Poškodená kožná bariéra – ako to napraviť?

Nedávno som dostala email od jednej z vás, a o pár dní na to som sa vás pýtala, o čom by ste si radi prečítali. Viacerí ste uviedli práve túto tému, asi vás nie je málo s týmto problémom.

Začnime spomínaným mailom (teda časťou z neho):

“dobry den, mam zniceny hydrolipidovy film pleti a z toho dovodu je plet sucha, siva mdla. znicila som si ho fraknycm laserom. v zime nemozem chodit von a v lete na slnko a celkovo plet je znicena dehydratacia atd…neda sa takto zit velmi ma to obmedzuje v roznych cinnostiach…aj v praci.”
Našej pokožke dávajú zabrať rôzne situácie: nepriaznivé počasie (suchý vzduch, slnečné žiarenie, chlad, vietor…), agresívna starostlivosť (časté peelingy, drsné šúchanie uterákom, mydlá, tenzidové čističe, vysoký obsah alkoholu či iné agresívne zložky kozmetických produktov), alebo aj kozmetické zásahy. Takisto tu patria aj genetické predispozície a kožné poruchy ako je psoriáza, rosacea alebo ekzémy.
Preto je jedna dôležitá vec, ktorú pri tvorbe produktov vždy zohľadňujem, a to zachovanie prirodzeného ochranného filmuKoža je našou prvou obrannou líniou, a jej hlavnou funkciou je vytvorenie ochrany pred vonkajšími vplyvmi.

Ak je niečo na tele prirodzené, znamená to, že si organizmus túto vec vytvoril sám a má svoj účel. Nie vždy je vhodné takéto veci odstraňovať, a jednou z nich je práve ochranný film.

Jeho tvorba je riadená hormónmi cirkulujúcimi v krvnom obehu a najmä počas puberty sa výrazne aktivuje. Tento film si tvorí pokožka sama, a tak sa chráni nielen pred vplyvom vonkajších nepriaznivých faktorov, ale najmä pred stratou vody – dehydratáciou. Ak tento film narušíme, pokožka zostáva istý čas bez tejto ochrany. U zdravej pokožky sa film prirodzene obnovuje za cca 2-4 hodiny, vekom sa však tento interval predlžuje. Dovtedy nie je dostatočne chránená. Táto vrstva sa nazýva aj sébum, a napomáha pokožke udržať pH 4,5-6, ktoré je slabo kyslé a je potrebné pre správnu funkciu kože, ktorá je potom zdravá, žiarivá a pružná.

Ide o hydrolipidovú vrstvu (emulziu) tvorenú zmesou lipidov, olejových sekrétov mazových žliaz, keratinocytov, aminokyselín, potu a jeho zložiek (voda, kyselina mliečna, močovina, anorganické soli…). Je to dynamická štruktúra s množstvom aktívnych enzýmov a baktérií.

Neporušený film zdravej pokožky zabezpečuje ochranu pred:

  • vstupom mikroorganizmov a cudzorodých chemických látok do tela,
  • pred nežiadúcim pôsobením UV žiarenia a iných vonkajších vplyvov,
  • stratou vlhkosti (čo spôsobuje predčasné starnutie pokožky),
  • mechanickým poškodením kože,
  • pokožka je vďaka nemu jemná, hebká, pružná, hydratovaná,
  • vďaka obsahu antigénov prispieva k podpore funkcie imunitného systému…

Ochranný film je vlastne PRVÁ OBRANNÁ LÍNIA nášho tela. Jeho dôležitou úlohou je zabezpečenie REGENERÁCIE – koža sa rýchlejšie hojí a zostáva bez poranení, ktoré by mohli uľahčiť vstup nežiadúcich látok do organizmu.

Čo sa vlastne stane, ak tento kožný film narušíme? 

Dochádza k:

  • ľahšiemu prenikaniu mikroorganizmov a cudzorodých látok,
  • ľahšiemu prenikaniu zložiek z kozmetických produktov, ktoré by sa inak do organizmu nedostali,
  • pôsobeniu UV žiarenia v hlbších vrstvách kože,
  • rozvoju zápalových reakcií, fotoprotektívnych reakcií, imunitných reakcií…,
  • vzniku suchej, drsnej a olupujúcej sa pokožky,
  • alebo naopak, nadmernej tvorbe mazu – vzniku tzv. mastnej pokožky,
  • vzniku a rozvoju psoriázy, alergií, zápalov, ekzémov, lupienky, precitlivenej pokožky…,
  • narušeniu regenerácie kože,
  • narušeniu imunity…

To, čo stojí medzi vaším vnútrom, resp. pokožkou a vonkajším prostredím, je práve ochranná hydrolipidová bariéra – prirodzený ochranný film. 

Medzi prvé príznaky, ktoré si najčastejšie všimneme, patrí pnutie, drsná pokožka, začervenanie a svrbenie. Často to mylne ľudia vyhodnotia ako suchú dehydrovanú kožu a siahajú po hydratačných produktoch. Pokožka však potrebuje niečo úplne iné, než len hydratáciu. Zväčša preto len ťažko nájdu produkt, ktorý by im vyhovoval a zdá sa, že všetky produkty sú nevyhovujúce a pokožka je citlivá. Myslím, že tu sa nájdu viacerí z vás.

Ako to napraviť?

Ochranný film je teda tvorený najmä vrstvou lipidov a vrstvou mikroorganizmov. Tieto dve zložky vieme podporiť aj kozmetickými produktami zvonku. Ak je mikrobiologický aj lipidový film narušený a pokožka poškodená, vyžaduje jemnú starostlivosť, ktorá pomôže obnoviť ochranu a rýchlejšie regenerovať poškodenia.

  1. Zásadným krokom je minimalizovať faktory, ktoré pokožku, resp. ochranný film narúšajú.
  2. Ďalším krokom je venovať pozornosť kozmetickým produktom – čiže vyradiť tie, ktoré vplývajú na zachovanie ochranného filmu negatívne.
  3. A samozrejme, pridať produkty, ktoré budú k ochrannému filmu priateľské, tvorbu ochrany podporia a doplnia lipidy do tejto štruktúry.

Tiež by som odporučila vyradiť produkty s obsahom esenciálnych olejov, používanie rôznych kozmetických pomôcok (špachtle, valčeky, mikroihličky, uteráky, čistiace kefy, konjak hubky, háčkované tampóny…).

Kožný mikrobióm je tvorený vrstvou baktérií (obsahuje viac ako 1000 rôznych druhov), ktoré zabezpečujú prirodzenú ochranu. Takéto baktérie sa nachádzajú nielen na povrchu našej kože, ale tvoria napríklad aj základ imunity v tráviacom trakte. Zachovanie, podporu a obnovu mikrobiómu môžeme realizovať vo všeobecnosti rôznymi spôsobmi:

  • môžeme nepriaznivo vplývajúce baktérie eliminovať protizápalovými zložkami
  • môžeme tzv. “dobré” baktérie kŕmiť pomocou prebiotík a podporiť ich rast, čiže podporiť rovnováhu
  • použitím probiotík môžeme „dobré“ baktérie pridávať priamo
  • postbiotikami zase pridávame produkty “dobrých” baktérií

To je ďalšia z možností, ktoré výrazne dokážu podporiť ochranu v rámci produktov kozmetického priemyslu.

1. Čistenie pleti

Negatívne na takú poškodenú pleť (ale podľa môjho názoru aj všeobecne) vplýva používanie: mydiel, tenzidových produktov (micelárne vody, penivé čističe), peelingových čističov…

Aké sú možnosti čistenia pleti nájdete v tomto staršom článku: Ako si vyčistiť pokožku a zároveň nenarušiť jej funkcie?

A konkrétne tipy v tomto: Povedzte ÁNO viackrokovému čisteniu pleti a budete prekvapení výsledkami

Aj keď ste obvykle skeptickí, šancu olejovému čisteniu a na vlastnej koži uvidíte ten rozdiel. V tomto prípade neodporúčam ale žiadne uteráčiky ani háčkované tampóny, žiadne čistiace prístroje, a bolo by dobré sa vyhnúť aj hubke konjak, hoci je jemná. U tohto typu čistenia si bez problémov vystačíte s vlastnými prstami.

Ideálnou možnosťou je teda produkt, ktorý si nanesiete na pokožku, premasírujete a ľahko odstránite vlažnou vodou. To sa vám ale s bežným olejom nepodarí, olej priľne k pokožke a ťažko sa odstraňuje. Potrebujete tzv. hydrofilný typ oleja – čiže olej obsahujúci rastlinný emulgátor, ktorý zabezpečí pohodlné zmývanie vlažnou vodou, vďaka tomu, že dokáže spojiť vodu a olej do jednej fázy (zemulgovať).

Z našej ponuky je to čistiaci olej (Solution), ktorý obsahuje extrakt z kaktusu Opuncia mexická zameraný na zvýšenie hydratácie pokožky, a to dokonca aj po opláchnutí. Je bez obsahu esenciálnych olejov, čo je pre poškodenú pleť lepšie.

2. Tonizácia pleti

Tvrdá voda vplýva na povrch pokožky negatívne, preto aj keď sa to väčšine z vás zdá ako nepotrebný krok, je v skutočnosti veľmi dôležitý. Opäť treba vyberať produkty, ktoré sú šetrné a neobsahujú príliš veľa zložiek, resp. obsahujú zložky zamerané na ochranu pokožku pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Nemali by obsahovať alkohol, veľké množstvo glycerínu a ani agresívne konzervačné látky.

Výbornou možnosťou sú kvetinové a bylinkové vody. Tie v našej ponuke sú čisté destiláty, teda bez obsahu akýchkoľvek prídavných látok. Odporúčam najmä damašskú alebo skalnú ružu, levanduľu, prípadne harmanček.

Môžete tiež vyskúšať tonizačné vody z kolekcie Solution – SENSITIVE alebo WELL AGING – obsahujú aktívne látky zamerané na ochranu pokožky pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi: extrakty z plodov Cezalpínie – Tara a klíčkov slnečnice, a extrakt z kaktusu Opuncia mexická zameraný na zvýšenie hydratácie pokožky.

Žiadna z pleťových vôd neobsahuje esenciálne oleje.

Nájdete ich tu: Pleťové vody

3. Ochrana pleti 

Dôležitá je najmä hydratácia pleti, ale týmto to určite nekončí. Vyberajte produkty s vysokým obsahom olejovej zložky a hydratačnými zložkami.

Emolienty a okluzanty (Rastlinné oleje – napr. skvalán, či fosfatidylcholín z lecitínu, ktoré sú prirodzenou súčasťou ochranného filmu. Nie však silikóny alebo minerálne oleje).

Humektanty (napr. kyselina hyalurónová a glycerín)

Práve vysoký obsah rastlinných olejov je v našich produktoch veľmi dôležitý. Pokožka ich dokáže metabolizovať a majú tak zároveň ďalšie benefity, než je len zabránenie straty transepidermálnej hydratácie. Je to tak vo všetkých našich krémoch na báze vodnej zložky, ale vzhľadom na problematickú obnovu ochranného filmu odporúčam pleťový krém Dvojitá ochrana, ktorý som vytvorila špeciálne pre tento problematický stav pokožky.

Tento pleťový krém poskytuje dvojitú ochranu pokožky (podpora lipidového aj mikrobiologického filmu) a je vhodný práve pri situáciách, kedy je potrebné podporiť základné funkcie kože a ochrániť ju pred ďalším poškodením.

Je bez parfumácie, alergénov a podporuje rýchle obnovenie ochrannej bariéry vďaka synergickému pôsobeniu viacerých aktívnych zložiek. Ľahká konzistencia krému sa rýchlo vstrebáva, nelepí a nezanecháva mastný film.

✓  Prebiotický komplex (preukázateľne podporuje vytváranie mikrobiologického filmu našej kože a zabraňuje rozvoju ďalších infekcií)

✓  Komplex rastlinných ceramidov, bambucké maslo, skvalán (podporujú tvorbu ochranného lipidového filmu a zabraňujú transepidermálnej strate hydratácie)

✓  Komplex rastlinných proteínov (zlepšuje hydratáciu kože, chráni pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, napomáha regenerácii kože a posilňuje jej štruktúru)

Krém je vhodný pri starostlivosti o poškodenú pokožku (ekzémy, rosacea, psoriáza), pri ochrane pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, alebo ak je nutné maximálne zjednodušiť celú starostlivosť.

Neodporúčam určite hutné krémy bez vodnej zložky či oleje, pretože ak budú chýbať hydratačné zložky, môže sa stať, že pokožka bude ešte viac vysušená.

4. SPF

Aj keď slniečko je zdravé, vo väčšej miere je pre našu pokožku nepriateľom. Dôsledkom nadmerného pôsobenia žiarenia je okrem zvýšeného rizika rakoviny kože najmä starnutie pleti a pigmentácie. Ak je kožná bariéra poškodená, o to dôležitejšie je ochrániť ju, pretože vlastné ochranné mechanizmy zlyhali. Môžete vyskúšať napr. externú značku Solar Tea alebo Alphanova, ktorú máme v našej ponuke zaradenú ako doplnok. Nájdete tam pleťový krém, ale aj celotelové krémy, dokonca bez parfumácie.

Ale nezabudnite ani na slnečné okuliare či klobúk, ktoré blokujú slnečné lúče. Ideálne by však bolo čo najviac sa pobytu na slnku vyhýbať, kým sa pokožka aspoň trochu nezregeneruje.

Pár tipov navyše: 

  • Na čo určite zabudnite je exfoliácia – teda žiadne peelingy mechanické, chemické ani enzymatické. Taktiež dermálny valček s mikroihličkami je tabu.
  • Vyhnúť by ste sa mali aj zbytočným kozmetickým produktom, preto ani dekoratívna kozmetika nie je počas obdobia regenerácie vhodná.
  • Čo sa týka oplachovania tváre vodou, určite by ste nemali oplachovať horúcou vodou, ideálna bude vlažnejšia.
  • Ak sa to dá, vyhnite sa aj stresu, ten pôsobí zle nielen na našu pokožku, ale aj celkovo na organizmu.

A na záver: Aj keď pokožka má svoje regeneračné mechanizmy, ktorými tento problém dokáže opraviť, určite nečakajte, že sa to stane za pár dní. Môže to trvať týždne, aj mesiace. Takže prajem veľa trpezlivosti a držím palce.

Ak máte s týmto skúsenosť, dajte vedieť do komentára, čo pomohlo vám a ako dlho trvalo, kým sa to upravilo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *