Branding, ktorý zabíja!

Takto hrozivo znel názov podujatia, ktoré sa uskutočnilo 21.8.2023 priamo v sídle Úradu priemyselného vlastníctva SR v Banskej Bystrici, a na ktoré som bola pozvaná, aby som sa podelila s naším príbehom o zmene názvu v súvislosti s ochranou duševného vlastníctva. Priznám sa, že toto podujatie dalo poriadne zabrať môjmu sebavedomiu.

Keď začali odznievať prvé vety, cítila som sa zvláštne – našla som sa v nich. A potom každou ďalšou vetou som sa v tom utvrdila ešte viac. Mala som pocit, ako by to celé bolo o mne, o mojej hlúposti, ľahostajnosti a nevedomosti.

Cítila som sa zrazu taká maličká, taká hlúpučká a hoci mám za sebou tituly, roky štúdia, vedomostí a zručností z iných oblastí, tu som ich zrazu na chvíľu stratila… Na toto podujatie som proste patrila. Pochopila som, prečo práve ja som dostala pozvanie a kvôli mne bolo urobených zopár ústupkov, len aby som mohla prísť.

Tak ako mi zdvihla pred pár dňami sebavedomie správa od osoby z fachu, že práve mňa považuje za špičku vo svojom odbore a v rámci formulácie kozmetiky na SK, presne tak moje sebavedomie kleslo pri tom, čo som počúvala.

A hoci zvyknem byť pri verejných rozhovoroch bežne nervózna a klepe sa mi ruka s mikrofónom tak, že by som mohla makovníky posypovať, po pár minútach to zvyčajne prechádza. No tu sa to nestalo, už dávno som nebola taká vyšachovaná z hry… Obzvlášť, keď som sa uvidela na tej veľkej obrazovke za mnou.

Rozprávala som o tom, ako vznikol nápad založiť vlastnú značku kozmetiky, prečo sme museli zmeniť názov našej značky a ako sme našli nový, ktorý k nám sedí ešte lepšie. Stálo nás to veľa námahy a aj peňazí, ale ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Poučili sme sa na vlastnej skúsenosti a dnes už máme chránené to, čo je potrebné, aby sme sa problémom vyhli.

Ak by ste náhodou zabudli, alebo ste nás vtedy ešte nepoznali, a neviete, aké sú dôvody zmeny názvu, info nájdete v tomto videu. 

Neznalosť zákona neospravedlňuje…

Pamätáte si, ako v škole každý učiteľ očakával, že práve ten jeho predmet budeme ovládať najlepšie? Ale my sme samozrejme neboli schopní ovládať učivo všetkých predmetov dokonale.

Rovnako to pokračuje aj v živote, najmä v podnikaní, a veta: “Neznalosť zákona neospravedlňuje.”, by sa podľa mňa mala prestať toľko používať, lebo reálne nie je v schopnostiach a možnostiach jedného človeka poňať všetky legislatívne záležitosti zo všetkých oblastí podnikania a riadiť sa nimi.

Ja som sa, žiaľ, až príliš sústredila na oblasť legislatívy kozmetiky a podnikania ako takého, že som na niečo, ako je ochranná známka ®️ vôbec nemyslela. Ani som nečakala, že by niekedy moja značka bola viac, ako len ja a ešte ja, a že bude potrebné takéto veci legislatívne ošetriť. A ako som povedala aj v rozhovore, škoda, že som na takom podujatí nebola pred 12timi rokmi, ušetrili by sme si veľa nervov a peniažkov.

Preto som nesmierne rada, že dnes už má človek aj vďaka takýmto podujatiam lepší prístup k informáciám a viac sa o tom dozvedáme aj cez sociálne siete. Úrad priemyselného vlastníctva SR naozaj fantasticky a zrozumiteľne uchopil tému ochrany značky, ktorá nie je vždy medzi začínajúcimi (ale aj tými ostrieľanými) podnikateľmi príliš horúcou na riešenie. Ani my sme sa týmto nezaoberali, až kým nebolo neskoro.

Poznám ďalšie dve značky kozmetiky, ktoré si tým neskôr tiež prešli. Nie sme teda sami a je potrebné o tom hovoriť, aby nás nebolo zbytočne viac. Ak je možnosť, a tie možnosti naozaj sú, odporúčam takéto podujatia navštevovať. Som rada, že som mohla prispieť našim príbehom a porozprávať o našej skúsenosti – snáď si z nás začínajúce značky zoberú príklad a urobia to lepšie, než my. 

Som naozaj rada, že som sa mohla podeliť o náš príbeh, o tom ako vznikol KVITOK® , stretla som opäť starých známych, aj nových známych, dokonca jedna naša stála zákazníčka prišla, aby sme sa zoznámili aj osobne – a to si veľmi vážim.

Škoda, že sme nemohli zostať možno trošku dlhšie, a že som sa nestihla porozprávať so všetkými, ktorí čakali. Ponáhľali sme sa totiž s Matúšom ako vždy za našou Miškou.

Kto podujatie nestihol, má šancu si ho pozrieť v zázname, ku ktorému pripájam link:

https://www.youtube.com/watch?v=UAKaJij56NU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *