Akej kozmetike sa vyhýbať v tehotenstve?

Používanie esenciálnych olejov počas tehotenstva je kontroverzná téma. Rovnako ako bylinky, aj niektoré esenciálne oleje obsahujú mnohé farmakologicky účinné zložky, ktoré by mohli ohroziť vyvíjajúce sa dieťa, tehotnú ženu či dokonca spôsobiť ukončenie tehotenstva. Aká kozmetika je teda v tehotenstve vhodná a akým zložkám by ste sa mali radšej vyhýbať? Poradíme aj vám.

Reálne neboli takéto komplexné výskumy u skupiny tehotných žien urobené, preto sa to naozaj veľmi ťažko hodnotí.

Esenciálne oleje v tehotenstve

Vzhľadom na nízku molekulovú hmotnosť a iné vlastnosti majú zložky esenciálnych olejov schopnosť prechádzať cez placentu do fetálneho obehu. Obavy vzbudzuje najmä možný vplyv na centrálny nervový systém plodu, pretože ten je nedostatočne vyvinutý.

Z uvedených dôvodov sa počas prvého trimestra neodporúča používať žiadne esenciálne oleje. Prvý trimester je totiž najchúlostivejšou etapou tehotenstva, kedy sa vytvárajú základy všetkých orgánových sústav, a najmä, formuje sa nervový systém dieťaťa.

Opatrný prístup je však na mieste aj v druhom a treťom trimestri. Vo všeobecnosti platí, že esenciálne oleje by sa mali používať v tehotenstve len v obmedzenej miere a v súlade s pravidlom “menej je viac”.

V tomto článku sa budeme zaoberať najmä používaním kozmetiky s obsahom esenciálnych olejov a nebudeme zohľadňovať iné používanie, ako je napr. ich vnútorné užívanie (ktoré aj tak nie je odporúčané bez ohľadu na tehotenstvo).

Hoci veda na to v súčasnosti nemá vysvetlenie, tehotné ženy majú veľmi citlivý čuch. V období tehotenstva si preto vyberajte oleje či kozmetiku s ich obsahom v súlade s tým, či je vám vôňa príjemná.

Pred použitím akéhokoľvek esenciálneho oleja sa najprv ubezpečte, či nie je v tehotenstve kontraindikovaný alebo či nemá iné obmedzenia v používaní, ktoré by sa vás mohli týkať.

Ktorým esenciálnym olejom by bolo vhodné sa vyhnúť?

Niektoré esenciálne oleje obsahujú problematické až toxické zlúčeniny (napr. tujón, gáfor, pulegón atď) a nemali by sa v tehotenstve používať vôbec. A to ani v kozmetických produktoch. Za povšimnutie stojí, že okrem menej bežných olejov, ako je tuja či breza, sa na zozname nachádzajú aj bežnejšie oleje typu oregano či myrha.

Zoznam vybraných esenciálnych olejov, ktoré sú v tehotenstve kontraindikované a nemali by sa používať vôbec (podľa Tisserand a Young, 2013):

  • aníz
  • breza
  • fenikel
  • gáfor
  • levanduľa hlávkovitá (Lavandula stoechas; tiež nazývaná španielska)
  • myrha
  • oregano
  • ruta voňavá
  • šalvia lekárska (Salvia officinalis)
  • šalvia levanduľolistá (Salvia lavandulifolia)
  • škorica kôra
  • škorica cassia
  • tuja
  • vratič obyčajný
  • wintergreen
  • yzop (chemotyp pinokamfón)

Okrem vyslovene “zakázaných” olejov sa u niekoľkých ďalších esenciálnych olejov odporúča opatrnosť. Bohužiaľ, zdroje sa v tomto značne rozchádzajú a informácie si často odporujú.

Príklady esenciálnych olejov, u ktorých sa v tehotenstve odporúča opatrnosť (podľa Tisserand a Young, 2013, v zátvorke je uvedená maximálna odporúčaná koncentrácia pre topickú aplikáciu):

  • citrónová tráva (0,7%)
  • eukalyptus staigeriana (3,4%)
  • kadidlo (1,7%)
  • litsea cubeba (0,8%)
  • medovka (0,9%)
  • myrta citrónová (0,7%)
  • verbena citrónová (0,9%)

Aby sa to zjednodušilo a zároveň nehrozilo tehotnej žene žiadne zdravotné riziko, mnohí tieto sporné oleje neodporúčajú v tehotenstve používať vôbec.

Našli ste podstatne dlhšie zoznamy nevhodných olejov v tehotenstve?

Tu je k tomu zopár poznámok:

  • v súčasnosti neexistuje žiadny všeobecne akceptovaný zoznam bezpečných a menej bezpečných olejov. Väčšina informácií (aj v tomto článku) pochádza z knihy Essential Oil Safety od autorov Tisserand a Young (2013), čo je v tejto chvíli pravdepodobne jediná a najuznávanejšia publikácia o bezpečnosti esenciálnych olejov.
  • veľmi často sa na zoznamoch nevhodných olejov vyskytujú mnohé ďalšie esenciálne oleje, ako sú rozmarín (chemotyp gáfor), levanduľa širokolistá (Lavandula latifolia), klinček, mäty a iné. Sú to obvykle oleje, ktoré tiež obsahujú problematické zlúčeniny, len v menšom množstve, alebo napríklad znižujú zrážanlivosť krvi, čo nemusí byť žiadúce u žien pred pôrodom. Podľa vyššie spomínanej publikácie tieto oleje nepredstavujú pri topickom používaní riziko a ich používanie je na vašom zvážení.
  • pokiaľ si nie ste istá, či vami vybraný esenciálny olej je skutočne v tehotenstve nevhodný alebo má len obmedzenie v používaní, poraďte sa s vyškoleným aromaterapeutom.

Ak to zhrnieme, väčšina esenciálnych olejov je pri dodržaní pravidiel bezpečného používania bezpečná.

Pre úplnosť si uveďme aspoň zopár inšpirácií, ktoré esenciálne oleje možno po prvom trimestri bezpečne používať a pokrývajú mnohé tehotenské ťažkosti:

  • levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) – levanduľový olej v tehotenstve zmierňuje úzkosť, podporuje relaxáciu, zlepšuje spánok, protizápalový efekt na pokožku;
  • citrusové oleje (mandarinka, sladký pomaranč, grapefruit) – citrusové oleje majú počas tehotenstva jemne povzbudzujúci a osviežujúci účinok, zlepšujú náladu, harmonizujú rozbúrené emócie;
  • harmanček rímsky (Anthemis nobilis) – harmančekový olej v tehotenstve upokojuje psychiku, hojivý účinok na podráždenú alebo zapálenú pokožku;

Je Kvitok bezpečná kozmetika v tehotenstve?

Vhodná kozmetika pre tehotné je často veľmi diskutovanou témou aj v Kvitku. Naše produkty obsahujú rôzne esenciálne oleje, preto je opatrnosť na mieste. Prírodná kozmetika totiž nie je ani antialergénna, ani bezpečnejšia. Podľa oficiálneho hodnotenia bezpečnosti kozmetického produktu, ktoré pre naše produkty vydávajú zahraničné akreditované laboratóriá, len minimum z nich je z hľadiska bezpečnosti odporúčané počas tohto obdobia vyradiť.

Pri hodnotení bezpečnosti každého produktu sa zohľadňuje nielen samotný výskyt daného esenciálneho oleja, ale najmä koncentrácia istých zložiek esenciálnych olejov. Koncentrácie všetkých zložiek pre každý esenciálny olej v produkte boli dôsledne prepočítané.

Vzhľadom na to, že tehotenstvo je citlivé obdobie, uvádzame radšej bezpečnostné upozornenie aj pri takých produktoch, ktoré podľa oficiálneho hodnotenia bezpečnosti nie sú zakázané.

Sledujte informácie pri produktoch v záložke Ďalšie informácie

V našich produktoch sa niektoré esenciálne oleje zo zoznamov v tomto článku nachádzajú. Nie sú však v takej vysokej koncentrácii, aby bolo používanie týchto produktoch vyslovene zakázané, ale nakoľko sa tieto látky môžu kumulovať z iných značiek, resp. produktov, bude lepšie to zohľadniť.

Akú kozmetiku používať v tehotenstve

Počas tohto obdobia sú aj tak ideálne neparfumované produkty, pretože telo reaguje inak a môže sa vyskytnúť reakcia na niektorú zložku, s ktorou by ste za bežných okolností nemali žiadny problém.

Odporúčame sa vyhnúť najmä našim bezoplachovým produktom, kde tieto oleje sú. Ak ide o oplachový prostriedok, napr. šampóny či sprchovacie gély, nie je potrebné sa im striktne vyhýbať – na pokožke zostáva produkt len veľmi krátko na to, aby sa dokázal vstrebať do organizmu.

Mrknite na našu ponuku pleťovej, vlasovej a telovej kozmetiky, kde máme tie naj produkty, ktoré môžete bezpečne používať počas tehotenstva aj pri dojčení, a ktoré som aj ja sama najviac ocenila počas tohto obdobia.

Čomu sa vyhnúť v tehotenstve?

Z prvého zoznamu ide hlavne o aníz, fenikel, škoricu a šalviu lekársku. Odporúčame sa teda vyhnúť týmto produktom úplne:

Posilňujúce Vlasové Sérum (Proti VYPADÁVANIU Vlasov)

Tuhý Dezodorant Bylinkové Opojenie

Jemný Krémový Dezodorant – Bylinkové Opojenie

Zoštíhľujúci a Formujúci Anticelulitídny Telový Krém

Anticelulitídny Masážny Olej – Hĺbkový Detox

Šľahaný Telový Krém – Vianočný Večer

Z druhého zoznamu, kde sú uvedené maximálne koncentrácie, v našich produktoch síce dané esenciálne oleje nájdete, no v oveľa nižších koncentráciách – používame citrónovú trávu, kadidlo a litsea cubeba. Nie je potrebné sa týmto výrobkom vôbec vyhýbať, no je to na vašom uvážení, najmä v prípade, ak používate ešte ďalšie produkty s obsahom týchto esenciálnych olejov – napr. z iných značiek, kde netušíme, ako boli formulované a vieme sa teda zaručiť len za bezpečnosť nami vyvinutých produktov. Ide o tieto výrobky:

Jemný Krémový Dezodorant – Chladivý Vánok

Tuhý Dezodorant Chladivý Vánok

Šľahaný Telový Krém – Slnečný Deň

Šľahaný Telový Krém – Bezstarostné Ráno

Šľahaný Telový Krém – Candy Bar

Tuhý Telový Balzam – Bezstarostné Ráno

Tuhý Dezodorant Ranná Rosa

Jemný Krémový Dezodorant – Ranná Rosa

Ktoré výrobky by sa ešte nemali používať v tehotenstve?

Za zmienku stoja aj ďalšie výrobky, ktoré aj keď nesúvisia s témou esenciálnych olejov, obsahujú zložky, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Tak nech to máme pekne pokope. Opäť ale hovorím len za našu značku.

Kofeín – sám o sebe nie je zakázaný, ale odporúčame sa poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom, či je používanie bezoplachových produktov s jeho obsahom pre vás vhodné.

Intenzívne stimulačné vlasové sérum Hair Booster

Retinol – ten je veľmi dobre známy tým, že počas tehotenstva by ste produkty s jeho obsahom mali vyradiť úplne. Namiesto neho môžete vyskúšať Bakuchiol.

Nočné pleťové sérum – Retinol 0,1 %, Retinol 0,5 % a Retinol 1 %

Anti-gravitačný krém/Anti-gravity face cream – WELL AGING

Krém na spevnenie kontúr očí a pier/Contour perfection elixir

Dekoratívna kozmetika v tehotenstve

Je lakovanie nechtov, líčenie a používanie rúžov v tehotenstve nebezpečné a mali by ste sa s dekoratívnou kozmetikou počas tohto obdobia rozlúčiť?

Hoci sami dekoratívnu kozmetiku pod našou značkou nevyrábame, aj my v Kvitku sa radi skrášľujeme. Často ste sa nás pýtali, čo používame a máme overené. Preto v ponuke nášho eshopu nájdete aj externé značky dekoratívnej kozmetiky, ktoré vám radi odporučíme, keďže ich máme otestované.

A zároveň máme pre vás dobrú správu. So skrášľovaním sa nemusíte rozlúčiť ani počas tehotenstva a dojčenia a môžete zostať stále krásna a upravená. Stačí, ak si vyberiete produkty, ktoré obsahujú jemné zložky, minerálne pigmenty a organické ingrediencie, ktoré ošetrujú vašu pleť. Talianska značka Purobio, nemecká značka Kia Charlotta a anglická značka Love ethical beauty nás presvedčili nielen zložením, ale aj kvalitou a výdržou. Pozrite si napr. 100% vegánske laky na nechty, ktoré sú 15 free – a to bez kompromisov na kvalitu a výdrž.

Potrebujete poradiť s výberom na mieru?

Neviete si vybrať? Neváhajte a využite nášho online poradcu, ktorý vám okamžite na mieru odporučí tie správne produkty pre vašu pokožku, najmä ak potrebujete riešiť konkrétny problém. Zohľadňuje pri tom aj stav počas tehotenstva a primárne bude odporúčať produkty, ktoré esenciálne oleje neobsahujú.

– – – – – – – – –

Tento článok vznikol v spolupráci s:

RNDr. Mária Piknová, PhD.

Biochemička, mikrobiologička a certifikovaná aromaterapeutka. Lektorka kurzov aromaterapie a destilovania aromatických rastlín.

https://www.aroma-explorer.sk

– – – – – – – – –

Použité zdroje:

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7956842/#B22-ijms-22-02380

(2) Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *