Starostlivosť o pleť po 30-tke – ako na to správne?

Starnutie je proces, ktorý je nezvratný a zmeny, ktoré sa časom v podkoží dejú, ovplyvňujú nielen náš vzhľad. Vek nie je celkom typ pleti, ale je veľmi dôležité tento podkožný proces starnutia zohľadniť aj pri výbere kozmetiky.

Čo sa deje s vašou pokožkou s pribúdajúcim vekom a prečo je potrebné proces starnutia zohľadniť pri výbere tých správnych produktov? Dozviete sa v tomto článku: 4 dôvody, prečo zohľadniť starnutie pleti pri výbere pleťovej kozmetiky

Dozviete sa v ňom aj to, ktoré faktory najviac starnutie urýchľujú, a ako starnutie spomaliť.

 

Preventívna starostlivosť je veľmi dôležitá, a je kľúčom k udržaniu mladistvej a zdravej kože, pretože zmeny v podkoží sa dejú oveľa skôr, než sú viditeľné navonok. Ak už ich vidíme, je trošku neskoro na “obyčajné” produkty, lebo kozmetikou sa všetko opraviť nedá.

Faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť týchto zmien je viacero. Buď ide o tzv. vnútorné faktory, ako je genetická predispozícia (fyziologické starnutie), alebo vonkajšie faktory – slnečné žiarenie, strava, životný štýl, životné prostredie, kozmetické starostlivosť, stres… Vonkajšie faktory vieme ovplyvniť, a teda môžeme proces starnutia spomaliť, ale na druhej strane aj urýchliť (preto ak ste roky používali vysušujúce produkty, ako sú mydlá či alkoholové prípravky, potom je pravdepodobné, že starnutie sa prejaví rýchlejšie).

Prevencia je dôležitá najmä vo veku pred 30-tkou. Keď prekročíte tento vek, a teda máte 30+ (ale môže to byť aj skôr, pretože vek nie je striktný ukazovateľ), začínajú byť na pokožke známky starnutia čoraz viac viditeľné. Tu už preventívna starostlivosť nestačí.

Dôkladné čistenie, hydratácia a ochrana pred vonkajšími vplyvmi by mala tvoriť gro vašej beauty rutiny.

  1. Správna starostlivosť účinne bojuje proti transepidermálnej strate hydratácie, a tým aj skoršiemu vzniku vrások a ochabovaniu. Starneme všetci a cieľom kozmetiky nie je čas zastaviť, ale spomaliť ho natoľko, aby sme starli s noblesou.
  2. Je tiež veľmi dôležité pôsobiť proti vzniku voľných radikálov. Oxidačný stres zohráva rozhodujúcu úlohu pri starnutí ľudskej kože a pri poškodení kože. Mechanizmy vnútorného (chronologického) a vonkajšieho (foto) starnutia zahŕňajú najmä tvorbu reaktívneho kyslíka (ROS) oxidačným metabolizmom a ultrafialovým (UV) svetlom. Tvorba ROS je teda kľúčovým mechanizmom, ktorý vedie k starnutiu pokožky. “Oxidačné starnutie” zahŕňa poškodenie DNA, zápalové reakcie, zníženú tvorbu antioxidantov a tvorbu matricových metaloproteináz (MMP), ktoré degradujú kolagén a elastín v dermis.
  3. Ak používate dekoratívnu kozmetiku, je nevyhnutné pleť čistiť. A platí to aj pre nečistoty z vonkajšieho okolia (napr. pracovné prostredie, resp životné prostredie celkovo), keďže nečistôt sa v ovzduší nachádza viac než dosť. Ochrana pokožky pred mestským znečistením – Anti Pollution – je horúcou témou posledných rokov. Naša pokožka dennodenne čelí rôznym vonkajším vplyvom, ktoré na ňu pôsobia negatívne. Jedným z nich je aj znečistené mestské prostredie obsahujúce častice prachu, sadzí, peľ, emisie z výfukových plynov spaľovacích motorov automobilov a priemyselných pár, ozón alebo oxid dusičitý, až po priemyselné zvyšky, ako sú polycyklické aromatické uhľovodíky a nanočastice.  Pokožka vystavená znečistenému prostrediu má vyššiu mieru vylučovania mazu v porovnaní s neznečistenými oblasťami (kvôli tomu, aby pokožka týchto látok zbavila prirodzene).
  4. Elektrosmog je ďalším aspektom, na ktorý by sme mali brať ohľad. Modré žiarenie… Počuli ste už o ňom? Nie? A predsa sa s ním stretávate každý deň. Aj práve teraz. Ide o vysokoenergetické žiarenie produkované elektronickými prístrojmi – mobilmi, obrazovkami počítačov a televízorov. V pokožke vytvára ROS – reaktívne formy kyslíka. Modré svetlo preniká hlbšie do pokožky a poškodzuje bunky viac ako infračervené žiarenie. Potreba ochrany pokožky pred modrým svetlom sa každým rokom zvyšuje, keďže aj počet elektronických zariadení vysielajúcich tento typ žiarenia narastá.

 

V tomto veku však už pleť potrebuje doplniť k preventívnej starostlivosti aj niečo navyše. Práve kolekcie 30+ z našej ponuky sa zameriavajú na podporu hydratácie a ochranného filmu, preto ak vrásky či ochabnutie kože ešte nie je viditeľné, alebo je len veľmi mierne, produkty 30+ budú ako základ pre vás vhodné. Ako som písala v úvode, vek nie je úplne presným ukazovateľom, takže ak máte pocit, že by takáto starostlivosť bola vhodná aj skôr napr. keď máte 28, nemusíte sa obmedzovať vekovou kategóriou.

Ak u vás známky starnutia sú už výraznejšie, aj keď máte 30+, odporúčam potom vyskúšať skôr produkty pre vyššiu vekovú kategóriu, alebo základ 30+ doplniť efektívnejšími doplnkovými produktami, ako sú napr. pleťové séra.

Kozmetické produkty by v tomto veku mali:

  • posilniť bariéru pokožky
  • pôsobiť antioxidačne
  • podporiť obnovu kožných buniek
  • podporiť obnovu spojivových tkanív
  • preventívne pôsobiť proti vzniku pigmentácií

 

Produkty by mali byť šetrné, bez obsahu vysušujúcich látok (ako sú tenzidy, alkohol, mydlá), mali by obsahovať humektanty (ktoré hydratujú – glycerín, kyselina hyalurónová), okluzíva (ktoré hydratáciu uzamknú – skvalán, rastlinné oleje a maslá), a tiež by ste mali doplniť antioxidanty (ktoré zabraňujú tvorbe ROS – zelený čaj, astaxantín). Ak ste doteraz vynechávali SPF krém, zaraďte ho do každodennej rutiny. Hovorí sa, že SPF ochrana je najlacnejší anti-aging.

Taktiež by produkty mali obsahovať vitamíny (C, E, niacínamid), kyseliny (AHA a BHA) či fotoprotektívne aktívne látky (sladké drievko).

 

Určite sa teraz pýtate, ako postupovať, ak máte pleť mastnú, aknóznu, citlivú, zmiešanú… Je potrebné sa aj tak riadiť vekom? Vzhľadom na to, že každý má inú pleť, iné potreby a rieši iné problémy, je ťažké napasovať starostlivosť zloženú zo základných produktov na každý vek, typ a konkrétne problémy s pleťou. Niekde ale treba začať, preto ako som písala v úvode, skúste na začiatok zohľadniť vek, nájsť si základné produkty, ktoré vám sadnú a stanú sa vašimi každodennými spoločníkmi.

Čakať na vyriešenie všetkých problémov s pleťou iba pomocou základných produktov (alebo dokonca iba jedným krémom) nie je vždy reálne, preto je občas potrebné zacieliť na konkrétne problémy konkrétnymi doplnkovými produktami, ako sú peelingy, masky a séra, ktoré doplníte k základu a vyladíte si tak starostlivosť presne pre potreby vašej pleti.

Takto by teda mohol vyzerať základ, ak už máte po 30-tke.

 

 

Starostlivosť počas DŇA (jarné/letné obdobie)

1.krok – čistenie pleti

2.krok – tonizácia pleti

3.krok – hydratácia a ochrana

4.krok – ochrana pred UV žiarením

Starostlivosť počas NOCI (jarné/letné obdobie)

1.krok – odlíčenie pleti + odstránenie SPF ochrany

2.krok – čistenie pleti

3.krok – tonizácia pleti

4.krok – hydratácia a regenerácia

 

Toto je len príklad toho, ako by mohla vyzerať základná rutina. Aby ste to mali ešte jednoduchšie, základné produkty sa nachádzajú v skúšobných veľkostiach v našom balíčku starostlivosti o pleť. Ak si k nemu dokúpite odličovacie mlieko a pleťový krém s SPF ochranou, starostlivosť bude kompletná.

 

Rovnaké kroky môžete zvoliť aj pri prémiovej kolekcii Solution by Kvitok, ktorá je komplexnejšie vyskladaná a stačí vám menej produktov. Obsahuje aktívne látky cielene zamerané na riešenie problémov, pričom ich účinky sú podložené aj klinickými štúdiami. Tu stačí dokúpiť pleťový krém s SPF ochranou.

 

Do základnej starostlivosti by už v tomto veku bolo vhodné doplniť aj starostlivosť o očné okolie, ktorého pokožka je tenšia, citlivejšia, vekom tiež stráca pružnosť a práve v tejto oblasti sa vrásky zvyknú objaviť medzi prvými.

Taktiež by bolo vhodné postarať sa o seba aj zvnútra vhodnou výživou, napr. doplniť vitamín C, ktorý je dôležitý pre syntézu kolagénu, doplniť prípadne aj samotný kolagén, alebo iné aktívne látky podporujúce pevnosť a pružnosť pokožky zvnútra. V našej ponuke tak nájdete napr. komplexný Beauty drink, ktorý vďaka svojím zložkám znižuje vypadávanie vlasov a zlepšuje ich kvalitu, pevnosť a hustotu, zlepšuje hydratáciu, elasticitu a pružnosť pokožky, zlepšuje hydratáciu pokožky zvnútra, stimuluje imunitný systém, pôsobí protizápalovo a antioxidačne)… K tomu môžete doplniť aj Collagen 5000, hydrolyzovaný morský kolagén, ktorý si viete pripraviť osobitne alebo aj do jedného pohára s Beauty drinkom rovnakej príchute.