Ochrana pred UV žiarením: Všetko, čo potrebujete vedieť

Leto je už v plnom prúde, slniečko svieti, voda láka a vás čoraz viac zaujíma ochrana pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia. Slnko je zdrojom života na našej Zemi, ale prehnané vystavenie pokožky slnečnému žiareniu nesie so sebou aj riziká. Posielali ste mi veľa otázok, ktoré som spracovala ako príspevky na našich sociálnych sieťach (facebook a instagram).

Ale aby sme to mali celé pokope, pridávam aj komplexný článok.

“Je naozaj také nevyhnutné používať ich každý deň? Aj v zime, keď slnko veľmi nesvieti a väčšina času sa trávi v interiéri? Neoberáme sa tým zbytočne aj o tú trochu vitamínu D? Na väčšine anglických stránok to každý uvádza ako nevyhnutnosť, ja tomu teda až tak neverím.”: aj takéto otázky prišli v jednej z vašich správ. Ako to teda celé je?

Čo je vlastne SPF?

SPF (sun protection factor) vyjadruje násobok času ochrany krému pred UV žiarením, ktorý môžeme stráviť pobytom na slnku. Čím vyššie SPF, tým dlhšia ochrana. Krém s SPF 50 chráni vašu pokožku 50 krát dlhšie, ako bez jeho použitia.

Čo je UVA a UVB na krémoch? Aký je v tom rozdiel?

Slnečné žiarenie, konkrétne UV časť, tvoria UVA, UVB a UVC lúče.

UVA žiarenie tvorí najväčšiu časť  a dokáže prenikať aj cez hmlu, mraky, okno. Teda bez problémov aj do hĺbky kože. Spôsobuje a starnutie a zmeny s tým súvisiace (degradácia elastínu, vznik voľných radikálov).

UVB nepreniká tak hlboko do kože a ani cez okno. Nadmerná dávka spôsobuje vznik pigmentácií, začervenanie, spálenie a je hlavnou príčinou poškodenia DNA a zvýšeniu rizika rakoviny kože.

UVC by sa k nám cez ozónovú vrstvu nemalo dostať.

Aký je rozdiel medzi chemickými a fyzikálnymi filtrami?

Fyzikálne (minerálne) filtre – ANORGANICKÉ

Ide napr o oxid zinočnatý alebo titaničitý. Žiarenie vo veľkej miere absorbujú, čiastočne v malej miere odrážajú. Majú širokospektrálnu ochranu a vo všeobecnosti sú pokožkou lepšie znášané, preto sú odporúčané najmä pre deti , tehotné a dojčiace ženy, alebo ak máte citlivú a poškodenú pokožku.

Nevýhodou je, že vytvárajú obvykle biely povlak, ťažšie sa nanášajú a môžu vysušovať suchú pokožku ešte viac. Navyše, nanesená vrstva často nie je rovnomerná (homogénna), čím na niektorých miestach je ochrana znížená – v skratke, pri použití SPF 50 sa môže stať, že nemáte všade ochranu SPF 50, ale napr. len SPF 25, lebo ste filter nenaniesli dostatočne rovnomerne. Môže to tiež zvádzať k nedostatočnej aplikácii, aby ste sa vyhli bielemu filmu – opäť potom dochádza k tomu, že nedosiahnete deklarovanú ochranu.

Chemické filtre – ORGANICKÉ

Ide napr o avobenzone, octocrylene, homosalate… Žiarenie absorbujú pomocou chemickej reakcie. Produkty s ich obsahom sa ľahšie roztierajú, ale niektoré sú považované za potenciálne iritanty a dokonca potenciálne endokrinné disruptory (napr homosalate). Ich koncentrácia je samozrejme vo výrobkoch regulovaná.

Sú prírodné SPF krémy lepšie? Bezpečnejšie?

Vzhľadom na to, že UV žiarenie je reálne karcinogénne, natierajte sa hocijakým SPF krémom bez ohľadu na pôvod filtrov. To je najbezpečnejšie.

Vo všeobecnosti sú však filtre (ako minerálne, tak aj chemické) jedny z najviac preskúmaných a testovaných kozmetických surovín a ich koncentrácie a použitie patria medzi najsledovanejšie parametre v rámci bezpečnosti – obzvlášť v EÚ, ktorá má veľmi prísne kritériá na bezpečnosť kozmetických produktov. Najmä ak ide o každým rokom populárnejšiu kategóriu produktov zameraných na ochranu pred UV žiarením.

Nechrániť sa, alebo sa chrániť pomocou rastlinných olejov, je hazard s vaším zdravím. Slnečné žiarenie je preukázaným karcinogénom a verím, že tie časy, keď sa ľudia dobrovoľne vypekali hodiny na slnku a v soláriách, čoskoro budú za nami a ľudia budú pristupovať k ochrane zodpovednejšie. Preto nezáleží na pôvode filtrov, ak si nájdete produkt, ktorý budete používať radi a bude vám vyhovovať. Ako chemické filtre, tak aj minerálne, majú svoje pre a proti.

Z hľadiska bezpečnosti v rámci prísnej legislatívy EÚ nie je teda podstatné, aké si vyberiete – všetky produkty na trhu prešli hodnotením bezpečnosti (samozrejme, ak sa nechystáte kupovať nejaké pochybné produkty z čierneho dovozu).

Jedným z mýtov prírodnej kozmetiky je v rámci ochrany aj to, že prírodné SPF-ká sú lepšie a bezpečnejšie. No nie je tomu vždy tak. Netreba všetko hádzať do jedného vreca, deliť na čierne a biele, na dobré a zlé. Všetko má svoje nevýhody – aj minerálne filtre. V skratke – ťažba oxidov nie je k životnému prostrediu práve priateľská. Samozrejme musia prejsť náročným procesom purifikácie (prečistenia) a na to, aby boli naozaj účinné na každom mieste vašej pokožky, je potrebné naniesť homogénnu vrstvu (čiže v rovnakej hrúbke na každom mieste vašej pokožky). A to je niekedy naozaj náročné dodržať, keďže krémy s ich obsahom sú v podstate suspenzie a filtre v nich nie sú rozpustené.

Organické (chemické filtre) oproti anorganickým filtrom stačí použiť v nižšej koncentrácii, sú v kréme rozpustené, preto pri dodržaní správneho množstva je ochrana homogénna, nezanechávajú ťažký pocit a biely film.

Nezavrhujte teda chemické typy filtrov len preto, že majú v názve slovo chemické, lebo ani s tými minerálnymi to nie je vždy také ružové 🙂

Ako dlho vydrží pokožke vlastná ochrana?

To záleží od fototypu. Fototypov je 6, v Európe (SK) obvykle 4.

I – minimálna vlastná ochrana (cca 5 minút), veľmi svetlá pokožka, citlivá pokožka, poškodená pokožka, albíni, deti. Pokožka reaguje na slnečné žiarenie vždy sčervenaním. Odporúčaný ochranný faktor je minimálne 30 na bežné dni, počas leta 50.

II – slabá vlastná ochrana (cca 10-20 minút), veľmi svetlá pokožka s pehami, svetlé vlasy. Pokožka reaguje na slnečné žiarenie obvykle sčervenaním, málokedy zhnedne. Odporúčaný ochranný faktor je minimálne 20 na bežné dni, počas leta aspoň 30.

III – dobrá vlastná ochrana (cca 20-30 minút), tmavšia pleť bez pieh, tmavšie vlasy. Pokožka reaguje na slnečné žiarenie zhnednutím. Odporúčaný ochranný faktor je minimálne 15 na bežné dni, počas leta aspoň 30.

IV – dobrá vlastná ochrana (cca 30-40 minút), tmavšia pleť bez pieh, tmavé vlasy. Pokožka reaguje na slnečné žiarenie zhnednutím, opálenie rýchle. Odporúčaný ochranný faktor je minimálne 10 na bežné dni, počas leta aspoň 30.

V a VI – veľmi dobrá vlastná ochrana (viac ako 40 minút), černosi, indiáni. Pokožka je tmavá, nikdy sa nespáli. Odporúčaný ochranný faktor je minimálne 5 na bežné dni, počas leta aspoň 10.

Každá pleť potrebuje ochranu pred UV žiarením, a čím vyšší faktor máte, tým dlhšie si môžete dovoliť byť na slnku. Závisí to aj od aktuálneho UV indexu, ktorý si môžete zistiť pri sledovaní počasia.

UV index nesúvisí s tým, či je slnečný deň alebo nie. Nulový index je v noci. Ale počas dňa môže stúpnuť na vyššie hodnoty bez ohľadu na mieru slnečného žiarenia. Čím nižší je, tým nižšia ochrana stačí.

Kto by mal používať SPF?

Videla som jeden vtipný príspevok s textom: Si človek? Máš kožu? Tak používaj SPF.

Je potrebné SPF krémy naozaj používať? Sú počas leta až také dôležité? Nestačí ich používať len na dovolenke?

Na ochranu pred UV žiarením by sme mali myslieť práve v tomto období najviac. Bez ohľadu na to, či je to dovolenka pri mori, alebo bežný letný deň. Každá pleť potrebuje ochranu pred UV žiarením, a čím vyšší faktor máte, tým dlhšie si môžete dovoliť byť na slnku.

Závisí to aj od aktuálneho UV indexu, ktorý si môžete zistiť pri sledovaní počasia. UV index nesúvisí s tým, či je slnečný deň alebo nie. Nulový iondex je v noci. Ale počas dňa môže stúpnuť na vyššie hodnoty bez ohľadu na mieru slnečného žiarenia. Čím nižší je, tým nižšia ochrana stačí.

Hovorí sa, že SPF je najlacnejší anti-aging. Ale nie je to vôbec len o kráse, pehách, pigmentových škvrnách a starnutí kože. Ide hlavne o naše zdravie!!!

UV žiarenie spôsobuje úpal, zápal spojiviek, poškodenie očnej rohovky, presušenie a zhrubnutie kože, strata elasticity, rozšírené cievky, pigmentácie, poškodenie a spálenie kože – poškodenie samotnej DNA buniek. UV ŽIARENIE JE PREUKÁZANÝ KARCINOGÉN.

K poškodeniu kože dochádza v hlbších vrstvách (v dermis), preto ak nejde priamo o akútne spálenie, môže sa prejaviť o niekoľko rokov, dokonca desiatok rokov.

Pozrite si tiež fotku profesionálneho vodiča, ktorého jedna časť tváre bola vystavená počas práce slnečnému žiareniu. Viac si o tom prečítate po kliknutí na tento odkaz. 

Zaujímavá bola tiež štúdia na dvojčatách, kde sa okrem iného posudzoval aj vplyv slnečného žiarenia. Pozrite sa ako to dopadlo.

Po kliknutí na tento odkaz sa dozviete aj ďalšie zaujímavé informácie zo štúdií dvojčiat, napr. o vplyve fajčenia na starnutie kože.

Aký je rozdiel ochrany medzi SPF 15, 30 a 50?

SPF 15 blokuje 93% UVB žiarenia

SPF 30 blokuje 96,7% UVB žiarenia

SPF 50 blokuje 98% UVB žiarenia

Možno sa vám zdá, že rozdiel medzi SPF 30 a 50 je zanedbateľný, z hľadiska dlhodobej ochrany to tak nie je, preto čím vyšší faktor, tým lepšie pre vašu kožu. Preto odporúčam pozrieť sa na to z tej druhej strany – pri správnom/dostatočnom natretí krém s SPF 50 prepustí 2% žiarenia, a krém s SPF 30 prepustí 3,3% žiarenia. Tento rozdiel sa zvyšuje, ak sa nenatriete v dostatočnom množstve (čo je príliš veľa prípadov na to, aby sme ho zanedbali).

Ak mám krém s SPF 15 a potom si dám SPF 50, sčítava sa to?

Nie. Budete mať stále maximálne 50. Určite však takéto kombinácie a vrstvenie produktov má zmysel a je výhodnejšie, lebo nie vždy z každého produktu nanesiete dostatočnú vrstvu, ktorá deklaruje daný stupeň ochrany.

Aký silný faktor je potrebný počas leta a počas zimy? Je v tom rozdiel?

Pokiaľ je bežné zimné/jesenné obdobie, stačí nižší faktor. Na leto by som určite volila čo najvyšší. Ak idete na lyžovačku, kde slnko svieti viac a odráža sa od snehu, opäť potrebujete čo najvyšší ochranný faktor.

Aký faktor je potrebný na telo?

Ja by som volila rovnaký, ako na pleť.

Musím používať SPF, aj keď som opálená?

Opálenie je znakom poškodenia kože. Nič také, ako bezpečné opálenie neexistuje. Melanocyty produkujú pigment ako dôsledok žiarenia, a to je naša vlastná ochrana. Opálená koža neposkytuje lepšiu ochranu.

Stačia ako ochrana aj prírodné rastlinné oleje?

V súčasnosti nie je podľa ÚVZ známa prírodná látka, ktorá by bola dostatočne efektívna pri zabezpečení komplexnej ochrany pred UVA a UVB. Štúdií, ktoré to potvrdzujú, je viacero. Odporúčame pozrieť napr. štúdiu z roku 2021, ktorá vznikla v spolupráci slovensko-českých odborníkov (Photochem Photobiol Sci, 2021 Jan;20(1):139-151. doi: 10.1007/s43630-020-00009-3. Epub 2021 Jan 19. The real UVB photoprotective efficacy of vegetable oils: in vitro and in vivo studies), kde bola hodnotená skutočná UVB fotoprotektívna účinnosť 14 panenských rastlinných olejov. Oleje a štandardné opaľovacie krémy boli skúmané in vitro Mansurovou metódou na Slovensku a in vivo metódou ISO v Českej republike. Hodnoty SPF in vitro (0,1; 0,0; 0,4; 0,2 a 0,2) a in vivo (2,5; 1,2; 2,6; 2,6; a 2,8) piatich najviac propagovaných olejov (z mrkvových semien, kokosových semien, malinových semien, šípkových semien a pšeničných klíčkov) boli významne nižšie ako hodnoty uvádzané v kontroverzných štúdiách. Naši odborníci preukázali, že “nadhodnotené hodnoty SPF týchto olejov určili autori, ktorí sa striktne nedržali pôvodnej Mansurovej metodiky”.

Prosím vás, prestaňte sa natierať kokosovým, mrkvovým či malinovým olejom, lebo takto to radia v nontoxic a zerowaste skupinách. Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by to potvrdila. Ich SPF faktor je nízky, nestabilný, nie je širokospektrálny a sami nie sú na slnku obvykle dostatočne stabilné.

A prestaňte hlavne natierať týmito olejmi deti!!! Je to hazard so zdravím!!! Žiaden olej nie je dostatočne účinný. V tomto sa naozaj spoľahnite na vedu, vyberte si vhodný SPF krém a oleje si nechajte ako antioxidačnú podporu – sú naozaj skvelé.

Stačí SPF 15 ako dostatočná ochrana?

SPF 15 blokuje 93% UVB žiarenia a chráni 15 x … minút. (Za tie bodky si doplňte čas v minútach podľa vášho fototypu.)

SPF 15 je lepšie ako nič, ale počas leta odporúčam oveľa vyšší faktor.

Tiež je potrebné zvážiť fakt, že testovanie krémov prebieha v istom odporúčanom množstve, a to 2mg na cm2 kože. To sú ideálne laboratórne podmienky. Nie každý dokáže aplikovať presne takéto množstvo. Čiže ak si dáte z SPF 15 len polovičné množstvo, nie je to ochrana SPF 15. Je preto lepšie voliť vyšší faktor.

Stačí ako ochrana SPF v BB krémoch a make-upoch?

Nestačí. SPF hodnoty týchto produktov sú nízke, a nie vždy sú širokospektrálne. Takisto je rozdiel v dávke. BB krémy a make-up nikdy nenanesiete v dostatočnom množstve. Väčšinou si nikto nenanáša make-up vo forme omietky. Skúste však použiť tónovací krém s SPF 50 – ten sa dá skvele naniesť v požadovanej dávke bez nejakého “omietkového” pocitu a doladíte púdrom.

Aké množstvo je 2mg na cm2, resp. aké množstvo by som mala použiť na tvár?

Odporúča sa množstvo jednej čajovej lyžičky, alebo množstvo pokrývajúce 2 prsty ruky. Samozrejme, aplikovať by ste ho mali aj na krk – čiže pripočítajte množstvo ďalšieho prstu.

Na celé telo to vychádza približne 50 ml krému na jedno natretie (1 čajová lyžička na každú ruku, 2 lyžičky na chrbát, 2 na hrudník, 2 na nohu). Neoplatí sa šetriť tým, že si natriete tenkú vrstvu, lebo ochrana nie je dostatočná a určite potom nie taká, ako deklarujú na obale.

Kde všade mám natierať SPF?

Všade, kde je odhalená koža a pri silnom slnečnom žiarení aj na kožu pod oblečením, pretože ak nemáte špeciálne oblečky s UV ochranou, tak oblečenie vás dostatočne neochráni. Čo sa týka oblasti hlavy, tak natierate tvár, krk (aj vzadu, ak máte krátke vlasy), dekolt, uši.

Stačí SPF naniesť iba ráno a vydrží celý deň?

SPF časom degraduje a stráca svoju schopnosť ochrany. Preto ak si SPF nanesiete ráno, o pár hodín už to nebude mať ten istý účinok. Ako píšu na obaloch, reaplikácia po pár hodinách je potrebná. Ak plánujete ísť po práci rovno domov, pričom nie ste vystavení priamemu slnečnému žiareniu, reaplikácia nie je úplne životne dôležitá. Ak však plánujete ísť poobede na prechádzku, odporúčam reaplikovať. Ak máte makeup, odlíčiť, naniesť SPF a nalíčiť.

Ako často sa natierať na dovolenke?

V prípade kúpania sa, po každom kúpaní. Inak po cca 2-3 hodinách, alebo podľa pokynov na obale konkrétneho výrobku.

Ako často reaplikovať spf na tvár?

Väčšinou nájdete na obaloch informáciu o reaplikácii po 2-3 hodinách, čiže toho sa treba držať.

Ako dosiahnuť bezpečné opálenie tváre? Keď si dám SPF, neopáli ma vôbec.

Bezpečné opálenie neexistuje. Ak už pokožka hnedne, je to znak poškodenia. UV žiarenie preniklo k bunkám a vyvolalo reakciu tvorby melanínu ako ochranu bunkovej DNA pred ďalším prestupom škodlivého žiarenia. Poškodené bunky samozrejme časom nahradia nové, pretože kožné bunky rohovatejú a sú nahradené. Vekom sa však táto schopnosť kože spomaľuje, až úplne zastaví.

Ak sa nechcete vzdať opálenia, ale zároveň chcete svoju pokožku maximálne chrániť pred nepriaznivým pôsobením UV žiarenia, prinášame vám novinku v podobe hydratačného telového séra TAN ENHANCER podporujúceho antioxidačnú ochranu, aktiváciu opálenia a hydratáciu. Sérum je preto vhodné používať aj po vystavení pokožky slnku – zlepšuje hydratáciu, upokojuje a zmierňuje podráždenie. Sérum je ideálne najmä na letné obdobie a vaša pokožka bude pri pravidelnom používaní dostatočne hydratovaná, chránená pred nepriaznivými účinkami UV žiarenia a zároveň získa dlhodobý prirodzený opálený vzhľad. Nejde však o klasický samoopaľovací produkt – sérum pôsobí v dlhodobejšom horizonte, pracuje na inom princípe než bežné samoopaľovacie produkty a po jeho nanesení nie je na pokožke cítiť žiaden zápach.

 

Nebudem mať deficit vitamínu D, ak budem používať SPF?

Tento mýtus je veľmi rozšírený. A nepravdivý.

Primárny zdroj vitD je UVB žiarenie. Ale telo ho dokáže syntetizovať aj z iných zdrojov (ryby, mlieko, vajíčka…). Na druhej strane stačí 15-20 minút pobytu na slnku 2-3krát týždenne, aby telo dokázalo syntetizovať vitD pomocou slnečného žiarenia – a to môže byť aj cez iné časti tela, než sú tie, ktoré vnímame, napr vlasová pokožka, kde si obvykle krémy nenatierame. Ak sa aj natriete SPF krémom, časť žiarenia preniká, čiže telo dokáže vitD syntetizovať.

Podľa imunológa MUDr. Košturiaka, ktorý sa venuje výskumu vitD na SK, je možná vlastná tvorba vitD počas letných mesiacov, avšak len v istom čase:

„Vitamín D je zvláštny v tom, že na jeho tvorbu je potrebný slnečný lúč s konkrétnou vlnou dĺžkou, respektíve iba s malým rozptylom. Tento lúč sa v apríli všetok vstrebe už v atmosfére. Slnko je nízko nad obzorom, lúč letí šikmejšie a prekonáva väčšiu hrúbku atmosféry. Na rovníku je slnko úplne nad našimi hlavami, tam je cesta lúča najkratšia a tvorí sa najviac vitamínu D.

U nás je preto možná efektívna tvorba déčka len v letných mesiacoch a aj to len vtedy, keď je slnko najvyššie, čiže na poludnie. Vôbec vám nepomôže, keď sa v krásny teplý letný večer vyberiete na prechádzku. Už od tretej popoludní je to z pohľadu tvorby vitamínu D zbytočné. Melanóm je iste nebezpečenstvo, ale musíme v tom nájsť rovnováhu. Nemôže to byť tak, že v záujme ochrany pred rakovinou kože budeme zvyšovať riziko iných onkologických ochorení.

Chronický deficit vitamínu D zvyšuje napríklad u žien riziko karcinómu prsníka, gynekologické karcinómy, u všetkých riziko karcinómu pľúc či hematoonkologických ochorení. Dáva sa do súvislosti s mnohými civilizačnými chorobami, s autoimunitnými ochoreniami, alergiami. Dermatológovia nám musia nechať aspoň chvíľu.

Stačí 6-8 minút toho správneho žiarenia. Je to o malých, ale pravidelných denných dávkach.“

Z môjho pohľadu je teda potrebné nájsť zdravý kompromis a zhodnotiť riziká rôznych situácií. Ak nechcete mať deficit, môžete vitD dopĺňať pomocou doplnkov výživy, kde nehrozí riziko rakoviny kože, ako v prípade vystavenia pokožky UV žiareniu a vyhnete sa zároveň rizikám spojeným s jeho nedostatkom. Deficit vitD  je vážna vec, ale spoliehať sa výlučne na jeho tvorbu zo slnečného žiarenia, tiež nie je úplne logické. Schopnosť syntetizovať vitD vekom klesá. Preto sa suplementácii vo vyššom veku alebo počas zimných mesiacov aj tak nevyhnete.

A čo opálenie v soláriu? Je bezpečné?

Soláriá sú prístrojové zariadenia, ktoré sa používajú na kozmetické opaľovanie kože umelými zdrojmi ultrafialového žiarenia A (UVA) s nepatrným podielom emisií ultrafialového B žiarenia (UVB). Podľa údajov medzinárodných vedeckých a odborných inštitúcií (WHO a IARC – Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny) sa potvrdilo, že:

  • používanie solárií je významne nebezpečné z hľadiska vzniku rakoviny kože,
  • UV žiarenie je v najvyššej kategórii rizika vzniku rakoviny (je karcinogénne pre človeka, predtým bolo v kategórii pravdepodobne karcinogénne pre človeka),
  • vedecké dôkazy o tom, že soláriá zapríčiňujú smrteľnú rakovinu kože sa považujú za dostatočné a kompletné,
  • používanie solárií pred 30. rokom života súvisí so 75% nárastom rizika melanómu kože,
  • v posledných rokoch bol zaznamenaný významný, 3-násobný nárast výskytu melanómu kože, hlavne u mladých žien,
  • štúdie poskytujú dostatok dôkazov o tom, že významnú úlohu u rakoviny kože zohráva používanie solárií spolu s nadmernou a neuváženou expozíciou na slnku,
    rakovinu kože spôsobuje dokonca aj UVA a nie iba UVB žiarenie (zdroj).

Solárium je teda nezmysel. Aj podľa dermatológov, aj podľa ÚVZ SR. Koža je vystavená UVA žiareniu, ktoré má vysokú intenzitu, ale zároveň aj zvýšené negatívne účinky.

„Používanie solárií spolu s nadmerným vystavovaním sa slnečnému žiareniu zohráva významnú úlohu v náraste melanómu kože,“ Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Aj pri opaľovaní v soláriu teda dochádza k poškodeniu kože. V roku 2009 Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) preklasifikovala soláriá do kategórie s najvyšším rizikom (skupina 1, „karcinogénne pre ľudí“). Vzhľadom na súvisiace zdravotné riziká boli komerčné soláriá od 1. januára 2015 zakázané vo všetkých austrálskych štátoch a územiach okrem Západnej Austrálie (kde bol zákaz zavedený od 1. januára 2016), a Severného územia (kde nie sú žiadne komerčné soláriá). Soláriá môžu vyžarovať úrovne UV žiarenia až 3x silnejšie ako letné poludňajšie slnko. Soláriá navyše vystavujú väčšiu časť tela silnému UV žiareniu v porovnaní s typickým vystavením počas outdoorových aktivít (95 – 100 % vs. 15 – 50 %), takže v tomto zmysle sú nebezpečnejšie ako pobyt na slnku.

Systematický prehľad ukázal, že ľudia, ktorí využívajú solárium pred dosiahnutím veku 35 rokov, majú o 59 % vyššie riziko vzniku melanómu ako tí, ktorí solária nevyužívajú. Bez ohľadu na vek prvého použitia solária sa riziko vzniku melanómu zvyšuje o 20 % (zdroj).

Je potrebné používať SPF krémy aj v zime?

Ak sa teraz nebavíme o zime na horách (kde samozrejme je SPF nevyhnutné), ale o bežnej zime v meste, tak väčšina ľudí SPF krémy odkladá. Nie je to však správne, pretože UV žiarenie preniká na zem celoročne. Ochranná vrstva okolo Zeme sa stenčuje, čiže pred desiatkami rokov bola úroveň preniknutého žiarenia nižšia, ako je teraz.

Pri vyššom UV indexe sa odporúča aspoň SPF 20. Ľudia s tendenciou k tvorbe pigmentácií by mali používať SPF 50 celoročne.

Je potrebné používať spf, keď som v tieni? 

Áno, je to potrebné. Takisto aj vtedy, keď je pod mrakom. UV žiarenie preniká aj cez mraky (až 80% UVB žiarenia), a odráža sa od rôznych povrchov.

 

Je potrebné používať v interiéri, keď som doma?

Ak na vás slnko priamo nesvieti, nemusíte. Ak napr. pracujete v kancelárii, kde slnečné žiarenie má dosah, bolo by to vhodné.

Keď sa natriem faktorom 50, budem menej opálená ako keď sa natriem faktorom 20?

Opálenie vo všeobecnosti nie je zdravé, čiže ak sa radi vypekáte na slnku, čaká vás tmavá, pigmentovaná, zbytočne poškodená (a poškodená vo vnútri, nielen na povrchu), vráskavá pleť. Okrem zvýšeného rizika rakoviny kože, samozrejme.

Opálenie je reakcia na slnečné žiarenie, čiže áno, ak sa k vám dostane viac lúčov pri nižšom faktore, budete opálená viac, lebo bunky sa budú snažiť chrániť.

Ak si dám malé množstvo SPF 50 budem chránená menej alebo kratšie?

Áno, ochrana bude nižšia. Ochrana SPF 50 platí pri aplikácii 2mg na cm2 kože. Ak si nenanesiete toľko krému, nemáte deklarovanú ochranu SPF 50, ale nižšiu.

Stačí používať denný krém s SPF, alebo osobitne krém a osobitne SPF?

Ak máte bezproblémovú pleť, ktorá nevyžaduje naozaj ďalšiu špecifickú starostlivosť, potom môžete používať SPF krém namiesto bežného krému. Avšak, takých je nás veľmi málo, a väčšina potrebuje riešiť či už vrásky, vzniknuté pigmentácie, eliminovať zápaly a tvorbu akné, hydratovať… Je preto lepšie používať tieto krémy osobitne, čiže najprv použijete denný krém podľa vášho typu a potrieb pleti, a na neho nanesiete SPF ochranu. Žiaden krém nie je multifunkčný. SPF krém má pôsobiť hlavne na povrchu a ochraňovať.

Ak chcem používať denný krém v kombinácii s SPF krémom, v akom poradí?

Najprv denný krém podľa vášho typu a stavu pleti, a na neho potom vrstvíte SPF krém.

Dáva sa SPF pod makeup, alebo až na neho?

Poradie by malo byť nasledovné:

  1. denný krém
  2. SPF krém
  3. make-up

Ako reaplikovať SPF, keď mám make-up v práci?

Pokiaľ po práci idete len domov, nemusíte reaplikovať, ale odporúčam sa chrániť pred žiarením v tieni alebo použitím klobúka. Existujú aj púdre, ktoré môžete na make-up aplikovať, alebo spreje (resp. invisible mist, nie klasické spreje). Alebo sa môžete pred cestou domov odlíčiť, aplikovať SPF a opäť nalíčiť.

V našej ponuke nájdete aj externú značku dekoratívnej kozmetiky PUROBIO, ktorá má v ponuke púdrový kompaktný make-up s SPF 10. Nie je to vysoké číslo, a samozrejme, nenanesiete na seba dostatočné množstvo, ale na cestu domov z práce to bude v rámci reaplikácie stačiť.

 

Na reaplikáciu je skvelá aj kompaktná tyčinka, ktorú si kľudne môžete naniesť aj na make-up. Preto sme pridali do ponuky novú značku – Alphanova z Francúzska, ktorá vyrába kompaktnú tyčinku s SPF 50 v odtieni Nude. Zmestí sa do každej kabelky či batohu, ľahko sa prenáša a bude pripravená vždy, keď ju budete potrebovať.

Namiesto makeupu tiež môžete použiť tónovací krém, ktorý poskytuje veľmi vysokú ochranu pred UVA a UVB žiarením a zároveň zjednotí tón pleti. Je vhodný pre všetky typy pleti a nahrádza používanie BB krémov či dokonca ľahkého make-upu. Odtieň Light nude je ideálny pre svetlú, prípadne jemne opálenú pleť. Odtieň môžete korigovať dodatočnou aplikáciou kompaktného púdru alebo kompaktného make-upu.

V akom predstihu mám aplikovať SPF predtým, než aplikujem make-up?

Aspoň tých 20 minút by bolo ideálne, prípadne viac. Takto sa to osvedčilo mne pri týchto Solar tea krémoch. Záleží ale od konkrétneho SPF krému.

 

Čo deti a SPF? Tiež ich mám natierať?

JEDNOZNAČNE ÁNO!!! Väčšina poškodení kože spôsobených UV žiarením vzniká práve v tomto veku, kedy je koža najcitlivejšia. Veľmi rizikové je viacnásobné spálenie pokožky detí, pretože poškodenie sa kumuluje. Najmä poprosím mamičky, ktoré chránia svoje deti pred rôznymi škodlivinami v potravinách a aj v kozmetike v súlade s princípmi non toxic či zero waste – RASTLINNÉ OLEJE NIE SÚ ADEKVÁTNOU OCHRANOU. Ani pre vás a tobôž už nie pre deti. Žiadne non toxic a zero waste nestojí za to, aby ste pokožku ohrozovali preukázaným karcinogénom.

Aké SPF je vhodné pre deti?

Dermatológovia odporúčajú pre deti do 2 rokov väčšinou minerálne filtre. Kľudne pri nich môžete zostať aj v staršom veku. Tiež by bolo vhodné vyberať varianty bez parfumácie. Hlavne však pamätajte na to, že deti do 1 roka by nemali byť na slnku vôbec a vždy používajte aj ďalšie formy ochrany, ako klobúčiky, okuliare, oblečenie s UV ochranou…

Aké SPF je vhodné pribaliť deťom do škôlky, aby zvládli aplikáciu sami?

Ideálne sú tyčinky a tie sa najviac osvedčili aj nám. Tyčinka sa pohodlne nanáša, čo je výhodou najmä u detí, ktoré to ľahko dokážu aj sami (napr. v škôlke/škole). Zmestí sa do každej kabelky či batohu, ľahko sa prenáša a bude pripravená vždy, keď ju budete potrebovať.

Môžem používať SPF krémy aj pre 3 mesačné bábätko?

Určite áno, ak je vystavené slnečnému žiareniu. Inak by som odporúčala sa maximálne slnku vyhýbať. Do 1 roka by sa však dieťatko nemalo vystavovať priamemu pôsobeniu slnečného žiarenia v takých dávkach.

Môžem použiť detské SPF aj v dospelosti?

Ak vám vyhovuje, kľudne. Naopak by som to ale neodporúčala, nakoľko produkty pre dospelých môžu obsahovať aj suroviny, ktoré pre detskú pokožku nemusia byť vhodné.

Môžem použiť dospelácke SPF aj pre deti?

Toto by som neodporúčala, nakoľko detská pokožka je citlivá, jemná a zložky produktov pre dospelých ju môžu dráždiť. Vo všeobecnosti sú produkty z hľadiska hodnotenia bezpečnosti vhodné od 3 rokov, pričom pre produkty do veku 3 rokov platia iné kritériá. Je lepšie, ak pre deti používate detské SPF.

Môžem používať SPF určené na telo aj na tvár?

Samozrejme, môžete, ak vám vyhovuje. Väčšina pleťových produktov však má svoje špecifiká v koncentrácii niektorých zložiek, ktorých dermálne limity pre kožu na tvári sú iné, ako pri zvyšku tela, kde je koža hrubšia, odolnejšia a menej „priepustná“. Závisí to ale od samotnej formulácie.

 

Ako SPF krém zmyť z pokožky?

Určite odporúčam double cleansing, čiže dvojité čistenie. Napr. pomocou čistiaceho oleja.

Ako zmyť SPF krém z detskej pokožky? Stačí prírodným mydlom?

Ja mydlá vo všeobecnosti neodporúčam, preto na toto nemôžem povedať áno. Čistá voda nestačí, bez ohľadu na typ SPF, ideálne je použiť napr. umývací olej, ktorým to pôjde dole ľahko.

Môžete si pri jeho zmývaní pomôcť aj navlhčeným uteráčikom alebo konjak hubkou.

Je pravda, že slnko pomáha na akné?

Podľa dermatológov slnko síce čiastočne zmierňuje zápaly, no jeho negatívne účinky prevažujú. Okrem rizika rakoviny kože je to tiež degradácia kolagénu, oxidácia kožného mazu, hrubnutie kože…

Takže neodporúčam vynechať SPF krém len kvôli eliminácii akné.

Aké SPF je vhodné, keď mám akné?

Tu sa len veľmi ťažko dá poradiť niečo konkrétne, keďže vždy je to veľmi individuálne. Skúste vyhnúť vyslovene komedogénnym zložkám, aj keď to je vždy trochu na polemiku, keďže komedogenita závisí od mnohých faktorov. Budete musieť skúšať, ktoré vám sadne najlepšie.

Hlavne ho treba používať, lebo veľakrát produkty na liečbu akné obsahujú zložky, kvôli ktorým je potom pleť citlivejšia na poškodenie UV lúčmi. Minerálne filtre sú vhodné pre mastnejšiu pokožku, takže kľudne môžete vyberať z takých.

Aké SPF je vhodné na rosaceu?

Pre citlivú pokožku a pokožku trpiacu rosaceou sú vhodnejšie minerálne filtre, určite čím vyššia hodnota SPF, tým lepšie. Ideálne bez parfumácie. Napríklad hypoalergénny krém s SPF 50 pre extra citlivú pleť.

Aké SPF je vhodné pre poškodenú pokožku (napr. ekzém, popáleniny, preexfoliácia)?

Mali by ste vo všeobecnosti celú starostlivosť zminimalizovať a staviť radšej na minerálne filtre. Opäť platí to, čo pre rosaceu, čo najvyššia hodnota SPF a ideálne bez parfumácie.

Aké SPF je vhodné pre tehotné ženy?

Aj tu by som odporúčala minerálne, ideálne tiež bez parfumácie s čo najvyšším SPF.

V akom predstihu mám aplikovať spf predtým, než idem von alebo do vody?

Ideálny čas na aplikáciu je kľudne pár minút predtým, ako idete von. Čo sa vody týka, hlavne je potrebné obnoviť ochranu po kúpaní.

Ako dlho môžem používať jeden krém?

SPF filtre časom degradujú, takže dodržiavajte pokyny na obale. Väčšinou je tam uvedené spotrebovať do 6 mesiacov od otvorenia (symbol otvoreného téglika), bez ohľadu na dátum spotreby, ktorý môže byť dlhší.

Ak mám krém z minulého roka, môžem ho použiť aj tento rok?

Nie. Sledujte symbol otvoreného téglika, ktorý je na obale. Iba vtedy je možné produkt po otvorení používať.

Sú samoopaľovacie produkty bezpečnou alternatívou, ak sa chcem opáliť?

Najčastejšie sa ako aktívna látka používa dihydroxyacetón. Ten reaguje s bunkami na povrchu kože a pomáha vytvárať vrstvu podobnú opáleniu slnkom. Vydrží obvykle len niekoľko dní, keďže pôsobí len na povrchu. Naša koža sa totiž neustále obnovuje, bunky odumierajú a nahrádzajú ich nové. Samozrejme, tieto produkty pred UV žiarením nechránia. Preto aj tak potrebujete klasickú SPF ochranu. Ak už chcete opálenú pokožku, je to bezpečnejšie. Pri sprejových formách však nesmiete produkt vdychovať. Vyskúšajte naše hydratačné a antioxidačné sérum Tan enhancer, ktoré pôsobí dlhodobejšie a po aplikácii nezapácha.

Je potrebné špeciálne chrániť jazvy?

Čerstvé jazvy by ste nemali žiareniu vystavovať vôbec. Tkanivo je citlivé na UV žiarenie, môže to skomplikovať hojenie a vznikajú pigmentácie. Pre ochranu by ste mali použiť minimálne SPF 50, miesto chrániť aj oblečením, počas celého roka, a to minimálne po dobu 1 roka. Staršie jazvy už nie sú natoľko citlivé, ale aj tak je potrebné ich ochrániť vysokým SPF faktorom. Vyskúšajte šikovnú tyčinku s SPF 50 – ľahko sa aplikuje a zmestí sa do každej tašky.

Ako chrániť pokožku s tetovaním?

Tetovaná pokožka je vlastne tiež poškodená, preto sa odporúča čo najvyšší SPF faktor podobne ako pri jazvách.

Mám teraz stráviť celý deň doma a slnku sa vyhýbať úplne?

Nie, tento extrém nie je vôbec potrebný. Pokožka má svoju vlastnú ochranu, a pár minút vystavenia slnečnému žiareniu je v poriadku. Avšak nie v čase najintenzívnejšieho žiarenia, čiže medzi 11-15 hodinou (resp. vtedy len obmedzene). A nezabúdajte sa chrániť SPF krémami.

 

Aká je vhodná starostlivosť po opaľovaní?

Ak ide o bežný pobyt na slnku, najmä v lete, nezabúdajte na hydratáciu. Vhodná je napr. hydratačná kyselina hyalurónová v kombinácii s naším olejom po opaľovaní.

Ak sa spálite, čiže poškodenie pokožky je výraznejšie, ako prvú domácu pomoc môžete použiť aj biely jogurt alebo aloe vera. Potom platí vyššie spomenuté, čiže hydratácia je na prvom mieste. Môžete pridať napr. aj ružový hydrolát.

Je pravda, že kvôli spf odumierajú koraly?

Profesor T.Hughes, ktorý je odborníkom v oblasti koralov, by zaradil SPF na 200-té miesto v škodlivosti. Najväčším problémom je totiž klimatická zmena v dôsledku ktorej sa otepľujú vody a to spôsobuje odumieranie koralov v najväčšej miere. Takisto emisie, znečistenie morí a ovzdušia. Čiže ani také vyjadrenia ako REEF SAFE, nemajú príliš opodstatnenie.

Aby sme zabezpečili prežitie koralov, je potrebné urobiť niečo úplne iné, než je prestať používať SPF ochranu.

Prečo nevyrábate vlastné SPF?

Nechcem vyrobiť žiadnu rýchlokvasku len preto, aby sme sa mohli pochváliť  SPF krémom pod svojou značkou. Nejde tu už len o kozmetiku ako takú, ale SPF krémy v niektorých krajinách patria medzi liečivá, keďže ide o ochranu kože pred karcinogénom. Mám preto voči týmto produktom naozaj rešpekt.  Som veľmi spokojná s externou značkou Solar tea, a prioritou pre mňa momentálne vlastné SPF krémy nie sú. Jednak kvôli nedostatku času a priestoru (keďže sa intenzívne venujeme novým výrobným priestorom a vývoju iných produktov) a na druhej strane sú aj náklady na testovanie SPF krému, lebo čím vyšší predpokladaný ochranný faktor, tým vyššia cena za testovanie (to sa pre ilustráciu pohybuje v niekoľkých tisícoch eur za jeden produkt, keďže ľudia sa počas testovania dobrovoľne nechávajú natrieť krémom a ožiariť dávkou žiarenia). Namiesto toho viem vyvinúť radšej viac iných funkčných produktov, ktoré nám v portfóliu chýbajú a dopomôžu k vašej zdravšej pokožke. Samozrejme, nevylučujem to v budúcnosti, a až vyrobím krém, s ktorým budem naozaj spokojná, určite sa dostane do predaja.

V našej ponuke teda nájdete taliansku značku organickej kozmetiky zameranej na ochranu pokožky pred UV žiarením – SOLAR TEA.

✓  bez chemických filtrov

✓  bez nanočastíc, parabénov a umelých farbív

✓  bez niklu, chrómu, kobaltu a GMO

✓  certifikované ako Vegan a Eco Organic certifikačným orgánom ICEA

Krémy sú príjemné, dobre sa roztierajú a aj napriek tomu, že ide o minerálne filtre, nezanechávajú biely povlak, hoci je potrebné ich trošku pracnejšie rozotrieť oproti produktom s chemickým filtrom.

Výber je prehľadný a rozumný. V ponuke sú produkty pre dospelých s SPF 15, 30 a 50. Najnovšie aj SPF 50 bez parfumácie.

Takisto tam nájdete aj detské produkty s SPF 50. Opäť aj bez parfumácie.

No a ešte jeden skvelý pleťový krém, ktorý chráni aj pred tzv. modrým žiarením z elektronických prístrojov.

A vy ste tiež spokojní:

veľmi dobrý opaľovací krém. nevyhádžem sa z neho, čo je u mňa výnimočné, lebo všetky ostatné mi doteraz spôsobovali červené mapy po tvári ihneď po nanesení. Zároveň poskytuje ochranu – odskúšané pri prechádzkach prírodou na silno sa odrážajúcom slnku na snehu. Používam ho už pár mesiacov, takže recenzia nie je urýchlene napísaná. má príjemnú, nenútenú vôňu a veľké plus je, že je to prírodný výrobok (ako všetko na tejto stránke). konzistencia je hustejšia, ale biele škvrny nezanecháva a ľahko sa rozotiera po tvári.. kupovať budem naďalej. Katka R.

Doteraz mi žiadne minerálne SPF- ko nesadlo tak ako toto, žiadny biely povlak s modrým podtónom. Príjemný na pleti, má nevýraznú vôňu. Je výborný aj pre moju mastnú pleť. Krásne sa vstrebe, pokožka nie je mastná, no za to krásne rozžiarená. Milujem tú konzistenciu- hustejšia, ale ľahko roztierateľná. Nezaťažuje pleť a nezanecháva na pleť mastný povlak, ktorý je pri potení nepríjemný. LuciaSlus

Top opaľovací krém je toto! Otestovany aj na celodenných turach Alpách a funguje úplne stopercentne, na pleti žiadne stopy po slnku, nenecháva biele stopy. Určite kúpim ďalšie balenie. Michaela K.

už vlani som ho mala a natierala som s ním deti, spravidla sme sa vyhýbali silnému slnku medzi 10 a 15 hodinou (občas sme na ňom však boli) a deti neboli ani raz spálené, hlavne zloženie je super, o produkte a jeho zložení som sa dozvedela od b_b_w_k (instagram). Kristina

Veľká spokojnosť. Syna som nakremovala a večer nemal vôbec žiadne začervenanie. Veľmi dobre sa rozotiera a je moc príjemný. Alzbeta G.

Tento opaľovací krém je úplne skvelý. Aplikujem si ho pravidelne na tvár po nanesení hydratačného krému. Veľmi som sa bála bieleho povlaku, avšak tento krém ho vôbec nezanecháva. Práve naopak je po jeho aplikácií je pleť rozžiarená (jemne sa leskne) ale nie je mastná. Ja som nadmieru spokojná a odporúčam. Lucia

Skvely opalovaci krem!. Chcela som taky, ktory sa da pouzit aj na telo aj na tvar. Vacsina opalovacich kremov mi drazdi oci, ale tento pouzivam viac ako tyzden kazdy den a nemala som ziadnu reakciu. Dobre sa rozotiera a vstrebava. Odporucam! Liv

Toto je jeden z najlepších krémov, aké sme doteraz používali. Ľahlo sa rozotiera, naozaj nezanecháva žiadne biele stopy, veľmi dobre chráni! Gabriela T.

Ostatné hodnotenia si môžete prečítať na našom eshope pri konkrétnych produktoch.

Okrem tejto značky sme zaradili aj doplnkové produkty, ako sú šikovné kompaktné tyčinky, tónovací krém a krém pre extra citlivú pokožku od značky Alphanova. Značka Alphanova pochádza z Francúzska (oblasť Provance) a od roku 2006 sa špecializuje na vývoj a výrobu prírodných a ekologicky zameraných produktov, ktoré poskytujú efektívnu starostlivosť za prijateľnú cenu. Všetky produkty obsahujú maximálny podiel surovín prírodného pôvodu, neobsahujú parabény a sú dermatologicky testované. Zároveň sú certifikované spoločnosťou Ecocert, nie sú testované na zvieratách a zloženie je vegetariánske alebo až vegánske. Spoločnosť venuje 1% celkového obratu na rozvoj opätovnej výsadby koralov a boj proti ich vyhynutiu.

Keďže nie každému vyhovujú minerálne SPF produkty, na vašu žiadosť sme zaradili ako alternatívu aj značku EVY Technology – pre tých, ktorí chcú rýchlo vstrebateľný krém s vysokou homogénnou ochranou, ktorý sa dobre nanáša, nežmolkuje, nezanecháva lepivý film a biely povlak a je maximálne kompatibilný s dekoratívnou kozmetikou. Sú odporúčané aj citlivú pokožku, slnečné ekzémy, slnečné alergie, albinizmus a iné kožné komplikácie spôsobené UV žiarením.

Pridali sme do tejto kategórie taktiež make-upy a BB krémy dekoratívnej kozmetiky Purobio, ktoré dopĺňajú ochranu. Upozorňujeme však, že ako samostatná ochrana nestačia, nakoľko majú nízky SPF faktor. Vyšší faktor poskytujú aj make-upy a BB krémy značky Love Ethical Beauty – pamätajte na to, že pre poskytnutie deklarovanej ochrany je potrebné aj tieto produkty nanášať v dostatočnom množstve.

Ak je ešte nejaká otázka, ktorú potrebujete zodpovedať a nenašli ste ju v článku, dajte mi vedieť do komentárov.


Ďalšie zdroje:
Curtis ColeThomas ShyrHao Ou-Yang: Metal oxide sunscreens protect skin by absorption, not by reflection or scattering
Maria Celia B. Hughes: Sunscreen and Prevention of Skin Aging
Michelle Wong, PhD., Zinc sunscrens don´t work better: every myth busted

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *