Môže mlieko alebo čokoláda zhoršiť vaše akné?

Niet na svete človeka, ktorý by sa trápil s akné a nezamýšľal by sa denno-denne nad tým, či by mu nepomohlo urobiť zmeny vo svojom stravovaní. Všade sa píše o tom, že strava ovplyvňuje vznik aj závažnosť akné, no určite mi mnohí dajú za pravdu, že je nesmierne náročné vyznať sa vo všetkých informáciách a uchopiť svoj nový jedálniček tak, aby neuškodil, ale naopak pomohol. Môže mlieko či čokoláda zhoršovať akné? Spýtali sme sa odborníčky na stravovanie a v spolupráci s ňou vám v tomto článku prinášame informácie o tejto problematike z dostupných štúdií, ale tipy na to, ako akné udržať pod kontrolou pomocou kozmetiky.

Akné je považované za najrozšírenejšie kožné ochorenie a neexistuje snáď nikto, koho by aspoň v puberte trošku nepotrápilo. Pre mnohých však akné nie je iba matnou spomienkou na zopár nelichotivých vyrážok. Môže totiž zásadne znepríjemniť život svojou intenzitou a neochotou reagovať na rôzne dostupné liečby.

Preto nečudo, že sú ľudia ochotní uchýliť sa aj k rôznym náročným diétnym zmenám. Je to však potrebné? Čo podľa dostupných štúdií ozaj funguje a čo je naopak skôr zbytočné?

Akné a mliečne výrobky

Ako to funguje:

Azda najviac diskutovanou potravinou vo vzťahu k akné je mlieko a mliečne výrobky. Ukázalo sa, že kravské mlieko ovplyvňuje produkciu hormónov v ľudskom tele, napr. inzulín alebo IGF-1, čo následne ovplyvňuje tvorbu akné. Z dostupných štúdií vieme s takmer s istotou povedať, že mlieko ozaj môže mať na akné vplyv a jeho obmedzenie v prípade závažnejšieho priebehu ochorenia je na mieste. 

Čo to pre mňa znamená:

Keďže akné nevzniká na alergickom podklade, nie je nutná prísna bezmliečna diéta. Každopádne, odporúčam nekonzumovať mlieko ako nápoj a obmedziť množstvo porcií mliečnych výrobkov, ideálne na max. 1 porciu denne. Symbolický obsah mliečnej zložky v potravine riešiť nemusíte, no pozor by ste si mali dať napríklad na pravidelnú konzumáciu srvátkového proteínu ako suplementu pri cvičení.

Pravdepodobne nezáleží na tom, či je mliečny výrobok plnotučný alebo polotučný, nakoľko sa nepredpokladá, že výskyt akné ovplyvňuje mliečny tuk. Na druhej strane, mliečny tuk so sebou prináša zaujímavé nutričné benefity v podobe lepšej regulácie glykemického indexu či protizápalových vlastností, takže v rámci jednej dennej porcie by som odporučila kvalitný plnotučný syr, grécky smotanový jogurt alebo bryndzu v rozumnom množstve.

Akné a glykemický index/glykemická nálož

Ako to funguje:

Glykemický index (GI) popisuje, ako daná potravina ovplyvní hladinu krvného cukru 2 hodiny po jej konzumácii v porovnaní s čistou glukózou (GI = 100). Objektívnejším ukazovateľom je glykemická nálož (GN), ktorá zohľadňuje aj nemenej dôležitý obsah sacharidov v danej potravine. Predpokladá sa, že potraviny s nižším GI a GN pozitívne vplývajú na hormonálnu reguláciu nášho tela a týmto prispievajú k redukcii výskytu akné.

Čo to pre mňa znamená:

Medzi potraviny s nízkymi GI aj GL (okrem tých, ktoré obsahujú minimum sacharidov ako napr. mäso, vajcia a pod.) patria takmer všetky druhy zeleniny, z ovocia najmä čerešne, grapefruit, černice, marhule, jahody, čučoriedky, hrušky, jablká, pomaranče či broskyne, všetky druhy strukovín, jačmeň, quinoa, neinstantné ovsené vločky, pohánka, hnedá ryža, bulgur, rôzne oriešky či semienka. Snažte sa preto tieto potraviny čo najčastejšie zaraďovať do vášho jedálnička.

Vstrebávanie cukru do krvi ovplyvňuje aj spôsob prípravy jedla – napríklad prítomnosť potravín bohatých na bielkoviny alebo vlákninu znižuje celkový glykemický index jedla, preto je vhodné vždy k jedlu podávať dostatočne veľkú zeleninovú oblohu, voliť celozrnné prílohy a nezabúdať doplniť kvalitné bielkoviny v podobe mäsa, tofu, rýb, syra a pod.  Pečenie spravidla zvyšuje glykemický index jedla, zatiaľ čo varenie ho môže naopak znižovať. Avšak čím dlhšie varenie, ktoré vedie až k rozváraniu, tým paradoxne glykemický index viac stúpa.

Akné a čokoláda

Ako to funguje:

Nakoľko kakao obsahuje veľa antioxidantov a biologicky aktívnych látok s protizápalovými a inými prospešnými účinkami, je pomerne ťažké zistiť, prečo sa hneď niekoľkým štúdiám podarilo prepojiť konzumáciu čokolády so zvýšeným výskytom akné. Predpokladalo sa, že mohlo ísť o iné zložky čokolády, ako je cukor či mlieko, no podobné výsledky priniesli aj čisté kakaové extrakty. Zaujímavosťou je, že tento vzťah sa týkal najmä mužov. Mnohé sme si asi práve celkom vydýchli, však?

Čo to pre mňa znamená:

Čokoláda a kakao pravdepodobne nebudú celoplošne každému zhoršovať akné, ale určite stojí za to, aby ste tieto potraviny aspoň na čas skúsili z jedálnička úplne vylúčiť a pozorovali, či nastanú nejaké pozitívne zmeny. Koniec-koncov, kakao nie je esenciálna súčasť jedálnička a ak by jeho obmedzenie mohlo pomôcť, myslím, že to za to stojí.

Akné a črevný mikrobióm

Ako to funguje:

Už pred viac ako šesťdesiatimi rokmi vedci pozorovali, že ľudia s akné mali značne rozdielny mikrobióm v porovnaní s ostatnými. Štúdie uskutočnené za posledné roky tieto zistenia iba potvrdili, keď objavili, že výskyt akné bol úzko spätý s nižším počtom cenných probiotických baktérií v čreve ako sú bifidobaktérie, laktobacily a pod. a zároveň s vyšším výskytom patogénnych baktérií, ktorých počet ešte narastal s pribúdajúcim stresom a na nevhodnej strave (tzv. západnej diéte). Jej charakteristickými znakmi sú napr. nadmerný príjem vysokospracovaných potravín, časté návštevy fast-foodov a konzumácia veľkého množstva pridaného cukru. 

Čo to pre mňa znamená:

Rozhodne to neznamená, že si už nikdy viac nemôžete dať hamburger alebo si osladiť život koláčikom. Každopádne, človek, ktorý sa nad svojou stravou príliš nezamýšľa, veľmi ľahko skĺzne k nezdravým návykom, ktoré sa stanú dennou súčasťou života. Skúste sa riadiť pravidlom 80:20, kde 80% stravy tvoria výživné, nutrične bohaté potraviny ako zelenina, ovocie, ryby, strukoviny, kvalitné mäso či celozrnné výrobky a zvyšok si doprajte niečo, po čom vaše srdce piští. Pozor, pretože k tým dvadsiatim percentám počítame aj sladké vody, údeniny, či dokonca vynechanie jedla a jedenie v strese.

Ktoré potraviny zhoršujú akné

Medzi ďalšie potraviny a faktory životného štýlu, ktoré akné môžu (podľa obmedzeného množstva štúdií) zhoršovať, patrí:

  • Alkohol
  • Fajčenie
  • Nadmerný príjem soli a konzumácia slaných snackov
  • Coca-cola a ďalšie sladké nápoje
  • Sladkosti
  • Kukurica a kukuričné produkty
  • Ovocné džúsy

Ak neviete, od čoho sa pri zmene stravy odraziť, môžete si prečítať naše články o protizápalovom stravovaní a s miernymi úpravami zakomponovať tieto tipy do vášho jedálnička.

Ako poraziť atopický ekzém pomocou protizápalovej stravy

Ako odstrániť začervenanie tváre, keď rosacea zaútočí

Kozmetika proti akné

Akné patrí medzi najčastejšie kozmetické problémy. A môže mať naozaj rôzne príčiny. Od konkrétnej príčiny sa potom odvíja aj skutočné riešenie.

Môže ísť o rôzne vnútorné problémy, ktoré sa na pokožke ako akné len prejavujú, kde okrem spomínaného stravovania patria aj: hormonálne zmeny (puberta, gynekologické potiaže, problémy s funkciou štítnej žľazy…), stres, problémy v tráviacom trakte (intolerancie, alergie, SIBO, oslabená imunita…), infekcie ústnej dutiny, zápalové reakcie v organizme, užívanie liekov…

Toto sú veci, ktoré sa ťažko ovplyvňujú, pretože je potrebné pozerať sa na akné ako na prejav problému. V týchto prípadoch vôbec nie je akné považované za problém, ktorý sa dá riešiť kozmetikou. Primárne musíme riešiť skutočnú príčinu. Kozmetické produkty totiž dokážu iba eliminovať dôsledky – neliečia/neriešia skutočnú príčinu, ak je vnútorného charakteru, pretože na to natieraním zvonku na pokožku kozmetika nemá dosah!

ALE! Sú prípady, kedy si akné spôsobujeme aj sami a to napr. mechanickým dráždením, nedôsledným čistením pleti, nesprávnou starostlivosťou o pleť, nevhodným výberom kozmetických produktov…

V tomto prípade to vieme veľmi ľahko ovplyvniť – správnou komplexnou starostlivosťou o pleť.

Vhodné čistiace oleje, pleťové krémy, séra, masky či peelingy našťastie pomáhajú pleť rýchlejšie regenerovať a zmierňovať zápalové reakcie.


Vyberte si základnú rutinu podľa svojho typu pleti a pridajte doplnkové produkty cielené na zmiernenie zápalov, elimináciu upchávania pórov a ich prečistenie. Možností eliminácie zápalov je viacero a výber vhodných produktov závisí aj od vášho veku, typu aj aktuálneho stavu pleti. Trošku inak totiž budeme riešiť starostlivosť o aknóznu pleť v puberte, a inak po 40-tke. Dokonca je občas potrebné tak trochu zohľadniť aj pohlavie, hoci mužská pleť sa od tej ženskej až tak nelíši, predsa len sú tam trochu iné špecifiká.

Ako sa starať o pleť s akné

3 základné kroky vo forme čistenia, tonizácie a ochrany na začiatok úplne stačia. Tie si vyberajte primárne podľa vášho typu pleti, s ohľadom na zmeny súvisiace so starnutím. Hlavne je potrebné dodržiavať pravidelnosť a konzistentnosť.

Základná rutina teda bude u každého vyzerať inak a neexistuje jeden zaručený postup/výber produktov, ktorý bude sedieť vždy všetkým. Odporúčame jednoznačne využiť nášho online poradcu, ktorý vám nastaví ako základnú rutinu, od ktorej sa môžete odraziť, tak aj doplnkové produkty, ktoré postupne môžete pridávať, aby ste urýchlili boj.

Keď si nastavíte tu správnu rutinu, ktorá bude vašej pleti sedieť, potom môžete pridávať doplnkové produkty s cieľom zamerať sa na efektívnejšiu elimináciu akné. Pridávame aj tipy na konkrétne produkty, ktoré môžete zaradiť do každej rutiny, a ktoré vaše zápaly rýchlo upracú a dostanú pokožku do normálneho stavu:

  • Zinková tyčinka alebo sérum STOP AKNÉ sú ideálne na začínajúce pupáčiky. Naneste ich večer priamo na miesto zápalu.
  • Sérum Dračia krv je skvelé na rýchlejšie zahojenie rán a zápalov. Pomáha upokojiť pokožku, podporuje rýchlu regeneráciu a zmierňuje začervenanie.
  • Sérum Kyselina salicylová zaraďte 2-3 krát do týždňa, pomáha predchádzať upchávaniu a zanášaniu pórov, čím vieme eliminovať vznik zápalu.

Poďte si prečítať aj zopár skúseností od našich zákazníkov. Ďalšie recenzie nájdete priamo pri produktoch.

Vyrážky sa mi síce veľmi nerobia ale keď už sa tak stane zvyčajne je to v tej najnevhodnejšej chvíli a vtedy prichádza na rad zinková tyčinka. Jeden večer som vyrážku natrela a na druhý večer tam už nebola, perfektný vynález. Veronika H

Úžasné sérum, ktoré používa celá rodina. Najradšej ho má dcéra, ktorej sa objavilo prvé akné a sérum vyrážku vylieči veľmi rýchlo. Aj herpes na perách sa ani nerozvinie, ak si ho natrie hneď pri prvom svrbení, veľký herpes zas rýchlejšie zmizne. Sérum nám vonia ako všetko od Kvitku 🫶🏻
Ďakujeme.
Zuzana

Sérum dračia krv kupujem opakovane, pretože veľmi vyhovuje mojej citlivej pleti so sklonom k akné. Pravidelným používaním upokojuje, hydratuje, zosvetluje fliaciky po akné. Je príjemné na pleti a je pravidelnou súčasťou mojej minimalistickej rutiny a dlho ešte bude. Nada

Je to moje prvé sérum z Kvitku a musím povedať, že som si lepšie na moju problematickú pleť ani nemohla vybrať. Dlho som aj podľa ostatných recenzií hľadala, čo by mi na hormonálne akné pomohlo. Už po tretej aplikácií som videla značný rozdiel, kedy sa mi stiahli vyrážky a mam taky pocit ze mi to vyčistilo a “uzavrelo” póry. Používam sérum takmer každý večer po aplikácii matoveho hydrolatu. Sérum je príjemné, nemala som naň žiadnu reakciu. Som extrémne potešená, že som našla niečo, čo mi dalo dokopy moju pleť s vyrazkami. Budem používať určite dlhodobo. Odporúčam aj ostatným. Norika

Prezrite si našu ponuku, využite nášho poradcu a vykročte aj vy na cestu ku zdravej a krásnej pleti.

_______________________________

Tento článok vznikol v spolupráci s:

Mgr. Judita Tkáčová,

nutričná špecialistka, www.juditatkacova.sk