Ako poraziť atopický ekzém pomocou protizápalovej stravy

Atopický ekzém (atopická dermatitída) patrí medzi najčastejšie formy ekzému. Veľmi často sa objavuje v detstve, neskôr môže zmiznúť a potom sa znova objaviť. V článku Strašiak menom EKZÉM – ako ho zvládnuť? nájdete užitočné informácie aj o ďalších typoch ekzémov, pretože majú rôzne príčiny a prejavy. Často nepoznáme presné príčiny ekzému, nevieme ani presne čo zhoršuje ekzém, alebo čo ho spôsobuje. Vieme však, že vo viacerých prípadoch má na svedomí zhoršenie príznakov aj nevhodná strava. Opýtali sme sa za vás odborníčky na stravovanie a v spolupráci s ňou vám v tomto článku prinášame tipy, ako regulovať prejavy atopického ekzému pomocou protizápalovej stravy.

Keď sa povie diéta, nikto nie je nadšený

Keď sa povie „diéta pri atopickej dermatitíde“ – alebo vlastne pri akomkoľvek kožnom ochorení – prvé, čo si človek predstaví, je dlhočizný zoznam zakázaných potravín. Hneď na začiatku padnú takmer s istotou za obeť citrusy, oriešky či paradajky. Ultimátna trojica potravín, ktorým sa na účet pripisuje takmer každá vyrážka na koži. A skúsili ste si niekedy na oddelení šestonedelia položiť na stolík vedľa postele misku čerstvých jahôd? Určite sa nájde sestra, ktorá vás príde s dobrým úmyslom upozorniť, že jahody sú alergén a dojčiaca mamička alergény predsa nemôže.

Či už sú to zdravotné problémy alebo len obava pred ich vzniknutím, tieto prísne eliminačné diéty vedú k stále viac a viac obmedzenému jedálničku, v ktorom nakoniec ostane len ryža, zemiaky, mäso, tým šťastnejším možno aj mrkva či jablko.

Eliminačné diéty – teda vylúčenie vopred vybraných potravín na určitý čas z jedálnička – môžu byť, samozrejme, aj nápomocné. Primárne, ak sa jedná o potravinové alergie, kde odstránenie alergénu zo stravy vedie k úľave a zlepšeniu príznakov. Atopická dermatitída, akné, psoriáza či rosacea však nie sú potravinové alergie. Ide primárne o zápalové ochorenia kože, ktoré si vyžadujú komplexný prístup. A to nielen z terapeutického hľadiska, ale aj z toho nutričného.

Sú prípady, kedy je atopický ekzém jedným z prejavov alergickej reakcie. U detí ho najčastejšie spôsobuje alergia na bielkovinu kravského mlieka, prípadne na vajce, u dospelých môže takto pokožka reagovať najmä na prítomnosť lepku, orechov, sóje či rýb v jedálničku. Alergickí však môžeme byť na ktorúkoľvek potravinu a aj preto je pátranie po skutočnom vinníkovi v našom jedálničku často náročné, obmedzujúce a mnohokrát bez žiaduceho efektu, takže aj nesmierne demotivujúce.

Ak sa v tomto kolotoči zákazov točíte mesiace, nebodaj roky, je určite čas na zmenu prístupu. So zápalom v tele sa dá bojovať rôznymi spôsobmi, no medzi jeden z najúčinnejších patrí rozhodne strava. Ľudia dlhodobo na eliminačnej diéte majú jedálniček častokrát chudobný na bielkoviny, vlákninu, aj na úplne základne vitamíny a minerálne látky. To všetko oslabuje našu imunitu a napomáha tvorbe zápalových procesov. Neodborne vedené eliminačné diéty – tie, ktoré si jednoducho načítate na internete alebo dostanete ako letáčik v čakárni kožného lekára –vylučujú z jedálnička potraviny s tým najväčším protizápalovým potenciálom – ryby, orechy, mnohé druhy zeleniny či ovocia. Pri vylúčení mliečnych výrobkov a vajec sa hlavným zdrojom bielkovín pre človeka stáva mäso, ktoré však vo veľkom množstve býva významným zdrojom tzv. nasýtených mastných kyselín, teda tukov s prozápalovým účinkom.

Jedálniček pri atopickom ekzéme

Protizápalový jedálniček by mal obsahovať prevažne rastlinné tuky (napr. olivový, repkový, ľanový či avokádový olej), celozrnné obilniny, vajcia či striedme množstvo kvalitného, chudého mäsa a v neposlednom rade veľa, veľa ovocia a zeleniny. Zamerajte sa na obmedzenie vysokospracovaných výrobkov bohatých na nekvalitné, nasýtene tuky a jednoduché cukry – sladkosti, polotovary, pudingy a dezerty či sladené nápoje. Bielu múku môžete aspoň čiastočne nahradiť celozrnnou a za vyskúšanie stoja aj rôzne alternatívne obilniny ako sú pohánka, pšeno, naturálna ryža či quinoa

Jedlá môžete obohatiť o rôzne bylinky a koreniny, špeciálne za zmienku stoja kurkuma, oregáno či obyčajný cesnak. Veľmi vhodné je aj kvalitné kakao či cejlónska škorica.

Ryby

Odporúčaná frekvencia konzumácie tohto výborného zdroja protizápalových omega-3 mastných kyselín je aspoň 2 porcie týždenne, pričom vyberať si môžeme z rôznych druhov morských aj sladkovodných rýb. Navyše, ryby sú bohaté na ďalšiu významnú protizápalovú látku, ktorej deficitom trpí veľké percento populácie – na vitamín D.

Orechy

V jedálničku ich nájdeme len u máloktorého atopika, napriek tomu, že mnohé druhy orechov nie sú považované za významný alergén. Mandle, pistácie, para či pekanové orechy môžu byť súčasťou pestrého jedálnička väčšiny alergikov, no vyskúšať by ste mali aj vlašské orechy, ktoré majú najvyšší obsah omega-3 mastných kyselín a napriek zlej povesti u dermatológov bývajú často dobre tolerované. Je však vhodné dodržiavať porciu veľkosti približne 1 hrste (25g) denne, nakoľko aj ich neprimerane vysoká konzumácia by mohla paradoxne prispievať k prozápalovým procesom v tele.

Strukoviny

Okrem toho, že sú veľmi dobrým zdrojom bielkovín, ktoré sú základnou zložkou imunitného systému, majú strukoviny vysoký obsah vlákniny. Tá pomáha udržiavať našu črevnú mikrobiotu v rovnováhe a aj touto formou podporovať imunitný systém. Nezanedbateľný je aj ich obsah zinku a ďalších dôležitých minerálnych látok.

Kyslomliečne výrobky

Mliečne výrobky všeobecne majú povesť potravín spôsobujúcich zápal, čo je však úplne mylná domnienka. Početné štúdie potvrdili práve opačný, protizápalový efekt, ktorý je u fermentovaných výrobkov ako sú jogurty či kefír posilnený aj o probiotickú funkciu. Ak sa u vás nepotvrdila alergia na mlieko, je ozaj na škodu ho z jedálnička vylučovať.

Bobuľové ovocie

Ide o druhy ovocia s najnižším obsahom cukru a zároveň najvyšším obsahom vlákniny. Navyše sú zdrojom obrovského množstva antioxidantov a ďalších biologicky aktívnych látok s protizápalovým účinkom. V mnohých prípadoch nie je nutné vyhýbať sa ani jahodám, ktoré majú jeden z najvyšších obsahov vitamínu C v rámci bobuľového ovocia.

Listová zelenina

Kel, šalát, mangold či špenát patria medzi nutrične najvýraznejšie druhy zeleniny so silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Rovnako ako v surovom stave, množstvo svojich skvelých vlastností si zachovávajú aj po tepelnej úprave, takže ak neholdujete šalátom, môžete si z nich pripraviť polievky či prívarky a stále čerpať početné zdravotné benefity.

Príklady kombinácií jedál s vysokým protizápalovým potenciálom:

  • Ovsená kaša s kurkumou, vlašskými orieškami a čučoriedkami
  • Celozrnný chlieb s nátierkou z cíceru a sušených paradajok (rozmixujeme spolu uvarený cícer, sušené paradajky, olivový olej, cesnak, soľ a korenie)
  • Tvaroh s medom, horúcimi malinami a mletými ľanovými semienkami
  • Pečený pstruh s batátovo-mrkvovým pyré s kurkumou (rozmixovať spolu varené batáty, mrkvu, olivový olej a kurkumu)
  • Hŕstková polievka
  • Kelové fašírky

Recept na kelové fašírky

Nutričná špecialistka Juditka pre vás pripravila ako inšpiráciu jeden zo svojich obľúbených receptov. Určite vyskúšajte!

  • 350g kelu
  • 100g špaldovej múky alebo jemných ovsených vločiek
  • 1 stredne veľká cibuľa
  • 1-2 strúčiky cesnaku
  • 1 vajce
  • 120g mozzarelly, tvrdého syra alebo tofu
  • 1 KL kurkumy
  • 1 ČL čerstvej alebo sušenej petržlenovej vňaťe
  • Soľ, čierne korenie

Kel zbavíme hlúbika, uvaríme v osolenej vode (cca 10-15 min.), scedíme a necháme vychladnúť. Odstránime prebytočnú vodu a nakrájame na malé kúsky. Pridáme nakrájanú cibuľu, prelisovaný cesnak, nastrúhaný syr, vajce a múku/vločky. Premiešame a pridáme korenie, bylinky a soľ. Opäť poriadne premiešame, následne naberáme hmotu do umytých (trochu pomúčených) rúk a tvarujeme fašírky. Fašírky môžeme piecť v rúre na papieri na pečenie, pokvapkané olivovým olejom cca 30 min. pri teplote 180 stupňoch alebo ich opiecť na panvici. Podávať môžete s jogurtovým dresingom a obľúbenou prílohou. Dobrú chuť!

Ak by ste potrebovali viac inšpirácií, nájdete ich aj pod heslom „stredomorská strava“, ktorá sa v súčasnosti považuje za jeden z najzdravších spôsobov stravovania. Preto, ak sa v lete chystáte k moru, bola by škoda nedať šancu domácej kuchyni plnej rýb a morských plodov, citrusov či  paradajok. Ak ste však dané potraviny vo svojom jedálničku dlho nemali, odporúčam vyskúšať ich najprv v malom množstve doma, aby ste sa na dovolenke vyhli prípadným nepríjemným reakciám. Dobrú chuť!

Akej kozmetike sa vyhnúť, ak máte atopický ekzém

Najmä v akútnej fáze ekzému, kedy je pokožka najviac poškodená – no my to odporúčame vždy, by ste sa určite mali vyhnúť čistiacim produktom na báze agresívnych odmasťovačov: mydlá, micelárne vody, tenzidové produkty, resp. vo všeobecnosti penivé produkty.

Určite zabudnite aj peelingy a iné exfoliačné produkty (produkty na báze kyselín či retinolu) a pomôcky.

Vyraďte aj produkty s obsahom alkoholu – môžu nadmerne presušovať pokožku, čo pri už aj tak presušenej pokožke nie je žiadúce.

Aj keď vo väčšine mastí, ktoré dermatológovia odporúčajú, tvoria základ ropné deriváty (Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Paraffin, Petrolatum, Mineral oil), resp. iné syntetické emolienty (Dimethicone, Butylene glycol, Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane), myslím, že omnoho lepšie sú pre pokožku rastlinné oleje, ktoré majú aj naozaj benefity v podobe esenciálnych mastných kyselín, z ktorých sú zložené a pre telo sú preto prirodzenejšou voľbou, lebo ich naozaj dokáže využiť.

Syntetické emolienty majú veľmi dobré technické vlastnosti, pôsobia okluzívne, zostávajú na povrchu kože ako nepriedušný film, aby nebola vysušená, ale pre pokožku majú nulový obsah prospešných látok na rozdiel od rastlinných olejov a masiel.

Ďalšou skupinou zložiek sú esenciálne oleje a parfumácia vo všeobecnosti. Pre poškodenú pokožku je to naozaj zbytočné a parfumácia ju môže zbytočne ešte viac dráždiť a poškodiť. Týka sa to najmä produktov, ktoré nie sú oplachové a na pokožke zostávajú dlhší čas. Aj keď niektoré esenciálne oleje, ako je harmanček alebo levanduľa, majú silné regeneračné účinky, odporúčame takéto produkty používať len keď je pokožka v kľudovom režime.

Čo pomáha na ekzém – ako zmierniť prejavy kozmetikou

Pravidelná starostlivosť o atopickú pokožku je naozaj kľúčová. Kozmetické produkty vedia byť veľmi dobrým pomocníkom, ale paradoxne, ak si nezvolíte správne, sú častým spúšťačom ekzémov práve nevhodné kozmetické produkty.

Ak sa ale vyhnete vyššie spomínaným a nájdete si jemné produkty bez parfumácie a iných dráždivých zložiek, viete pomocou kozmetiky prejavy ekzému naozaj výrazne zmierniť. Opäť ale musíme pripomenúť, že kozmetika ekzém nelieči, takže zázraky nesľubujeme a nečakajte ich ani od iných značiek. Primárnou úlohou kozmetických produktov je uľaviť od svrbenia a iných nepríjemných kožných prejavov.

Dôležité je najmä dôkladné a pravidelné premasťovanie pokožky a podpora vlastného ako hydrolipidového, tak aj mikrobiologického ochranného filmu kože.

Konkrétne produkty sme odporučili už v článku Strašiak menom EKZÉM – ako ho zvládnuť? , takže sa môžete inšpirovať.

Tip od Martiny – zakladateľky Kvitku

Za celý sortiment určite vyberáme ako “must have” produkt našu topku v boji proti prejavom ekzému:  celotelový prebiotický krém s ovseným proteínom založený na princípe podpory hydrolipidového a mikrobiologického filmu zároveň. Je vhodný nielen pre detskú pokožku, takže sa týmto nenechajte obmedzovať ani vy, dospelí.

Rýchlo sa vstrebáva, nezanecháva mastný film, hydratuje a vyživuje. Určite si prečítajte o ňom viac, a nevynechajte ani recenzie, ktoré hovoria za všetko.

Ak sa vás tento problém týka, čo zrejme áno, inak by ste článok nečítali, odporúčame sledovať nás aj naďalej, pretože pre vás pripravujeme nové produkty zamerané práve na starostlivosť o takúto problematickú pokožku.

Potrebujete poradiť s výberom na mieru?

Neviete si vybrať? Neváhajte a využite nášho online poradcu, ktorý vám okamžite na mieru odporučí tie správne produkty pre vašu pokožku, najmä ak potrebujete riešiť konkrétny problém. Zohľadňuje pri tom aj atopický ekzém a primárne bude odporúčať produkty, ktoré esenciálne oleje neobsahujú, ktoré sú ľahšie a nebudú pleť zaťažovať.

_______________________________

Tento článok vznikol v spolupráci s:

Mgr. Judita Tkáčová,

nutričná špecialistka, www.juditatkacova.sk