Dlhotrvajúci boj s ochorením zvaným rosacea zvádzajú mnohí z nás. Kozmetika ale vnútorné stavy nelieči, a teda nerieši skutočnú príčinu problému. Môže však výrazne zlepšiť stav kože. Na definitívne riešenie (nielen maskovanie dôsledkov) však budete potrebovať pracovať na svojom zdraví aj zvnútra. V tomto článku sme preto spracovali nielen starostlivosť o pleť s rosaceou čo sa týka kozmetiky, ale v spolupráci s odborníčkou na stravovanie prinášame aj tipy, ako ju môžeme regulovať pomocou stravy.
Čo je rosacea
Rosacea je chronické zápalové ochorenie prejavujúce sa začervenaním tváre, najmä v oblasti nosa, líc a brady, avšak výnimkou nie sú ani oči či krk. Začervenanie môže byť prechodné, alebo môže pretrvávať dlhodobo, často je sprevádzané pocitmi tepla. Okrem zápalových miest sa objavujú aj opuchy a papulopustuly (špecifické vyrážky). V chronických prípadoch dochádza aj k začervenaniu a zhrubnutiu kože najmä v oblasti nosa (tzv. rinofýma).
Postihuje až 10% svetovej populácie a vyskytuje sa najmä u ľudí so svetlou pokožkou, častejšie u žien. Existujú štyri klinické podtypy rosacei založené na prevládajúcich znakoch a symptómoch: erytematotelangiektatická, papulopustulózna, fymatózna a očná. Pacienti môžu mať znaky viacerých podtypov a môžu sa časom meniť. Okrem kožných prejavov môžu rosacea spôsobovať dokonca aj úzkosť či depresiu.
Medzi najčastejšie spúšťače príznakov rosacei patria: vystavenie slnku, emocionálny stres, horúce počasie, vietor, cvičenie, alkohol, chlad, pikantné jedlá, ale aj nevhodná kozmetika.
Liečba zahŕňa rôzne metódy – vhodné kozmetické produkty, lokálne antibiotiká, laser či pulzné svetlo, strava, ochrana pred UV žiarením…
Predpokladá sa, že rosacea je spôsobená genetickými vplyvmi, ale jej presná príčina nie je stanovená.
Ako vyzerá rosacea
Obrázky zväčša povedia viac ako slová, tak si prezrite nasledujúce fotografie z medicínskych publikácií, ktoré zobrazujú rôzne . Odporúčame však, aby ste sa nepokúšali o samodiagnostiku. Ak máte pocit, že ste sa v niektorej z týchto fotografií našli, zájdite radšej za špecialistom, aby vám diagnózu potvrdil – vy tak budete môcť nastaviť vhodnú liečbu, kozmetickú starostlivosť a stravu.
Stravou proti červeným lícam
Prejavy sa môžu spustiť pri ochorení tráviaceho traktu a vysokom krvnom tlaku, ale aj pri úplne bežných činnostiach ako sú pitie horúcich nápojov alebo dlhšie slnenie. Mnohí ľudia trpiaci rosaceou nemôžu vypiť alkohol bez toho, aby im výrazne neočerveneli líca.
Človek si aj sám dokáže odpozorovať celý arzenál potravín a iných spúšťačov, ktoré mu príznaky zhoršujú. Veľmi ľahko sa dostaneme k radám, čo by sme z nášho jedálnička mali vylúčiť, no už ťažšie je sa dopátrať, čo vlastne jesť môžeme a čo by sme dokonca jesť mali, aby sme nepríjemným prejavom rosacei predchádzali. Z potravín, ktoré sú najčastejšie označované ako spúšťače ochorenia, treba spomenúť najmä pikantné a korenisté jedlá, čokoládu, citrusy či paradajky. Aj vďaka tomu sa prejavy môžu často zamieňať s reakciu na histamín a histamínovou intoleranciou.
U rosacei je však hlavným vinníkom formaldehyd a cinnamaldehyd (látka, ktorá dodáva chuť škorici, no ktorú nájdeme aj v spomínaných paradajkách, čokoláde či citrusoch). Tieto látky spúšťajú kaskádu reakcií, ktoré vedú k zápalu, začervenaniu a pocitu svrbenia. Existuje však predpoklad, že rosacea súvisí aj so samotnou histamínovou intoleranciou. Veľký prienik medzi týmito dvoma ochoreniami vieme napríklad nájsť u potravín ako kyslá kapusta, vyzreté syry, víno a údeniny.
Hoci vyššie spomínané potraviny sú pre pacientov s rosaceou pomerne známou firmou, už menej sa hovorí o úlohe mastných, tučných jedál, cukru či mliečnych výrobkoch.
Jedálniček bohatý na živočíšne tuky a nekvalitné rastlinné oleje s vysokým podielom omega-6 mastných kyselín má vplyv na zvyšovanie zápalových reakcií v našom tele. Ide najmä o tučnejšie druhy mäsa, párky, klobásy, paštéty ale aj vyprážané jedlá a vysokospracované potraviny, do ktorých sa často používajú lacné rastlinné tuky a oleje s nie príliš vhodným zložením (napr. sladkosti, hotové omáčky, polotovary ale aj niektoré vegánske výrobky a pod.).
Pozor by sme si mali dať aj na pridaný cukor – ten sa nenachádza iba v sladkostiach, obmedziť by sa mali aj rôzne ochutené mliečne výrobky (pudingy, krémy, jogurty), sladké pečivo a kaše či cereálie s prídavkom cukru. Naopak, nebojte sa cukru v ovocí, ktoré je známe svojimi protizápalovými vlastnosťami vďaka obsahu vlákniny, vitamínov a antioxidantov.
Podobne by sme sa nemali obávať ani konzumácie kvalitných, ideálne neochutených mliečnych výrobkov. Mnohé štúdie, dokonca aj tie zamerané priamo na skúmanie rosacei, popísali ich pozitívny účinok a vplyv na zmiernenie príznakov. Treba však povedať, že existujú ľudia, ktorí na mliečne výrobky môžu reagovať práve opačne a v tomto prípade sa odporúča ich obmedzenie. Ak nepozorujeme akútne prejavy po konzumácii mliečnych výrokov, mali by sme ich pravidelne zaraďovať do jedálnička v podobe kyslomliečnych výrobkov (jogurt, kefír, acidofilné mlieko), tvarohu, bryndze či čerstvých syrov ako sú mozzarella, neúdená parenica, kravská hrudka, čerstvý kozí/ovčí syr a pod.
Dobrou správou pre milovníkov kávy je, že kofeín vo viacerých štúdiách potvrdil pozitívny účinok na zmierňovanie prejavov rosacei. Jeho prínosom pre ľudí trpiacich týmto ochorením môžu byť jeho vazokonstrikčné účinky (sťahovanie ciev), ktoré pomáhajú zmierniť začervenanie pokožky. Na škodu určite nebudú ani početné zdravotné benefity kávy ako takej, vrátane vysokého obsahu antioxidantov a protizápalových látok.
Ak rozmýšľate nad nejakými doplnkami stravy, za zváženie stoja omega-3 mastné kyseliny, najmä ak sa trápite so začervenaním v oblasti očí. Popísaný bol aj pozitívny vplyv zinku a potenciálny efekt by mohlo mať aj užívanie probiotík, aj keď zatiaľ ohľadom toho chýba dostatočný vedecký dôkaz. Naopak, opatrnosť je na mieste pri užívaní B-komplexu, nakoľko jedna z jeho zložiek, niacín (vitamín B3), môže prejavy rosacei zhoršovať.
Pri čítaní týchto riadkov ste možno miestami mali pocit, že nie všetko, čo sa v nich píše, sedí aj na vás. To je úplne v poriadku, toto ochorenie je totiž veľmi individuálne a pre každého môže byť spúšťačom v strave niečo iné. V rámci vlastného manažmentu ochorenia sa pokojne riaďte aj vlastnými skúsenosťami, avšak nezabúdajte, že čo funguje u vás nemusí fungovať u iných a naopak.
Máme tu však pre vás jednu radu, ktorá istotne funguje (takmer) na úplne každého a potvrdili ju dokonca aj štúdie: ak zmeníte svoj životný štýl a stravovacie návyky k lepšiemu, obmedzíte konzumáciu vysokospracovaných potravín, cukru, nekvalitných tukov a naopak zaradíte do stravy veľa ovocia, zeleniny, obilnín s vyšším obsahom vlákniny, zdravých tukov (extra panenský olivový olej by mal byť vo vašej kuchyni samozrejmosťou a vyskúšajte aj ďalšie kvalitné oleje, orechy semienka, avokádo) či kvalitných zdrojov bielkovín (chudé mäso a ryby, strukoviny, vajcia, neochutené mliečne výrobky), je veľká šanca, že dôjde k viditeľnému zlepšeniu vášho zdravotného stavu.
Protizápalový jedálniček
Stále neviete, ako na to? Inšpirujte sa aj týmto protizápalovým jedálničkom:
VARIANTA Č. 1 | VARIANTA Č. 2 | VARIANTA Č. 3 | |
RAŇAJKY | Fermentovaná ovsená kaša s tvarohom, bobuľovým ovocím a mandľami | Omeleta s avokádom a bylinkami, celozrnné pečivo | Celozrnný chlieb s cícerovou nátierkou a mozzarellou, červená paprika |
DESIATA | Tzatziki cottage cheese s uhorkou, kôprom a cesnakom | Banán s arašidovým maslom | Biely jogurt s trochou medu, hrsť čučoriedok a mleté ľanové semienka |
OBED | Treska s pyré z červenej šošovice a batátov, bulgur | Celozrnné cestoviny s olivovým olejom, dusenou cuketou a tofu | Brokolicové rizoto s kuracím mäsom |
OLOVRANT | Ovocná miska (jablko, mango, hrozno) so strúhaným kokosom a chia semienkami | Polievka karfiolový krém s opečenými tekvicovými semienkami | Sušené marhule s vlašskými orieškami |
VEČERA | Celozrnná tortilla s baby špenátom, kuracím mäsom, avokádom a jogurtovým dresingom | Grécky šalát (uhorka, paprika, olivy, paradajka podľa tolerancie, cibuľa, feta syr, olivový olej) s celozrnným pečivom | Pohánka s pečenou tekvicou a bryndzou |
Akej kozmetike sa vyhnúť, ak máte rosaceu
Čo rosacea a kozmetika? Je potrebné sa kozmetike vyhýbať úplne, alebo stačí obmedziť niektoré zložky? Odporučili by sme vyhľadávať produkty bez obsahu zložiek, ktoré by mohli kožu zbytočne dráždiť. Patria tam najmä esenciálne oleje, preto pozor aj pri výbere prírodnej kozmetiky. To, že je produkt prírodný, ešte neznamená, že pleť nemôže podráždiť. Práve naopak. Mnoho výrobcov kozmetiky esenciálne oleje s obľubou používa (a ani my nie sme výnimkou), no práve tieto prírodné suroviny patria medzi najväčšie alergény.
Tiež by ste sa mali vyhnúť agresívnym tenzidovým čistiacim produktom, mydlám alebo produktom obsahujúcim alkohol či parfumáciu. Takisto ťažké pleťové krémy s obsahom vysokookluzívnych ropných derivátov neurobia dobrú službu, odporúčame vyberať ľahšie nemastné produkty, ktoré sa dobre vstrebávajú. Zabudnite na abrazívne častice – čiže žiadne mechanické peelingy.
Vhodná kozmetika na pleť s rosaceou
Pri tomto chronickom zápalovom ochorení musíte pokožku čo najviac chrániť. Nejde o typ pleti, je to aktuálny stav, ktorý si vyžaduje naozaj veľmi jemnú starostlivosť. Akútne problémy nechajte na liečbu odborníkmi, no ak je ochorenie v kľudovom režime, nemusíte sa kozmetike vyhýbať. Nájdite si produkty, ktoré nielen hydratujú, ale zameriavajú sa aj na zvýšenú ochranu pokožky pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, a tiež zamedzujú transepidermálnej strate hydratácie, aby sa v pokožke zachovala prirodzená hydratácia čo najdlhšie. Preto je dôležitá jemná, precízna starostlivosť, ktorá nevysušuje.
Platí tiež pravidlo: menej je viac. Preto stavte radšej na minimalistickú rutinu, ktorá obsahuje základné kroky. Čiže šetrné čistenie, hydratačná a upokojujúca pleťová voda, jemný ochranný krém a najmä ochrana pred UV žiarením vo forme SPF krému. V produktoch vyhľadávajte najmä ochranné zložky, ako sú ceramidy, prebiotiká, hydratačné zložky (glycerín, kyselina hyalurónová), ovsený proteín, sladké drievko, harmanček, aloe vera či kyselina azelaová alebo niacínamid.
Nasledujúca kombinácia produktov by mala byť pre vás odrazovým mostíkom ku komplexnej starostlivosti o svoju pleť na ceste ku krajšej a zdravšej pokožke. Boli vybrané na základe skúseností našich zákazníkov s týmito problémami a najviac im sedia.
Pre jemné čistenie pleti môžete zvoliť odličovacie mlieko alebo čistiaci olej 2v1. Oba produkty sú oftalmologicky testované. Neodporúčame k nim používať žiadne doplnkové pomôcky, ako sú konjak hubky či tampóny, úplne budú postačovať vaše ruky.
Veľmi dobré ohlasy sú od našich zákazníkov práve na kvetinovú vodu Cistus – Skalná ruža. Vieme, že má špecifickú vôňu, ktorá nemusí sadnúť každému, ale za skúšku to určite stojí, ak chcete niečo naozaj jednoduché.
Do našej ponuky pribudol kvôli narastajúcim problémom s poškodenou kožou u našich zákazníkov aj pleťový krém Dvojitá ochrana, ktorý je zameraný presne na potreby takejto poškodenej pleti. Zloženie je jednoduché, neobsahuje parfumáciu a pracuje na princípe podpory mikrobiologickej aj bariérovej ochrany.
Medzi základne aktívne látky, ktoré by ste mali vyhľadávať v bežnej kozmetike, patrí najmä kyselina azelaová. Tá sa vo vyšších koncentráciách používa aj pri liečbe dermatológmi. Ak máte správne nastavený základ, môžete ho doplniť napr. o sérum s obsahom kyseliny azelaovej, ktoré sme do ponuky pridali práve kvôli tomuto ochoreniu. Ku základnému krému Dvojitá ochrana s jednoduchším zložením sa sérum dokonale hodí.
V rámci základnej každodennej starostlivosti je odporúčaná (a pre pleť s rosaceou nutná) aj SPF ochrana. Slniečko je samozrejme zdravé a potrebné, ale v rozumnej miere. Nadmerné vystavenie pokožky UV žiareniu bez ochrany spôsobuje nielen starnutie pleti či pigmentácie, ale takisto ide o preukázaný karcinogén. Ak teda budete dlhšie na slnku (resp. vonku, pretože slnečné lúče (hlavne UVA žiarenie) prenikajú a môžu pokožku poškodiť aj keď je pod mrakom), odporúčame sa dostatočne chrániť aj pomocou SPF krému. V ponuke máme skvelý ľahký minerálny krém pre extra citlivú pokožku, tiež bez parfumácie, alebo ľahkú penu EVY s organickými filtrami. SPF krémy môžete doplniť aj produktami dekoratívnej kozmetiky s UV ochranou. Všetko, čo potrebujete vedieť o UV ochrane, nájdete v tomto článku.
Potrebujete poradiť s výberom na mieru?
Neviete si vybrať? Neváhajte a využite nášho online poradcu, ktorý vám okamžite na mieru odporučí tie správne produkty pre vašu pokožku, najmä ak potrebujete riešiť konkrétny problém. Zohľadňuje pri tom aj rosaceu a primárne bude odporúčať produkty, ktoré esenciálne oleje neobsahujú, ktoré sú ľahšie a nebudú pleť zaťažovať.
Tento článok vznikol v spolupráci s:
Mgr. Judita Tkáčová,
nutričná špecialistka, www.juditatkacova.sk
Použité zdroje:
- Rosacea management: A comprehensive review, DOI: 10.1111/jocd.14816
- Rosacea, Mehdi Farshchian, Steven Daveluy, Bookshelf ID: NBK557574
- Rosacea: New Concepts in Classification and Treatment, DOI: 10.1007/s40257-021-00595-7
- Rosacea: Diagnosis and Treatment, PMID: 26280139
- An update on the treatment of rosacea, DOI: 10.18773/austprescr.2018.004
- Rosacea management: A comprehensive review, doi.org/10.1111/jocd.14816
- The Role of Cosmetology in an Effective Treatment of Rosacea: A Narrative Review, DOI:10.2147/CCID.S412800
- Dermocosmetic care for rosacea, DOI:10.1590/s2175-97902017000400182
- Cosmetic Management of Patients with Rosacea, Diane S. Berson, MD, FAAD, july 2012 PRACTICAL DERMATOLOGY
Celkem pěkně napsaný článek. Za sebe bych určitě mězi doporučené produkty doplnila sérum s niacinamidem, které pro mě bylo prakticky zázrakem. Opalovací krém doporučuji spíše na bázi zinku, neboť zinek sám o sobě má uklidňující účinky na pleť.
Ďakujeme za doplnenie, som rada, že ste našli u nás obľúbený produkt, čo funguje Vám 🙂 Každý si musí nájsť to svoje, určite Vaše tipy pomôžu aj ostatným pri výbere. Martina