V posledných dňoch dosť častá otázka, pravdepodobne v súvislosti s témou hydrating a moisturizing produktov, ktorá sa vyskytla na sociálnych sieťach. Tieto produkty pracujú rozdielne. V skratke len vysvetlím, že v oboch prípadoch ide o hydratáciu pokožky – jej dodanie a jej zachovanie. Z môjho pohľadu však nie je dôležité, či je krém hydrating alebo moisturizing, lebo správny hydratačný pleťový emulzný krém by mal byť kombináciou týchto dvoch pojmov, a také sú aj naše emulzné krémy.
Hydratáciu potrebuje každý typ pleti, aj vek. Dostatočnú hydratáciu pleti zabezpečíme niekoľkými spôsobmi.
V prvom rade je to hydratácia zvnútra – čiže správny pitný režim. Môžete si dopomôcť napr. Beauty drinkom, ktorý obsahuje aj zložky s klinicky preukázanými účinkami pri zlepšení hydratácie kože:
- VČELNÍK MOLDAVSKÝ/ DRACOBELLE™ NU (zlepšuje hydratáciu, elasticitu a pružnosť pokožky)
- RÔSOLOVKA STRIEBRISTÁ (zlepšuje hydratáciu pokožky zvnútra, stimuluje imunitný systém, pôsobí protizápalovo a antioxidačne)
- KYSELINA HYALURÓNOVÁ (napomáha k zlepšeniu hydratácie pokožky zvnútra, rýchlejšej regenerácii, zmierňuje celulitídu, zlepšuje stav kĺbov)
V druhom rade je to zachovanie vlastnej hydratácie.
Tu sú dôležité preventívne opatrenia – najmä v mladšom veku, kedy je ešte čo prirodzene udržiavať.
1.Prvým pilierom je správna a šetrná starostlivosť, ktorá zahŕňa najmä jemné čistenie bez vysúšania (agresívnym penivým čističom a mydlám by som odporúčala sa úplne vyhnúť). Pozor tiež na správnu teplotu vody pri umývaní, preexfoliáciu, drsné šúchanie uterákom či exfoliačné čistiace pomôcky.
2. Druhým pilierom je ochrana voči UV žiareniu a negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia, ktoré urýchľujú starnutie (degradáciu kolagénu a elastínu, ktoré hydratáciu v koži udržiavajú = ak ich nie je dostatočné množstvo, neudrží sa v pokožke dostatok vody a aj tú, ktorú tam pridáte, nemá veľmi čo udržať).
3. Tretím pilierom je zabezpečenie zníženia TEWL (transepidermal water loss) – nadmernej straty hydratácie z kože, pomocou správnych produktov. Mladšej pleti (do cca 25 rokov) obvykle stačí udržiavanie hydratácie aj pomocou olejov. Tu však musím upozorniť (opäť), že oleje sami o sebe nehydratujú. Preto musia byť kombinované s používaním hydratačných produktov a navlhčením pleti.
Posledným spôsobom ako zabezpečiť dostatočnú hydratáciu pleti je aj používanie hydratačných produktov. Oleje, ani masti a zmesi olejov bez vodného základu hydratačné sami o sebe nie sú. Len udržiavajú vlastnú hydratáciu kože. Tá sa vekom vytráca, aj napriek tomu, že robíte už spomínané preventívne opatrenia.
Ako teda hydratovať a čo by mal produkt obsahovať, aby bol hydratačný?
Hydratačnou zložkou krému sú HUMEKTANTY.
Tieto vo vode rozpustné zložky majú vysokú absorpčnú schopnosť a priťahujú vodu z vonkajšieho prostredia, aj z epidermis. Napomáhajú hydratácii kože, pri ich vysokom obsahu v produkte však môžu paradoxne vysúšať (jedná sa najmä o vysoký podiel glycerínu, alebo aj obľúbenej kyseliny hyalurónovej – čiže nie vždy je lepšie, že čím vyššia koncentrácia, tým lepší produkt). Najlepšie fungujú v kombinácii s okluzívami.
Najlepšími humektantami sú glycerín, kyselina hyalurónová, AHA kyseliny, aloe vera alebo propylénglycol.
Krém s ich obsahom je teda hydratačný = hydrating.
Mať produkt s obsahom humektantov, však sám o sebe v rámci udržiavania hydratácie nie je dostačujúci. Vlastne to reálne ani nie je krém. Väčšinou sú to vody, séra, misty či esencie. Ich používanie však vyžaduje doplnenie ďalších zložiek, ktoré hydratáciu udržia.
Preto emulzné krémy obsahujú aj OKLUZÍVA.
Ide o zložky, ktoré pokrývajú stratum corneum (vonkajšiu vrstvu kože), a tým zabraňujú transepidermálnej strate hydratácie (transepidermal water loss – TEWL). Najmä suchá pokožka z nich môže vyťažiť maximum, preto by mal byť ich podiel vyšší. Pri produktoch pre mastnejšiu pleť by mal byť podiel znížený. Za najlepšie okluzívne látky sa v kozmetike považujú tieto dve: mineral oil a petrolatum. Čiže ropné deriváty. Tomu sa v prírodnej kozmetike snažíme vyhnúť, a sú nahradené rastlinnými olejmi, najmä tie, ktoré obsahujú vyšší podiel kyseliny linolovej (pupalkový, slnečnicový, jojobový, hroznový, konopný, makový…).
Dôležitou zložkou sú tiež EMOLIENTY.
Emolienty zmäkčujú, vyživujú a vyhladzujú pokožku, vypĺňajú priestory po olupujúcich sa kožných bunkách – korneocytoch. Mnohé emolienty majú zároveň aj funkciu okluzív a okluzívnych humektantov. Patria tu napr. rôzne rastlinné oleje (skvalán, ricínový, mandľový, arganový, avokádový, šípkový, kokosový…), takisto aj rastlinné maslá (napr. bambucké maslo), ale aj ceramidy.
Krém s obsahom okluzív a emolientov v kombinácii s humektantami je tzv. “moisturizing” (slovenský preklad na to pravdepodobne ešte nie je, resp. u nás sa príliš nerozlišuje medzi týmito dvoma pojmami) + zároveň “hydrating”. Taký by mal byť každý správny emulzný krém (keďže emulzia je spojenie vody a oleja). Čím viac olejovej zložky, tým viac “moisturizing” krém bude.
Aby ste sa vedeli zorientovať v otázke, ktorý krém je alebo nie je hydratačný, stačí si pozrieť zloženie. Na prvých miestach hydratačného krému by mala byť voda (aqua/mineral water) alebo moje obľúbené hydroláty, ktoré čistú vodu v našich krémoch úplne nahrádzajú a sami o sebe sú tak aktívnou látkou, nielen rozpúšťadlom aktívnych látok.
Ďalšie zložky by mal by humektanty – ktoré vodu „priťahujú“ = najčastejšie glycerín a kyselina hyalurónová, ale môžu byť aj iné.
Veľmi dôležitou súčasťou sú potom okluzíva a emolienty = u nás rastlinné oleje a maslá.
Ak nájdete krém s obsahom všetkých 3 skupín zložiek = našli ste hydratačný krém. U nás sú to emulzné krémy, ako napr. malinový, arganový, konopný či krémy z kolekcie Solution.
Krém (resp. bezvodý balzam, olej či zmes olejov) bez humektantov a vody nie je hydratačný, je iba okluzívny, teda udržiava hydratáciu, ktorá aktuálne v koži je a neprináša žiadnu. U nás sú to bariérové šľahané krémy: avokádový, olivový, mangový či bambucký.
Odporúčam pozrieť si aj článok Ako si vybrať správny pleťový krém/olej/olejové sérum/maslo/šľahaný krém/masť , kde sa dozviete, za akých okolností sú ktoré typy krémov pre vašu pleť lepšie, či je vôbec vhodné používať oleje (resp. bezvodé krémy) namiesto klasického krému, a tiež tam rozoberám rôzne kritériá výberu (cena, obal, aplikácia, funkčnosť, ročné obdobie, vôňa…).