Ak si chcete užiť kúsok raja na zemi, načerpať novú energiu a zažiť na vlastnej koži liečivú silu ajurvédy a prírody, Sethmara ayurveda resort vaše predstavy určite splní. Nové prostredie, ďaleko od každodenného stresu a povinností, liečivé zvuky prírody a nádherné výhľady či už v rezorte alebo pri mori, urobia dobre aj vašej mysli.
UBYTOVANIE
Boli sme traja, tak sme mali pridelený väčší apartmán. Už pri príchode do rezortu o šiestej ráno nás čakalo veľmi príjemné privítanie – svieži ovocný drink a kvetinová výzdoba (všetko vrátane záchodu bolo vyzdobené). Musím vám to ukázať.
Ešte to upratovačom vydržalo asi 2-3 dni, potom už našťastie kvety neboli, lebo aj tak sme ich vyhadzovali do koša. Ale vyhrali sa takmer každý deň s uterákmi – Usi z Egypta je oproti tomu nič. Bábika Zuzka si užila svoje, ako vidíte – vždy ju nastajlovali inak.
Okrem toho sa vyhrali aj s ukladaním našich vecí, ako kozmetika, okuliare, knihy a pod. Zrejme to, ako sme ich uložili my, nebolo podľa ajurvédskych princípov 😀
Na izbe sme mali ventilátor aj klímu, ale vôbec tam nebolo tak horúco, takže sme ich používali pomenej. K dispozícii sme mali aj ajurvédsku prírodnú kozmetiku na každodennú hygienu – mydlo, zubnú pastu a šampón. Takže tieto produkty sme si už pre nedostatok miesta v kufroch nebrali.
Postele sú vybavené sieťkami proti hmyzu, asi by ste nechceli spať v jednej posteli s komármi, pavúčikmi a gekončíkom. S jedným sme totiž 3 dni žili. Matúš zvažoval, že si ho zoberie domov, lebo sa mu zdali tieto zvieratká strašne milé.
Okrem tohto zvieratka a klasických komárov a pavúkov či psov, sa to v rezorte zvieratami hemží. Našli sme tam opice, páva, škorpióna, hada, 2 leguánov, veveričku a veľa mini veveričiek, tzv. chipmunkov.
.
A takto vyzeral náš apartmán zvonku.
V resorte nájdete aj bazén, knižnicu s inšpiratívnou ajurvédskou literatúrou, krásne zelené záhrady, hojdacie siete a ďalšie miesta, kde môžete relaxovať.
Poďte sa so mnou ešte prejsť po rezorte 🙂 Ukážem vám zopár miest.
Tu sme chodili na procedúry. Počas nášho pobytu sa intenzívne pripravovali na rozšírenie, aby mohli zvýšiť kapacitu ako miesta, tak aj masérov.
Počas prestávok medzi procedúrami, sme oddychovali buď na tejto teraske, kde bol k dispozícii čaj a voda, alebo na lehátkach a hojdacích sieťach v tejto nádhernej záhrade.
Ležíš si a máš takýto výhľad… Úplný balzam na dušu…
Tu, len pár krokov od našej terasy, sme sa stretávali s doktorom na konzultáciách.
Hneď vedľa je otvorená reštaurácia, kde sme jedli, trávili voľné chvíle a oslavovali vianoce a nový rok.
V podstate všetko v rezorte je len pár krokov od ubytovania, takže aj rannú jógu sme mali blízko – s úžasnou atmosférou blízkosti prírody.
No a ak by ste sa chceli poprechádzať na pláži, ktorá je od rezortu vzdialená len pár minút, týmto zadným vchodom hneď od miesta procedúr sa tam dostanete.
ZDRAVÁ AJURVÉDSKA STRAVA
Strava je veľmi dôležitou súčasťou ajurvédskeho pobytu – ako asi viete, môže byť pre nás liekom, ale aj jedom. Pri tomto pobyte sa môžete spoľahnúť na to, že dostanete naozaj zdravé, veľmi chutné a bezlepkové jedlo 3 krát denne. Boli aj dezerty, čerstvé ovocné šťavy a nie veľmi chutný bylinkový čaj, ktorý je ale veľmi zdravý, takže sme ho s radosťou pili 🙂
Keďže sa počas panchakarmy preferuje naozaj ľahké nezaťažujúce jedlo, na mäso môžete zabudnúť – tento detox nám padol tiež vhod. Asi 2-3 krát sme počas pobytu mali aj rybu. Ak ste kávoholici, tak zabudnite aj na chuť čerstvej kávy. Matúš zvyčajne kávu pije veľmi málo, ja pijem denne, ale som kávový hulvát, takže u mňa je to skôr mlieko s troškou kávy. Musím priznať, že mi to vôbec nechýbalo. Ani káva, ani mlieko, ani sladké, ani mäso, dokonca ani moje milované cestoviny. Takisto ani Matúšovi. Zvládli sme to úplne v pohode, až sa mi tomu nechcelo veriť. Zakázané sú aj cigarety a alkohol, ale tomu neholdujeme vôbec, takže to pre nás bolo bezpredmetné.
Miška nemala takú čistiacu stravu, ako my dvaja, kuchár jej pripravoval jedlo na želanie. Pôvodne sme išli na pobyt s tým, že konečne nemusíme vymýšľať pre ňu jedlá, no keď sa srí lanská kuchyňa nestrela u Mišky s pochopením, tak to nakoniec aj tak zostalo na nás 😀 Ale musím povedať, že sa o ňu starali ako o princeznú a snažili sa splniť všetky jej želania. Boli aj špagety, aj palacinky, aj hrianky, aj toasty, aj vyrezávané ovocie. Až sme jej nakoniec občas všetci trochu závideli.
A dokonca bola aj zmrzlina! Fakt netuším, ako a kde ju zohnali.
Počas pobytu sme mali aj školu varenia s naším šéfkuchárom, aby sme si vedeli podobné jedlá pripraviť aj doma. Príprava je naozaj rýchla, jednoduchá, nie je to o dlhom vyváraní. No lepšie by bolo, keby sme si kuchára radšej mohli zabaliť a priviezť domov, aby nám varil. Ale kúpili sme si aspoň jeho knihu, kde spísal recepty čo pripravoval aj pre nás. Prešli 3 mesiace… Zatiaľ som podľa nej nevarila, snáď sa k tomu dostanem… Dúfam, že to čítať nebude, aby nebol smutný 🙁
AKO VYZERÁ DEŇ V SETHMARE
Zvyčajne okolo 6:00 sme mali budíček, vychutnali sme si na terase šálku prevarenej teplej vody a pripravili sa na cvičenie. V prvé dni nám o tomto čase priniesli aj rozpustené ghí maslo s limetkou, ktoré sme v rámci očistnej kúry pili nalačno.
Pre pozitívny štart do dňa sme pred raňajkami absolvovali jógu s Mirkou a jej dvoma psíkmi. Miška ešte obvykle spala, ale počas niektorých dní sa pridala k nám. Jógové podložky sú na izbe zdarma, takže ich určite nemusíte ťahať cez pol sveta.
Po cvičení sme sa posilnili ľahkými ovocnými raňajkami – fantastické, čerstvé, farebné ovocie. Mňam.
O 9:00 začína osobný liečebný plán, ktorý zahŕňa ajurvédske masáže a terapie. Týmto terapiám by som chcela venovať samostatný článok, takže čítajte aj nabudúce. Počas čakania na jednotlivé terapie nám nosili ovocnú šťavu a úprimne musím povedať, že hoci sme sa na obed tešili, nebolo to kvôli hladu. Do cca 13-tej sme v pohode vydržali, takže sa nemusíte hladovania báť.
Procedúry pokračovali aj po obede, pretože dokopy ich bolo denne cca 8-10. K večeru sme už mali voľno, využívali sme ho na prechádzky k moru, alebo sme stiahli naše nové kamošky a hrali karty.
Miška terapie nemala, teda až na bylinkový kúpeľ, ktorý jej naordinoval lekár kvôli ekzému. Snažila sa teda nejako zabávať sama, čo ale bolo pre ňu počas terapií dosť náročné. Kreslila si, hrala sa s bábikami, psíkmi, lúštila krížovky, čítala knihy, a dokonca aj keď pršalo, nevadilo jej to, vynašla sa a užívala si teplý dážď po svojom.
Náš doktor jej dokonca vybavil aj návštevu – zahrať sa s Miškou prišli jeho dve deti.
Počas celého pobytu sa môžete tešiť na ľahkú a chutnú večeru, aj s dezertom. Po večeri zistíte, aké procedúry vás čakajú na ďalší deň, a aj keď my sme počas dňa nevykonávali extrémne fyzické aktivity, kvôli detoxu tela sme už boli dosť unavení a zaľahli sme naozaj skoro. Takže žiadne večerné diskotéky sa nekonali 🙂 Len zaspávanie za naozaj intenzívnych zvukov prírody…
VOĽNOČASOVÉ AKTIVITY
Nevedeli sme, čo nás čaká, ako budeme tráviť dni, a tak sme okrem hračiek pre Mišku nabalili aj plný kufor kníh. Reálne som neprečítala ani jednu 😀 Matúš na tom nebol o nič lepšie. Určite to bolo aj tým, že sme sa snažili tráviť čas s Miškou. Ale ak idete sami, bude čas aj na chvíle s knihou. Trochu času som si ukradla aj ja, od kolegov sme dostali vysnívaný darček, tak som sa išla vzdelávať 🙂
A túto knihu som si požičala z ich knižnice, aby som sa dozvedela ešte viac o panchakarme.
V Sethmare sa rozhodne nudiť nebudete. Okrem spomínanej rannej jógy a procedúr počas dňa, sú v rámci pobytu prichystané aj ďalšie aktivity. Načrtla som, že sme mali aj kurz varenia so šéfkuchárom, no okrem toho bola súčasťou pobytu aj prednáška o ajurvéde s naším lekárom, čo mne osobne dalo naozaj veľa, keďže som práve bola v polovici štúdia kurzu ajurvédy.
Zorganizovali pre nás aj návštevu čajovej plantáže a farbiky na výrobu čajov, vybrali sme sa tuk tukom do neďalekého mesta Tangalle nakúpiť nejaké darčeky, pozrieť sa na pláž, navštívili sme miestny katolícky kostol, ale aj budhistický chrám či pamätník tsunami. Mohli sme ísť aj na safari v národnom parku – to sme ale nakoniec nevyužili, lebo išlo o niekoľkohodinový výlet – v podstate by sme sa viezli celý čas autom, ako v rámci cesty, tak aj v národnom parku. Miške býva často zle, tak sme to úplne nechceli riskovať.
Čo sme ale nestihli, a chceli sme vidieť, bolo liahnutie korytnačiek na našej pláži. To sa deje samozrejme, v spoločnosti sprievodcu a plážovej hliadky, majú na starosti zachovanie bezpečnosti a rešpektu k prírode ako takej, turisti ich nesmú rušiť. A nedeje sa to určite “na zavolanie” – ak ich chcete vidieť, musíte si počkať na vhodný okamih. Počas nášho pobytu vhodný okamih neprišiel, a tiež to asi nebola úplne aktivita pre najmenších – Miške by sa veru nechcelo večer po tme čakať 2-3 hodiny.
Sledujte túto sériu článkov aj nabudúce, ukážem vám, aké liečivé procedúry si môžete užívať na takomto pobyte. Snáď mi to nebude zas trvať 2 mesiace 😛
Ak ste nečítali predchádzajúce články, tu si môžete prečítať prvú časť a druhú časť.