4 dôvody, prečo zohľadniť starnutie pleti pri výbere pleťovej kozmetiky

Starnutie je prirodzená súčasť nášho života. Liek na večnú mladosť ešte nikto asi nenašiel, ale správnou starostlivosťou o seba zvonku aj zvnútra vieme mladosť výrazne predĺžiť. Preto výber správnych kozmetických produktov zohráva pri tomto veľkú rolu. Väčšinou sa odporúča vyberať podľa typu pleti – čiže z týchto základných: mastná, zmiešaná, suchá a normálna.

Zrelá pleť nie je vyslovene typ pleti. U nás však nájdete pleťovú kozmetiku rozdelenú aj podľa veku. Prečo? Lebo si myslím, že aj zmeny v pokožke prebiehajúce vplyvom pribúdajúcich rokov je potrebné zohľadniť. 

Koža je bariéra, ktorá oddeľuje organizmus od vonkajšieho prostredia a má viacero dôležitých funkcií (pre viac informácií si prečítajte tento článok: Dokážu preniknúť zložky z vášho obľúbeného krému cez pokožku až do krvi?)

Pretože koža plní okrem týchto funkcií aj funkciu estetickú a spoločenskú, poďme sa spolu pozrieť na to, čo všetko sa počas procesu starnutia deje s našou pokožkou (keďže tam sú zmeny viditeľné najviac), aby sme vedeli starostlivosť prispôsobiť našim potrebám.

Proces starnutia začína vlastne už od nášho narodenia. Pokožka nie je výnimkou. No po cca od 25 roku života pleť začína starnúť výraznejšie, hoci zmeny ešte nie sú viditeľné navonok. U niekoho sa prejavia skôr, u iného neskôr.

Toto sú 4 HLAVNÉ DÔVODY, pre ktoré by sme mali starostlivosť o pleť prispôsobiť aj veku:

  1. vonkajšia prevencia proti starnutiu pleti v dôsledku oslabenia ochrannej bariéry
  2. úbytok spojivových tkanív a spomalenie tvorby kolagénu či elastínu
  3. spomalenie regenerácie buniek
  4. spomalenie produkcie vlastnej ochrany

Toto sú procesy, ktoré v mladšom veku v pokožke za normálnych okolností nepozorujeme. Koža je svieža, pružná, tvorí sa dostatok kolagénu, bunky sa regenerujú rýchlo. Samozrejme, mladá pleť môže trpieť tvorbou akné, môže byť suchá, poškodená, dehydrovaná, citlivá, mastná… Preto sú naše pleťové produkty pre mladšiu vekovú kategóriu rozdelené do 2 hlavných skupín, aby tieto nedostatky vyrovnali a priblížili sa k ideálnej normálnej pleti:

Tieto produkty sa zameriavajú v prvom rade úpravu spomínaných nedostatkov a na prevenciu starnutia pleti. Pracujú trochu iným spôsobom, než si vyžaduje starnúca pleť. Neobsahujú aktívne látky cielene zamerané na podporu tvorby kolagénu a elastínu, zlepšenie regenerácie buniek či produkciu ochranného filmu. Kozmetické produkty pre starnúcu pleť by sa mali teda zamerať na spomínané 4 problémy. Odporúčam teda vyberať základnú starostlivosť z produktov, ktoré máme zaradené v kategórii anti age (ružová farba, alebo zlatá pre kolekciu WELL AGING Solution) a zvyšok môžete doladiť doplnkovými produktami podľa aktuálneho stavu pleti, ako sú pleťové séra, masky, peelingy… Najmä kolekcia WELL AGING zo Solution by Kvitok je výrazne zameraná na starostlivosť o starnúcu pleť, vďaka obsahu zložiek s klinicky preukázanými účinkami, napr. pri podpore ochrany pred žiarením, redukcii vrások a pigmentácií, zlepšení hydratácie.

KTORÉ ZMENY STARNUTIA VIDÍME ZVONKU?

Pokožka stráca pevnosť, pružnosť a ubúda podkožný tuk. Objavujú sa vrásky, pokles horných očných viečok, ochabnutosť pokožky na dekolte a krku. Neskôr sa objavujú aj pehy, starecké škvrny, kožné výrastky, viditeľne rozšírené žilky (najmä v oblasti nosa a na lícach), rozšírené póry v dôsledku degradácie spojivového tkaniva (kolagén, elastín).

Koža je krehkejšia, obnova spojivových tkanív je pomalšia a vyšším vekom sa ďalej spomaľuje, a takisto celková obnova buniek je spomalená. Kým v mladom veku proces obnovy celej vrstvy trval 20 dní, v zrelom veku to môže byť aj 40 dní.

Všetky tieto zmeny sa dejú v dôsledku prirodzeného starnutia pleti a starostlivosť napr o mastnú zrelú pleť vyžaduje iný prístup než je to pri mastnej pleti v 20-tke. Obnova buniek sa spomaľuje, a tiež je spomalená aj syntéza kolagénu, či produkcia vlastného ochranného mazu, čo výrazne ovplyvňuje elasticitu a hydratáciu. Preto vyberať starostlivosť len podľa typu pleti, nie je pre starnúcu pleť dostatočné.

Kozmetické produkty sa nanášajú a pôsobia vo vrchnej vrstve – epidermis. Za celkový vzhľad pokožky sú však zodpovedné elastické a kolagénové vlákna nachádzajúce sa v hlbších vrstvách. 

Preventívna starostlivosť je veľmi dôležitá, a je kľúčom k udržaniu mladistvej a zdravej kože, pretože zmeny v podkoží sa dejú oveľa skôr, než sú viditeľné navonok. Ak už ich vidíme, je trošku neskoro na “obyčajné” produkty, ktoré pracujú preventívne, lebo kozmetikou sa všetko opraviť nedá.

ČO JE STARNUTIE KOŽE A AKO PREBIEHA VO VNÚTRI?

Starnutie kože (a celého tela) je zložitý komplexný biologický proces, ktorého rýchlosť je ovplyvnená kombináciou rôznych faktorov.

Buď ide o tzv. vnútorné endogénne faktory, ako je genetická predispozícia, hormonálne a metabolické procesy, etnicita, čas či bunkový metabolizmus (čiže fyziologické starnutie), alebo vonkajšie faktory – slnečné žiarenie, strava, životný štýl, životné prostredie, kozmetické starostlivosť, stres… Starnutie je tiež spojené s pôsobením gravitácie, celkovým úbytkom svalovej a kostnej hmoty, stratou objemu vody v tkanivách, zmenšením a prerozdelením podkožného tuku.

Zmeny kože súvisiace s vnútornými faktormi, ktoré dokážeme ovplyvniť v istej miere zdravým životným štýlom. Ide najmä o:

  • Jemné vrásky
  • Tenká a priehľadná pokožka
  • Strata tuku, ktorá vedie k deformácii kontúr tváre, strata pevnosti kože na rukách a krku
  • Strata kostnej hmoty spôsobujúca ochabnutosť pokožky
  • Suchá pokožka so svrbením
  • Neschopnosť dostatočne sa zapotiť, aby došlo k ochladeniu kože
  • Sivé vlasy, Strata vlasov, Nadmerné ochlpenie
  • Stenčenie nechtovej platničky

Zmeny kože súvisiace s vonkajšími faktormi vieme ovplyvniť výraznejšie, a teda môžeme proces starnutia spomaliť, ale na druhej strane aj urýchliť (preto ak ste roky používali vysušujúce produkty, ako sú mydlá či alkoholové prípravky, potom je pravdepodobné, že zmeny starnutia sa prejavia rýchlejšie).

Pôsobenie týchto faktorov vedie ku kumulatívnym štrukturálnym a fyziologickým zmenám v každej vrstve pokožky, ako aj zmenám prejavujúcim sa na vonkajšom vzhľade pokožky.

Výsledkom starnutia kože sú viditeľné zmeny v suchosti, krehkosti, objavuje sa veľa vrások a celkovo dochádza k postupnej dermálnej atrofii. Naopak, na miestach vystavených najmä slnečnému žiareniu (tzv. fotoaging) prípadne iným nepriaznivým vonkajším faktorom, dochádza k zhrubnutiu, pigmentáciám, vznikajú drsné a matné miesta.

Tým, že sa spomaľuje bunková obnova (teda rýchlosť premeny epidermy) a predlžuje sa bunkový cyklus, dochádza nielen k ochabovaniu pokožky a tvorbe vrások, ale aj rany sa hoja pomalšie.

Pre pevnosť a pružnosť kože sú podstatné najmä tieto štrukturálne zložky: kolagén, elastín, glykozaminoglykány a kyselina hyalurónová.

Najviac badateľné histologické zmeny sa dejú vo vrstve bazálnych buniek. Výskumy ukazujú, že s pribúdajúcim vekom sa proliferácia buniek (delenie, resp. obnova buniek)  v bazálnej vrstve znižuje. Dôsledkom toho sa epiderma stenčuje a kontaktná povrchová plocha medzi dermou a epidermou sa zmenšuje, čo vedie k menšej výmennej ploche pre prísun výživy do epidermy a ďalšiemu oslabeniu schopnosti proliferácie bazálnych buniek. Tento proces zníženej proliferačnej schopnosti buniek vrátane keratinocytov, fibroblastov a melanocytov sa nazýva bunková starnutie.

(Vo vzorkách kože od ľudských darcov rôzneho veku došlo k vekovo závislému zvýšeniu expresie markerov starnutia β-galaktozidázy v dermálnych fibroblastoch a epidermálnych keratinocytoch, čo naznačuje, že starnúca pokožka obsahuje viac starnúcich buniek).

Dôkazy navyše potvrdzujú, že degeneráciou spojivových tkanív (kolagénu a elastínu) dochádza k zníženiu schopnosti pokožky zadržiavať vodu.

KOLAGÉN

Je to primárna štrukturálna zložka pokožky a najviac sa vyskytujúca bielkovina v ľudskom organizme – až 70% suchej kožnej masy tvorí práve kolagén. Je zodpovedný za pevnosť pokožky. Spája bunky tkanív, šliach a kostí, nachádza sa tiež v krvných cievach, očnej rohovke a v zuboch. Najčastejšie sa v koži vyskytuje kolagén typu I vo forme hustých pravidelných vláken, ale spojivové tkanivá obsahujú aj ďalšie typy (II, III a IV). Je dôležitý nielen pre pokožku, ale aj pre zdravé kĺby.

V mladosti si organizmus tvorí dostatok kolagénu sám, a to syntézou základnej formy – prokolagénu. Pri jeho syntéze je nevyhnutný Vitamín C.

V približne 25 roku života jeho produkcia začína klesať. Po 45-roku sa netvorí vlastný kolagén už takmer vôbec.

Celkový obsah kolagénu počas procesu starnutia klesá na jednotku povrchu približne o 1% za rok (toto platí za “ideálnych” podmienok, pretože vlastnou vinou môžeme výrazne prispieť k jeho rýchlejšej degradácii). V starnúcej pleti je nepravidelne usporiadaný, oproti pravidelnejšiemu usporiadaniu v mladšej pokožke, a preto sa povrch kože deformuje.

K jeho rýchlejšej degradácii prispieva slnečné žiarenie, nezdravý životný štýl, konzumácia veľkého množstva sacharidov (hlavne rafinovaných cukrov), fajčenie, diéta, nedostatočný príjem potravín bohatých na kolagén a vitamínu C (pri jeho syntéze je nevyhnutný) alebo aj pri tráviacich problémoch, ktoré ovplyvňujú jeho syntézu.

Samotný kolagén má veľkú molekulu, preto sa v kozmetike alebo vo výživových doplnkoch používa hydrolyzovaný typ. Môžete ho teda do organizmu dopĺňať viacerými spôsobmi:

  • Samozrejme, zdravá a vyvážená strava je základ.
  • Výživové doplnky, ktoré zabezpečia priamy prísun hydrolyzovaného kolagénu. Ten však telo môže využiť a doplniť tam, kde potrebuje, avšak nemusí to byť práve vyhladenie vrások. To samozrejme nie je na škodu, preto užívanie kolagénových prípravkov je pre naše telo výhodou. Najviac preskúmaný je práve morský typ kolagénu, teda rybací.
  • Výživové doplnky alebo potraviny s vysokým obsahom Vitamínu C, ktorý je pre syntézu kolagénu nevyhnutný.
  • Kozmetické produkty, teda doplnenie zvonku. Možností je viac – doplnenie samotného kolagénu (hydrolyzované formy), doplnenie aktívnych látok, ktoré jeho tvorbu podporujú (AHA kyseliny, Bakuchiol, Vitamín C), alebo doplnenie aktívnych látok, ktoré pôsobia preventívne proti jeho degradácii (Vitamín C, Vitamín E, Astaxantín alebo iné antioxidanty).
  • Kozmetické ošetrenia stimulujúce jeho tvorbu (mikroihličkovanie, IPL, LED terapia…).

ELASTÍN

Elastín je nevyhnutnou súčasťou najmä tkanív, ktoré sú elastické – čiže koža, tepny či pľúca, a zohráva podstatnú úlohu pri podpore a udržiavaní zdravých buniek. Ide o nerozpustnú bielkovinu a jeho nedostatok má za následok stratu pružnosti/elasticity pokožky. Vlákno elastínu sa dokáže napnúť až o cca 200% pôvodnej dĺžky, oproti tomu vlákno kolagénu o cca 100%. Aj množstvo elastínu vekom klesá, podobne ako u kolagénu. 
Telo produktuje elastín počas detstva a prestáva s jeho tvorbou už po puberte. Počas života koža stratí asi 10% elastínu. Vekom sa jeho biosyntéza spomaľuje, elastické vlákna degenerujú a poškodzujú sa. V podstate to znamená, že koža stráca schopnosť vrátiť sa po natiahnutí do svojej pôvodnej polohy.
Aj tu platí, že slnečné žiarenie a nezdravý životný štýl degradáciu elastínu urýchľujú.
Elastín môžete dopĺňať najmä:
  • Zdravou stravou (flavonoidy v kakau, proteíny či Vitamín C), alebo výživovými doplnkami s obsahom hydrolyzovaného elastínu.
  • Na trhu nájdete opäť aj kozmetické produkty s jeho obsahom.
  • Kozmetické ošetrenia stimulujúce jeho tvorbu (mikroihličkovanie, IPL, LED terapia…).

KYSELINA HYALURÓNOVÁ (HA)/GLYKOZAMINOGLYKÁNY

Tieto polysacharidové reťazce vykazujú kapacitu viazať vodu až na 1000-násobok ich objemu. Patrí tu aj kyselina hyalurónová, ktorú už možno dobre poznáte. Tieto zlúčeniny zabezpečujú, že normálna pokožka je jemná a hydratovaná, a predpokladá sa tiež, že pomáhajú udržiavať správnu rovnováhu solí a vody.
K syntéze HA dochádza v dermis aj epidermis. V starnúcej pokožke sa jej množstvo znižuje, avšak iba v epidermis, pričom obsah v dermis zostáva konštantný.
Preukázalo sa, že pokožka vystavená slnečnému žiareniu (photoaging) obsahuje znížené množstvo HA. V mladšej pokožke sa nachádza na periférii vláken kolagénu a elastínu, kde sa tieto vlákna pretínajú.  U starnúcej pokožky tieto spojenia s HA miznú. Pokles hladiny HA a prerušenia týchto väzieb vedú k zníženej schopnosti zadržiavať vodu, čiže dochádza k tvorbe vrások. 

Môžete ju do organizmu dopĺňať týmito spôsobmi:

  • Zdravá a vyvážená strava je opäť základ (mäso, listová a koreňová zelenina, ovocie…).
  • Výživové doplnky s obsahom HA (napr. Beauty Drink)
  • Kozmetické produkty, teda doplnenie zvonku. Môžu to byť pleťové krémy, séra či masky s jej obsahom.

ZMENY NA BUNKOVEJ ÚROVNI

Degradácia, resp. strata kožných buniek sa deje 2 spôsobmi:

1. Bunky sa jednoducho prestanú množiť, pretože dosiahnu maximálnu dĺžku telomér.

Ľudské bunky majú istú dĺžku života a postupne sa dopĺňajú delením. To sa deje po celý náš život. Teloméry sú konce chromozómov (reťazcov DNA) a zohrávajú dôležitú úlohu pri delení buniek. Zabraňujú “rozbaleniu” DNA, čiže poškodeniu genetickej informácie, čo vedie k skráteniu životnosti buniek alebo zvýšenému riziku rôznych ochorení, napr. rakoviny.

Zakaždým, keď sa bunka rozdelí, DNA sa “rozbaľuje” a informácie v DNA sa kopírujú do novej bunky. Teloméry sa v tomto procese zúčastňujú na udržaní polohy chromozómov v bunkovom jadre a na správnom spárovaní homologických chromozómov. Teloméry sa rozdeľovaním buniek postupne skracujú, až sa stanú príliš krátkymi na to, aby sa bunka mohla ďalej deliť. Vtedy zostane neaktívna, odumrie bez toho, aby ju nahradila nová. Môže sa tiež stať, že sa delí naďalej (keď sú však teloméry príliš krátke, môže v procese delenia dochádzať k poškodeniu DNA).

Dĺžka telomérov našich buniek určuje, kedy náš organizmus prestane ďalej produkovať nové bunky a odumrie. Dĺžka telomérov teda reprezentuje náš biologický vek.

Predĺžiť na pôvodnú dĺžku, resp. chrániť ich pred príliš skorým skracovaním, dokáže enzým telomeráza. Neustálym delením buniek sa však aj množstvo telomerázy vyčerpáva, a umožňuje tak výraznejšie skracovanie telomér.

Teloméry sa prirodzene vekom skracujú (to je dané dedičnosťou), skracovať ich však môže aj stres, fajčenie, obezita, nedostatok cvičenia či nevyvážená strava.
Najmä bunky kože a vlasov sú najviac ovplyvnené skracovaním telomérov, preto sa tam starnutie prejaví najrýchlejšie.
Výskumy preukazujú, že hladina omega-3 mastných kyselín v krvi (konzumácia morských rýb alebo orechov) môže, okrem znižovania kardiovaskulárneho rizika, spomaliť bunkové starnutie. Ďalšie štúdie, ktoré sa zaoberali vzťahom potravín a dĺžkou telomérov preukázali pozitívny vplyv vlákniny a ovocia na dĺžku a ochranu telomérov. Výskumy tiež preukazujú, že úbytok hmotnosti dosiahnutý nízkoenergetickou diétou môže prispieť k prevencii poškodzovaniu DNA a skracovaniu telomérov. 
Cvičenie, zdravá strava, redukcia stresu – to všetko môže výrazne predĺžiť náš biologický vek.

2. Bunky starnú a prestávajú byť schopné sa rozmnožovať aj kvôli ďalším „genetickým prepínačom“, resp. regulácii génov, ktoré ukončujú reprodukčný cyklus. 

