Jednoduchý návod, ako si nastaviť základnú starostlivosť o pleť

V predchádzajúcom článku (klikni tu) sme si podrobne rozobrali typy a stavy pleti, preto verím, že podľa neho sa už viete správne zadefinovať, aby ste si mohli vybrať tie správne produkty. Aj na základe hlavných charakteristík daných typov a stavov som zúžila ponuku našich produktov na 3 základné produktové línie, ktoré sa zameriavajú na najčastejšie problémy s pleťou a sú rozdelené najmä podľa veku.

Dnes vám prinášam prehľad našich produktov a rýchly návod, ako si vybrať správne ten základ.

Základné produkty si volíte na základe svojho typu pleti, resp. veku s prihliadnutím na prebiehajúce zmeny starnutia kože.

Základ by mal tvoriť:

 1. produkt pre šetrné odlíčenie a čistenie (môže byť aj jeden, ale treba ho použiť 2krát)
 2. produkt pre tonizáciu (komplexnejšia pleťová voda alebo kvetinová/bylinková voda)
 3. produkt pre hydratáciu a ochranu (pleťový krém, ideálne emulzný typ – teda na báze vodnej zložky)
 4. počas dňa nezabúdajte na ochranu pred UV žiarením – krém s SPF aspoň 30 (a mal by to byť opäť samostatný produkt, nakoľko produkty 2v1 obvykle nedokážu plniť svoje funkcie na 100%, čiže neodporúčam spoliehať sa ani na bb krémy či make-upy s SPF faktorom – nepoužijete ich v dostatočnom množstve)

 

Jednoduché 3 základné kroky (resp. 4 cez deň) sú must have pre správnu každodennú starostlivosť. Tieto základné produkty by teda mali byť súčasťou bežnej dennej starostlivosti o pleť.

Netreba však kombinovať “piate cez deviate” – odporúčam zvoliť si na úvod buď základ z kolekcie Solution by Kvitok, alebo z klasiky Kvitok. Po ustálení môžete skúšať, meniť, kombinovať a hľadať to naj pre seba a svoj typ pleti.

Nie sú tam spomenuté žiadne séra, masky, peelingy, očné krémy preto, lebo tie síce môžu byť súčasťou dennej starostlivosti, ale nutne nemusia. Teda snáď okrem očného krému.

Každopádne, tieto produkty – doplnkové produkty – riešime osobitne podľa toho, aké stavy potrebujeme na pleti riešiť a ošetrovať.

 

Čiže ak už máte určený typ svojej pleti, môžete u nás vyberať základné produkty z týchto možností (orientovať sa môžete aj podľa farby obalu produktov):

 

KOLEKCIA SENSITIVE (Solution by Kvitok) alebo KLASIKA PRE SUCHÚ/CITLIVÚ PLEŤ

Farba produktov: ružová (Solution by Kvitok) alebo červeno-oranžová (Kvitok)

VEK: starostlivosť predovšetkým do veku cca 25-30 rokov (ale nemusí striktne platiť)

TYP PLETI: produkty z tejto línie sú vhodné pre CITLIVÚ, SUCHÚ a aj na bežnú dennú starostlivosť o NORMÁLNU pleť

 • normálna pleť
 • nedostatok ochrannej vrstvy
 • bledá, krehká, napnutá pokožka
 • začervenanie, podráždenie, škvrny, zvýšená citlivosť
 • svrbenie, pálenie, štípanie, “sťahovanie”
 • suché “šupinkaté” miesta, dehydrovaná koža
 • pleť môže byť aj nadmerne sa mastiaca s výskytom vyrážok

 

KOLEKCIA BALANCE (Solution by Kvitok) alebo KLASIKA PRE MASTNÚ/PROBLEMATICKÚ PLEŤ

Farba produktov: zelená

VEK: starostlivosť predovšetkým do veku cca 25-30 rokov (ale nemusí striktne platiť)

TYP PLETI: produkty z tejto línie sú vhodné pre MASTNÚ, PROBLEMATICKÚ, AKNÓZNU, ZMIEŠANÚ pleť

 • hrubá, lesklá pokožka
 • zväčšené póry, tzv. čierne bodky, upchávanie pórov
 • akné, zapálené podkožné a povrchové vyrážky
 • podráždenie, rozšírené póry, nadmerná produkcia mazu

 

KOLEKCIA WELL AGING (Solution by Kvitok) alebo KLASIKA PRE ZRELÚ PLEŤ

Farba produktov: zlatá (Solution by Kvitok), ružová (klasika Kvitok)

VEK: starostlivosť predovšetkým od cca 25 – 30 rokov a viac (zmeny v podkoží prebiehajú totiž oveľa skôr, než sú viditeľné navonok, preto je potrebné pôsobiť kozmetickými produktami preventívne proti vzniku prejavov starnutia – na čo je zameraná práve kolekcia s označením 30+ – aj keď ešte nemáte presne 30 rokov)

TYP PLETI: produkty z tejto línie sú vhodné pre ZRELÚ pleť, ktorá môže mať rôzne problémy charakteristické pre iné typy pleti.

Vzhľadom na zmeny prebiehajúce počas prirodzeného starnutia pleti sú produkty z týchto kolekcií zamerané nielen na riešenie vrások, ale celkovú starostlivosť o starnúcu pokožku a dokážu riešiť problémy charakteristické aj pre iné typy pleti. Dôležité je vybrať si základnú starostlivosť a tá sa dá doladiť doplnkovými produktami z iných kolekcií pre efektívne riešenie problémov. 

 • ochabnutá pokožka bez lesku, rozšírené deformované póry
 • pehy, starecké škvrny, rozšírené žilky
 • vrásky, suchá dehydrovaná koža
 • objaviť sa ale môžu aj príznaky z iných typov pleti – nadmerná tvorba mazu, akné, tzv.čierne bodky, svrbenie, pálenie, začervenanie a pod.

 

Je potrebné brať ohľad aj na to, že niektoré charakteristické znaky daného typu pleti sa môžu vyskytovať aj u iných typov, preto je vždy musíme zvážiť celkový prístup k starostlivosti o pleť, čo zahŕňa nielen starostlivosť o seba zvonku, ktorú vnímame ako používanie kozmetických produktov, žiarenie, pracovné podmienky (klíma, prašnosť) a iné vplyvy vonkajšieho prostredia.

Stav pleti je odrazom vnútorného stavu organizmu, je teda dôležité zohľadniť najmä starostlivosť o telo zvnútra – pitný režim, pohyb, strava, fajčenie, vnútorné ochorenia a poruchy a pod.

Ak si neviete poradiť sami, môžete využiť naše bezplatné poradenstvo – napíšte na email poradenstvo@kvitok.sk a pozrieme sa na to spolu.

 

Toto nie je v žiadnom prípade striktný návod. Každému sadne niečo iné. Toto je návod pre tých, ktorí si začínajú nastavovať základnú starostlivosť. Všetko musíte skúšať na vlastnej koži, testovať niekoľko týždňov, poriadne to sledovať a potom skúšať, meniť a hľadať to správne.

Zázraky za jednu noc sa nedejú, a ak si vy neviete nastaviť starostlivosť správne, nikto to za vás neurobí. ANI JA. VY najlepšie musíte poznať svoju pleť, a to, ako na ňu vplývajú produkty. Neexistujú žiadne skratky…

Treba si všetko spísať na papier, prípadne sa aj odfotiť pred a po, aby ste mohli dôsledne sledovať a hodnotiť novú starostlivosť. Možno vám nakoniec sadne úplne iná kombinácia, ale to ja a ani vy nebudete vedieť, kým to nevyskúšate. Toto za vás nikto neurobí.

 

Základnú starostlivosť si viete pekne dokorigovať pomocou doplnkových produktov, ale najprv si ju musíte nastaviť.

 

Ako dlho môže trvať nastavenie základnej starostlivosti? 

To je naozaj veľmi individuálne. Niekomu sa to podarí na prvý šup, niekto skúša roky. Väčšinou však po cca 3-6 týždňoch poctivého používania takejto komplexnej starostlivosti sú viditeľné aj prvé výsledky, keďže približne tak dlho trvá, kým sa kompletne obnoví celá vrstva postupne olupujúcich sa odumretých buniek.

Samozrejme, záleží od konkrétnej osoby a stavu pleti. Práve preto je dôležité nehodnotiť kozmetické produkty po prvých použitiach, ale je potrebné dať si naozaj čas na vyskúšanie takejto komplexnej starostlivosti. A práve preto je dôležité tiež nehodnotiť produkty podľa vzoriek! Tie neslúžia na zisťovanie vhodnosti produktu pre vašu pleť, ale najmä na zistenie akútnej reakcie na nejakú zložku, či sledovanie konzistencie a aplikácie.

 

Ak teda testujete starostlivosť, sledujte ako sa cíti vaša pleť, aké zmeny nastávajú a či je to v poriadku. Ak áno, potom môžete pokračovať a doplniť produkty, ktoré pomôžu s riešením aktuálneho stavu pleti. Určite však nečakajte, že za mesiac tento základ vyrieši všetky vaše problémy s pleťou.

 

Ak to pleti nevyhovuje, treba zvážiť ďalšie kroky. Niekedy ale môže dochádzať aj k zhoršeniu stavu pleti, ktoré je dočasné. Môže sa objaviť viac vyrážok, pnutie či nadmerná tvorba mazu. Takéto reakcie môžu podľa dermatológov trvať aj 3 mesiace. Ak sa takéto zhoršenie objaví, nemusí to teda hneď znamenať, že nová starostlivosť nesadla.

Ak by sa však objavila masívnejšia negatívna reakcia, pravdepodobne niektorá zo zložiek nemusí byť pre vašu pleť vhodná. V prvom rade však pred každým prvým použitím produktu treba urobiť tzv. patch test! Ten slúži na odhalenie alergických reakcií. Obzvlášť ak ide o prírodnú kozmetiku.

Negatívna reakcia (nemyslím tým alergiu) sa môže prejaviť aj po dlhodobom používaní. Vtedy treba nájsť vinníka, aby ste sa danej zložke vedeli vyhnúť v iných produktoch či inej značke. Väčšinou sú vinníkmi bezoplachové produkty – krém alebo pleťová voda.

Neznamená to, že kozmetika je zlá. Znamená to, že VÁM nesadla.

 

Ak teda máte nejaké podobné zmätené pocity, netreba hneď po 2 týždňoch meniť všetko, treba dať novej starostlivosti ešte šancu. Keďže s vami komunikujem ohľadom poradenstva každý deň, môžem z vašich reálnych skúseností potvrdiť, že niektorým to trvalo aj 2 mesiace. Bolo to v úvode rozpačité, chceli ste to vzdať, ale vydržali ste a boli ste nakoniec spokojní.

 

Keď už máte nastavenú základnú starostlivosť a všetko je v poriadku, môžete pristúpiť k výberu ďalších doplnkových produktov. Môžete sa hrať, skúšať nové veci, ktoré prispievajú k zlepšeniu vašich nedostatkov a konkrétnych problémov. Zvážte, čo by ste potrebovali vyriešiť, aké problémy vás trápia, či naozaj ide o vec, ktorú kozmetika dokáže riešiť, alebo len zmierňovať.

 

Nabudúce si ukážeme konkrétne produkty sa hodia ako základ pre bežnú dennú starostlivosť o rôzne typy pleti počas leta, zimy, cez deň či v noci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *