Nechcete byť viac bezradní pri čítaní zloženia produktov? (alebo ako rozumieť tomu, čo kupujeme)

Stojíte v obchode, držíte v rukách pleťový krém a bezradne sa snažíte rozlúštiť, čo si to vlastne chcete kúpiť? Tiež máte pocit, že by sa vám zišla minimálne lupa a prekladový slovník?

Alebo radšej nečítate vôbec? Tak potom ste ako ja kedysi… Aj ja som v minulosti bola ľahostajná k tejto problematike, kupovala som si veci len podľa ceny alebo pekného obalu. Dala som na reklamy…

Zamyslela som sa nad sebou, v obchode som začala čítať zloženie potravín, a tak to bolo aj s kozmetikou. Uvedomila som si, že látky, ktoré obsahuje, nechcem dávať na svoju pokožku. Postupne som začala prechádzať na prírodnú kozmetiku, ale neobsahovala to, čo som chcela a obsahovala to, čo som tam nechcela. Preto som začala s výrobou vlastnej kozmetiky.

Teraz, keď už z predchádzajúcich článkov vieme, ako funguje pokožka, ako sa o ňu starať a ako ňou prechádzajú určité látky, musíme si uvedomiť, čo vlastne na pokožku aplikujeme. Niektoré látky dokážu prechádzať až do krvi a takto do celého tela a nikto predsa nechce mať v tele žiadne škodlivé zložky. Prečítajte si o tom viac TU, TU a TU.

Viem, v dnešnej dobe je veľmi ťažké sa tomu vyhnúť. Škodliviny na nás číhajú z vonkajšieho prostredia (prach, mikroorganizmy, emisie…), alebo z potravín, oblečenia, hračiek, či iných predmetov každodennej spotreby. Preto je dôležité aspoň časť z nich obmedziť na minimum, a investovať do seba čas a aj peniaze, aj keď ich je málo. Vaše telo sa vám určite poďakuje.

Hovorí sa to ľahšie, ako dodržiava, nemusíte zmeniť naraz všetko, stačí postupne vylúčiť aspoň nejaké škodlivé elementy.

Čo keby ste začali dnes? Čítajte si zloženia výrobkov, ktoré kupujete! 

Čítame si zloženie kozmetiky a nebojíme sa názvov, ktoré nepoznáme:

Ako teda zistiť zloženie produktu? Zloženie býva na produkte označované písmenami INGREDIENTS/INCI (international nomenclature of cosmetics ingredients) a medzinárodnými označeniami jednotlivých surovín. To najdôležitejšie (teda zloženie) je obvykle napísané najmenším písmom, najmä keď výrobok obsahuje veľa zložiek.

Málokomu sa to chce študovať. No práve tam sa dozvieme, čo skutočne kupujeme. V niektorých prípadoch totiž aj prestížne značky alebo kozmetika z lekárne obsahujú zložky, ktoré nemusia byť pre pokožku vždy “prívetivé”.

Uvádzanie zložiek výrobkov sa riadi presnými pravidlami. Zložky sú usporiadané podľa % obsahu vo výrobku. Všetky zložky, ktorých obsah je vyšší ako 1%, sú uvedené zostupne podľa ich obsahu vo výrobku. Teda zložky s najväčším obsahom sú uvádzané ako prvé. A zložky s najnižším obsahom ako posledné na konci zoznamu. Ak si kupujete krém s arganovým olejom a v zložení je uvedený až na konci, asi budete sklamaní, keď vám poviem, že jeho obsah je úplne minimálny…

  • V úvode zoznamu nájdeme väčšinou vodu – AQUA, ako zložku s najvyšším podielom.

 

  • Dopĺňajú ju olejové zložky: buď rastlinné oleje a maslá, napr. CANNABIS SATIVA SEED OIL (konopný olej), alebo aj ropné deriváty – MINERAL OIL, PARAFFINUM LIQUIDUM, CERA MICROCRISTALLINA a pod.

 

  • Ďalšími zložkami sú EMULGÁTORY, ktoré spájajú vodnú a olejovú zložku do jedného celku. U nás je to obvykle olivový emulgátor (sorbitan olivate, cetearyl olivate).

 

  • Na konci výrobku nájdeme zložky s obsahom nižším ako 1% – tie môžu byť uvedené v ľubovoľnom poradí. Ide napr. aj o zložky, ktorých obsah je 0,99%, ale aj 0,005%. Niektorí výrobcovia to zneužívajú a vyvolávajú klamlivý dojem, že daný výrobok obsahuje vyššie množstvo účinnej látky, ak ju zaradia na najvyššie možné miesto v zozname 1% zložiek, aj napriek tomu, že jej skutočný obsah môže byť 0,005% (logicky by mala teda byť zaradená na posledné miesta). Ingrediencií s obsahom nižším ako 1% však môže byť vo výrobku veľa, preto sa stáva, že takáto účinná látka sa bude nachádzať aj v strede celého zoznamu, čo vyvoláva dojem vyššieho obsahu.
  • Niektoré aktívne látky však samozrejme stačia pre vyvolanie želaného efektu aj v minimálnych koncentráciách, preto je v poriadku, ak sú na konci. Napr. Kyselina hyalurónová sa väčšinou v bežných produktoch používa v koncentráciách od 0,05 – 0,1.

 

  • Na konci zoznamu nájdeme aj KONZERVAČNÉ LÁTKY či ANTIOXIDANTY, v závislosti od typu produktu.

 

  • Ďalej sa tu zvyknú nachádzať FARBIVÁ, ktoré sú označené písmenami CI (colour index) + číslo. Môže ísť o prírodné aj syntetické farbivá.

 

  • Nájdeme tam aj zložky, ktoré dodávajú výrobku vôňu. Môže ísť o prírodné esenciálne oleje, z ktorých každý má svoj vlastný názov, alebo „syntetický kokteil“ označovaný ako PARFUM alebo AROMA. Nevýhodou pre nás je, že nemusia byť presne uvádzané jednotlivé zložky parfumov a arómy, a tak sa nedozvieme, o aké zložky vlastne ide.

 

  • Pri použití prírodných esenciálnych olejov je tiež potrebné uvádzať ich zložky, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie, teda možné ALERGÉNY (ako napr. geraniol, linalool, citral, citronelol…), a to podľa oficiálneho zoznamu alergénov. Tieto zložky sú prirodzenou súčasťou esenciálnych olejov.

 

Niekedy je ťažké rozlúštiť takéto cudzie názvy a nie každý je odborníkom v tejto oblasti, ale dnes už je prístup k informáciám oveľa jednoduchší, takže to máme s použitím googlu značne uľahčené.

Čo sa týka neznámych skratiek a názvov, netreba sa ich báť, len si treba poriadne preštudovať, o čo ide. Označovanie surovín sa tiež riadi presnými pravidlami, najmä čo sa týka prírodných surovín, kde z názvu dokážeme rozoznať nielen o akú rastlinu ide (jej presný botanický názov), ale aj to, ktorá časť bola použitá pre získanie suroviny (leaf – list, kernel – jadro, seed – semienka, peel – šupka, root- koreň, flower – kvet…) a v akej forme sa surovina nachádza (oil – olej, powder – prášok, water – voda, butter – maslo…).

 

Zopár príkladov pre ilustráciu:

Mangifera Indica Seed Butter – čisté mangové maslo získané z jadier mangového plodu

Urtica Dioica Leaf Water – bylinková voda získaná z listov žihľavy

Urtica Dioica Leaf Powder – prášok z listov žihľavy

Prunus Armeniaca Kernel Oil – olej z jadier marhule

Paullinia Cupana Seed Powder – prášok zo semien guarany

Melaleuca Alternifolia Leaf Oil – esenciálny olej z listov čajovníka

Citrus Grandis Peel Oil – esenciálny olej zo šupky grepu

Curcuma Longa Root Powder – prášok z koreňa kurkumy

Magnolia Officinalis Bark Extract – extrakt z kôry magnólie

Neviete nájsť zloženie výrobku na stránke eshopu? Spýtajte sa na to predajcu. Ale aj tak si myslím, že voči zákazníkovi je korektné (a aj zo zákona platné) ho uvádzať v plnom znení.

 

U nás nájdete zloženie rozpísané do detailov, a to aj so slovenským ekvivalentom, aby ste tomu rozumeli. Stačí, keď si rozkliknete záložku v detaile produktu. 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *