Vypadávajú vám vlasy? Poradíme, ako to napraviť

Hneď na začiatok vás asi trocha sklameme. Žiadne zázračné riešenie na vypadávanie vlasov nemáme. Prečo? Lebo kozmetické produkty reálne neriešia príčinu vypadávania vlasov. Ak vám náhle začali padať vlasy, zjavne sa niečo zmenilo vo vašom organizme. To, ako sa staráme o svoje telo zvnútra, kozmetikou neovplyvníme. Ľudia sa často zameriavajú viac na odstraňovanie dôsledkov, ako hľadanie skutočnej príčiny. A padanie vlasov nie je príčina, je to len dôsledok nejakého problému, čo sa nám telo snaží naznačiť tým, že k strate vlasov dochádza.

Kozmetické produkty pomáhajú prečisťovať pokožku, ale neodstraňujú skutočnú príčinu problému a problém naďalej pretrváva, ak sa k nemu nepostavíme zodpovedne. To, čo bolo predtým len malou nedokonalosťou na pokožke, prerastá v bolestivé zápaly, akné, ekzémy, popraskanú a šupinatú kožu, lupiny… 

Kozmetika je správnym pomocníkom, no väčšinu práce musíme urobiť sami a riešiť to tam, kde problém naozaj vzniká, nielen tam, kde sa prejavuje. Mohli by sme si tu teraz nasľubovať zázraky na počkanie, vy by ste si nakúpili – ale iba raz, lebo by vám tieto produkty reálne nevyriešili problém. Radšej si preto napíšme pravdu.

Ale samozrejme, určite odporúčame sa zamerať aj na podporu rastu vlasov zvonku, pretože je dôležité starať sa správne aj o svoju pokožku vo vlasovej časti. 

Aké sú príčiny vypadávania vlasov?

Život našich vlasov, bez ohľadu na vek či pohlavie, sa skladá z 3 fáz:

  • anagénna (fáza rastu, trvá 1-10 rokov, priemerne 3-5 rokov, približne 85-90% vlasov je v tejto fáze)
  • katagénna (fáza odumierania, kedy vlas prestane rásť a vlasová cibuľka odumiera, trvá 2-3 týždne)
  • telogénna (fáza vypadávania vlasov, trvá 3-5 mesiacov)

Keď celý tento cyklus života vlasu prejde, vlas vypadne, opäť sa dostáva do anagénnej fázy, a začína znovu rásť. Vypadávanie vlasov je prirodzený jav. Denne nám vypadne približne 100 vlasov, čo je úplne v poriadku. Ak je to už viac, je to signál nášho organizmu, že niečo nie je v poriadku.

Najčastejšie ide tieto príčiny: dedičnosť, hormonálne zmeny, ukončenie obdobia tehotenstva/dojčenia, choroby obličiek, štítnej žľazy, chemoterapia, stres, nedostatok minerálov a vitamínov, používanie nesprávnej vlasovej kozmetiky, sušenie horúcim vzduchom, časté zväzovanie vlasov do gumičky, mechanické poškodenie vlasových korienkov nešetrným česaním, a samozrejme k tomu patrí napríklad aj vek. Niektoré príčiny vieme ovplyvniť sami, no často presnú príčinu ani nepoznáme.

Skúsme však vylúčiť a napraviť aspoň tie, ktoré dokážeme ovplyvniť Jednou z príčin vypadávania vlasov môže byť nesprávna starostlivosť. Tým, že agresívne odmasťujete pokožku hlavy nesprávnymi a nešetrnými produktami, prípadne vlasy farbíte či sušíte horúcim vzduchom, dochádza k oslabeniu vlasových korienkov. Zväčša bežné šampóny obsahujú viac odmasťujúce tenzidy, napr. sodium laureth sulfate SLES, či Sodium lauryl sulphate SLS, ktoré sú agresívnejšie iritanty. Takisto ďalšie zložky nie sú príliš priateľské k pokožke, resp. k jej ochrannému filmu. 

Ak by bol problém v tom, že sa nestaráte o vlasy úplne správne a vhodne, je to ten lepší prípad, lebo to viete zmeniť veľmi rýchlo a ľahko. A my vám poradíme, ako na to.

Čo môžete urobiť, ak vám vypadávajú vlasy?

Za nadmerné vypadávanie vlasov považujeme situáciu, kedy denne vypadne viac ako 100 vlasov. Vypadávanie vlasov sa deje každý deň, pravidelne sa obnovujú a tie, ktoré už dokončili svoj “život” na našej hlave, nám vypadnú. Ak by ste si všimli, že Vám zrazu vypadne vlasov viac, než obvykle, treba spozornieť a hľadať príčinu. Zastaviť vypadávanie vlasov a podporiť ich rast pomocou kozmetických produktov môžete viacerými spôsobmi: 

Umývanie vlasov: Skúste vymeniť aktuálny šampón za šampón na báze rastlinných tenzidov, ktoré sú šetrnejšie k pokožke. Vyskúšajte napríklad náš šampón Maca alebo Hair booster, na ktoré máme naozaj veľmi pozitívne hodnotenia. Avšak, šampón je oplachový prostriedok, a reálne na pokožke pôsobí asi 20 sekúnd 3x do týždňa. Očakávať zlepšenia po používaní šampónov je teda možné až po niekoľkých mesiacoch, keďže aktívne látky sa nestihnú dostať v takom množstve na miesto pôsobenia a ani nepôsobia tak intenzívne. Šampóny síce považujú mnohí z vás za kľúčový produkt, ktorý pri vypadávaní pomôže, no berte ho skôr ako doplnok.  

Vlasové sérum: Oveľa viac preto odporúčame staviť na vlasové sérum, ktoré na pokožke pôsobí dlhšie a je čo sa týka obsahu aktívnych látok koncentrovanejšie. Zároveň chráni pokožku pred pôsobením negatívnych faktorov z vonkajšieho prostredia, preto práve vlasové séra pôsobiace priamo na pokožku sú produkty, na ktoré by ste sa mali zamerať. U nás môžete vyberať z dvoch variantov: Posilňujúce olejové sérum, ktoré môžete používať vo forme oplachovej kúry, prípadne pár kvapiek aj bezoplachovo. Alebo Hair booster, ktoré je vodné, bezoplachové a nezanecháva žiadny mastný film.

Pomôcky: Taktiež odporúčame vyskúšať niektorú z našich pomôcok ako doplnok – napríklad ošetrujúci valček s mikroihličkami, ktorý stimuluje vlasové korienky a zároveň umožňuje lepšie prenikanie séra do pokožky. V ponuke máme aj tzv. Derma stamp – pečiatku s mikroihličkami, ktorú dokonca viete naplniť sérom Hair booster, čo umocní jeho pôsobenie.  

Výživa zvnútra: Ak chcete podporiť rast vlasov aj správnou výživou zvnútra, určite vyskúšajte náš Beauty drink, ktorý je na to zameraný. Obsahuje hráškový extrakt, ktorý má klinicky preukázané účinky pri podpore rastu vlasov. Rovnaký extrakt sa nachádza aj v sére Hair booster, takže tieto dva produkty sa navzájom skvele dopĺňajú. Beauty drinky nájdete v dvoch verziách – klasickú a HOT vo forme horúceho drinku. 

ĎALŠIE TIPY NA ZLEPŠENIE:

Okrem kozmetických produktov alebo Beauty drinku, sme si pre vás pripravili aj 3 tipy, ktoré môžete vyskúšať pre zlepšenie kvality vlasov.

TIP č. 1

Pravidelné masáže pokožky hlavy podporujú mikrocirkuláciu. Môžete ich robiť buď ručne, alebo použiť masážnu kefu

TIP č.2

Doplňte vitamíny a minerály (biotín, zinok, selén…)

TIP č.3

Vyhnite sa agresívnemu česaniu, niektorým účesom (utiahnutý cop a pod.) a nepoužívajte na umývanie vlasov horúcu vodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *