Toto je jedna z najčastejších otázok o našej kozmetike, ktoré vás zaujímajú. A tých, ktorých testovanie kozmetiky na zvieratách nenecháva chladnými, je naozaj dosť. Úprimne priznávam, že som prekvapená, koľko nás je – a to je skvelé.
O to viac som rada, že aj Kvitok (predtým Navia) môže ponúknuť na trh kozmetiku, ktorá vašim požiadavkám vyhovuje. Či už ste milovníci zvierat, prírodných produktov alebo eko balení.
Ako PRVÁ RUČNE VYRÁBANÁ SLOVENSKÁ KOZMETIKA sme tohto roku získali oprávnenie pre používanie medzinárodne uznávaného loga spoločnosti Cruelty Free International Leaping Bunny (predtým známe ako certifikát HCS – Humane Cosmetics Standard) – jediný celosvetovo platný certifikát pre kozmetické spoločnosti, ktorých výrobky (vrátane jednotlivých zložiek) nie sú testované na zvieratách. Všetky naše produkty (a tiež suroviny, ktoré v nich používame) boli schválené a spĺňajú prísne kritériá Cruelty Free International Leaping Bunny programu, zlatého štandardu pre „cruelty free“ kozmetiku.
Veríme, že kozmetické produkty by mali byť cruelty free – bez krutosti. Sme hrdí na to, že naše produkty sú schválené organizáciou Leaping Bunny. Táto medzinárodná organizácia vyžaduje dodržiavanie cruelty free štandardov nad rámec zákonných požiadaviek a ich dodržiavanie pravidelne monitoruje auditom. Dodržiavame tieto zásady a tiež aktívne monitorujeme našich dodávateľov, aby sme zaistili, že naše výrobky budú naďalej spĺňať všetky prísne kritériá Leaping Bunny. Náš systém monitorovania dodávateľov je tiež predmetom nezávislého pravidelného auditu.
Pre viac informácií o Cruelty Free International, Leaping Bunny a kritériách programu Leaping Bunny, navštívte www.crueltyfreeinternational.org
Ako už o nás viete, zaviazali sme sa dodržiavať prísne pravidlá od začiatku vzniku našej značky kvôli nášmu presvedčeniu, bez ohľadu na certifikáty. Preto sme naozaj radi, že naše produkty a suroviny, z ktorých vyrábame, prešli prísnym auditom a zaradili sme sa tak k celosvetovo pôsobiacim značkám s tou najvyššou kvalitou produktov.
Existujú aj iné certifikáty ktoré deklarujú, že produkt ani jeho zložky neboli testované na zvieratách. Ani jeden z nich však nie je považovaný za tak dôveryhodný.
Ako je to s testovaním na zvieratách?
V oblasti vedy a techniky už ľudstvo značne pokročilo, a to do takej miery, že vo väčšine prípadov už testy na zvieratách nie sú potrebné. Obvykle je to aj zbytočné, pretože takéto testovanie aj tak neodráža skutočný vplyv výrobku na ľudský organizmus, keďže reakcie na jednotlivé zložky u človeka a zvierat nie sú rovnaké.
Aj keď v mnohých krajinách k tomu stále dochádza, vedci sa snažia nájsť aj alternatívy, ktorými by testovanie nahradili.
Alternatívy testovania:
- Fyzikálno-matematické metódy
- Testovanie baktérií v skúmavke
- Testovanie rias a húb
- Počítačové simulácie
- A v neposlednom rade aj množstvo dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní otestovať výrobky (či jednotlivé zložky) na sebe
Od roku 2013 teda v Európskej únii platí zákaz testovania kozmetických výrobkov na zvieratách a zákaz uvádzania výrobkov, ktorých zložky boli testované na zvieratách, na trh. Aj my sa s tým pri výrobe našich produktov stotožňujeme, a preto hľadáme aj dodávateľov surovín s rovnakým cieľom. Viac o zákaze testovania na zvieratách sa dozviete po kliknutí na tento odkaz. V ostatných krajinách sveta však stále k testovaniu na zvieratách dochádza (jedná sa nielen o hotový kozmetický produkt, ale aj o jednotlivé jeho zložky). Taktiež sa tento zákaz vzťahuje len na nové produkty, vrátane ich ingrediencií. Preto stále môžeme nájsť na pultoch predajní aj výrobky testované na zvieratách.
Zákaz sa vzťahuje na suroviny, ktoré sa používajú v kozmetickom priemysle, pričom suroviny využívané aj v iných odvetviach sa stále testujú, preto aj napriek zákazu, sa môžu takéto suroviny dostať do finálneho výrobku, ktorý sám o sebe testovaný byť nemusí a spĺňa tak legislatívne podmienky zákazu testovania.
Označovanie výrobkov takýmto symbolom nie je povinné, je dobrovoľné. Prečítajte si viac o označovaní kozmetického výrobku NETESTOVANÉ NA ZVIERATÁCH po kliknutí na tento odkaz.
Na záver by som už len chcela spomenúť fakt, že aj keď sa v rámci EÚ od testovania kozmetiky na zvieratách upustilo, týka sa to len kozmetických výrobkov.
Častokrát si vôbec neuvedomujeme, že na zvieratách sú aj naďalej testované lieky, čistiace prostriedky, poľnohospodárske a priemyselné chemikálie, farby či prísady do jedla…
Na toto sme akosi pozabudli…