Umývate si vlasy správne?

Čo môže byť také zložité na umývaní vlasov? Veď to nemôže byť žiadna veda – namočím, napením, opláchnem a hotovo. Alebo?

 

Či veríte, či nie, existujú aj pravidlá pre správne umývanie vlasov, aby sme sa vyhli problémom s vlasmi a vlasovou pokožkou, ktoré si zbytočne privodzujeme chybami už pri samotnom umývaní.

Ako na to správne, ak sa chcete vyhnúť zbytočnému poškodeniu vlasov, presušeniu pokožky, lupinám či nadmernému vypadávaniu vlasov? 

 1. Vlasy pred umývaním rozčešte. Nebudú sa zamotávať pri umývaní a ľahšie si po umytí rozčešete, čím predchádzate mechanickému poškodeniu. Navyše už v tomto kroku si dokážete umývanie uľahčiť, ak vyčešete stylingové prostriedky.
 2. Na navlhčenie používajte vlažnú vodu. Horúca voda vlasovej pokožke nerobí dobre a vysušuje ju. Vlasy by mali byť pred samotným umytím poriadne navlhčené, takže vodou nešetrite.
 3. Tuhý šampón môžete najprv „namydliť“ a rozpeniť v rukách, a takto ho naneste na vlasy na viacerých miestach. Rozmasírujte bruškami prstov po vrchnej časti vlasov a vlasovej pokožke, aby ste odstránili nečistoty. Vlasy opláchnite, opäť vlažnou vodou. Končeky vlasov nie je potrebné šampónovať extra, najmä ak ich máte presušené, umyjú sa pomocou šampónu, ktorý ste naniesli na vrchnú časť vlasov. To, že pri prvom umývaní šampón menej pení, je normálne. Nepreháňajte to s množstvom, aby ste nevysušili pokožku hlavy.
 4. Vlasy pri umývaní príliš nedrhnite, aby ste zabránili prílišnému zamotaniu.
 5. Ideálne je, ak si umyjete vlasy 2 krát. Obzvlášť ak používate stylingové produkty alebo pracujete v prašnom prostredí či používate medzi umytiami suché šampóny. Na druhé umytie vám bude stačiť oveľa menšie množstvo šampónu a taktiež to zintenívni pôsobenie šampónu a ďalších vlasových prípravkov, keďže vlasy a pokožka hlavy budú zbavené nečistôt počas prvého umytia.
 6. Na umyté vlasy naneste kondicionér alebo masku podľa návodu a dostatočne opláchnite opäť vlažnou vodou.

Je potrebné používať aj ďalšie produkty po umytí?

Ak máte vlasy krátke a bezproblémové, používanie kondicionérov a masiek nie je úplne nutné. Čím sú však vlasy dlhšie, tým náchylnejšie sú na mechanické poškodenie, rozčesávanie je náročnejšie (čím opäť prichádza k ďalšiemu mechanickému poškodzovaniu). Preto v tomto prípade odporúčame určite zaradiť produkty pre zvýšenú ochranu.

Šampón s pridaním nejakej kondicionačnej zložky, ako je to u našich tuhých šampónov, totiž nie je plnohodnotnou náhradou komplexného kondicionačného systému, ktorý vlasy a pokožku hlavy chráni pred rôznymi typmi poškodenia. Ide nielen o poškodenie vplyvom starostlivosti, ako je česanie, drhnutie, tepelná úprava a pod., ale aj pred poškodením vplyvom UV žiarenia, morskej alebo chlórovanej bazénovej vody, a dokonca reaktívnymi časticami znečisteného ovzdušia.

Určite tiež odporúčame tieto produkty zaradiť, ak máte vlasy suché, náchylné na poškodenie, farbené, a hlavne, ak typ vlasu je kučeravý.

Čo s vlasmi po umytí? Sušiť fénom, nechať preschnúť v turbane alebo voľne na vzduchu? Aj tam robí veľa z nás chyby, ktoré určite neprispievajú ku krajším vlasom. Ako to vylepšiť?

 1. Mokré vlasy nerozčesávajte. Vtedy sú najviac náchylné na poškodenie. Mokrý vlas sa dokáže natiahnuť o veľkú časť oproti svojej normálnej dĺžke a môže sa veľmi ľahko zlomiť.
 2. Vlasy uterákom nedrhnite, iba jemne postláčajte, aby ste odstránili prebytočnú vodu.
 3. Nebaľte vlasy do uteráka/turbanu. Pre pokožku hlavy to nie je vhodné, najmä ak máte problémy s tvorbou lupín, ktoré zapríčiňuje tvorba kvasiniek, alebo trpíte napr. seboreou. Vo vlhkom prostredí sa môžu kvasinky rýchlejšie a lepšie množiť. Ak už ich takto chcete zabaliť, stačí to na 10-15 minút, nenechávajte ich určite zabalené hodinu a viac.
 4. Ideálne bude, ak vlasovú pokožku presušíte fénom, aby nebola príliš dlho vlhká. Samozrejme, teplota sušenia by mala byť znížená. Síce sa hovorí, že sušenie vlasov nie je vhodné, ale platí to len v prípade, že teplota sušenia je vysoká. Inak je to v poriadku a dokonca je lepšie vlasy takto presušiť, než ich nechávať mokré. Spodné časti vlasov môžete nechať vyschnúť voľne.
 5. Nechoďte spať s mokrými vlasmi. Jednak kvôli mechanickému poškodeniu, a taktiež kvôli vlhkej pokožke hlavy.
 6. Ak máte radi svoje vlasy, nikdy ich nežehlite mokré.

 

Čo ale s vlasmi, ktoré sú kučeravé?

Existujú 4 typy vlasov, a nemyslím teraz na vlasy mastné, vypadávajúce, farbené či suché. Myslím konkrétny typ vlasu, ktorý je daný geneticky, a to rovné, vlnité, kučeravé a afro. Tie sa ešte delia na ďalšie podtypy, ale to je na iný článok. V prípade rovných a vlnitých nie je taký problém s rozčesávaním. No horšie je to, ak je vlas kučeravý, alebo dokonca afro typ. Názory na česanie mokrých vlasov sa v tomto prípade rôznia, lebo ten, kto má kučeravé vlasy veľmi dobre vie, že keď ich rozčeše nasucho (čo ide veľmi ťažko), budú krepovité a kučery nebudú mať tvar. Stále platí, že mokré vlasy sú najviac náchylné na poškodenie, preto pri tomto type vlasu je potrebné zvoliť iný prístup.

Ak už chcete mokré vlasy rozčesávať, existujú špeciálne typy kief a hrebeňov, ktoré sú na to určené. Samozrejme, neozaobídete sa pravdepodobne ani bez nejakých prípravkov, ktoré rozčesávanie uľahčujú. Ale lepšie je sa tomu vyhnúť, a skúsiť iný postup: poriadne ich rozčešte pred umývaním, a opäť po nanesení kondicionéra, ktorý rozčesávanie značne uľahčí. Potom kondicionér opláchnite z vlasov, vyžmýkajte prebytočnú vlhkosť, môžete ešte presušiť pokožku hlavy a už len upravíte kučery prstami, prípadne tak, ako ste bežne zvyknutí (napr. použitím difuzéra).

 

No a keď už sme pri tom česaní, pozrime sa ešte na to, ako správne vlasy česať, aby ste predišli mechanickému poškodeniu: 

 • Rozčesanie vlasov je dôležité z hľadiska prevencie pred zamotaním, a tiež kvôli distribúcii kožného mazu, ktorý si pokožka tvorí sama pre svoju ochranu a ochranu samotného vlasu. Odstraňuje takisto aj nečistoty zachytávajúce sa vo vlasoch, ako sú prachové častice alebo vypadnuté vlasy.
 • Ideálna frekvencia je 2 krát denne – ráno a večer. Častejšie česanie sa neodporúča, aby ste predišli mechanickému poškodeniu a ich oslabeniu, a dokonca tiež nadmernej tvorbe mazu.
 • Vlasy si rozdeľte na viacero sekcií a začnite postupne vždy odspodu (obzvlášť to platí pre kučeravé vlasy), aby sa nezamotávali, nepoškodili mechanicky, nezauzlili, a aby sa nevyvíjal tlak na vlasové korienky, čím predídete zbytočnému vytrhaniu aj tých vlasov, ktoré by ešte radi zostali tam, kde sú.
 • Používajte kvalitné hrebene a kefy, ideálne z prírodných materiálov, so širokými zúbkami, či na mokré rozčesanie alebo iný typ podľa typu vašich vlasov. A nezabudnite ich vždy pravidelne čistiť od nánosov prachu, kožného mazu a stylingových prostriedkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *