tento film odstraňujeme, tým viac sa koža bráni a toto môže mať za následok nadmernú tvorbu mazu, pričom pokožka vôbec nemá byť charakterizovaná ako mastný typ pleti. Ide o prechodný stav bez ohľadu na typ pleti, ktorý vieme upraviť.
Na povrchu kože sa teda nachádza aj prirodzená efektívna ochranná bariéra tvorená vrstvou mikroorganizmov (baktérie, vírusy, huby, kvasinky a dokonca aj roztoče). Väčšina z nich je pre organizmus neškodná, dokonca prospešná a baktérie žijúce v tejto symbióze označujeme ako tvz. dobré baktérie (rezidentné). Niektoré sú však aj patogénne (tranzietné), a dostávajú sa na pokožku z vonkajšieho prostredia. Ak sú v prevahe, môžu vyvolávať ochorenia a infekcie.
Ak sú “dobré” baktérie v tej správnej rovnováhe, udržiavajú balans nielen pri imunitnej reakcii, ale aj pri produkcii séba. Ak je séba málo, pokožka je suchá a mikrobióm (čiže naša ochrana) je oslabený. Ak je v nadprodukcii, koža je mastná, prevažuje viac patogénnych mikroorganizmov a tvorí sa viac akné.
Mikrobióm sa začína tvoriť hneď po narodení a koža sa okamžite osídľuje touto vrstvou mikroorganizmov. Je unikátny, u každého jedinca má iné zloženie, v závislosti od rôznych vnútorných a vonkajších faktorov, ako napr. od genetických predispozícií, pohlavia, veku, životného štýlu, prostredia či rôznych vnútorných faktorov, ako je imunita, užívanie liekov aj stres… Dokonca môže byť na rôznych častiach tela odlišný, ovplyvnený vlhkosťou, kožným mazom, teplotou či hodnotou pH.
- Počty mikroorganizmov na koži sú obrovské! 1 cm2 pokožky obýva približne 1 milión baktérií a celkovo žije na povrchu nášho tela viac 10 miliárd bakteriálnych buniek.
- Zloženie mikrobioty je pre každého človeka jedinečné, t.j. každý z nás má na koži “svoje” typické mikróby.
- Trvalí obyvatelia sú veľmi dôležití a rozhodne ich chceme na našej pokožke udržať! “Dobré” baktérie totiž svojou prítomnosťou držia pod kontrolou tie “zlé”. Každopádne, ani jeden extrém nie je dobrý – všetko musí byť v rovnováhe a symbióze, pretože každý mikroorganizmus, je v rámci rovnováhy pre naše zdravie dôležitý a má svoju úlohu.
A ako súvisí mikrobióm s KOZMETIKOU?
Nuž, súčasné výskumy odhaľujú veľmi zaujímavé veci, napríklad:
- Každodenné používanie produktov starostlivosti o pleť ovplyvňuje mikrobiálne zloženie našej pokožky. Inak povedané – čo si dáme na pleť, to ovplyvní, čo tam žije.
- Ukázalo sa, že niektoré baktérie dokážu rásť metabolizovaním kozmetických prísad (= využívajú zložky kozmetiky pre svoj rast). Ak kozmetika podporuje rast “zlých” mikroorganizmov, vytvárame si problém.
Niet teda pochýb o tom, že správny výber kozmetiky je pre zdravú pleť nesmierne dôležitý a mali by sme nájsť a používať kozmetiku “priateľskú k mikrobiote” (microbiota-friendly).
Mnohé kožné ochorenia sú spojené práve s nerovnováhou v kožnom mikrobióme.
Jeho rovnováhu môžeme narušiť aj sami, a to rôznymi spôsobmi. Najčastejšie je to nevhodná kozmetika, resp. celkovo nesprávna starostlivosť o pleť.
- agresívne mechanické šúchanie uterákom, používanie mechanických kefiek či hubiek,
- tenzidové agresívne odmasťujúce čistiace produkty a MYDLÁ,
- produkty so zvýšenou hodnotou pH,
- časté používaním peelingov, peelingových čističov, resp. celkovo exfoliačných produktov – preexfoliácia,
- nadmerné používanie retinolu (súvisí s preexfoliáciou),
- produkty s obsahom alkoholu,
- nadmerné používanie dezinfekčných produktov (aj v intímnej oblasti),
- kozmetické procedúry…
Dlhodobým pôsobením takýchto produktov môže dochádzať aj k zmenám mikrobiómu a dokonca pH pokožky. Používanie alkalických produktov nie je z dlhodobého hľadiska pre našu kožu priaznivé. V tejto štúdii skúmali vplyv účinkov na 2 skupiny ľudí: 1. skupina sa 4 týždne umývala mydlom s alkalickým pH a 2.skupina tenzidovým prostriedkom s kyslým pH. Obe skupiny cca 2 hodiny po umytí potvrdili pocity vysušenia pokožky, ktoré časom prestali, keďže ochranný film sa obnovil. Avšak u skupiny, ktorá dlhodobo používala mydlo = alkalický prostriedok, bol po 4 týždňoch preukázaný nárast, teda zmena hodnoty prirodzeného pH pokožky. Následky narušenia ochranného filmu nie sú pre pokožku priaznivé = suchá koža, dehydratácia, rozvoj zápalových procesov, rozvoj akné, narušenie prirodzenej imunity, zabránenie rastu “dobrých baktérií”,…
V dôsledku takto narušenej mikrobiologickej bariéry môže dochádzať k:
- pnutiu, páleniu, svrbeniu, olupovaniu, začervenaniu, “sťahovaniu” pleti,
- alebo naopak k nadmernej tvorbe mazu,
- zvýšenej tvorbe akné,
- vzniku a rozvoju mykóz, plesňových ochorení, intímnych problémov,
- vzniku a rozvoju ekzémov, psoriázy a zápalov,
- celkovému narušeniu ochrany a “imunitnej” odpovede kože,
- zvýšenej priepustnosti kože pre látky z kozmetických produktov a patogénne mikroorganizmy, ktoré by sa inak do organizmu nedostali (prečítajte si aj článok o tom, či, ako a v akom rozsahu dochádza k prieniku kozmetických produktov cez pokožku),
- narušeniu samočistiacej schopnosti kože,
- pôsobeniu UV žiarenia v hlbších vrstvách kože,
- narušeniu regenerácie kože, dlhšiemu hojeniu…
Ako to napraviť, ak je ochranná bariéra vašej kože narušená? Túto tému sme komplexne spracovali v tomto článku.
Prečo probiotická kozmetika vlastne neexistuje?
Zachovanie, podporu a obnovu mikrobiómu môžeme realizovať rôznymi spôsobmi:
- môžeme nepriaznivo vplývajúce baktérie eliminovať protizápalovými zložkami,
- môžeme tzv. “dobré” baktérie kŕmiť pomocou prebiotík (živiny pre probiotiká) a podporiť ich rast, čiže podporiť rovnováhu,
- použitím probiotík môžeme „dobré“ baktérie pridávať priamo – sú to vlastne živé mikroorganizmy,
- postbiotikami zase pridávame produkty “dobrých” baktérií, čiže ide o metabolické produkty probiotických baktérií.
Na googli si dokážeme vyhľadať množstvo tzv. prebiotických kozmetických produktov. Ale v rámci zachovania kvality produktu je potrebné každý produkt na báze vodnej zložky zabezpečiť proti množeniu mikroorganizmov – a to správne zvoleným konzervačným systémom. Preto výraz probiotická kozmetika si vlastne vo svojej podstate odporuje – v produkte sa totiž vďaka/kvôli konzervácii žiadne živé mikroorganizmy, a teda probiotiká, reálne nenachádzajú. Zväčša tam totiž nájdeme buď prebiotiká alebo postbiotiká, a produkt je mylne charakterizovaný ako probiotický.
Ak by sme chceli mať krém s probiotikami – živými mikroorganizmami, nesmel by obsahovať žiadne konzervačné systémy a vydržal by nám len pár dní.
Prebiotická a postbiotická kozmetika má naozaj zmysel, pretože reálne podporuje zdravie pokožky.
V mnohých našich produktoch preto okrem iných šetrných zložiek nájdete aj prebiotický komplex, ktorý podporuje tvorbu zdravého mikrobiómu.
Prebiotický komplex PrebiulinAga tvorený inulínom z čakanky a agáve napomáha tvorbe zdravej mikrobiálnej flóry našej kože po umytí, čím podporuje zlepšenie jej obranyschopnosti. Preukázateľne podporuje vytváranie mikrobiologického filmu našej kože a zabraňuje rozvoju ďalších infekcií. Toto prírodné prebiotikum je tvorené inulínom extrahovaným z koreňa čakanky a glukosacharidmi získanými enzymatickou syntézou prírodných cukrov. Podporuje rast ochranných mikroorganizmov, ktoré pomáhajú obnoviť vrstvu vrstvu mikrobiómu, zatiaľ čo patogénne baktérie sú eliminované, čiže ich pomer sa prirodzene vyrovnáva, a to pomáha predchádzať zápalovým reakciám. Klinické štúdie preukazujú, že podporuje hydratáciu pokožky (v porovnaní s koncentráciou 0,1% kyseliny hyalurónovej tento komplex hydratuje rýchlejšie a dlhšie).
Tento komplex využívame vo väčšine produktov našej prémiovej značky Solution by Kvitok® , ktorá ponúka to najlepšie z prírody: výživné rastlinné oleje, rastlinné extrakty či aromaterapeutické účinky esenciálnych olejov v spojení s vedecky podloženými štúdiami účinnosti surovín na základe klinických štúdií. Produkty sú zamerané na hydratáciu, anti-pollution ochranu či ochranu pred tzv. modrým žiarením z elektronických prístrojov. Sú komplexnejšie, obsahujú viac aktívnych látok, cielia na viacero problémov naraz, a teda sú vhodnejšie pre tých, ktorí chcú používať pár základných produktov bez nutnosti pridávať a kombinovať ešte veľa ďalších.
Na prebiotické pôsobenie sa zameriavajú najmä pleťové krémy a pleťové masky. Ich funkcia v rámci podpory vlastného ochranného filmu pokožky je podporená aj komplexom ceramidov. Silu prebiotík využívame aj v tuhých šampónoch a vlasových sérach.
Zaradili sme prebiotiká aj do niektorých našich nových výrobkov Kvitok® , ako je pleťový krém Dvojitá ochrana či Detský celotelový ochranný krém . Keďže neustále vylepšujeme receptúry aj obľúbených “starších” produktov, nevyhli sa tomu ani tuhé šampóny, ktoré sme o prebiotiká tiež obohatili, aby vlasová pokožka bola zdravšia už pri umývaní vlasov. Silu prebiotík využívame aj pri sprchovaní – sprchovacie gély ich takisto obsahujú.
Plánujeme čoskoro doplniť aj ďalšie produkty, ktoré sa budú na ochranu pokožky zameriavať pomocou prebiotických a postbiotických komplexov, pretože aj na základe vašich pozitívnych referencií na tieto produkty, vidíme, že to má naozaj pozitívny efekt najmä pri problematickej pokožke, ako sú ekzematické stavy.
Tento článok vznikol v spolupráci s:
RNDr. Mária Piknová, PhD.
Biochemička, mikrobiologička a certifikovaná aromaterapeutka. Lektorka kurzov aromaterapie a destilovania aromatických rastlín.
Zdroje:
Elizabeth A. Grice and Julia A. Segre, The skin microbiome, Nat Rev Microbiol. 2011 April ; 9(4): 244–253. doi:10.1038/nrmicro2537
Carvalho, M.J., S. Oliveira, A.L., Santos Pedrosa, S. et al. Skin Microbiota and the Cosmetic Industry. Microb Ecol 86, 86–96 (2023). https://doi.org/10.1007/s00248-022-02070-0
Hwang, B. K. , Lee, S. , Myoung, J. , Hwang, S. J. , Lim, J. M. , Jeong, E. T. , Park, S. G. , & Youn, S. H. (2021). Effect of the skincare product on facial skin microbial structure and biophysical parameters: A pilot study. MicrobiologyOpen, 10, e1236. 10.1002/mbo3.1236
Boxberger, M., Cenizo, V., Cassir, N. et al. Challenges in exploring and manipulating the human skin microbiome. Microbiome 9, 125 (2021). https://doi.org/10.1186/s40168-021-01062-5