5 pravidiel pre správnu starostlivosť o pleť počas letných mesiacov

Aj keď nie je vhodné príliš často striedať produkty, určite je to žiadúce vtedy, ak sa menia potreby pleti. A to je práve v období leta a zimy, kedy by mala starostlivosť vyzerať trochu inak.

V lete je naša pleť ťažko skúšaná slnečným žiarením, vznikajú nežiadúce pigmentácie, viac sa potíme, čím prichádzame jednak o hydratáciu pleti a tiež dochádza k rýchlejšiemu zanášaniu pórov, keďže pot obsahuje rôzne nečistoty a odpadové látky a drží sa nám na pokožke dlhšie.

V tomto článku vám teraz prinášame krátky a rýchly návod, ako si vybrať tie správne produkty a odľahčiť starostlivosť, aby vaša pleť bola svieža a hydratovaná aj počas horúcich letných dní, ktoré ešte nekončia.

1. Čistenie pleti

Je nevyhnutné zamerať sa najmä na správne, jemné a dôkladné čistenie, keďže počas letných mesiacov sa viac potíme. Zabudnite určite na vysušujúce čističe, ako sú mydlá či micelárne vody (to ale platí vždy, nielen v lete).

Môžete zvoliť napr. olejové čističe z našej klasiky alebo z kolekcie Solution by Kvitok, ktoré však po čistení nezanechávajú na pokožke mastnú vrstvu, práve naopak, účinne odstraňujú nahromadený maz a nečistoty v ňom rozpustné a dajú sa veľmi ľahko zmývať vodou. Čistiaci olej Solution navyše obsahuje extrakt z opuncie, ktorý napomáha udržaniu hydratácie dokonca aj po opláchnutí produktu, a môžete ho používať aj na odlíčenie.

Skvelým pomocníkom pri čistení bude aj konjak hubka, ktorá napomáha odstráneniu nečistôt a jemne premasíruje a revitalizuje pleť.

Všetky produkty na čistenie pleti, ako aj konjak hubky nájdete po kliknutí na tento odkaz. 

2. Tonizácia pleti

Opäť jedna z vecí, ktorú mnohí zanedbávate aj počas celého roka, no práve v lete to pleť ocení najviac. Vaša pleť potrebuje osviežiť, doplniť hydratáciu a aktívne látky, ktoré jej napomáhajú rýchlejšie sa regenerovať.

Vyberať môžete z komplexnejších pleťových vôd, alebo stavte na kvetinové a bylinkové vody, ktorými môžete pleť prestriekať aj kedykoľvek počas dňa, čo je veľmi osviežujúce. Napríklad ruža alebo mäta sú na nezaplatenie, nielen pre pleť, ale aj pre celkové celkové osvieženie mysle a naštartovanie sa počas ťažkého teplého dňa v práci alebo na cestách, lebo tie vône sú naozaj príjemné a povzbudzujúce.

Všetky produkty pre tonizáciu pleti nájdete po kliknutí na tento odkaz. 

3. Hydratácia pleti

Správny pitný režim sa tiež považuje za jeden z najdôležitejších faktorov pre krásnu a hydratovanú pleť. Inak ani pleťové krémy nebudú spoľahlivo fungovať.

V prvom rade je potrebné hydratovať zvnútra a riešenie ponúka náš nový inovatívny Beauty drink s obsahom kyseliny hyalurónovej a extraktu snežnej huby, či včelníka moldavského pre zlepšenie hydratácie kože a zvýraznenia vašej vnútornej krásy. Navyše obsahuje aj extrakt hrachu, ktorý preukázateľne zlepšuje kvalitu vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu.

Vyberať môžete z dvoch sviežich príchutí vhodných na leto – Zelené jablko a Citrón-Limetka.

Oba drinky nájdete po kliknutí na tento odkaz. 

Čo sa týka starostlivosti o pleť zvonku, počas leta je vhodnejšie vyberať ľahšie pleťové krémy, určite by som neodporúčala mastnejšie bez vodnej zložky (ako sú mangový, avokádový a olivový). Pleťové krémy by mali obsahovať hydratačné zložkyglycerín, ktorý je považovaný za jednu z najlepších hydratačných zložiek (v našich produktoch sa nachádza len rastlinný a v správnej koncentrácii, vysoká koncentrácia vysušuje), a ďalej určite skvelá kyselina hyalurónová, ktorá dokáže na seba naviazať až 1000 násobok svojej hmotnosti. Patria tam aj ceramidy, ktoré skvele dopĺňajú lipidy do ochranného filmu kože.

Tiež by mali obsahovať aktívne látky pôsobiace antioxidačne, napr. ako komplexné pleťové krémy Solution by Kvitok s obsahom klinicky testovaných extraktov Cezalpínie – Tara a klíčkov slnečnice, vďaka ktorým je pokožka chránená pred negatívnym vplyvom infračerveného, UV a modrého žiarenia z obrazoviek elektronických prístrojov.

Pleťové krémy môžete doplniť aj pleťovými sérami ľahšej gélovej alebo emulznej konzistencie, napr. zelený čaj, kyselina hyalurónová, ženšen či kolagén.

Obľúbených olejov sa tiež nemusíte vzdávať, ak to vašej pleti vyhovuje, treba si však vyberať tie, ktoré sú stabilné aj pri pobyte na slnku napr. arganový – ideálne je to ľahký skvalán alebo pleťové séra Bakuchiol či Astaxantín, ktoré sú na báze skvalánu a pôsobia antioxidačne.

Pleťové séra nájdete po kliknutí na tento odkaz. 

Taktiež masky sú na výživu a regeneráciu utrápenej pokožky skvelé – môžete vyskúšať napr. upokojujúcu medovú s kozím mliekom, na ktorú máme skvelé referencie.

4. Ochrana pred slnkom 

Ešte stále je vás veľa takých, ktorí to zanedbávajú, alebo považujú aj rastlinné oleje za adekvátnu alternatívu pre ochranu pred slnečným žiarením. Áno, naša pokožka má samozrejme svoju vlastnú ochranu, ktorá je však krátkodobá (v závislosti od fototypu), takže vycapiť sa na slnko bez ochrany je nonsens. A nie, rastlinné oleje naozaj nie sú vhodné ako ochrana. Ani pochybné handmade výrobky bez atestácie a testov SPF faktora. Takisto ako ani make-up s SPF (na to, aby skutočne ochránil, by ste potrebovali množstvo cca 1 čajovej lyžičky – a uznajte sami, toľko make-upu si nenanáša nikto).

Príťažlivé opálenie je síce efektné, ale slnečné žiarenie má okrem svojej pozitívnej stránky, aj tú negatívnu – starnutie kože, vrásky, ochabnutá koža, degradácia kolagénu, tvorba pigmentových škvŕn. Medzi oveľa závažnejšie však patrí tvorba kožných nádorov z nepigmentových a aj pigmentotvorných kožných buniek. Netreba byť v panike, keďže ako som spomínala, koža má aj svoju vlastnú ochranu, ale netreba to ani zľahčovať, pretože vlastná ochrana funguje len pár minút.

Vedeli ste, že pred slnečnými lúčmi je potrebné sa chrániť aj keď nie ste práve na dovolenke pri mori? Neschováte sa pred nimi ani v meste, a ani keď je pod mrakom.

Vedeli ste, že používanie SPF je najlacnejší anti age prostriedok? V tomto prípade teda platí, že prevencia je dôležitejšia a jednoduchšia, než naprávanie škôd. UV lúče (hlavne UVA žiarenie) sú totiž priamo zodpovedné za cca 80-90% viditeľných známok starnutia.

Vedeli ste, že ochrana pokožky pred pôsobením slnečných lúčov je dôležitá počas celého roka? Ani zimné slnko by ste nemali podceňovať. 

Správnu ochranu by teda nemal podceniť nikto, a určite nie najmä ľudia s poškodenou kožou, resp. kožnou bariérou, ako sú ekzémy či rosacea.

V našej ponuke sa síce nenachádzajú naše vlastné produkty, a to z viacerých dôvodov. Aj ja sa spolieham na overené produkty a nedovolím si sama vyrobiť niečo pre seba či svoje dieťa. Preto sme zaradili do eshopu aj externé značky, ktorú sami používame už niekoľko rokov. Nájdete tak u nás produkty nielen pre ochranu pokožky na tele, ale aj príjemný pleťový krém s SPF faktorom 50, a samozrejme, nezabudli sme ani na tých najmenších. Produkty nájdete po kliknutí na tento odkaz.

V súvislosti s letným obdobím a slniečkom sa často skloňujú chybičky krásy – pigmentové škvrny.

Pigmentácie vznikajú v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia (napr. aj v kombinácii s parfémami, parfumovanými telovými produktami, a tiež produktami s obsahom fotoreaktívnych esenciálnych olejov). SPF-ko je gro pri ich prevencii, a potom sú vhodné určite zložky, ktoré pigmentácie eliminujú, ak už sa objavia, ako sú napr ovocné AHA kyseliny obsiahnuté v malinovom nočnom kréme, alebo celkovo peelingy – s obsahom AHA kyselín či enzymatický peeling. Ich používanie však striktne odporúčam iba večer, a pokožka nesmie byť poškodená vplyvom slnečného žiarenia – čiže spálená. Pri ich používaní dochádza k rýchlejšej obnove buniek a tým aj eliminácii pigmentových škvŕn. Peelingy môžete používať aj počas leta, avšak ideálne večer a pri ich používaní je nevyhnutné dbať na SPF ochranu počas dňa o to viac.

Peelingy nájdete po kliknutí na tento odkaz. 

Užitočné budú aj iné zložky, ktoré podporujú elimináciu pigmentácií – napr. citroflavonoidy extrahované z grepu a pomaranča spolu s vitamínom C, ktoré pôsobia protizápalovo a antioxidačne. Pri aplikácii 2krát denne počas 2 mesiacov preukázateľne rozjasňujú pleť, zjednocujú jej tón a zosvetľujú vznikajúce pigmentácie. Nachádzajú sa v Spevňujúcom pleťovom kréme a Spevňujúcom pleťovom sére WELL AGING Solution by Kvitok. Prípadne môžete vyskúšať šípkový olej či kvetinovú vodu Skalná ruža.

Všetky produkty vhodné pri riešení tohto problému nájdete po kliknutí na tento odkaz. 

Ochrana pred slnečným žiarením však zahŕňa nielen krémy, ale aj ochrana klobúkom, slnečné okuliare a pobyt v tieni majú svoje opodstatnenie.

5. Čo najmenej dekoratívnej kozmetiky

Počas leta by ste nemali pleť zaťažovať nadmernou aplikáciou dekoratívnej kozmetiky. No pravdou je, že máloktorá z nás sa odhodlá výjsť von “nahá” než prikrášlenia. Ak potrebujete zakryť nedokonalosti, siahnite po korektoroch. Pre zjednotenie pleti využite skôr ľahké BB krémy, než ťažké vysokokrycie makeupy.

Leto je tiež ideálne pre zvýraznenie vašej prirodzenej krásy pomocou sviežich rozjasňovačov či bronzerov. Inšpirovať sa môžete napríklad týmto videom talianskej značky prírodnej dekoratívnej kozmetiky Purobio, ktorú nájdete ako doplnkový sortiment aj u nás po kliknutí na tento odkaz.

V ďalšom článku sa pozrieme na to, aké problémy so sebou prináša letné obdobie a ako sa starať o zvyšok nášho tela. Ak máte nejakú otázku k tejto téme, dajte mi vedieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *