Starecké/pigmentové škvrny – sú dôsledkom starnutia? Ako s nimi zatočiť?

Vznik pigmentových škvŕn sa obvykle spája s vyšším vekom. Preto ich niekedy nazývame aj starecké škvrny. Nie sú však len dôsledkom starnutia kože a niekedy s ním vôbec nemusia súvisieť. Sú hlavne dôsledkom dlhodobého vystavovania pokožky slnečnému žiareniu, preto trápia aj mladú generáciu.

Ich vznik dokážeme významne ovplyvniť, čo je veľmi dobrá správa.

Ide o malé oblasti pokožky sfarbené dohneda, ktoré vznikajú nadmernou produkciou pigmentu melanínu, ktorý chráni pokožku pred UV žiarením. Ide obvykle o estetický problém a najčastejšie ich nájdeme na miestach často vystavených slnečnému žiareniu, ako je tvár, dekolt a ruky.

Vznik pigmentácií patrí medzi tzv. stavy pleti, ktoré potrebujeme riešiť. Vyberajte si teda na ich cielenú prevenciu alebo elimináciu najmä doplnkové produkty, čiže sú séra, peelingy, masky či pomôcky ako napr. dermálny valček s mikroihličkami. Základná starostlivosť by mala byť zvolená podľa vášho typu pleti.

Ako si zvoliť správne základné produkty pre svoj typ pleti, sa dozviete v článku: Rozdiel medzi typom a stavom pleti (a ako si podľa toho nakombinovať tie správne produkty pre krajšiu a zdravšiu pleť) alebo v článku: Jednoduchý návod, ako si nastaviť základnú starostlivosť o pleť

Konkrétne odporúčania výberu produktov pre jednotlivé typy pleti nájdete v týchto článkoch:

Starostlivosť o normálnu, suchú a citlivú pleť pred 30-tkou – ako na to správne?

Starostlivosť o mastnú/problematickú/zmiešanú pleť pred 30-tkou – ako na to správne?

Starostlivosť o pleť po 30-tke – ako na to správne?

Príčiny vzniku hyperpigmentácií:

  • nadmerné vystavenie kože slnečnému žiareniu
  • pozápalové stavy (napr. po akné) alebo dôsledok drobných poranení
  • vyšší vek
  • reakcia na pôsobenie slnka v kombinácii s kozmetickými produktami s obsahom zložiek s fotosenzibilným účinkom (napr. niektoré esenciálne oleje, parfumy)
  • dôsledok ochorení (napr. poškodenie funkcie pečene), užívania liekov a hormonálnych zmien (napr. aj počas tehotenstva)

Čo robiť, ak sa im chceme vyhnúť? A ako ich odstrániť? 

Ich odstránenie je možné rôznymi spôsobmi – v prvom rade však najmä obmedzením faktorov, ktoré ich spôsobujú, čo je preventívne pôsobenie.

1.PREVENCIA 

Toto je najefektívnejší spôsob, ako sa im vyhnúť. A je to jednoduchšie, ako sa trápiť ich odstraňovaním.

Patrí tu najmä používanie SPF krémov, ako bezprostredná nutná ochrana a mali by byť zaradené do základnej každodennej starostlivosti:

A taktiež by bolo vhodné pridať antioxidanty, ako podporu ochrany pred UV žiarením (samotné antioxidanty však nie sú ochranou pred UV žiarením). Patria tu rôzne aktívne látky, ako je napr. astaxantín, vitamín C či zelený čaj, ktoré nájdete ako základ jednoduchších pleťových sér na báze jednej aktívnej látky. Tieto aktívne látky môžete pridať cielene pomocou doplnkových produktov, ako sú napr. aj spomínané pleťové séra, alebo môžu byť súčasťou produktov tvoriacich základ rutiny (pleťová voda či pleťový krém).

O malinovom oleji sa v kruhoch prírodnej kozmetiky hovorí ako o účinnej ochrane pred UV žiarením. Toto tvrdenie však nie je podložené žiadnou relevantnou štúdiou a je veľmi nebezpečné, ak sa spoliehate výlučne na jeho ochranu. Je však skvelým antioxidantom, takže ho určite odporúčam zaradiť ako pomôcku.

Medzi ďalšie aktívne látky, ktoré majú silné antioxidačné účinky, patria aj komplexnejšie rastlinné extrakty, ktoré nájdete v pleťovej kolekcii Solution by Kvitok.

Kľúčovou aktívnou látkou celej kolekcie je Infraguard, obsahujúci extrakty z plodov Cezalpínie – Tara a klíčkov slnečnice. Vykazuje antioxidačné vlastnosti porovnateľné s vitamínom C, zabezpečuje ochranu mitochondriálnej DNA a kolagénu pred degradáciou vplyvom slnečného a modrého žiarenia, čím predchádza foto-starnutiu pokožky. Chráni ju aj pred starnutím a vznikom zápalov vplyvom častíc znečisteného ovzdušia a posilňuje jej obranyschopnosť – „anti-pollution“ efekt. Ďalšou klinickou štúdiou bola tiež preukázaná schopnosť ochrany buniek (keratinocytov a fibroblastov) pred tzv. modrým žiarením – žiarenie obrazoviek, TV, tabletov, mobilných telefónov…

Špeciálne sme vyvinuli aj antioxidačné sérum na letné dni, ktoré zároveň podporí zdravé opálenie – Tan enhancer. Vďaka obsahu klinicky testovanej látky MelanoBronze má “samoopaľovací efekt” – stimuluje prirodzenú syntézu melanínu bez nutnosti vystavenia pokožky slnečnému žiareniu a zároveň zlepšuje vlastnú UV ochranu pokožky. Sérum je preto vhodné používať aj po vystavení pokožky slnku – zlepšuje hydratáciu, upokojuje a zmierňuje podráždenie.

2. ELIMINÁCIA 

Ak už pigmentové škvrny máte, nie je úplne jednoduché sa ich zbaviť, ale dá sa to. Odstraňovanie pigmentových škvŕn je veľmi náročný a dlhodobý proces, preto zázraky po jednom ošetrení nečakajte.

Pri ich odstránení pomáhajú z kozmetických procedúr najmä laserové terapie alebo IPL terapia.

Z kozmetických výrobkov sú najlepšími pomocníkmi pravidelné (ale jemné) peelingy, zosvetľujúce produkty alebo kozmetické pomôcky, ako je dermálny valček s mikroihličkami.

Peelingy určite odporúčam zaradiť do pravidelnej rutiny aj v prípade, že pigmentácie nepotrebujete riešiť. V našej ponuke môžete vyberať z 3 druhov s rôznym mechanizmom pôsobenia: mechanický, chemický a enzymatický. Ako si medzi nimi vybrať, si môžete prečítať v článku: Peeling – ak máte ten správny, dokáže fakt zázraky!

Aktívne látky zameriavajúce sa na zosvetlenie pigmentácií nájdete aj v produktoch základnej starostlivosti: napr. nočný Malinový krém s AHA kyselinami alebo kvetinová voda Skalná ruža, a zákazníci sú spokojní aj s doplnkovými produktami, ako je šípkový či opunciový olej, alebo sérum Bakuchiol.

Taktiež kolekcia Solution Well Aging sa zameriava aj na zjednotenie pleti a elimináciu pigmentácií, konkrétne je to pleťový krém a sérum, ktoré pri každodennom používaní pôsobia intenzívne.

Táto kolekcia obsahuje aktívne látky s klinicky preukázanými účinkami pri znížení viditeľnosti pigmentácií, ako sú napríklad:

HerbaGlow®NRG – extrakty Kapary tŕnitej, Rozchodnice ružovej a Moruše čiernej. Zvyšuje počet mitochondrií, zvyšuje zásobovanie bunky energetickými rezervami a zároveň zvyšuje aj efektívnosť vytvárania energetických rezerv. Klinické štúdie in vivo tiež preukázali, že po 4 týždňoch pravidelnej aplikácie 2krát denne, dochádza k zlepšeniu textúry pokožky, zjednoteniu farebného tónu pleti a celkovému rozžiareniu pleti.

Citrolumine8® – obsahuje citroflavonoidy extrahované z grepu a pomaranča spolu s vitamínom C, ktoré pôsobia protizápalovo a antioxidačne. Systém je enkapsulovaný, čiže uzavretý v lipozómoch, čo zabezpečuje jeho vysokú stabilitu, odolnosť voči oxidácii a efektívnejšie vstrebávanie. Pri aplikácii 2krát denne počas 2 mesiacov preukázateľne rozjasňujú pleť, zjednocujú jej tón a zosvetľujú vznikajúce pigmentácie, dokonca je efektívnejší ako 2% koncentrácia samotného vitamínu C.

Vhodným doplnkom je aj rozjasňujúca pleťová maska, ktorá obsahuje aktívnu látku PinoluminTM (koncentrovaný extrakt z kôry švajčiarskej borovice). Upokojuje precitlivenú pokožku, redukuje lokálne začervenanie a zmierňuje farebné nepravidelnosti spôsobené zápalom, čo vedie k výraznému zlepšeniu celkovej homogenity tónu pleti. Klinické štúdie preukázali, že tento extrakt viditeľne redukuje začervenanie pokožky a výrazne znižuje viditeľnosť stareckých/pigmentových škvŕn.

Aby ste mohli intenzívnejšie zabojovať s týmto problémom, pripravili sme pre vás kombo produktov, zamerané na elimináciu pigmentácií. Môžete ho doplniť k vašej každodennej starostlivosti.

Toto kombo patrí medzi sezónne produkty, preto nie je v našej stálej ponuke. Sledujte nás na  našich sociálnych sieťach a budete vždy vedieť, keď bude dostupné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *