Ochrana pleti pred znečisteným prostredím

Ochrana pokožky pred mestským znečistením – Anti Pollution – je horúcou témou posledných rokov. Značný počet štúdií skúmal účinky znečistenia na starnutie kože a zistil alarmujúce výsledky. Práve znečistenie ovzdušia je jednou z hlavných aktuálnych tém, pokiaľ ide o predčasné starnutie pokožky. Naša pokožka dennodenne čelí rôznym vonkajším vplyvom, ktoré na ňu pôsobia negatívne. Jedným z nich je aj znečistené mestské prostredie obsahujúce častice prachu, sadzí, peľ, emisie z výfukových plynov spaľovacích motorov automobilov a priemyselných pár, ozón alebo oxid dusičitý, až po priemyselné zvyšky, ako sú polycyklické aromatické uhľovodíky a nanočastice.  

Ide o veľmi jemné častice o veľkosti medzi 0,1 μm – 10 μm, ktoré nebadane vnikajú do nášho organizmu rôznymi cestami a môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti. Po vdýchnutí prechádzajú z pľúc až do krvi a majú negatívny vplyv na zdravie človeka – pôsobia škodlivo najmä na srdcovocievny systém.

Môžu ale prenikať do pórov kože a často na sebe nesú ešte rôzne znečisťujúce látky, organické polutanty, toxické látky, ako sú ťažké kovy a alergény.

Vedci zistili, že :

  • pokožka vystavená znečistenému prostrediu má vyššiu mieru vylučovania mazu v porovnaní s neznečistenými oblasťami (kvôli tomu, aby pokožka týchto látok zbavila prirodzene).
  • dochádza aj k zmenám pH pokožky.
  • obsah cholesterolu v pokožke je pri vystavení znečisteniu znížený.
  • ozón vo fotochemickom smogu urýchľuje starnutie pokožky tým, že vyčerpáva hladiny vitamínu E v pokožke, narúša procesy hojenia rán a spôsobuje oxidačný stres.
  • v kombinácii s UV žiarením spôsobujú častice zo znečisteného prostredia oxidačné reakcie v koži, ktoré vedú k tvorba reaktívnych druhov kyslíka, zápalom a degradácii kolagénu.

Výsledkom je podráždená, citlivá, suchá (alebo zároveň nadmerne mastná) pokožka, ktorá starne oveľa rýchlejšie, než je prirodzené a žiadúce. A zároveň je narušená jej prirodzená ochrana – teda ochranný film.

Nepretržité vystavenie znečistenému prostrediu spôsobuje negatívne zmeny v bunkách, ktoré môžu pretrvávať dlhodobo aj potom, keď pleť už nie je vystavená znečisteniu. Preto je potrebná viacúrovňová ochrana pokožky pred znečisťujúcimi látkami, aby detoxikovali pokožku neutralizáciou nebezpečných látok, ktorým sa podarí vstúpiť hlbšie do pokožky, a zabrániť tak zmenám na bunkovej úrovni spôsobených znečisteným prostredím.

Ako proti tomu bojovať?

1. krok – čistenie pleti

Život v znečistenom prostredí znamená, že vaša pokožka sa často môže cítiť, akoby mala na pokožke hrubú vrstvu špiny a mastnoty, preto sú dôležité jemné čistiace prostriedky. Základom je teda kvalitné prečistenie pleti, ktoré zároveň nenaruší jej prirodzenú ochranu.

Jedným z najlepších pomocníkov z našej ponuky je Čistiaci a odličovací olej 2v1/Oil cleanser and makeup remover – neobsahuje esenciálne oleje, preto je vhodný aj na šetrné odlíčenie očného okolia.

✓  jemne a dôkladne zbavuje pleť nečistôt z vonkajšieho prostredia a zvyškov dekoratívnej kozmetiky s ohľadom na prirodzený ochranný film pokožky, čím zabraňuje vysúšaniu a zvyšuje efektívnosť ďalšieho ošetrenia

✓ vďaka obsahu klinicky testovanej látky Aquacacteen spevňuje, upokojuje a napomáha hydratácii

✓ vďaka obsahu klinicky testovanej látky Prorevive Blemish Balm Complex napomáha ochrane, hydratácii a zlepšeniu stavu pokožky

Ako druhý krok čistenia odporúčame Čistiaci pleťový gél/Purifying gel cleanser, ktorý sa zameriava na hĺbkové čistenie pórov a jemnú exfoliáciu.

✓ vďaka obsahu klinicky testovaného extraktu bielej vŕby (k.salicylová) jemne a dôkladne zbavuje pleť nečistôt a odumretých buniek s ohľadom na prirodzený ochranný film pokožky, čím zabraňuje vysúšaniu a zvyšuje efektívnosť ďalšieho ošetrenia

✓ vďaka obsahu klinicky testovanej látky Aquacacteen spevňuje, upokojuje a napomáha hydratácii

✓ vďaka obsahu klinicky testovanej látky preBIULIN AGA napomáha ochrane, hydratácii a zlepšeniu stavu pokožky

Môžete tiež vyskúšať aj klasiku KVITOK – multifunkčný čistič, odličovacie mlieko, čistiace gély alebo mandľový olej.

Ideálne je kombinovať tieto produkty s uteráčikom, bavlnenými tampónmi alebo konjak hubkou pre jednoduchšie a efektívnejšie prečistenie.

2. krok – tonizácia pleti 

Je to už krok, v ktorom dodávame pleti nadštandardnú starostlivosť v podobe aktívnych látok, a vieme tak riešiť konkrétne problémy.

Pleťové tonizujúce vody SOLUTION by Kvitok vďaka obsahu klinicky testovaných aktívnych látok a kvetinových hydrolátov pleť ošetrujú, hydratujú, osviežujú a bojujú proti negatívnym vplyvom slnečného žiarenia, mestského a digitálneho znečistenia.

✓  vďaka obsahu klinicky testovanej látky Aquacacteen spevňujú, upokojujú a napomáhajú hydratácii

✓  vďaka obsahu klinicky testovanej látky Infraguard je pokožka chránená pred negatívnym vplyvom infračerveného, UV a modrého žiarenia z obrazoviek elektronických prístrojov

✓  kvetinové hydroláty tonizujú pokožku, navracajú jej prirodzené pH, dodávajú výživné látky a zvyšujú efektívnosť ďalšieho ošetrenia

3. krok – ochrana pokožky

Kľúčovým bodom bariérová ​​ochrana pokožky, pretože hladina cholesterolu v pokožke vystavenej znečisteniu je nízka a vlastný ochranný film už nestíha. Pokožka sa stenčuje a presušuje, hladina antioxidantov sa znižuje, dochádza k degradácii kolagénu, kedy sa môžu dokonca objaviť na pleti nerovnosti, hrbolčeky a najmä rozšírené póry, pre ktoré často mylne zaradíte pleť do kategórie Problematická/Mastná/Zmiešaná a nesprávnou odmasťujúcou starostlivosťou ju ešte viac presušujete.

V tomto pomôžu extrakty z plodov Cezalpínie – Tara a klíčkov slnečnice. Vďaka nim produkty (nielen pleťové krémy, ale aj séra, masky a pleťové vody) vykazujú antioxidačné vlastnosti porovnateľné s vitamínom C, zabezpečujú ochranu mitochondriálnej DNA a kolagénu pred degradáciou vplyvom slnečného a modrého žiarenia, čím predchádzame foto-starnutiu pokožky. Chránia ju aj pred starnutím a vznikom zápalov vplyvom častíc znečisteného ovzdušia a posilňujú jej obranyschopnosť – „anti-pollution“ efekt.

V klinickej štúdii bola testovaná pružnosť a ochrana pred UV a IR žiarením pokožky predlaktia vystavenej počas 2-6 týždňov nadmernému pôsobeniu slnečného žiarenia počas letnej dovolenky. Pred a po dovolenke bola u dobrovoľníkov reviscometrom odmeraná pevnosť pokožky, elasticita, TEWL (schopnosť pokožky zadržiavať hydratáciu) a merala sa aj hustota tkaniva (prístrojom DermaScan® C). Výsledky preukazujú, že krém s obsahom Infraguard nielen zlepšil ochranu pokožky, ale tiež sa zlepšila kvalitu kože v porovnaní s počiatočnými podmienkami. 

Ďalšou klinickou štúdiou bola tiež preukázaná schopnosť ochrany buniek (keratinocytov a fibroblastov) pred tzv. modrým žiarením – žiarenie obrazoviek, TV, tabletov, mobilných telefónov… Ihneď po ožiarení buniek počas 120 minút sa pomocou fluorogénneho senzora odmeralo množstvo reaktívnych foriem kyslíka (ROS) v bunke. Infraguard pomáha predchádzať tvorbe ROS po vystavení žiareniu pri testovaných koncentráciách už od 0,01-0,1%.

Áno, aj toto dokážu produkty značky SOLUTION by Kvitok. Chránia pokožku pred negatívnymi vplyvmi znečisteného životného prostredia a voľnými radikálmi, posilňujú kožnú bariéru, hydratujú a zabraňujú transepidermálnej strate vlhkosti.

Ochranný film, ktorý na pokožke vytvárajú, funguje ako bariéra pred prienikom znečisťujúcich látok do pokožky, zároveň redukuje aj poškodenia, ktoré tieto látky spôsobujú. Patria tam ako produkty každodennej potreby, ako sú pleťové krémy, tak aj cielene pôsobiace pleťové séra či pleťové masky.

Okrem starostlivosti o pleť sa značka SOLUTION by Kvitok zameriava na ochranu vlasov a vlasovej pokožky vo forme prebiotických tuhých šampónov, kondicionéra a vlasovej masky s anti-pollution ochranou. Opäť v nich nájdete extrakt extrakt z plodov Cezalpínie – Tara a klíčkov slnečnice – KeraGuard chráni vlasy pred teplom, mestským znečistením a UV stresom, opravuje chemicky ošetrené vlasy, zabraňuje poškodeniu po chemickom farbení vlasov a vyblednutiu farby vlasov, obnovuje odolnosť vlasov.

Vykazuje antioxidačné vlastnosti porovnateľné s vitamínom C a je efektívny pri ochrane vlasu pred polutantami, čo preukazujú aj klinické štúdie. Vlastnosti zachytávania radikálov boli hodnotené pomocou Radical Hair Protection Method (RHP), ktorá je založená na meraní spektra elektrónovej spinovej rezonancie (ESR) melanínu v ľudských vlasoch. UV ožarovanie vlasov vytvára voľné radikály, ktoré sú vychytávané melanínovým polymérom a to vedie k reorganizácii jeho elektrónovej štruktúry, ktorá vysiela odlišný melanínový signál. The zvýšenie signálu je priamo úmerné dávke UV žiarenia; čiže oxidačnému poškodeniu na vlase. Výsledky ukázali, že KeraGuard výrazne zvýšil ochranu vlasu pred UV žiarením a vykázal antioxidačnú ochranu aj po umytí.

Touto metódou tiež bola skúmaná miera ochrany vlasu (resp. miera poškodenia kutikuly) pri farbení vlasov a ochranu farbeného vlasu pred vyblednutím/stratou farby po 12tich umytiach farbeného vlasu. Testovanie preukázalo, že KeraGuard významne vplýva na zníženie poškodenia a predlžuje farebnosť farbeného vlasu.

Skúmaná bola aj ochrana vlasu pred poškodením tepelnou úpravou. Testované vlasy boli podrobené ôsmim cyklom tepelného poškodenia spôsobeného žehličkou (Rowenta® Elite model Look) pri teplote 200ºC počas 1 minúty a 30 sekúnd. Stupeň poškodenia vlasov bol hodnotený Elektrónovou mikroskopiou (FEI Quanta 400 FEG_ESEM/EDAX Pegasus X4M) na začiatku a po ôsmich cykloch tepelného poškodenia. Výsledky preukázali, že KeraGuard účinne chráni vlasovú kutikulu pred tepelným poškodením v porovnaní s placebom. Snímky s vysokým rozlíšením ukázali aj výraznú zmena na povrchu vlasov pred a po zahrievaní a v prítomnosti alebo bez prítomnosti KeraGuard: po zahriatí vlasov ošetrených placebom sa zdvihlo bol v niektorých oblastiach dokonca pozorovaný rozpad kutikuly a objavili sa rozstrapkané okraje, pričom vlasy ošetrené prípravkom s obsahom KeraGuard boli chránené a šupinatá vrstva bola plochejšia (nebola rozstrapkaná).

Znečistené ovzdušie je priamo v kontakte s našimi vlasy a prispieva k ich každodennému poškodeniu. Hlavnými zdrojmi sú priemyselné spaľovanie (naftové výfukové plyny a uhlie), doprava a stavebné činnosti. Vo vzduchu sa nachádzajú veľmi jemné častice (PM), ktoré v kombinácii s vystavením UV žiareniu spôsobujú oxidačné reakcie vo vlasovom proteíne, čo vedie k poškodeniu a krehkosti vlasov. Výsledky testovania ochrany vlasu pred polutantami ukázali významné zníženie karbonylovaných proteínov vo vlase ošetrenom KeraGuard, dokonca aj po opláchnutí. Snímky z elektrónovej mikroskopie ukázali, že na povrchu ošetreného vlasu sa ukladá menej týchto častíc, preto KeraGuard účinne chráni vlasy pred mestským znečistením. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *