Možno ste už niekedy o ajurvéde počuli, ale ak nie, tak aspoň krátkosti vám chcem o nej povedať niečo viac, aby ste pochopili, prečo sme sa vôbec na to dali a tiež preto, že jej učenie veľmi súvisí s tým, ako vyzerá naša pokožka zvonku.
Čo je AYURVEDA
Slovo ayurveda môžeme preložiť ako “veda o živote“. Ide o liečebný systém, ktorý patrí medzi najstaršie holistické liečebné prístupy na svete. Celkovo je ajurvéda založená na presvedčení, že naše zdravie závisí od rovnováhy medzi telom, mysľou a duchom. Hlavným cieľom tejto liečebnej metódy nie je eliminácia príznakov chorôb, ako to zvyčajne býva, keď máme problém, ale podpora správnych návykov pre udržanie zdravého životného štýlu, aby sme dokázali chorobám vhodným spôsobom predchádzať. Samozrejme, zameriava sa aj na liečbu, ale hlavným princípom je prevencia – spôsob, ako žiť život správne.
Podľa ajurvédy môže byť život v rámci fyzického a mentálneho zdravia dobrý, zlý, šťastný aj smutný. Naším cieľom by samozrejme malo byť, aby náš život bol dobrý a šťastný. A to vieme dosiahnuť pomocou rôznych metód, ktoré tvoria náš denný režim. Ide o súbor denných rituálov (menia sa aj v závislosti od ročných období), ktoré zahŕňajú napr. vstávanie, rannú a večernú očistu, meditáciu, cvičenie, spánok, vyprázdňovanie a dokonca aj vhodné jedlo – to vie byť liekom, ak je správne zvolené, ale ak nie, tak nám môže spôsobovať chorobu.
Učenie ajurvédy vychádza z presvedčenia, že človek je vytvorený z piatich elementov – vzduch, voda, oheň, zem a priestor/éter. Tie sa v našom tele spoja a vytvoria 3 dóše (doshas) – energie alebo životné sily, ktoré tvoria a kontrolujú náš organizmus. Možno ste už tieto slová niekde započuli – Vata dóša (éter a vzduch), Pitta dóša (oheň a voda) a Kapha dóša (voda a zem). Na základe ich kombinácie poznáme 7 telesných typov. Pri narodení je nám daný určitý typ, ktorý sa ale životosprávou môže meniť. Každý z nás je jedinečným mixom týchto 3 dóší.
Zdravie je dané rovnováhou organizmu, a teda aj dóše by mali byť v rovnováhe. Pri nerovnováhe začína chorobný proces a vznikajú choroby. Pôvod väčšiny ochorení je teda podľa ajurvédy spôsobený nesprávnym životným štýlom, ktorý rovnováhu narúša. Ajurvéda sa práve snaží o opätovné nastolenie rovnováhy a poznanie pravej povahy/príčiny ochorenia, pričom sa sústredí na jej vyriešenie – nesprávna výživa, životné návyky, stres, negatívne myslenie, dedičnosť… To všetko ovplyvňuje naše zdravie. Aj kvôli tomu mi toto učenie je veľmi sympatické – podobne ako keď vysvetľujem, že kozmetika nedokáže liečiť vnútorný stav, tak ani niektoré lieky, ktoré nám predpisujú lekári, neriešia skutočnú príčinu – iba eliminujú príznaky/dôsledky.
Zástancovia ajurvédy kladú dôraz predovšetkým na prevenciu a zdravý životný štýl, pretože je samozrejme ľahšie chorobám predchádzať (prípadne ich riešiť ešte v počiatkoch, kedy je to značne jednoduchšie), než ich liečiť v neskorších štádiách.
Pre samotnú ajurvédsku liečbu je dôležité očistiť telo a obnoviť harmóniu a rovnováhu. Nerovnováha v tele totiž ovplyvňuje tráviaci oheň a vytvára toxíny. Účinným spôsobom, ako navrátiť rovnováhu je PANCHAKARMA.
Ako sa pripraviť na ajurvédsky PANCHAKARMA pobyt
Mirka nám pred príchodom poslala nielen informácie o rezorte či ceste, ale pripravila nám aj pár tipov, čo si zbaliť, ako sa na taký pobyt pripraviť, aby z toho vaše telo a myseľ mali čo najväčší úžitok.
Ajurvédsky lekár
Keďže nejde o klasickú dovolenku, ako si všetci mysleli, keď sme im povedali, kam sa chystáme, ale tzv. ozdravný pobyt, nechýba na mieste ani ajurvédsky lekár, ktorý nás mal celý čas pod dohľadom. Má vyštudovanú nielen ajurvédsku, ale aj klasickú západnú medicínu. Absolvovali sme detailnú vstupnú konzultáciu, na ktorej sme ho mali čo najpodrobnejšie informovať o našom zdravotnom stave, diagnózach, alergiách, o tom čo nás trápi, prečo sme tu a čo by sme chceli zlepšiť. Na základe tejto konzultácie potom lekár určí a nastaví individuálny liečebný program. Ten zahŕňa procedúry, masáže a bylinné ajurvédske lieky a odvary, ktoré sme mali s Matúšom rozdielne, podľa našich problémov a ich riešenia.
Na vstupnej prehliadke (a aj na tých ďalších) lekár sleduje najmä tep pre kontrolu rovnováhy dóší, ktorá je pre terapiu jedným z najdôležitejších ukazovateľov. Takisto nasledovala diagnostika jazyka a očí, vzhľadu tváre či celkového vzhľadu človeka ako takého (mimika, gestá, telesná konštitúcia). Nemenej dôležitá je aj téma vyprázdňovania – čiže stolica a moč. Na základe týchto odpadov totiž vieme, ako a či naše telo funguje tak, ako má. Možno vám môže byť trošku trápne zodpovedať otázky ohľadom vyprázdňovania, ale keď to budete riešiť každý deň (pretože každý deň sa to monitoruje), tak už to potom bude akosi prirodzené to rozoberať kľudne aj s 20-timi ďalšími ľuďmi, s ktorými ste na pobyte 😀
Po celý čas nás pravidelne každý deň monitorovali – či už samotný lekár, alebo personál, ktorý bol zodpovedný za meranie tlaku, váženie, podávanie liekov a odvarov či “ofačovanie” mojej ruky 🙂
Na záver pobytu sme absolvovali aj výstupnú konzultáciu, na ktorej sme dostali odporúčania, ako s potravinami naložiť ďalej, čo na 3 mesiace ešte vyradiť, čoho jesť trošku menej, a takisto sme si zakúpili aj lieky na domáce užívanie – teda iba ja, na 3 mesiace.
Čo sme si zbalili
Na Srí Lanke je stabilné, teplé počasie, okolo 30 stupňov, ale napriek prognózam, že ide o suché obdobie, tak pršalo celkom často. Nám to ale nevadilo, primárne sme sa išli dať “dokopy”, nebola to letná dovolenka. Teplo nám urobilo veľmi dobre a priznám sa, že takú teplú vodu som asi ešte nikde nezažila. Fantastická. Len škoda, že vlny boli veľmi silné a nedalo sa kúpať. Nevadilo nám však ani toto, lebo Miška sa vo vlnách riadne vyšantila aj napriek tomu.
Oblečenia sme nabrali zbytočne veľa, až toľko sme nemuseli. Celý deň sme totiž strávili v ich špeciálnych šatkách – sarongoch – tie nám pripravovali každý deň čisté. Po masážach sme boli celí mastní, takže by sme si naše oblečenie umastili. Až poobede, keď sme absolvovali všetky procedúry, sme sa okúpali a obliekli do svojho oblečenia. Pribalili sme si aj náhradné staršie spodné prádlo, ale po pár dňoch, keď už bolo všetko zamastené od oleja a pri masážach im to aj tak zavadzalo, sme rezignovali aj na toto 😀
Akú kozmetiku sme mali so sebou
Aj keď zvyčajne máme doma kozmetiky, že by sme mohli z toho množstva otvoriť aj obchod, tentokrát sme si pre nedostatok miesta zbalili len to najnutnejšie – zväčša veci, ktoré môžeme používať s Matúšom obaja (a ešte aj Miška k tomu). Málokedy máme produkty v originálnych obaloch, takže bude na mieste, ak ich pre vás identifikujem 🙂 Celá táto zásoba na fotke je všetko, čo sme si pribalili na 18 dní.
Zvolila som pre seba a Matúša úplne minimalistickú rutinu – Čistiaci olej a krém Gentleman. K tomu sme mali pribalený náš obľúbený krémový dezodorant Bylinkové opojenie a unisex parfém Thunder.
Na telo sme používali detský ochranný krém, ktorý využila aj Miška – občas má problémy s ekzémom a počas pobytu sa to veru poriadne prejavilo, takže jej pokožku tento úžasný krém zachraňoval doslova každý deň.
Každodenným záchrancom bol ešte repelentný olej, lebo komárov tam veru nebolo málo. Používali sme ho na striedačku ešte s ich domácim repelentom na báze esenciálneho olej Citronella.
Sledujte túto sériu článkov aj nabudúce, ukážem vám, akú sme mali stravu či ako vyzeralo ubytovanie.
A tu si môžete prečítať aj prvú časť.