Tajomstvo starostlivosti o pleť, ktoré je kľúčom k zdravej pokožke

Ako som už v predchádzajúcom článku písala, je jedna dôležitá vec, ktorú pri tvorbe produktov vždy zohľadňujem, a to zachovanie prirodzeného ochranného filmu.

Ak je niečo na tele prirodzené, znamená to, že si organizmus túto vec vytvoril sám a má svoj účel. Nie vždy je vhodné takéto veci odstraňovať, a jednou z nich je práve ochranný film.

Našej pokožke dávajú zabrať rôzne situácie: nepriaznivé počasie (suchý vzduch, slnečné žiarenie, chlad, vietor…), agresívna starostlivosť (časté peelingy, drsné šúchanie uterákom, mydlá, tenzidové čističe, vysoký obsah alkoholu či iné agresívne zložky kozmetických produktov), alebo aj kozmetické zásahy. Takisto tu patria aj genetické predispozície a kožné poruchy ako je psoriáza, rosacea alebo ekzémy.

Koža, resp. ochranný film je vlastne PRVÁ OBRANNÁ LÍNIA nášho tela. Jeho dôležitou úlohou je zabezpečenie REGENERÁCIE – koža sa rýchlejšie hojí a zostáva bez poranení, ktoré by mohli uľahčiť vstup nežiadúcich látok do organizmu. Dôležitou funkciou je tiež vytvorenie ochrany pred vonkajšími vplyvmi.

Na povrchu kože sa okrem lipidového ochranného filmu nachádza aj prirodzená efektívna ochranná bariéra tvorená vrstvou mikroorganizmov.

Pre detailistov:

Lipidový ochranný film je hydrolipidová vrstva (emulzia) tvorená zmesou lipidov (predovšetkým ceramidmi, cholesterolom a voľnými mastnými kyselinami), olejových sekrétov mazových žliaz, keratinocytov, aminokyselín, potu a jeho zložiek (voda, kyselina mliečna, močovina, anorganické soli…). Lipidy v normálnom, zdravom ochrannom filme sú organizované do dvoch lipidových lamelárnych vrstiev, ktoré obklopujú vrstvy korneocytov.

Je to dynamická štruktúra s množstvom aktívnych enzýmov a baktérií. Táto vrstva sa nazýva aj sébum, a napomáha pokožke udržať pH 4,5-6, ktoré je slabo kyslé a je potrebné pre správnu funkciu kože, ktorá je potom zdravá, žiarivá a pružná.

Jeho tvorba je riadená hormónmi cirkulujúcimi v krvnom obehu a najmä počas puberty sa výrazne aktivuje.

Tento film si tvorí pokožka sama, a tak sa chráni nielen pred vplyvom vonkajších nepriaznivých faktorov, ale najmä pred stratou vody – dehydratáciou. Ak tento film narušíme, pokožka zostáva istý čas bez tejto ochrany. U zdravej pokožky sa film prirodzene obnovuje za cca 2-4 hodiny, vekom sa však tento interval predlžuje. Dovtedy nie je dostatočne chránená.

Neporušený film zdravej pokožky zabezpečuje ochranu pred:

  • vstupom mikroorganizmov a cudzorodých chemických látok do tela,
  • pred nežiadúcim pôsobením UV žiarenia a iných vonkajších vplyvov,
  • stratou vlhkosti (čo spôsobuje predčasné starnutie pokožky),
  • mechanickým poškodením kože,
  • pokožka je vďaka nemu jemná, hebká, pružná, hydratovaná,
  • vďaka obsahu antigénov prispieva k podpore funkcie imunitného systému…

Čo sa vlastne stane, ak tento film narušíme? 

Dochádza k:

  • ľahšiemu prenikaniu mikroorganizmov a cudzorodých látok,
  • ľahšiemu prenikaniu zložiek z kozmetických produktov, ktoré by sa inak do organizmu nedostali,
  • pôsobeniu UV žiarenia v hlbších vrstvách kože,
  • rozvoju zápalových reakcií, fotoprotektívnych reakcií, imunitných reakcií…,
  • vzniku suchej, drsnej a olupujúcej sa pokožky,
  • alebo naopak, nadmernej tvorbe mazu – vzniku tzv. mastnej pokožky,
  • vzniku a rozvoju psoriázy, alergií, zápalov, ekzémov, lupienky, precitlivenej pokožky…,
  • narušeniu regenerácie kože,
  • narušeniu imunity…

Ak je mikrobiologický aj lipidový film narušený a pokožka poškodená, vyžaduje jemnú starostlivosť, ktorá pomôže obnoviť ochranu a rýchlejšie regenerovať poškodenia.

V tomto článku som sa venovala problematike prenikania zložiek kozmetických produktov cez pokožku do krvi, a tak do celého organizmu. Obvykle k tomu nedochádza vo významnej miere, keďže pokožka má samozrejme svoje obranné mechanizmy. Avšak práve odstránenie ochranného filmu je ten prípad, kedy sa naozaj takéto katastrofické scenáre stávajú realitou.

Stále si myslíte, že je vhodné ho agresívne odstraňovať? Aké sú súčasné možnosti čistenia pokožky na celom tele, ktoré zároveň tento film narúšajú, sa dozviete v nasledujúcom článku. A takisto sa dozviete aj zdravé alternatívy starostlivosti o tento drahocenný dôležitý orgán.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *