Nie je levanduľová voda ako levanduľová voda (ako odlíšiť pravý hydrolát od “fejku”)

Po poslednom článku, kde som spomenula označovanie surovín, mi prišla otázka od jednej zákazníčky. Doma má našu kvetinovú vodu Levanduľa, ktorú si kupuje pravidelne. A keďže o nej všetci vedia, že levandule miluje, kamarátka ju chcela potešiť a priniesla jej k meninám levanduľovú vodu od inej značky. Voňala inak, oveľa levanduľovejšie.

V mojom článku ju zaujalo označovanie surovín, preto porovnala medzi sebou tieto dve vody, aby zistila, ako je to možné, že sa nepodobajú.

Na nálepke našej vody našla v zložení toto: Lavandula Angustifolia Flower Water

Na druhej fľaške našla toto: Aqua, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Lavandula Angustifolia Oil, Citric Acid, (Linalool), (Geraniol), (Limonene)

 

Spýtala sa ma teda, ako je to možné, že voňajú inak a majú iné zloženie.

Keď sa obe volajú levanduľová voda, malo by ísť o rovnaký produkt. Alebo?

 

Čo sú tzv. pravé hydroláty?

Ide o čisté produkty prírody, ktoré vznikajú destiláciou rastlín a majú svoje “INCI meno”, ako napr. Lavandula Angustifolia Flower Water alebo Rosa Damascena Flower water, ktoré prezradí nielen to, ktorá rastlina bola na destiláciu použitá, ale aj to, ktorá konkrétna časť rastliny to bola .

Počas procesu destilácie prestupuje vodná para rastlinami. V nej sa potom zachytávajú molekuly aktívnych látok. Para je následne kondenzovaná v chladiči a vzniká hydrolát – teda kvetinová/bylinková voda a esenciálny olejOba produkty sú bohaté na bioaktívne látky rastlín, z ktorých pochádzajú, avšak zložením a pomerom bioaktívnych látok sa líšia.

Hydroláty, resp. kvetinové a bylinkové vody, v našej ponuke sú získavané výlučne destiláciou. Sú bez konzervačných látok (keďže sú sterilné) a alkoholu, certifikované podľa štandardov ECOCERT.

Extrakčný pomer je 1:1 (na výrobu 1L kvetinovej vody bol použitý 1kg kvetov levandule) – čo zaručuje najvyššiu kvalitu, intenzívnu arómu a najmä vysokú koncentráciu aktívnych látok. Označujú sa v zložení produktu tak, ako je to aj na našej nálepke.

Prečo levanduľový hydrolát vonia inak ako esenciálny olej?

Hydroláty nádherne voňajú, no zaujímavosťou je, že nie vždy voňajú tak, ako esenciálny olej danej rastliny (týka sa to najmä levanduľového hydrolátu). Je to spôsobené tým, že esenciálne oleje sa správajú ako lipofilné látky = nerozpustné vo vode = rozpustné v tukoch. Ale niektoré molekuly (napr. terpény) sú za určitých podmienok rozpustné aj vo vode. To znamená, že látky, ktoré sa vo vode rozpúšťajú, do nej prechádzajú a tak vzniká táto voňavá voda.

Keďže niektoré aktívne látky danej rastliny sú rozpustné v olejoch, pri destilácii levandule vzniká aj dobre známy levanduľový esenciálny olej – Lavandula Angustifolia Oil. Ten však vonia inak práve kvôli rozpustnosti týchto vonných látok.

Hydrolát má bylinkovejšiu arómu, nevonia úplne ako levanduľa, ktorú poznáme zo záhradky alebo ako esenciálny levanduľový olej. Obsahuje aktívne látky rozpustné vo vode + malý podiel esenciálneho oleja, takže dopĺňa aromaterapeutické účinky esenciálneho oleja.

Hydroláty sú však oveľa jemnejšie a preto je možné ich používať aj neriedené priamo na pokožku na rozdiel od esenciálnych olejov, ktoré sú veľmi koncentrované. Sú v takej čistej kvalite, že sa bežne využívajú aj v kuchyni, najmä pri príprave dezertov či limonád. A vhodné aj pre jemnú detskú pokožku.

Pod názvom levanduľová voda (alebo iná kvetinová a bylinková voda) však môžeme nájsť pravé destiláty, ale aj upravované vody s obsahom konzervantov či alkoholu. Niektoré vody teda ani nie sú destilátmi.

 

Čo si namiesto pravého hydrolátu môžeme kúpiť? 

 • destilovanú vodu obohatenú o levanduľový esenciálny olej použitím alkoholu alebo solubilizéra

napr. Aqua, Alcohol, Lavandula Angustifolia Oil, Limonene, Linalool

alebo  Aqua, Polysorbate-20, Lavandula Angustifolia Oil, Limonene, Linalool

 

Najčastejšie sa ako solubilizéry používajú syntetické PEG (polyetylénglykoly) zlúčeniny:  Polysorbate-20 alebo PEG-40 hydrogenated castor oil. Tieto zložky však k pokožke nie sú veľmi priateľské – sú príčinou podráždení a alergických reakcií.

 

 • destilovanú vodu obohatenú o levanduľový esenciálny olej alebo levanduľový hydrolát a konzervačné látky

napr. Aqua, Lavandula Angustifolia Flower Water, Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid

Práve tento typ kvetinových vôd najčastejšie nájdeme pod názvom Levanduľová voda.

 

Neprináleží mi hodnotiť čo je lepšie a čo je horšie, a ak vám takéto produkty vyhovujú, je to každého osobná vec. Ide o to, čo od produktu očakávate. Keďže však nejde o pravý hydrolát, nemá samozrejme také terapeutické účinky ako by hydrolát mal mať.

 

Ako ich používam ja?

 • pleťová voda
 • ústna voda – mäta, ružalevanduľa
 • prísada do pleťovej masky
 • očný obklad – harmanček, skalná ruža
 • niekedy namiesto parfému (ružový hydrolát prenádherne vonia)
 • keď ma bolí hlava (osvedčil sa mi levanduľovýharmančekový)
 • na osvieženie izby
 • pre lepší spánok – levanduľu striekam priamo na posteľné prádlo
 • voda po holení (aj manžel si veľmi chváli – najmä mätový, ružový mu moc nesadol, ale tiež je vhodný, alebo aj skalná ruža)
 • osvieženie tváre v horúčavách (najlepšie sú vychladené), kľudne aj na make-up
 • ako dezodorant (keď som iba doma) – mätový
 • repelent (aj pre psíka a malú Mišku – levanduľa alebo mäta – no najlepšie funguje aj tak olej Anti Mosquito)
 • prísada do kúpeľa (2-4 PL nalejem do vane)
 • prídavok do dezertov a limonád (ruža, levanduľa, mäta)
 • niekedy ich ovoniavam len tak, pre radosť 🙂

 

Iné využitie: 

 • upokojujú popáleniny, či spálenie kože od slnka (harmančeklevanduľa)
 • inhalácia pri prechladnutí (mäta)
 • gynekologické potiaže (svrbenie, výtoky) – (ruža)
 • pre svieži dych (jednoznačne mäta)

 

Ako ich používate vy? Máte ešte nejaký iný osvedčený tip?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *