Peeling – ak máte ten správny, dokáže fakt zázraky!

Pleťové peelingy pri správnom používaní odhalia vašu skutočnú krásu, premenia vašu mdlú a “zvädnutú” pleť bez života na sviežu a žiarivú – preto by nemali chýbať v žiadnej kozmetickej rutine. 

Účinne odstraňujú odumreté kožné bunky, zlepšujú prekrvenie pokožky a tým aj celkový vzhľad kože.

Jemne a šetrne prečisťujú zanesené póry, zjemňujú a rozžiarujú pleť. Pri pravidelnom používaní redukujú tzv. čierne bodky, jemné vrásky, zjemňujú póry a pigmentácie.

 

Čo je to vlastne peeling?

Aj keď viacerí si predstavujú pod pojmom peeling hlavne niečo, čo obsahuje drobné peelingové čiastočky, v skutočnosti je výber pestrejší. Existujú rôzne typy pracujúce na rôznom princípe – mechanický, chemický a enzymatický.

 

Ako/s čím nám môže pomôcť?

  • zbavuje pleť odumretých kožných buniek
  • revitalizuje a rozjasňuje
  • zlepšuje prekrvenie pokožky
  • prečisťuje zanesené póry
  • redukuje tzv.čierne bodky, mílie, jemné vrásky, pigmentácie, zjemňuje póry a minimalizuje ich
  • po použití peelingu sa zlepšuje prienik aktívnych látok z ďalších kozmetických produktov
  • odstránením odumretých buniek zabránite “žmolkovaniu” ďalších kozmetických produktov

 


Asi najčastejšie sa môžete stretnúť s peelingom MECHANICKÝM. Obsahuje drobné abrazívne čiastočky, ktoré masážou mechanicky obrusujú vrchné časti pokožky. Pôsobí okamžite, čiže jeho výsledok vidno hneď je najviac badateľný, pretože ste mechanicky obrúsili vrchné vrstvy kože.

Čiastočky by však nemali byť veľmi abrazívne (napr. obľúbené kávové či cukrové peelingy si nechajte prosím na telo, nie na tvár), a tiež by ste mali zvoliť len jemný tlak (pre lepšiu predstavu je to asi ako keď prechádzate peelingom po balóne a musíte dávať pozor, aby nepraskol). Inak si môžete povrch pokožky poškodiť, čo vedie k nadprodukcii ochranného filmu, a teda masteniu pokožky, precitlivenosti, vzniku suchej a olupujúcej sa pokožky…

Je vhodný pre všetky typy pleti, ale ak máte pleť citlivú, odporúčame použiť iný typ.

Hodí sa na riešenie najmä: hrubej textúry kože, nezápalového akné, mdlej pokožky…

V našej ponuke nájdete tri druhy tohto peelingu, rozdelené podľa typu pleti. Hlavnou peelingovou zložkou sú jemné šípkové semienka v kombinácii s rastlinnými práškami a ílmi. 

 

Pre suchú a citlivú pleť sme pripravili jemný peeling so zníženým množstvom peelingových častíc. Obsahuje pupalkový olej, jojobový olej, ružový íl, šípkový peelingový prášok, prášok z lotosového kvetu a vitamín E. Táto kombinácia je účinná v boji proti precitlivenej pleti a prečistí zanesené póry. Receptúra je obohatená o organické esenciálne oleje (Levanduľa, Harmanček), ktoré sú známe pre svoje silné upokojujúce účinky, zabraňujú nadmernému vysušeniu a pomáhajú účinnejšie regenerovať citlivú pleť.

“Priznám sa, že keď mi peeling prišiel myslela som si že bude tak na tri použitia. Pravidelne ho používam už viac ako 4 mesiace a stále je tam viac ako polovica balenia. Takže cena je vzhľadom na kvantitu a kvalitu veľmi výhodná. Účinok? Tie chemické hnusíky čo sa tvária ako top produkty sa môžu schovať. Ďakujem Navia len tak ďalej Vaše produkty spĺňajú všetko čo slubujú. Janette”

 

Pre mastnú lesknúcu sa pleť s veľkými pórmi a častým výskytom vyrážok sme pripravili jemný peeling, ktorý obsahuje konopný olej, olej z lieskových orieškov, marocký íl, šípkový peelingový prášok, nimbový prášok a vitamín E. Táto kombinácia je účinná v boji proti mastnote a prečistí zanesené póry. Receptúra je obohatená o organické esenciálne oleje (Čajovník, Mäta, Citrón), ktoré sú známe pre svoje silné antibakteriálne účinky, pomáhajú účinnejšie prečistiť mastnú pleť a regulovať tvorbu kožného mazu.

“Tento peeling pre mastnú a problematickú pleť som si objednala pred cca 2- týždňami a milo ma prekvapil, hoci balenie nieje veľké, naozaj stačí malé množstvo a dokolane vyčistí pleť ( je krásne jemná, bez začervenania a pekne vonia). Pred použitím som si malé množstvo rozdrobila s vodou v dlaniach a následne naniesla na vyčistenú pleť, oceňujem aj malú lyžičku, ktorou si môžete ľahko produkt „nabrať“. Ja som si pleť následne ošetrila ešte avokadovým krémom tak isto od vás. Tento peeling podľa mňa hravo schová aj drahšie peelingy. Tento produkt bude dlho no.1 v mojej starostlivosti o pleť ! Ďakujem ! Simona”

 

Po 30-tke pleť stráca pružnosť a objavujú sa aj prvé vrásky, pigmentové škvrny či rozšírené póry. Aby ste predišli ich tvorbe, vyskúšajte jemný pleťový peeling, ktorý odstráni odumreté bunky a jemne a šetrne prečistí zanesené póry. Obsahuje marhuľový olej, arganový olej, ružový íl, šípkový peelingový prášok, ashwaganda prášok a vitamín E. Receptúra je obohatená o organické esenciálne oleje (Ružové drevo, Kadidlo, Palmarosa), ktoré sú známe pre svoje upokojujúce účinky, pomáhajú udržiavať zrelú pleť hydratovanú a mierne redukujú aj prvé vrásky.

“Šípkový peeling som si objednala zo zvedavosti klasickej skincare maniačky :-)) Dosiaľ som nepísala recenziu na žiadny kozmetický produkt, hoci som ich vyskúšala naozaj mnoho, najmä prírodných..tentokrát ale chcem!Tento peeling je skvelý.Hoci balenie je menšie (aj ja som nato pozerala mierne skepticky), čo sa týka počtu použití určite prevýši akúkoľvek napohľad veľkú pixlu iného nazvime to bežného peelingu.Tento od navie je nadštandard a luxus. Na jedno použitie ho stačí naozaj málinko ale s veľkou účinnosťou.Čo sa týka aplikácie na pleť, treba prečítať návod na obale, krásne je tam všetko napísané  (treba pridať vodu a rozpracovať  ho najprv v rukách na „kasičku“ ktorú si nanesiete na navlhčenú pleť).Peeling je neiritujúci, s krásnou jemnou prírodnou vôňou, pleť po použití zostane neuveriteľne jemná a zhladená, nie však vysušená. Je to klenot mojej kúpeľnovej poličky. Anna”

 

Pred každým použitím tieto peelingy dôkladne premiešajte, keďže vplyvom teploty sa môže meniť ich konzistencia, pričom sa oddelí olej od tuhého zvyšku. To ale vôbec nemá vplyv na zníženie kvality výrobku.

AKO ICH POUŽIŤ: Naneste peeling na vyčistenú a navlhčenú pleť (vynechajte oblasť okolo očí), prípadne ho zmiešajte s malým množstvom vody, aby sa lepšie roztieral. Krúživými pohybmi pleť jemne premasírujte, najmä v oblasti čela, nosa a brady (T-zóny). Opláchnite vlažnou vodou a dočistite vatovým tampónom. Nakoniec naneste kvetinovú/bylinkovú vodu, sérum a hydratačný krém. Používajte max. 1 krát týždenne, a ak máte citlivú a suchú pleť, max. 1 krát za 2 týždne.

 


CHEMICKÉ peelingy sú v poslednom období veľmi obľúbené. Aspoň z môjho hľadiska sú jednoznačne lepšie v tom, že aplikácia je pohodlná – nanesiete, počkáte a zmyjete. Takisto nemusíte mať žiadne obavy z toho, ako ho použiť, keďže pri klasických mechanických sú hlavnou zložkou abrazívne častice, a ak to preženiete, môžete si pokožku poškodiť. Pri nešetrnom použití si tak môžete spôsobiť viac škody ako úžitku. Pri chemickom type peelingu mechanické poškodenie nehrozí, ak dodržíte čas aplikácie.

Tam patria napr. ovocné AHA kyseliny z čučoriedky, cukrovej trstiny, pomaranča, citróna a cukrového javora, ktoré na rozdiel od mechanických častíc pôsobia veľmi jemne a nie sú natoľko abrazívne. Môže si ich dovoliť aj pleť, ktorá je citlivejšia. Ovocné AHA kyseliny majú silné keratolytické účinky a umožňujú rýchlejšiu obnovu vrstiev pokožky, čo pôsobí ako peeling. Odumreté kožné bunky sú odstránené a nové bunky sa množia rýchlejšie. Obnovujú elasticitu pokožky, rozjasňujú a zjednocujú pleť, vyhladzujú vrásky, redukujú pigmentové škvrny a kožné nedokonalosti. Takisto je možné ich používať častejšie.

Chemický typ nepôsobí tak nárazovo, na jeho účinok je potrebné počkať dlhšiu dobu, teda plný efekt je vidieť až po viacerých použitiach, nakoľko urýchľuje výmenu buniek. Pri kozmetickej procedúre chemického peelingu v kozmetických salónoch či dermatologických klinikách, kde je vyššia koncentrácia kyselín, dochádza k olupovaniu vrchnej časti kože počas niekoľkých dní. Tiež to nie je viditeľné hneď po procedúre, ale koža sa bude olupovať vo väčších kusoch počas niekoľkých dní. To isté robia chemické peelingy na domáce používanie, s nižšou koncentráciou, efekt však nastupuje neskôr, aby nedošlo k podráždeniu a masívnemu olupovaniu kože.

Je vhodný pre všetky typy pleti, aj pre citlivejšiu, ale pri veľmi citlivej a poškodenej pleti, neodporúčame používať žiadny typ.

Hodí sa na riešenie najmä: pigmentácií, upchatých pórov, mílií, jemných vrások, predchádzaniu tvorby akné…

Tento typ peelingu u nás nájdete v pohodlnej gélovej forme.

Základom sú ovocné AHA kyseliny z čučoriedky, cukrovej trstiny, pomaranča, citróna a cukrového javora, ktoré veľmi jemne a efektívne odstraňujú z pokožky odumreté bunky a nečistoty. V kombinácii s BHA kyselinou salicylovou (extrakt bielej vŕby) peeling prečistí póry do hĺbky a napomáha tak eliminácii tzv.čiernych bodiek a upchatých pórov.

Základ peelingu tvoria organické kvetinové vody Levanduľa a Damašská ruža, ktoré tonizujú pokožku, navracajú jej prirodzené pH, dodávajú výživné látky a zvyšujú efektívnosť ďalšieho ošetrenia.

Ďalšou aktívnou látkou je Aquacacteen – extrakt z kaktusu Opuncia mexická, ktorý upokojuje podráždenú pokožku, zmierňuje jej začervenanie a svrbenie. Ochraňuje a spevňuje kožu po vystavení UV žiareniu. Dodáva pokožke vodu viažúce látky, vďaka ktorým je zabezpečená dlhotrvajúca hydratácia, pevnejšia a vitálnejšia pleť, a to dokonca aj po opláchnutí.

Po niekoľkých pouzitiach peelingu môžem povedať, že s jeho účinkami som spokojná. Hneď po aplikácii mam pleť trochu zacervenanu, neskôr pôsobí rozjasnene a je jemná. Určite budem pokračovať v používaní. Mária

AKO HO POUŽIŤ:

Na vyčistenú suchú pleť naneste jemnú vrstvu peelingu a nechajte pôsobiť cca 10-15 minút. Opláchnite vlažnou vodou a pokračujte v ošetrení produktami podľa vášho typu pleti. Používajte 1-2 krát týždenne.

Naberajte výlučne špachtličkou alebo silikónovým štetcom z kolekcie Solution by Kvitok®, ktorým môžete peeling rovnomerne rozotrieť po celej ploche ošetrovanej pokožky. Nenaberajte prstami. Mierne brnenie, štípanie a začervenanie je normálnou reakciou. Peelingy môžu zvyšovať citlivosť pokožky na slnečné žiarenie – obmedzte vystavenie pokožky slnečnému žiareniu minimálne po dobu 24 hodín po aplikácii a používajte vhodnú ochranu. Nekombinujte s inými exfoliačnými produktami.

 


Tretím typom peelingov sú ENZYMATICKÉ. Enzymatický peeling je veľmi šetrným typom peelingu, a je preto vhodný aj pre citlivú, aknóznu či problematickú pleť. Vďaka prírodným enzýmom je ideálny na hĺbkové čistenie a revitalizáciu pokožky, pričom enzýmy neagresívne, ale účinne odstraňujú odumreté bunky a nečistoty. Urýchľujú tiež obnovu buniek. Tento peeling je možné používať aj častejšie, keďže je naozaj šetrný.

Efekt je viditeľný hneď, ale nie v takom rozsahu, ako u mechanického peelingu.

Je vhodný pre všetky typy pleti, aj pre veľmi citlivú pleť.

Hodí sa na riešenie najmä: pigmentácií, upchatých pórov, mílií, jemných vrások, predchádzaniu tvorby akné…

V našej ponuke nájdete 2 druhy – práškový a gélový typ.

Práškový peeling obsahuje marocký íl, organické ajurvédske prášky z Amalaki a Bazalky posvätnej, extrakt aloe vera a aktívne enzýmy (proteáza a lipáza). Táto kombinácia je účinná v boji proti mastnote, prečistí zanesené póry, revitalizuje pleť, zmierňuje tvorbu tzv.čiernych bodiek a pomáha v boji proti pigmentáciám.

“Mam rozaceu a dlho som nevedela najst vhodny peeling. Momentalne mam kludove obdobie a tento peeling mi vyhovuje pretoze sa nemusi suchat. Plet je po nom hladka a rozjasnena. Je skutocne jemny, dakujem. hanusikova”

 

AKO HO POUŽIŤ: V sklenenej miske alebo v dlani zmiešajte cca 1 kávovú lyžičku prášku s 2-3 čajovými lyžičkami teplej vody, príp. s kvetinovou alebo bylinkovou vodou podľa vášho typu pleti, na hustejšiu pastu a naneste ju na vyčistenú a navlhčenú pokožku tváre a krku. Nechajte max. 5 minút pôsobiť, pasta by nemala na pleti úplne zaschnúť. Ak peeling na pleti rýchlo schne, odporúčame ho počas pôsobenia navlhčiť aplikovaním kvetinovej/bylinkovej vody pomocou rozprašovača.

Opláchnite vlažnou vodou. Nakoniec ošetrite pokožku kvetinovou/bylinkovou vodou/tonerom, sérom, hydratačným krémom a SPF ochranou. Používajte 2-3 krát týždenne.

Enzýmy sú veľmi šetrné, preto je možné tento typ peelingu používať 2-3 krát týždenne. Po aktivácii enzýmov vo vode je potrebné zmes ihneď aplikovať. Enzýmy postupne strácajú aktivitu, preto odporúčame zmes spotrebovať ihneď po príprave a nenechávať ju na neskôr.

Pleťový peeling s ovocnými enzýmami v gélovej forme je čo sa týka aplikácie pohodlnejší, nie je potrebné ho rozrábať, stačí ho naniesť na pleť a nechať pôsobiť.

Účinnou zložkou sú fermentované ovocné enzýmy z tekvice a granátového jablka, ktoré veľmi jemne a efektívne odstraňujú z pokožky odumreté bunky a nečistoty. V kombinácii s BHA kyselinou salicylovou (extrakt bielej vŕby) peeling prečistí póry do hĺbky a napomáha tak eliminácii tzv.čiernych bodiek a upchatých pórov.

Základ peelingu tvoria organické kvetinové vody Levanduľa a Damašská ruža, ktoré tonizujú pokožku, navracajú jej prirodzené pH, dodávajú výživné látky a zvyšujú efektívnosť ďalšieho ošetrenia.

Ďalšou aktívnou látkou je Aquacacteen – extrakt z kaktusu Opuncia mexická, ktorý upokojuje podráždenú pokožku, zmierňuje jej začervenanie a svrbenie. Ochraňuje a spevňuje kožu po vystavení UV žiareniu. Dodáva pokožke vodu viažúce látky, vďaka ktorým je zabezpečená dlhotrvajúca hydratácia, pevnejšia a vitálnejšia pleť, a to dokonca aj po opláchnutí.

AKO HO POUŽIŤ: Na vyčistenú suchú pleť naneste jemnú vrstvu peelingu a nechajte pôsobiť cca 5-10 minút. Opláchnite vlažnou vodou a pokračujte v ošetrení produktami podľa vášho typu pleti. Používajte 2-3 krát týždenne.

Naberajte výlučne špachtličkou alebo silikónovým štetcom z kolekcie Solution by Kvitok®, ktorým môžete peeling rovnomerne rozotrieť po celej ploche ošetrovanej pokožky. Nenaberajte prstami. Mierne brnenie, štípanie a začervenanie je normálnou reakciou. Peelingy môžu zvyšovať citlivosť pokožky na slnečné žiarenie – obmedzte vystavenie pokožky slnečnému žiareniu minimálne po dobu 24 hodín po aplikácii a používajte vhodnú ochranu. Nekombinujte s inými exfoliačnými produktami.


AKO SI VYBRAŤ?

Je na vás, ktorý z nich uprednostníte, no poďme si spolu zhrnúť tie najväčšie výhody a nevýhody, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

 

MECHANICKÝ

výhody: okamžitý, asi najviac viditeľný efekt

nevýhody: nutné manuálne masírovanie, môžete rozniesť baktérie z aktuálne prebiehajúcich zápalov po celej tvári, nie je príliš vhodný pre citlivejšiu pleť a pleť trpiacu rosaceou, pri nesprávnom a nešetrnom používaní môžete narobiť viac škody než úžitku, pôsobí iba na povrchu a jeho efekt na elimináciu nedokonalostí (pigmentácie, vrásky, čierne bodky a pod) je menej výrazný

 

CHEMICKÝ

výhody: jednoduché a komfortné používanie, vhodný aj pre citlivejšiu pleť (samozrejme opatrne), urýchľuje obnovu buniek, pôsobí v hlbších vrstvách, má najsilnejší efekt, AHA kyseliny zároveň hydratujú

nevýhody: veľmi citlivú pleť môže podráždiť, na výsledok je potrebné si počkať niekoľko týždňov/mesiacov, okamžitý efekt nie je natoľko viditeľný

 

ENZYMATICKÝ

výhody: jednoduché a komfortné používanie gélového typu, vhodný aj pre citlivejšiu pleť a pleť trpiacu rosaceou (samozrejme opatrne), urýchľuje obnovu buniek, má najjemnejšie pôsobenie, okamžitý efekt (avšak menej výrazný než u mechanického typu)

nevýhody: prášková forma sa používa menej komfortne, na výsledok je potrebné si počkať niekoľko týždňov/mesiacov (dlhšie než u chemického typu)

 

Základné pravidlá pri používaní peelingov/ČO NEROBIŤ, aby ste pokožke urobili čo najlepšiu službu: 

Pri aplikácii peelingov by ste sa mali vyhnúť miestam s prebiehajúcimi zápalmi, ekzémom, poraneniam či znamienkam a pod. Taktiež nie je vhodné ich používať, ak máte pokožku podráždenú, precitlivenú či tesne po nadmernom vystavení pokožky slnečnému žiareniu.

Nemali by sa používať ani v kombinácii s dermálnym valčekom s mikroihličkami a ošetrujúcou pečiatkou s mikroihličkami

Po použití peelingov môže byť pokožka precitlivená a začervenaná, čo je úplne normálne. Určite neodporúčame bezprostredné vystavenie slnečnému žiareniu, preto je vhodné robiť takéto procedúry večer, alebo počas víkendov.

Obzvlášť po aplikácii chemického peelingu je potrebné dbať na aplikáciu produktov s SFP faktorom, ideálne s SPF 50. Krémy s SPF faktorom aspoň 30 by však mali byť súčasťou každodennej rutiny pri vystavení pokožky slnečnému žiareniu.

S aplikáciou peelingov to nepreháňajte a dodržiavajte pokyny. Ak je na peelingu uvedené: Používajte max. 1 krát do týždňa, tak to prosím rešpektujte a určite ho nepoužívajte častejšie len preto, že máte šupinky, ktorých sa chcete zbaviť. Takéto hrubé zásahy do vrchnej časti kože ju môžu poškodiť a budete sa potýkať s oveľa horšími problémami – zápaly, presušenie, nadmerná tvorba mazu a pod.

Nekombinujte nikdy rôzne druhy peelingov naraz. Ak použijete napr. mechanický, počkajte aspoň týždeň a až potom skúste iný druh (chemický či enzymatický).

Krátkodobé začervenanie a podráždenie pleti je normálnou reakciou.

 

Aký produkt použiť po peelingu?

Pred peelingom určite nič, iba stačí vyčistiť pleť. Po použití peelingu určite neodporúčam vynechať ďalšiu starostlivosť. Pleť je citlivá a vyžaduje zvýšenú ochranu.

Môžete použiť napr. obľúbenú pleťovú masku – ideálne hydratačnú, upokojujúcu.

Po jej umytí, pleť ošetrite kvetinovou/bylinkovou vodou/tonerom.

Dobrou voľbou sú aj pleťové séra (napr. kyselina hyalurónová či ceramidy), pretože teraz je pleť lepšie pripravená na prienik aktívnych látok.

Na záver určite vhodný hydratačný a ochranný krém, a ak sa chystáte aj von, nezabudnite na ochranu pred slnečným žiarením – SPF a tiež klobúk, šiltovka a pod.

 

Ak máte otázku alebo pocit, že som niečo dôležité zabudla doplniť, dajte mi vedieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *