Antiperspirant vs. dezodorant. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Podľa mnohých je antiperspirant a dezodorant to isté. Základným rozdielom je však to, na akom princípe pracujú.

Potenie je prirodzený fyziologický proces, ktorý pomáha organizmu vylučovať odpadové látky a zabezpečuje termoreguláciu (udržiava stabilnú teplotu tela a zabraňuje prehriatiu).

 

Čo je to pot? 
Organizmus sa ochladzuje odparovaním tekutiny z povrchu kože – potením. Za fyziologických podmienok sa denne vylúči až 1 liter potu.

Pot obsahuje najmä vodu (až 98%) a v nej rozpustené látky: najväčšiu časť tvoria minerálne látky (sodík, horčík, draslík…), aminokyseliny, hormóny, kyselina mliečna, močovina…

Presné zloženie potu je veľmi individuálne. Závisí napr. aj od stravovania. To, čo do seba vložíte a pre telo nie je vhodné/potrebné, musí ísť nejakou cestou von (nespotrebované zvyšky stravy, alkohol, nikotín…). Väčšinou je to cestou tráviaceho traktu, ale podieľa sa na tom aj vydychovanie a tiež práve pot.

 

Prečo smrdím?
V tele máme 2 druhy žliaz, ktoré vylučujú pot – ekrinné a apokrinné. Ekrinné žľazy majú termoregulačnú úlohu – vylučujú vodnatý pot.

V priebehu puberty sa stanú aktívnymi aj apokrinné (pachové) žľazy. Pot z týchto žliaz obsahuje prevažne tuky a bielkoviny, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie žijúce prirodzene na povrchu kože.

Baktérie tieto látky rozkladajú a vznikajú tak aromatické látky, ktoré sú príčinou telesného pachu. Každý človek má iné zloženie potu a preto aj každý „páchne“ inak.

  • Zápach môže ovplyvniť aj konzumácia mäsa, či aromatické jedlá ako cibuľa a cesnak.

Zápach teda môžeme eliminovať zmenou životosprávy (zaradiť viac zeleniny, piť viac vody), dostatočnou a pravidelnou hygienouobmedzením stresových situácií alebo použitím kozmetických produktov.


Čo je to ANTIPERSPIRANT?
Obsahuje tzv. adstringenty – látky schopné sťahovať póry pokožky tak, že sa pot nevylúči na povrch, ale zostáva vo vnútri potnej žľazy.  Baktérie na povrchu pokožky, ktoré rozkladajú bielkoviny obsiahnuté v pote, vlastne nemajú čo rozložiť, preto zápach nie je cítiť. Medzi látky s antiperspiračným účinkom patria najmä zlúčeniny hliníka (aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate), formaldehyd, sulfid zinočnatý alebo alkohol.
Najmä hliníkové soli sa v tele hromadia a sú spájané s Alzheimerovou chorobou. Niektoré štúdie spájajú hliník so zvýšeným estrogénnym efektom (hliník narúša hormonálnu rovnováhu), ktorý podporuje rast rakovinových buniek (rakovina prsníka).

Potenie je prirodzenou cestou, ako sa telo zbavuje škodlivých látok a odpadov metabolizmu. Myslím si, že v žiadnom prípade nie je zdravé, ak tomu dobrovoľne bránime. Pomyslel niekto na to, čo sa stane s potom, ktorý sa nemohol dostať von?

 

Čo je to DEZODORANT?
Nezabraňuje poteniu, ale zabraňuje množeniu baktérií, ktoré rozkladajú bielkoviny a tuky a následne týmto rozkladom vznikajú aromatické látky. Dezodoranty teda pracujú na princípe eliminácie rastu baktérií, a ak niekto konzumuje napr. veľa mäsitej potravy, vylučuje pomocou potu viac bielkovín a tukov, ktoré baktérie v podpazuší rozkladajú na aromatické látky. Preto ten zápach. Je to veľmi individuálne u každého človeka. Niekomu teda dezodorant vydrží pôsobiť dlhšie, niekto zase potrebuje nanášať častejšie.

 

Čo si mám vybrať?

Aj antiperspirant aj dezodorant nám pomáhajú odstrániť nepríjemnú arómu potu, každý iným spôsobom. Dezodorant je však pre telo lepšou a prirodzenejšou voľbou.

 

Keďže si tieto prípravky nanášame na pokožku každý deň, je potrebné pouvažovať aj nad zložením. Konzervačné látky, parabény, či umelé arómy spôsobujú dráždivé reakcie (pálenie, začervenanie, svrbenie, alergie). Okrem toho môžu v niektorých prípadoch dokonca prechádzať cez pokožku až do organizmu (do krvného obehu), keďže podpazušie je citlivá oblasť a aplikácia produktov tesne po holení, zvyšuje prienik zložiek, ktoré by sa inak cez bariéru kože nedostali. A tak sa dostávajú do celého tela.

Vyhnúť by sme sa mali najmä týmto látkam: parabény (propylparabén, butylparabén, metylparabén…), soliam hliníka (aluminium chlorohydrate, aluminium chloride, aluminium zirconium), propylene glycoltriclosanstearethtalc (mastenec), TEA / DEA (triethanolamine / diethanolamine)…


Ako používať dezodoranty
Dezodorant sa nanáša v tenkej vrstve po osprchovaní na čisté podpazušie. Bolo by tiež vhodné vyhnúť sa aplikácii hneď po holení podpazušia, kedy je pokožka ešte podráždená.

 

Dajte zmene šancu
Prvý týždeň (až dva týždne) môže byť Vaše podpazušie viac aromatické, telo sa potrebuje samo zbaviť odumretých kožných buniek, chemických zvyškov a nahromadenej tekutiny. Bude potrebné sa častejšie sprchovať.

Dlhodobejším používaním si však telo postupne zvyká a aj pot sa môže uvoľňovať pravidelne, takže nie je taký koncentrovaný a teda aj menej zapácha. Čím dlhšie budete dezodorant používať, tým viac si telo zvykne na spoluprácu.

 

Ponuku dezodorantov nájdete tu: Naše dezodoranty

V našej ponuke môžete nájsť nielen rôzne vône pôsobiace skladbou esenciálnych olejov na rôzne intenzity zápachu, ale vyberať môžete aj z 2 typov čo sa týka konzistencie – krémový a tuhý, ktoré taktiež pôsobia na rôzne intenzity zápachu rôzne vďaka svojim rozdielnym zloženiam a výberu aktívnych látok.

Tuhý dezodorant je praktickejší na nanášanie, obsahuje zložku s klinicky overenými antimikrobiálnymi účinkami pre 24h účinnosť, ktorej efekt je potvrdený aj klinickou štúdiou a tzv.”sniff” testom*.

*In vivo skríningová štúdia a tzv.“sniff“ test (čuchový test) preukázali pozitívne účinky čo sa týka eliminácie zápachu porovnateľné s látkou Triclosan, pričom dlhodobejší efekt dezodoračného účinku bol vyšší ako u látky Triclosan.

Krémový dezodorant je zase aj podľa vašich referencií o niečo účinnejší. Je to však opäť veľmi individuálne, každý si musí vybrať to svoje.

 

Vyberte si pre seba ten SVOJ, ktorý vám sadne najlepšie.

Prajeme príjemný a voňavý deň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *