Tešili ste sa na dovolenku pri vode a poriadny relax? Chceli ste si užiť príjemne hrejivé slnečné lúče, no prehnali ste to s pobytom na slnku a spálili ste sa? Šúpanie kože po opaľovaní, neznesiteľné svrbenie a pľuzgiere od slnka nie sú veru príjemné. Ako dlho trvá spálenie od slnka? Aká je najlepšia prvá pomoc pri spálení slnkom a čo robiť, aby ste spáleniu nabudúce vyhli? To všetko vám prezradíme v tomto článku.
Slnko má okrem zdravých benefitov vo forme podpory imunity, doplnenia hladiny vitamínu D či zlepšenia nálady, aj svoje temné stránky. Spoznajte nástrahy letného obdobia na našu pokožku.
Okrem rýchlejšieho starnutia kože, tvorby pigmentácií či vysušenej pokožky si v lete musíme dávať pozor aj na spálenie.
Čo spôsobuje SPÁLENIE KOŽE od slnka (akútna solárna dermatitída – dermatitis solaris acuta)
Ide o popálenie v dôsledku nadmerného vystavenia pokožky slnečnému žiareniu, ktoré sa prejavuje začervenaním, pálením a svrbením pokožky, v závažnejších prípadoch až vytvorením pľuzgierov a opuchov. K celkovým príznakom patrí aj nevoľnosť, zvýšená teplota, prehriatie organizmu.
Najháklivejšie časti na spálenie sú tie, ktoré sú najviac odhalené – zväčša teda ramená, chrbát a dekolt, ale aj tie, kde je pokožka tenšia, ako je nos, uši či pokožka hlavy. Pozor by si mali dávať najmä deti, ľudia s tenkou kožou svetlými vlasmi alebo poruchami tvorby pigmentu.
Pri výraznejšom poškodení sa tvoria až pľuzgiere, koža sa olupuje a postihnuté miesta môžu byť výrazne pigmentované. Koža následne zostáva krehká a citlivá aj počas niekoľkých týždňov až mesiacov.
K spáleniu najčastejšie dochádza v obedňajšom čase v letnom období, kedy je priame žiarenie najintenzívnejšie. A dochádza k nemu najmä na miestach, kde okrem priameho slnečného žiarenia dochádza aj k jeho odrazom, napr. od vody či piesku (pri mori, na kúpalisku), ale aj od snehu. Preto ani spálenia pri lyžovačke nie sú výnimkou. Pozor si treba dať aj pri práci vonku – na záhrade či na stavbách. Pri difúzii žiarenia cez mraky, hmlu či prach síce málokedy dochádza k akútnemu spáleniu, no aj keď je zamračené, UV žiarenie k nám dopadá a je potrebné sa chrániť.
Aké sú fázy akútneho spálenia kože
1. Počas prvých hodín slnenia môže pokožka sčervenať a začne páliť.
2. V priebehu 6 až 48 hodín po expozícii sa bolesť zhoršuje.
3. Koža sa začína odlupovať, “šúpať” do dvoch až ôsmich dní po takomto nadmernom vystavení slnečnému žiareniu.
Spálená pokožka od slnka môže mať až 3 stupne poškodenia
V závislosti od rozsahu poškodenia kože rozlišujeme rôzne stupne popálenín:
- Popáleniny 1. stupňa: koža je horúca, červená, bolestivá, citlivá a suchá, objavuje sa aj svrbenie a mierny opuch. Pravidelnou hydratáciou ľahkým hydratačným krémom pomôžete jej rýchlejšiemu hojeniu, čo trvá v priemere týždeň.
- Popáleniny 2. stupňa: objavujú sa okrem vyššie spomínaných príznakov aj pľuzgiere naplnené čírou tekutinou. Koža je veľmi citlivá na dotyk a a tomu zodpovedá aj dlhšia doba hojenia – 2-3 týždne. Pokožku je potrebné dezinfikovať a následne hydratovať, avšak pri intenzívnejších popáleninách je potrebné aj lekárske ošetrenie.
- Popáleniny 3. stupňa: koža stráca citlivosť, postihnuté je aj podkožné tkanivo, dochádza k silnému olupovaniu a tento stav už vyžaduje akútnu liečbu. Môže sa vyskytnúť horúčka, nevoľnosť aj zimnica.
Prvá pomoc pri spálení slnkom
Čo na spálenú kožu zaberá? Ak máte bežné popáleniny, ktoré si nevyžadujú až lekársky zásah, uľaviť koži môžete rôznymi spôsobmi. Zvonku aj zvnútra:
- Pite dostatok tekutín.
- Ak je to potrebné, zvážte aj užívanie analgetík a antipyretík.
- Opuch po spálení slnkom rýchlo odstránite mierne studeným obkladom.
- Postihnuté miesta natrite ľahkým hydratačným produktom.
- Nevystavujte sa ďalšiemu pôsobeniu slnka, kým sa koža nezahojí.
V prípade, že bolesti pretrváva dlhšie ako 48 hodín, poškodená plocha kože je veľmi veľká, dochádza k stúpaniu teploty tela a dehydratácii, určite vyhľadajte odbornú pomoc.
Môžu sa totiž veľmi ľahko pridružiť ďalšie komplikácie, ako sú bakteriálne infekcie.
Okrem spálenia kože sa môžu vplyvom slnečného žiarenia vyskytnúť aj iné problémy:
Slnečná alergia – fotosenzitivita:
Ide o reakciu imunitného systému na slnečné žiarenie. Viditeľná kožná odpoveď môže nastať v priebehu niekoľkých minút a môže trvať aj niekoľko dní.
Fototoxická dermatitída:
Ide o zápalovú reakciu kože, avšak neimunitnú. Ovplyvňuje ju nejaká látka – fotosenzibilizátor), ktorá v spojení so slnečným žiarením tento zápal vyvoláva. Môžu to byť zložky kozmetiky (napr. fototoxické esenciálne oleje a parfumácia), ale aj lúčne trávy (ruta voňavá, archangelika lekárska, paštrnák pravý, ligurček lekársky a pod.).
Fotoalergické reakcie:
Vznikajú ako oneskorená imunitná odpoveď a to zvyčajne až po opakovanom kontakte s fotosenzibilizátorom.
Solárna urtikária (žihľavka):
Žihľavka sa už po pár minútach od vystavenia kože slnečnému žiareniu prejavuje drobnými červenými vyrážkami, svrbením a začervenaním kože, no môžu sa pridať aj bolesti hlavy, závraty či nevoľnosť. Reakcia je náhla a intenzívna.
Aká je vhodná prevencia pred spálením od slnka
Spálená koža od slnka nie je nič príjemné. Nepodceňujte slnečné lúče a ich intenzitu! Najlepšie bude, ak sa budete maximálne chrániť pred tým, aby ste sa spálili. Prevencia pred nepríjemným zážitkom z nadmerného vystavenia kože slnku je totiž na mieste nielen kvôli akútnemu spáleniu, ale aj preto, že UV žiarenie je považované za karcinogén a okrem toho je hlavnou príčinou starnutia kože.
Ako čo najviac predchádzať spáleniu od slnka?
- Čo najviac sa pred priamym slnkom chrániť, zdržiavať sa v tieni, nevystavovať sa dlhodobo priamemu slnku a najmä v čase intenzívneho žiarenia od 11:00-15:00.
- Používajte ochranné pomôcky – klobúčiky, okuliare, UPF oblečenie.
- Chráňte sa pomocou opaľovacích krémov s vysokým SPF faktorom.
- Používajte kozmetické produkty s obsahom antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť kožu a zmierňujú negatívny dopad žiarenia.
- Po každom dlhšom vystavení kože slnečnému žiareniu odporúčame pokožku upokojiť pomocou produktov na to určených – produkty po opaľovaní, s obsahom humektantov, ako je kyselina hyalurónová či glycerín.
- Niektoré lieky (napr. antihistaminiká, ibuprofen, antidepresíva či antibiotiká) zvyšujú citlivosť na slnko.
Najlepšie opaľovacie krémy na ochranu pred UV žiarením
Vzhľadom na to, že UV žiarenie je reálne karcinogénne, natierajte sa akýmkoľvek SPF krémom bez ohľadu na pôvod filtrov, a to nielen počas letnej dovolenky. To je najbezpečnejšie. Ak však preferujete minerálne filtre, ktoré sú najmä k detskej či poškodenej pokožke šetrnejšie, u nás si vyberiete.
Keďže vlastné SPF produkty momentálne neplánujeme vyrábať, ponúkame overené opaľovacie krémy, ktoré sami používame – taliansku značku Solar Tea, ktorú sme doplnili francúzskou značkou Alphanova. Nájdete tu ako pleťové krémy, telové krémy a spreje, tak aj produkty pre ochranu detskej pokožky či špeciálne tyčinky vhodné na reaplikáciu počas dňa.
Keďže nie každému vyhovujú minerálne SPF produkty, na vašu žiadosť sme zaradili ako alternatívu aj značku EVY Technology – pre tých, ktorí chcú rýchlo vstrebateľný krém s vysokou homogénnou ochranou, ktorý sa dobre nanáša, nežmolkuje, nezanecháva lepivý film a biely povlak a je maximálne kompatibilný s dekoratívnou kozmetikou. Sú odporúčané aj citlivú pokožku, slnečné ekzémy, slnečné alergie, albinizmus a iné kožné komplikácie spôsobené UV žiarením.
Medzi prípravky na opaľovanie sme pridali taktiež make-upy a BB krémy dekoratívnej kozmetiky Purobio, ktoré dopĺňajú ochranu. Upozorňujeme však, že ako samostatná ochrana nestačia, nakoľko majú nízky SPF faktor. Vyšší faktor poskytujú aj make-upy a BB krémy značky Love Ethical Beauty – pamätajte na to, že pre poskytnutie deklarovanej ochrany je potrebné aj tieto produkty nanášať v dostatočnom množstve.
Chcete sa v tom vyznať lepšie? Prečítajte si náš článok, kde tému ochrany pred UV žiarením rozoberáme do hĺbky a odpovedáme na vaše najčastejšie otázky.
Akú kozmetiku použiť pri spálení kože od slnka
Ak to s opaľovaním preženiete, poradíme vám, ako ukľudniť podráždenú pokožku rýchlo a efektívne aj pomocou kozmetických produktov od Kvitku.
V každej dobrej domácej lekárničke by nemalo chýbať hydratačné telové sérum Kyselina hyalurónová – práve táto kyselina je skvelá ako prvá pomoc a používa sa na podporu hojenia rán. Základ séra tvorí levanduľová voda, ktorá je tiež známa pre svoje upokojujúce a regeneračné účinky. Zloženie tohto telového séra je veľmi jednoduché, preto sa hodí práve na takéto prípady.
“Toto telové sérum si našlo miesto v mojich obľúbených produktoch. Dopoužívávam práve tretie balenie. V lete ho používam pravidelne každý večer na dekolt, prípadne na nejaké spálené miesta, ak sa tak stane. Celoročne ním ošetrujem čerstvo oholené miesta na tele. Hydratáciu potom uzamkýnam mandľovým olejom, prípadne mangovým krémom (oba produkty značky Kvitok). Mala som obdobie, kedy ma trošku svrbela pokožka hlavy (až neskôr som zistila, že som si ju mierne spálila) a vtedy som si toto sérum aplikovala aj tam. Ide o veľmi všestranné sérum. Keď mávam v zime suchšie ruky, tak aplikujem aj pod krém na ruky. Pekne sa vstrebáva a neregistrujem nejakú výraznú alebo špecifickú vôňu. Mne osobne vydrží toto sérum dlho (záleží podľa používania ale minimálne 3 mesiace určite, takže sa naozaj oplatí).” Veronika
Ďalším produktom, ktorý by nemal v lete u vás doma chýbať, je ukľudňujúci telový olej po opaľovaní Dotyk slnka. Obsahuje vyváženú zmes prírodných zložiek, ktoré chránia pokožku pred dehydratáciou a zároveň zmierňujú podráždenie pokožky, ak ste to náhodou so slniečkom prehnali.
“Odporúčam tento vynikajúci olejček , krásne vonia a ukľudňuje opálenú pokožku.” Ivka
“Opäť raz som narazila na skvelý produkt. Balenie ideálne na cesty. Nám vydržal celú letnú sezónu. Krásne vonia a upokojí pokožku po opaľovaní. Rýchlo sa vstrebe a nezanecháva pocit mastnej pokožky. Používali sme ho celá rodina aj deti. Pred letom si ho určite päť zaobstaráme.” Tatiana
“Krásne vonia, rýchlo sa vstrebáva a funguje na začervenanie od slnka lepšie, než iné bežne dostupné produkty.” Katka
“Tento olej ma uz parkrat zachranil.Trosku som to prehnala na slniecku, no po pouziti tohto zazraku, sa spalena pokozka rychlo zregenerovala a na druhy den som uz necitila vobec ziadnu bolest ani palenie.” Zuzka
NÁŠ TIP: Spálená pokožka je veľmi citlivá, preto odporúčame používať len jednoduché produkty, ktoré podporia hydratáciu a regeneráciu. Telové sérum Kyselina hyalurónová a olej Dotyk slnka sú ideálnym kombom na letné ošetrenie pokožky. Dodáte podráždenej pokožke hydratáciu a zároveň ju uzamknete olejom. Ak oba produkty uskladníte v chladničke, príjemne ochladia a osviežia.
– – – – – – – – –
Použité zdroje:
(1) https://www.solen.sk/storage/file/article/fb44e8de7b1ee3d80651fa7a5cc6dd43.pdf
(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534837
(3) https://www.ijrpc.com/files/16-462.pdf
(4) https://www.skincancer.org/blog/ask-the-expert-what-should-i-do-if-i-get-a-blistering-sunburn
Zistili sme, ze opalovacie kremy pri poteni a noseni tricka vychadzaju von z pokozky a vsakuju so tricka. Doma sme sa natreli, dali uv tricko a sli bikom na plaz. Miesta, kde bol ruksak sa po odlozeni tricka spalili. Da sa tomu predist typom uv kremu/emulzie?? Maju niektore prostriedky lepsiu ochranu?
Dobrý deň prajem, neviem, či ste mysleli krémy na báze minerálnych filtrov, ale pravdepodobne tieto to spôsobujú. Je to kvôli tomu, že minerálne filtre sa do pokožky nevstrebávajú, zostávajú na povrchu, kde majú tvoriť homogénny filter, preto môže rýchlejšie dochádzať k ich otieraniu, a tým aj nehomogénnej ochrane v dôsledku chýbajúcich filtrov na určitých miestach. Ak nemáte preferenciu minerálnych filtrov, potom odporúčam pozrieť peny EVY technology, ktoré sú špeciálne prispôsobené na to, aby vydržali aj potenie, zostávajú v homogénnej vrstve, a sú vhodné aj pri ochoreniach typu slnečná alergia, vitiligo či ekzémy. Martina