Regulácia génov je dôležitou súčasťou normálneho vývoja. Gény sa počas vývoja zapínajú a vypínajú rôznymi spôsobmi, aby napr. mozgová bunka vyzerala a plnila inú funkciu, než bunka svalová. Génová regulácia tiež umožňuje bunkám rýchlo reagovať na zmeny v ich prostredí. Tento zložitý proces ešte nie je úplne pochopený.

Starnutím teda klesá aj funkcia iných systémov, napr. v súvislosti s pokožkou aj funkcia vaskulárneho systému, a teda je zhoršená mikrocirkulácia a výživa kože. Spomalením rýchlosti obnovy buniek a predlžovaním bunkového cyklu dochádza k pomalšiemu hojeniu rán, čo je dôležité zohľadniť aj v prípade plánovaných zákrokov, ktoré narúšajú štruktúru kože (či už estetické zákroky alebo operácie). 

KTORÉ FAKTORY NAJVIAC URÝCHĽUJÚ STARNUTIE? 

  • FOTOSTARNUTIE. Na starnutie kože najviac negatívne vplýva pôsobenie UV žiarenia (photoaging), čiže platí, že používanie SPF ochrany je najlacnejší antiaging. Dochádza pri tom k degradácii spojivových tkanív, zvýšenej tvorbe pigmentácií a hlavne k zvýšeniu rizika rakoviny kože. Pokožka je na niektorých miestach hrubá a drsná, na iných miestach sa stenčuje, dochádza k zmene textúry, je krehká, tvoria sa vrásky. Vystavenie pokožky UV žiareniu vedie tiež k tvorbe ROS.
  • OXIDAČNÝ STRES/VOĽNÉ RADIKÁLY. Toto zohráva rozhodujúcu úlohu pri starnutí ľudskej kože a pri poškodení kože. Mechanizmy vnútorného (chronologického) a vonkajšieho (foto) starnutia zahŕňajú najmä tvorbu reaktívneho kyslíka (ROS) oxidačným metabolizmom a ultrafialovým (UV) svetlom. Tvorba ROS je teda kľúčovým mechanizmom, ktorý vedie k starnutiu pokožky. “Oxidačné starnutie” zahŕňa poškodenie DNA, zápalové reakcie, zníženú tvorbu antioxidantov a tvorbu matricových metaloproteináz (MMP), ktoré degradujú kolagén a elastín v dermis.
  • ZNEČISTENIE VONKAJŠIEHO PROSTREDIA. Ochrana pokožky pred mestským znečistením – Anti Pollution – je horúcou témou posledných rokov. Naša pokožka dennodenne čelí rôznym vonkajším vplyvom, ktoré na ňu pôsobia negatívne. Jedným z nich je aj znečistené mestské prostredie obsahujúce častice prachu, sadzí, peľ, emisie z výfukových plynov spaľovacích motorov automobilov a priemyselných pár, ozón alebo oxid dusičitý, až po priemyselné zvyšky, ako sú polycyklické aromatické uhľovodíky a nanočastice.  Pokožka vystavená znečistenému prostrediu má vyššiu mieru vylučovania mazu v porovnaní s neznečistenými oblasťami (kvôli tomu, aby pokožka týchto látok zbavila prirodzene). Znečistenie môže tiež znižovať pH pokožky, a tiež obsah prirodzeného skvalánu a cholesterolu.
  • ELEKTROSMOG je ďalším aspektom, na ktorý by sme mali brať ohľad. Modré žiarenie… Počuli ste už o ňom? Nie? A predsa sa s ním stretávate každý deň. Aj práve teraz. Ide o vysokoenergetické žiarenie produkované elektronickými prístrojmi – mobilmi, obrazovkami počítačov a televízorov. V pokožke vytvára ROS – reaktívne formy kyslíka. Modré svetlo preniká hlbšie do pokožky a poškodzuje bunky viac ako infračervené žiarenie. Potreba ochrany pokožky pred modrým svetlom sa každým rokom zvyšuje, keďže aj počet elektronických zariadení vysielajúcich tento typ žiarenia narastá.
  • FAJČENIE. Odhliadnuc od toho, že fajčenie môže byť príčinou rakoviny, tak čo sa týka pleti, zvyšuje produkciu enzýmov, ktoré degradujú kolagénové vlákna v pokožke. Sú to vlastne zložky, ktoré ju držia pokope. Okrem toho, obmedzuje krvný obeh (mikrocirkuláciu) v pokožke, a to zabraňuje výžive buniek – keďže tie sú vyživované krvou, ktorá im prináša aktívne látky. Fajčenie tiež degraduje vitamíny A a C, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie pokožky. No a nakoniec, samozrejme vedie k zvýšenému výskytu vrások okolo úst – keďže stále robíte ústami pri fajčení isté pohyby.
  • STRAVOVANIE/TVORBA AGEs. Jednou z najčastejších príčin poškodenia telesných proteínov je glykácia. Jej výsledkom je tvorba potenciálne škodlivých látok AGEs (AGEs – Advanced Glycation Endproducts).  Tie vznikajú v procese reakcie medzi bielkovinami a glukózou (Maillardove reakcie), pričom ich tvorba predstavuje vážny rizikový faktor pre vznik metabolických porúch, oxidačného stresu s následným poškodením vrodenej imunity. Môžu poškodzovať cievne a obličkové tkanivá a podporovať predčasný výskyt diabetes a kardiovaskulárnych ochorení. K ich tvorbe prispieva najmä konzumácia vyprážaných, pečených a grilovaných jedál (najmä mäso), spracovaných potravín, komerčných raňajkových cereálií, klobás, spracovaného mäsa a hlavne potraviny s obsahom rafinovaných cukrov a bielej múky. K zníženiu prispieva konzumácia ovocia, zeleniny a raw, prípadne veľmi málo upravovaného jedla (na pare, dusené, varené vo vode).

PREVENCIA PROTI STARNUTIU

3 dôležité stratégie, ktorých kombináciou môžeme výrazne oddialiť starnutie:

Primárna

  • Vyhýbať sa negatívnemu pôsobeniu UV žiarenia.

Sekundárna

  • Zdravá vyvážená strava.
  • Prestať fajčiť a konzumovať alkohol.
  • Dostatočne sa vyspať.
  • Vyhnúť sa, resp. chrániť kožu voči environmentálnemu znečisteniu.

Terciárna

  • Používanie správnych a voči pokožke šetrných kozmetických produktov, ktoré obsahujú zložky pozitívne vplývajúce na ochranu pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, udržanie hydratácie a podporu tvorby spojivových zložiek.

ZDROJE:

https://www.oneaesthetics.com/post/the-twin-study-factors-that-accelerate-facial-aging

https://www.researchgate.net/publication/266624746_The_Science_and_Theory_behind_Facial_Aging

https://www.researchgate.net/publication/284168418_Effect_of_cosmetic_product_on_collagen_and_elastin_production_in_3D_skin_cell_culture

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4748967/

https://medlineplus.gov/genetics/understanding/howgeneswork/geneonoff/

http://www.skp-casopis.sk/obsah/2012/02/tiamin-a-benfotiamin-patogeneticky-orientovana-liecba-diabetickych-komplikacii

https://synlabianer.cz/clanek/telomery-biologicky-vyznam-a-jak-je-muzeme-ovlivnit//a

https://www.vyzivaspol.cz/vyziva-a-telomery/a

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1034/j.1600-0781.2001.170407.x

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.4161/derm.22876

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332203000313

https://www.researchgate.net/profile/Eugenia-Makrantonaki/publication/51227069_Molecular_etiology_of_skin_aging_How_important_is_the_genetic_make-up/links/576b88bf08ae5b9a62b3ad96/Molecular-etiology-of-skin-aging-How-important-is-the-genetic-make-up.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15529242

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6159789/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *