Neviete, ako má vyzerať správne poradie/vrstvenie produktov vo vašej rutine? Poradíme vám!

Ak máte bezproblémovú pleť a používate jeden čistič a jeden pleťový krém, tak asi nebudete mať problém ich použiť v správnom poradí. Čo však v prípade, že vaša pleť vyžaduje trošku precíznejšiu starostlivosť, je problematická a chcete jej dopriať ešte peeling, masku, sérum či dokonca viac sér naraz? Ako za sebou ktoré produkty nasledujú?

Čítajte ďalej a dozviete sa, ako to urobiť správne, aby vaša pleť z toho vyťažila maximum.

Poradie používania produktov ovplyvňuje ich celkový výsledok pôsobenia na pleť, preto by sme tomu mali venovať pozornosť. Ušetríte si tým ďalšie problémy, a tiež vaše peniažky, lebo ani ten najdrahší krém nemôže správne pôsobiť, ak ho nanesiete na nevyčistenú pleť. Uplatňujú sa pri tom niektoré základné princípy.

Princíp č.1 = forma produktu a jeho úloha

Poradie volíme podľa dôležitosti produktu a jeho zloženia. Nemusíte samozrejme robiť všetky kroky naraz, ráno a večer sa rutina líši, a ani toto poradie nemusí byť striktne dodržané, keďže niektoré typy produktov môžu mať rôzne formy a konzistencie.

Ako vždy platí, že je potrebné nastaviť individuálny prístup podľa toho, aké konkrétne produkty chcete zaradiť do starostlivosti a čo pomocou nich chcete riešiť, resp. aká má byť ich funkcia (či majú ochraňovať, hydratovať, vyživiť, pôsobiť protizápalovo a pod.).

Záleží tiež na tom, ktoré produkty zmývateľné (oplachové), čiže napr. peelingy či masky, a ktoré sú neoplachové, teda zostávajú na pokožke – krémy, séra, pleťové vody.

Niekedy sa tam vyskytnú aj produkty, ktoré za bežných okolností sú oplachové, ale aj nemusia byť. Typickým príkladom sú nočné (overnight) masky. Preto by ste dôsledne mali čítať návody na použitie a držať sa ich. Výrobca by mal odporučiť, ako sa produkt používa, a v ktorom kroku ho zaradiť, ak je takýto špecifický.

Takto by malo vyzerať komplexnejšie poradie všetkých produktov, ktoré môžeme v rámci starostlivosti o pleť používať:

  1. odličovač
  2. čistič
  3. peeling
  4. maska
  5. toner
  6. sérum
  7. očný krém
  8. pleťový krém
  9. SPF ochrana
  10. dekoratívna kozmetika

Princíp č.2 = konzistencia produktu

Ďalším princípom určovania poradia produktov je zohľadnenie konzistencie – a to od najľahších produktov na vodnej báze k produktom na báze olejov. Olejový produkt, resp. krém s obsahom výrazného podielu olejov, by mal ísť posledný, aby vytvoril ochrannú vrstvu a všetko uzamkol. Nikdy sa starostlivosť nekončí produktom na vodnej báze. 

Určovanie podľa konzistencie sa ale aj tak riadi princípom č.1, pretože aj keď je napr. maska krémová a sérum gélové, tak je logické, že nemôžete dať najprv gélové sérum, a na neho krémovú masku, ktorá je zmývateľná, a zmyjete tak aj sérum.

Zohľadnenie konzistencie je preto dôležité najmä vtedy, ak chcete používať viac produktov tej istej úrovne – čiže najčastejšie ide o viac pleťových sér naraz. Pleťové séra môžu mať rôzny základ. Môžu byť vodné, gélové, emulzné, olejové a v tuhej forme. Za istú formu pleťového séra môžeme považovať aj jednozložkové oleje (opunciový, konopný, slivkový…).

Poradie pri nanášaní sér s rôznym základom záleží najmä od konzistencie – od najľahšieho po najhutnejšie, teda ako prvé vodné, potom gélové, emulzné, olejové a na záver tuhé balzamy na báze masiel a voskov. Do svojej základnej rutiny môžete zaradiť jedno komplexnejšie, alebo aj viac jednoduchších pleťových sér naraz.

Zaradenie tých, ktoré sú na báze vody (vodné a gélové séra) je teda jednoduché. Ani s tými, ktoré sú na báze emulzie – teda zmes oleja a vody, nie je problém. Patria vždy pod krém. Je dôležité zakončiť celú starostlivosť ešte pleťovým krémom podľa vášho typu pleti, resp. produktom, ktorý obsahuje rastlinné oleje zabraňujúce transepidermálnej strate hydratácie, a teda aj znehodnoteniu aktívnych látok rozpustných vo vode. Nemiešajte však sérum s krémom, počkajte, kým sa úplne vstrebe.

Horšie to je s pleťovými sérami na báze olejov v tekutej forme, resp. na báze masiel a voskov, pretože aj séra môžu byť v tejto tuhej forme. Obvykle platí, že produkt s najväčším obsahom olejovej zložky by mal ísť posledný. No, nemusí to vždy takto striktne platiť aj v prípade olejových sér, resp. pleťových olejov. Zaradiť do rutiny ich môžeme rôznymi spôsobmi:

  1. Ak je ich úlohou vyživiť či riešiť nejaký konkrétny problém a hlavne ak obsahujú nejaké aktívne látky, mali by ísť “bližšie k centru”, ak sa to dá takto obrazne nazvať, čiže pod krém. Samozrejme, v tenkej vrstve a na navlhčenú pleť. Krém, ktorý má zabezpečiť ochranu, ide teda až ako posledný. Nie je pravda, že keď si nanesiete olej a potom krém, nič ďalšie sa nevstrebe.
  2. Ak je úlohou séra ochrániť pre nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a zamedziť  transepidermálnej strate hydratácie, potom môže byť použité na záver a niekedy aj namiesto pleťového krému. Jednozložkové oleje však namiesto krémov až tak neodporúčam, nie sú natoľko komplexné, ako emulzné produkty, ktoré obsahujú viac aktívnych látok, treba ich časom aj obmieňať. A hlavne, hydratácia nie je natoľko účinná (keďže oleje sami o sebe nehydratujú), ako je to v prípade emulzného systému krémov. Čiže ak už pleťový olej chcete použiť nakoniec, tak odporúčam až po kréme na “uzamknutie” hydratácie.
  3. Kvapku olejového séra/pleťového oleja môžete tiež zmiešať priamo s pleťovým krémom a následne naniesť na pleť. Tento spôsob je najjednoduchší a môžete olejom počas chladnejšieho obdobia obohatiť pleťový krém, ktorý vám celoročne dobre sedí a nemusíte sa tak trápiť hľadaním vhodného zimného krému.

Princíp č. 3 = pH produktu

Poradie produktov podľa pH by malo byť vzostupné – čiže ako prvé by mali ísť produkty s nižším pH (mierne kyslé, napr. 4,5) a za nimi nasledujú produkty s pH vyšším (neutrálne až zásadité, napr. 6). Toto je však pre tých veľmi skúsených skincare maniakov, ktorí používajú produkty tej istej úrovne s rôznym pH – čiže napríklad 3 pleťové séra s rozdielnou hodnotou pH.

Keďže najdôležitejšie pravidlo je úloha produktu, pH sa nezohľadňuje pri produktoch z rôznych úrovní alebo pri oplachových produktoch. Nemá opäť zmysel dávať ako prvé sérum s hodnotou pH = 4,5, ak váš pleťový čistič má pH = 5,5, a najprv si pleť musíte predsa vyčistiť. Aby vás to zbytočne nezmiatlo, keďže u nás takéto produkty, ktoré by boli problematické na kombináciu medzi sebou vzhľadom na ich pH, ani nenájdete, nebudem to ďalej rozoberať a riadime sa pri ich používaní prvými dvoma pravidlami.

Typy rutiny

U každého môže rutina vyzerať inak, pretože každý si tam zaradí produkty, ktoré jeho pleť aktuálne potrebuje. Ako som písala v úvode, nemusíte denne robiť všetky kroky.

MINIMÁLNY ZÁKLAD

Na maximum zjednodušená rutina, ktorá je dôležitá hlavne v prípade dočasne poškodenej, preexfoliovanej či precitlivenej pleti, by mala obsahovať minimálne tieto kroky:

  1. čistenie pleti (ráno a večer)
  2. pleťový krém (ráno a večer)
  3. ochrana pred UV žiarením (ráno – odporúčam nájsť si vhodný SPF krém, a ak máte poškodenú pleť, tiež sa vyhýbajte UV žiareniu čo najviac a chráňte sa klobúkom, aby ste koži nepridávali problémy navyše.)

NORMÁLNY ZÁKLAD

Alebo tzv. bežná denná rutina, ktorú robíte každý deň. Ja vrelo odporúčam aj krok tonizácie, hoci niektorí tvrdia, že sa rutina zaobíde aj bez neho. Myslím však, že hydratácie nie je nikdy dosť pre každú pleť, dokážeme už v tomto kroku riešiť  niektoré špecifické problémy a okrem toho používanie pleťových vôd má aj iné benefity, o ktorých si môžete prečítať v tomto článku.

RÁNO:

  1. čistenie pleti
  2. tonizácia pleti
  3. pleťový krém
  4. ochrana pred UV žiarením
  5. dekoratívna kozmetika

VEČER:

  1. odlíčenie pleti
  2. čistenie pleti
  3. tonizácia pleti
  4. pleťový krém

Keď si nájdete ten správny základ pre svoj typ pleti, môžete k nemu ľahko doplniť produkty, ktoré pomôžu s aktuálnym stavom – čiže doplnková starostlivosť (peeling, maska, sérum), ktorú si môžete obmieňať počas striedania ročných období, životných období alebo menštruačného cyklu, ktoré sa môžu prejaviť zvýšenou tvorbou zápalov.

ROZŠÍRENÁ RUTINA

RÁNO:

  1. čistenie pleti
  2. tonizácia pleti
  3. pleťové sérum
  4. očný krém
  5. pleťový krém
  6. ochrana pred UV žiarením
  7. dekoratívna kozmetika

Letné obdobie:

V prípade rozšírenej rutiny sa pridáva počas letného obdobia aj zvýšená ochrana pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi – ako je napr. očný krém vo veku od cca 25 rokov, a najmä ochrana v súvislosti s UV žiarením = ideálne sú pleťové séra zamerané na doplnenie tejto ochrany obsahujúce antioxidanty –  Zelený čajAstaxantín alebo aktívne látky pre správne fungovanie ochranného filmu – Ceramidy alebo Skvalán. Takisto tu patria komplexnejšie séra Solution, ktoré poskytujú navyše ochranu pred tzv. modrým žiarením z obrazoviek elektronických zariadení a zároveň aj hydratujú.

Hydratácia je krok, ktorý prospeje každému typu pleti v každom veku a v každom ročnom období, obzvlášť v lete. Hydratačné séra – napr. Kyselina hyalurónová alebo Kolagén sú vhodné ráno aj večer. Sérum Kyselina hyalurónová je nielen hydratačné, ale vďaka obsahu skvalánu zároveň aj ochranné, čiže v tomto prípade stačí jedno sérum.

Čo sa týka pleťových krémov sú vhodné ľahšie emulzné krémy, ktoré sa rýchlo vstrebávajú a obsahujú nižší podiel olejov, napr. denný krém Marhuľový, Konopný či Arganový podľa typu pleti.

Zimné obdobie:

Počas zimy pleť potrebujete ochrániť pred mrazom a vetrom, vtedy môžete vymeniť ľahké pleťové krémy za hutnejšie s vyšším podielom olejovej zložky (napr. nočný krém Marhuľový, či Slivkový, podľa typu vašej pleti) alebo vám k obľúbenému dennému krému stačí pridať aj olejové séra či jednozložkové oleje. Tie môžete aplikovať na záver po kréme, alebo pridať kvapku priamo do krému.

Ak potrebujete ochranu pred mrazom ešte viac zvýšiť, skúste pridať na záver po klasickom pleťovom kréme niektorý z bezvodých krémov podľa typu pleti – Avokádový, Mangový, Olivový či Bambucký. Odporúčame tiež pozrieť CBD nočný balzam. Môžete nimi úplne nahradiť aj emulzný krém, ale nesmiete zabudnúť na správnu hydratáciu, keďže tieto bezvodé krémy sami o sebe nehydratujú.

VEČER:

  1. odlíčenie pleti
  2. čistenie pleti
  3. peeling
  4. maska
  5. tonizácia pleti
  6. pleťové sérum
  7. očný krém
  8. pleťový krém

Večer svojej pleti môžete dopriať aj ďalšie kroky, ktoré ráno nestíhate, ako je napríklad exfoliácia (peeling), maska alebo viac pleťových sér, ktoré by tentokrát mali byť zamerané na cielené riešenie problémov s pleťou, čiže sú vhodnejšie pleťové séra, ktoré zabezpečujú riešenie pigmentácií alebo zápalov, napr. Bakuchiol, či napomáhajú regenerácii a zlepšeniu stavu poškodenej pokožky, napr. MSM.

Platí to (ale zase úplne striktne nemusí, ak vám to vyhovuje inak) aj pre olejové séra, ako je VyživujúceVyvažujúce30+40+ či očné roll on sérum , či jednozložkové oleje – najmä z hľadiska ich olejovej textúry, ktorá sa vstrebáva pomalšie ako je to u sér na báze vody.

Oplatí sa zaradiť exfoliáciu, ktorá dokáže rozjasniť pleť, eliminovať zápaly, rozšírené póry, pigmentácie, tvorbu tzv.čiernych bodiek… A tiež pleťové masky, ktoré môžu opäť pomôcť cielene riešiť konkrétne problémy.

Letné obdobie:

Produkty by mali byť ľahšie, dobre vstrebateľné a nie príliš hutné, nakoľko sa v noci potíme viac. S exfoliačnými produktami by ste mali byť počas leta opatrní, zaradzujte ich v dlhších intervaloch, keďže pleť je počas dňa vystavená UV žiareniu a neprospieva jej, ak sa stenčuje a znižuje vlastná ochrana. SPF ochrana je nutnosťou pri ich používaní a nemusíte sa exfoliácie vzdávať ani počas letného obdobia.

Zimné obdobie:

Teraz sa môžete sústrediť na elimináciu pigmentácií, ktoré počas leta vznikli a môžete si dovoliť exfoliáciu častejšie. Pridajte hydratačné produkty – séra a masky, a tiež môžete zaradiť produkty s obsahom ceramidov či skvalánu pre podporu vlastného ochranného filmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *