Čo je to vlastne prírodná kozmetika?
Každý tento pojem vníma inak: niektorým stačí, ak ide o kozmetický výrobok s doplnkovým obsahom prírodných zložiek, zatiaľ čo iní ju vnímajú ako prírodný základ + povolené konzervanty. Ďalšia skupina zase uprednostňuje výrobky „PURE NATURE“ – teda vyrobené výhradne z prírodných surovín.
Presná definícia prírodnej kozmetiky však zákonom nie je daná. Preto je naozaj ťažké odlíšiť kvalitnú prírodnú kozmetiku s vysokým obsahom rastlinných zložiek od tej, ktorá sa tak len tvári.
Za mňa sú jednoznačne najlepšie výrobky „pure nature“, teda také, ktoré sú vyrobené výhradne z prírodných surovín rastlinného pôvodu. To aplikujem aj pri výrobe vlastnej kozmetiky (ktorú samozrejme používam nielen ja, ale aj celá moja rodina). Pri tvorení výrobkov sa preto snažím čo najviac obmedziť syntetické zložky ako sú farbivá, umelé parfumy či konzervanty. Takéto výrobky sú však trochu iné, na aké sú zákazníci bežne zvyknutí. Oproti “klasickej kozmetike” majú kratšiu trvanlivosť, nehýria žiarivými farbami, neprilákajú prenikavou vôňou, sú mastnejšie, keďže sú vyrábané na báze masiel a olejov…
Asi preto je otázka skladovania takýchto produktov jednou z vašich najčastejších.
Nesprávne skladovanie kvalitu výrobku znižuje, zložky v produkte sa od seba môžu oddeliť, dochádza k zmene konzistencie, zafarbenia či vône.
Vo všeobecnosti sa trvanlivosť našich produktov pohybuje od 12-18 mesiacov, pri emulziách sme vďaka samokonzervačnej receptúre a airless obalom dosiahli 24 mesiacov. Je to oproti “klasickej kozmetike” omnoho kratšie. Prírodné konzervanty sa len veľmi ťažko vyrovnávajú účinnosťou tým syntetickým konzervantom. Ale úprimne, kto potrebuje, aby jeho krém vydržal v bezchybnom stave 4 roky a viac??? Čerstvé produkty sú pre naše telo predsa lepšou voľbou.
Aj kvôli tomu väčšina našich produktov bežné konzervanty neobsahuje.
Naše produkty môžeme z hľadiska používania konzervantov preto rozdeliť do 2 základných skupín:
- produkty bez obsahu vodnej zložky, ktoré nevyžadujú použitie konzervantov.
- produkty s obsahom vodnej zložky, ktoré musia byť chránené pred pôsobením mikroorganizmov.
Každý produkt, bez ohľadu na to, či obsahuje alebo neobsahuje vodnú zložku, musí byť pripravený tak, aby bol obmedzený najmä rast baktérií, plesní a kvasiniek. Inak riskujeme podráždenie, začervenanie, alergické reakcie…
Pre rast týchto mikroorganizmov sú obvykle potrebné nasledovné podmienky:
- vlhkosť
- teplo
- živiny
- kyslík
Ale pre zachovanie kvality je NEVYHNUTNÉ aj správne skladovanie produktov. A tiež správne používanie podľa pokynov výrobcu. Dokáže životnosť produktu predĺžiť a výrobok si tak uchová svoju kvalitu po dlhší čas. Na našich produktoch nájdete vždy odporúčané skladovanie, obvykle: Skladujte na suchom, chladnom a tmavom mieste.
Aké chyby robíme pri skladovaní a používaní najčastejšie?
- Skladovanie v kúpeľni. Kozmetiku väčšina z vás skladuje v kúpeľni, je to však to najhoršie miesto. Je tam vlhko, teplo a to sú ideálne podmienky pre rast mikroorganizmov. Dokonca sme sa stretli s tým, že zákazníci skladovali v sprchovacom kúte naše peelingy, naberali ich mokrými rukami (aj napriek upozorneniu na obale a pribalenej špachtličke), a tie krásne “rozkvitli” :-/
- Skladovanie na slnečnom mieste zase urýchľuje oxidáciu (starnutie) tukov, teda rastlinných olejov a masiel vo výrobku.
- Naberanie produktu mokrými rukami. Najmä ak ide o produkty na báze masiel a olejov, ktoré neobsahujú vodnú zložku, a teda ani konzervant. Preto každá kvapka vody, ktorá sa tam dostane pri naberaní mokrými rukami alebo skladovaní vo vlhkom prostredí, umožňuje mikroorganizmom sa množiť a poškodzovať vaše zdravie.
- Naberanie produktu neumytými rukami. Vo všeobecnosti je naberanie produktu rukami nehygienické, bez ohľadu na umývanie, pretože aj umytými rukami sa do produktu mikroorganizmy dostanú. Vo výrobkoch bez vodnej zložky to nie je také alarmujúce, ale aj tak odporúčame naberanie špachtličkou, ktorú k niektorým produktom aj pribaľujeme. Produkty s obsahom vody sú na to veľmi háklivé. Pre takéto produkty však existuje hygienické riešenie, a to airless obaly, ktoré zabraňujú prístupu vzduchu, vlhkosti a zanášaniu mikroorganizmami pri naberaní.
Takže ako vlastne skladovať?
NEOTVORENÉ PRODUKTY a OTVORENÉ PRODUKTY, KTORÉ PRÁVE NEPOUŽÍVATE:
Najlepšie je chladné miesto, bez prístupu slnečného svetla, mimo zdroja tepla (radiátory, stupačky, spotrebiče a pod.) a hlavne bez prístupu vlhkosti. Pokiaľ nie je uvedené inak (napr. v prípade kvetinových a bylinkových vôd), nemusí to byť nutne chladnička, ale taká komora, špajzka či skrinka v spálni s teplotou 15 – 20°C sú ideálne. Produkty bežne znesú aj teploty do cca 23-25 °C, takže ak ich pravidelne používate a minú sa rýchlejšie, postačí aj tmavé miesto v izbe. Určite však nie kúpeľňa, a už tobôž nie sprchový kút.
OTVORENÉ PRODUKTY, KTORÉ AKTUÁLNE POUŽÍVATE:
Môžete ich krátkodobo skladovať aj v kúpeľni, ak sa to inak nedá, ale odporúčame ich naozaj spotrebovať čím skôr. Nenoste si do sprchy 3 rôzne sprchovacie gély, vyberte si vždy radšej len jeden. Otvorené kvetinové a bylinkové vody podľa odporúčania na obale skladujte v chladničke.
Tiež odporúčame objednaný balíček po odoslaní prebrať čo najskôr, a najmä v lete ho nenechávať v aute, prípadne sa s ním prechádzať po meste. Namiesto tuhého telového balzamu by ste si mohli vybaliť už len prázdnu premastenú krabičku…
Leto je pre naše citlivé výrobky krutým obdobím, preto si niektoré produkty dokonca počas letných mesiacov nebudete môcť zakúpiť. Vyradzujeme najmä tuhé telové balzamy, šľahané pleťové krémy, prípadne krémové dezodoranty.
Počas celého leta v piatky vaše balíčky neposielame, a v prípade najväčších horúčav zastavujeme odosielanie úplne aj počas týždňa.
Sledujte preto naše sociálne siete a budete vždy informovaní o aktuálnom stave a vyradených produktoch.