Je tvoja pleť v zime ako “sušienka”? Dodrž tieto 3 veci a nebudeš s tým mat viac problém.

Zima sa nám ukazuje v plnej kráse a mne čoraz viac pribúdajú od vás správy o vašich problémoch s vysušenou pokožkou.
Pokožka je v zime oveľa viac zaťažená a to najmä vonkajšími poveternostnými podmienkami, ako je mráz, studený vietor, sneh a náhle zmeny teplôt pri prechode z vykúrenej izby/auta do chladu a naopak.

Kúrenie, horúca sprcha na zahriatie, nízka vlhkosť vzduchu či hrubšie teplé oblečenie tiež nepridávajú pokožke na kráse.
Vyčerpávajú ju, obmedzujú jej regeneračnú schopnosť a stáva sa menej odolnou, čím sa vysušuje a zhoršujú sa prejavy psoriázy, ekzémov či zápalov.

Čo môžeme pre našu pokožku urobiť, aby sa cítila lepšie?

 

  • Obmedzte horúcu sprchu/kúpeľ

Aj keď chladné počasie láka si len tak poleňošiť vo vani plnej horúcej vody, nie je to práve ideálne riešenie na zahriatie. Nepriaznivo ovplyvňuje prirodzený ochranný film, pokožka je nadmerne vysušená, citlivá a náchylnejšia na zápaly. Horúcej vode sa oblúkom vyhnite najmä pri problémoch v intímnych partiách.

Ideálna voda na sprchovanie by mala byť vlažná. Horúca voda sa pri sprchovaní odporúča len v rámci otužovania, a to striedaním so studenou sprchou, ktorá vám rozprúdi krv v žilách a pokožka bude žiarivejšia.

 

  • Vyhnite sa agresívnej starostlivosti 

Agresívne vysušovanie pleti pri čistení neodporúčam v zime, ale ani počas celého roka. Mydlá, micelárne vody a penivé produkty na báze tenzidov síce navodzujú dojem vyčistenej pokožky, ale za cenu narušenia jej integrity a najmä prirodzeného ochranného filmu, ktorý je pre pokožku nevyhnutný.

Platí to ako pre pokožku na tvári, ktorá je tenšia, tak aj pre pokožku celého tela. Viac o tejto problematike sa dozviete v článku Najdôležitejší princíp starostlivosti o pleť, ktorý je kľúčom k zdravej pokožke.

A o tom, ako si môžete šetrne pokožku prečistiť, si prečítate v článku Ako si vyčistiť pokožku a zároveň nenarušiť jej funkcie.

 

 

  • Vymeňte ľahšie hydratačné krémy za hutnejšie s vyšším obsahom olejovej zložky

Väčšinou krémy na báze masiel a olejov odporúčam v rámci nočnej starostlivosti, no práve nemilosrdné zimné obdobie je ideálne na používanie týchto balzamov aj počas dňa (napr. bambucký, mangový, olivový či avokádový podľa vášho typu pleti).

Nie každému však tieto hutnejšie krémy vyhovujú, preto ak chcete ostať pri krémoch na báze kvetinových/bylinkových vôd, zaraďte do starostlivosti kombináciu s olejovými sérami alebo jednozložkovými olejmi (malinový, arganový, šípkový) pre lepšiu ochranu.

Ak vás čaká dlhšia prechádzka v mrazivom počasí, nenanášajte si krémy na vodnej báze tesne pred odchodom z domu. Ideálne aspoň 30-60 minút pred odchodom.

 

Bonus: Dodržiavajte pitný režim!

Toto odporúčanie neplatí len počas horúcich letných mesiacov. Pleť je potrebné hydratovať najmä zvnútra, a preto je aj v zime zachovanie pitného režimu dôležité. Bylinkové čaje sú na to ako stvorené.

Nezabúdajte sa správne a zdravo stravovať a vaša pleť bude žiariť počas celého roka.

 

Ďalšie tipy, ako sa postarať o svoje telo v zime, nájdete v článku Nenechajte svoju pokožku v zime trpieť.

Ak máte nejaký svoj overený tip, dajte vedieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *