4 fakty, ktoré by ste o svojej pokožke mali vedieť, aby ste na 100% využili silu kozmetických produktov

Ak chcem priniesť na trh produkt, ktorý je naozaj funkčný a pomáha, dennodenné samoštúdium je pre mňa gro. Pátram najmä po príčinách nedokonalostí našej pokožky, ktoré nás občas vedia riadne potrápiť.

Možno si zo školských lavíc budete pamätať aj vy, že chémia a chemické procesy sú základom celého života. A keďže kozmetické produkty obsahujúce rôznorodé ingrediencie sú aplikované priamo na pokožku, aby sa o ňu starali zvonku – čistili, chránili a udržiavali v dobrom stave, je veľmi dôležité poznať vlastné telo, vedieť, ako sa k nemu správať a ako môžu jednotlivé zložky produktov na naše telo pôsobiť.

 

Fakt č.1: Naša pokožka je samostatným funkčným orgánom, a od zvyšku tela sa nedá oddeliť. Zmeny vo vnútri organizmu si často všimneme práve na pokožke, ale kozmetikou sa zvonku nedajú vyriešiť. 

 

Práve koža je najväčším orgánom ľudského tela. Najtenšia koža je na viečkach, najhrubšia na chodidlách. Každým rokom života sa stenčuje a stáva sa citlivejšou.

Ako každá súčasť ľudského tela, tak aj koža má dôležité funkcie:

  1. Ochranná funkcia – táto funkcia je najdôležitejšia. Koža oddeľuje vnútorné orgány od vonkajšieho prostredia, chráni pred vonkajšími vplyvmi, mechanickým a chemickým poškodením, slnečným žiarením, zabraňuje vniknutiu mikroorganizmov do tela…
  2. Senzorická funkcia – koža obsahuje veľké množstvo buniek (receptorov) citlivých na teplo, chlad, bolesť, tlak…,
  3. Termoregulačná funkcia – zúčastňuje sa na termoregulácii (pomáha udržať konštantnú teplotu tela),
  4. Imunitná funkcia – podieľa sa na činnosti imunitného systému,
  5. Zabezpečuje výmenu plynov (dýchanie),
  6. Vylučujú sa cez ňu odpadové látky

 

Fakt. č 2: Naša pokožka neprestajne pracuje, aj počas toho, ako spíme. Dokáže sa sama čistiť a regenerovať. Počas dňa je preto vhodné sa pomocou kozmetiky zamerať na ochranu pred vonkajšími vplyvmi prostredia, počas noci zase na jej regeneráciu.

 

Povrch kože má pH 4,5 – 6,5 (kyslé) a je spôsobené rozkladajúcimi sa odumretými bunkami, mazom a potom – tvoria sébum (prirodzený ochranný film). Chráni nielen pred vplyvom vonkajších nepriaznivých faktorov, ale najmä pred stratou vody – dehydratáciou. Umývaním sa ochranný film narúša a dokáže sa u zdravej pokožky obnoviť opäť za 1 – 3 hodiny. Viac si o ňom môžete prečítať v článku: Najdôležitejší princíp starostlivosti o pleť, ktorý je kľúčom k zdravej pokožke.

 

Koža sa skladá z 3 vrstiev – pokožka (epidermis), zamša (dermis), podkožné väzivo (viď obr).

 

1. vrstva: POKOŽKA (epidermis) je tvorená viacerými vrstvami buniek, ktoré sa postupne vymieňajú. Vrchné vrstvy buniek rohovatejú a odlupujú sa. Bunky spodných vrstiev sa neustále delia a nahrádzajú tak odlúpnuté bunky. Táto vrchná vrstva je teda jedinou vrstvou, ktorá sa dokáže neustále obnovovať. Každou minútou z povrchu strácame niekoľko desiatok tisíc odumretých buniek.

 

Fakt č.3: Povrch kože, ktorý vidíme, a na ktorý si nanášame kozmetické produkty, je tvorený odumretými bunkami. Celá vrstva sa dokáže obnoviť za 3 – 4 týždne, a nové bunky sa tak dostanú na povrch až po takomto čase. Práve preto je dôležité produkty nehodnotiť na základe jednej vzorky či po pár použitiach. 

 

Na povrchu pokožky sú uložené bunky obsahujúce keratín. Je to bielkovina, ktorá je nerozpustná vo vode, preto je koža pre vodu čiastočne nepriepustná a tvorí tak ochrannú vrstvu.

Spodné vrstvy buniek, ak sú stimulované UV žiarením, produkujú hnedé farbivo – melanín, ktoré chráni kožu pred UV žiarením.

Nachádzajú sa tu ešte langerhansove bunky – veľmi dôležitá súčasť imunitného systému tela. Ak cudzorodá látka napr. z kozmetického produktu (bez ohľadu na prírodný či syntetický pôvod, vždy je cudzorodá) prichádza do styku s pokožkou, tieto bunky sa aktivujú a dokážu preniesť takúto látku do ďalších častí tela. Bunky prechádzajú až k lymfatickým cievam, kde môže byť cudzorodý materiál spracovaný a odstránený.

Do tejto časti kože nezasahujú nervové vlákna ani krvné cievy. Výživa je zabezpečená difúziou látok zo strednej vrstvy a z povrchu. 

Táto vrstva je zodpovedná za produkciu séba – ochranného filmu, ktorý zabezpečuje ochranu a hydratáciu.

 

2. vrstva: ZAMŠA (dermis)
Tu sa nachádzajú krvné cievy, miazgové cievy, nervy a receptory. Prechádzajú tu potné a mazové žľazy. Mazové žľazy denne vytvoria asi 2 g mazu – ten chráni pokožku pre vysychaním.
Nájdeme tu najmä fibroblasty, bunky produkujúce kolagén, ktorý zodpovedá za pevnosť a pružnosť. Starnutím ich množstvo ubúda, čím sa narúša štruktúra kože a vznikajú vrásky.

 

3. vrstva: PODKOŽNÉ VäZIVO
Tvoria ho väzivové bunky, medzi ktorými sa nachádzajú elastické a kolagénové vlákna. Vo väzivových bunkách sa ukladá zásobný tuk. Od jeho množstva závisí hrúbka tejto vrstvy a tvorí energetické rezervy.

 

Fakt č.4: Kozmetické produkty sa nanášajú a pôsobia vo vrchnej vrstve – epidermis. Za celkový vzhľad pokožky sú však zodpovedné elastické a kolagénové vlákna nachádzajúce sa v hlbších vrstvách. 

 

Kozmetické produkty môžu:

  • zostať na povrchu pokožky a preniknúť len do vonkajšej vrstvy epidermis, čo pokožke pomáha znižovať transepidermálnu stratu vody, udržiava v nej dostatočnú hydratáciu, a tak zlepšujú celkový vzhľad.
  • preniknúť do strednej časti epidermis – ide najmä o zvlhčovadlá, ktoré sú schopné pritiahnuť vodu z vonkajšieho prostredia a z hlbších vrstiev pokožky, a tak zlepšujú celkovú hydratáciu a vzhľad.
  • preniknúť do hlbších vrstiev epidermis, a tam stimulovať kožné zmeny (napr. produkciu kolagénu).

 

Na záver sa dostávame k jednej dôležitej funkcii kože, ktorá ešte nebola spomínaná a pre nás bude v budúcnosti veľmi zaujímavá – je to ABSORPCIA.

Táto funkcia je často prehliadaná, no pri používaní kozmetických prípravkov na ňu nesmieme zabúdať.

Koža absorbuje mnoho vecí, ktoré na ňu nanesieme. To je využívané nielen v kozmetike, ale napr. aj v lekárstve (liečivá, atikoncepčné a nikotínové náplasti). O tom, či, ako a v akom množstve dokážu jednotlivé ingrediencie z kozmetických produktov prechádzať cez kožu, si môžete prečítať v článku: Dokážu preniknúť zložky z vášho obľúbeného krému cez pokožku až do krvi? 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *