Ako si šetrne a dôkladne vyčistiť pokožku a zároveň nenarušiť jej funkcie?

Spoznajte, ako si šetrne a zároveň dôkladne vyčistiť pokožku, bez toho, aby ste narušili jej funkcie. V súčasnosti existuje niekoľko typov kozmetických produktov, ktoré sa na čistenie pokožky bežne používajú. Nie všetky sú však z dlhodobého hľadiska pre našu kožu vhodné.

V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli, čo je ochranný film, načo je dobrý a hlavne prečo ho nesmieme narušiť. Hlavnou úlohou kozmetických produktov je starostlivosť o vonkajšok nášho tela. Mala by byť jemná a podporovať prirodzené funkcie kože.

Základom správnej starostlivosti sú 3 kroky

Jeden bez druhého nemôžu správne fungovať:

  • čistenie pokožky,
  • hydratácia pokožky,
  • ochrana pokožky.

Správne čistenie pokožky je kľúčové

V tomto článku by som sa chcela trochu viac venovať čisteniu, pretože čistenie je kľúčovým a najdôležitejším krokom v starostlivosti o pleť. Bez neho žiadny ďalší krok nemá zmysel!

Prečo? Lebo na pokožke sa večer nachádzajú napr. nečistoty z vonkajšieho prostredia (prachové častice či mikrorganizmy), spf produkty či zvyšky kozmetických produktov, ktoré ste použili ráno, odumreté kožné bunky, pot a vlastný ochranný film kože. Takže aj keď nepoužívame dekoratívnu kozmetiku, je potrebné pleť prečistiť. Obzvlášť dôležité je to aj ráno (čo mnohí zanedbávate), keďže v noci sa organizmus intenzívnejšie detoxikuje (detoxikácia ale prebieha v pečeni, nie cez pokožku), regeneruje a prečisťuje, pleť sa čistí a nachádzajú sa na nej aj odpadové látky metabolizmu (obvykle rozpustné v tukoch), ktoré je tiež potrebné z pórov odstrániť. Takisto na koži opäť nájdete ráno aj pot, odumreté kožné bunky a ochranný film kože.

Pri čistení pokožky všetky tieto veci odstraňujeme. Ide o zmes látok, z ktorých časť je tukového charakteru, teda je potrebné ich odstrániť pomocou produktu, ktorý dokáže tuky odstrániť. Druhá časť je rozpustná vo vode. Toto je základný princíp pre pochopenie toho, čím sa dá čistiť pleť. Čiže potrebujete VODU a buď OLEJ/ALKOHOL/TENZID alebo MYDLO.

Ak si nanesiete iba krém na nevyčistenú pokožku, sú to zbytočne vyhodené peniaze, ba dokonca si môžete narobiť zbytočne viac škody, pretože ak pleť nie je čistá, dochádza k zanášaniu pórov, vzniku zápalov, vyrážok, akné, spomaleniu regenerácie pokožky, či zníženiu účinkov krémov a iných kozmetických produktov, keďže aktívne látky cez upchaté póry nedokážu prechádzať.

Ak si pleť vyčistíte, a neošetríte ju ďalšími produktami, kvôli odstráneniu ochranného filmu pri čistení, ktorý sa obnovuje v priebehu niekoľkých hodín, nie je koža dostatočne chránená pred mikroorganizmami a pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Dochádza k rýchlejšej strate transepidermálnej hydratácie (TEWL – transepidermal water loss) a tieto nepriaznivé podmienky ju doslova nútia zapnúť obranné mechanizmy, čo sa môže prejaviť ako nadmerná tvorba mazu. Toto sa deje aj po čistení agresívnymi produktami.

V závislosti od použitého produktu na čistenie sa pleť snaží vrátiť do stavu ochrany = čiže zapína “mód” tvorby ochranného filmu. Medzitým sa opäť na našej koži začínajú množiť mikroorganizmy, ktoré sú súčasťou ochrany. pH ochranného filmu je mierne kyslé a do tohto rozmedzia sa koža vždy snaží vrátiť.

Koža má samočistiace schopnosti, ktoré fungujú inak veľmi efektívne. Problém však nastáva, ak je nadmerne zaťažená zvnútra (teda nesprávnou životosprávou), ale zároveň aj zvonku (nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a tiež si zaťaženie často spôsobujeme sami používaním agresívnych kozmetických produktov. To tiež neznamená, že sa máte prestať o seba starať úplne, pretože pokožka potrebuje aj ochranu pred UV žiarením či mrazom a vetrom. A ruku na srdce, asi nikto by nechcel mať vysušenú vráskavú pleť o niekoľko rokov skôr, než reálne musí. Obranné mechanizmy kože totiž fungujú dobre len v mladšom veku a pri bezproblémovej pleti, ktorú teda nemá hocikto. Čím vyšší vek, tým pomalšie pracujú.

Ak sa však o svoju pokožku nechcete starať pravidelne a komplexne, alebo sa budete o ňu starať nesprávne, potom bude lepšie, keď to nebudete robiť vôbec! Koža si poradí aj sama, ale za cenu toho, že nebude pravdepodobne vyzerať tak zdravo (v závislosti od vášho životného štýlu) a starnutie naberie rýchlejší spád.

Tieto typy kozmetických produktov sa bežne používajú na čistenie pokožky bežne používajú. Sú však pre vašu pokožku vhodné pri dlhodobom používaní?

1.Mydlá

Súvisiaci obrázok

Táto skupina výrobkov sa v našej ponuke nenachádza vôbec. Aj keď posledné roky sa práve prírodné mydlá stávajú veľmi populárnymi, a niektorí na nich prisahajú ako na najlepšie produkty ich života, s týmto názorom som sa ja nestotožnila a to sa nesie celou filozofiou našej značky. Už veľakrát ste ma presviedčali, aby som ich zaradila do ponuky… No cieľom mojej práce je ponúknuť výrobky, ktoré naozaj pomáhajú a nie také, ktoré sú trendy a výborne by sa predávali, hoci si nemyslím, že pre pokožku sú vhodné.

Ako som písala minule, pH našej pokožky je slabo kyslé. Mydlá sú však zásadité, a vďaka tejto alkalickej reakcii perfektne odstraňujú tuky, resp. mastnotu. A teda aj celý ochranný film. Samozrejme, že koža si ho dokáže obnoviť, ale nie donekonečna a nie vždy tak rýchlo, ako to dokázala pred pár rokmi. Obvykle to trvá niekoľko desiatok minút až hodiny.

Niektorým z vás som to už napísala, a obraňovali ste sa tým, že predsa používate prírodné mydlá. Mydlo je stále mydlo. Dokonca tie prírodné, ručne vyrábané, nemajú ani upravené pH, čiže z dlhodobého hľadiska je to omnoho horšie, ako mydlá komerčné so zníženým pH. 

Jeho dlhodobé používanie má za následok pocit „sťahovania“ pleti, vysúšanie, začervenanie, či naopak nadmerné mastenie, aby sa pokožka ochránila. Podporuje to aj rozvoj zápalov, keďže prirodzená ochrana je odstránená a to je raj pre mikroorganizmi (to môže prispievať k rozvoju zápalov, teda vyrážok).

Mydlo sa nehodí ani na umývanie vlasov, keďže vysušuje pokožku hlavy a má vyššie pH, ako je hodnota pH našej pokožky. Po umytí vlasov mydlom je kyslý oplach nutnosťou, keďže stabilizuje pH pokožky. Umývanie vlasov mydlom sa neodporúča ak sú vlasy farbené, suché, po trvalej, ak je pokožka hlavy suchá, tvoria sa lupiny, alebo sa nadmerne mastí. Taktiež sa neodporúča v kombinácii s tvrdou vodou – mydlo reaguje s katiónmi vo vode za vzniku nerozpustných zlúčenín, ktoré sa zachytávajú vo vlasoch – vlasy sú ťažké, mastné a bez lesku.

Používanie alkalických produktov nie je z dlhodobého hľadiska pre našu kožu priaznivé. V tejto štúdii skúmali vplyv účinkov na 2 skupiny ľudí: 1. skupina sa 4 týždne umývala mydlom s alkalickým pH a 2.skupina tenzidovým prostriedkom s kyslým pH. Obe skupiny cca 2 hodiny po umytí potvrdili pocity vysušenia pokožky, ktoré časom prestali, keďže ochranný film sa obnovil. Avšak u skupiny, ktorá dlhodobo používala mydlo = alkalický prostriedok, bol po 4 týždňoch preukázaný nárast, teda zmena hodnoty prirodzeného pH pokožky. Následky narušenia ochranného filmu nie sú pre pokožku priaznivé = suchá koža, dehydratácia, rozvoj zápalových procesov, rozvoj akné, narušenie prirodzenej imunity, zabránenie rastu “dobrých baktérií”,…

Takýchto štúdií je viac, ale to si nechávam na nejaký iný článok.

2. Tenzidové čističe

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt soap face

Tam patria rôzne šampóny, sprchové gély, tekuté mydlá, peny do kúpeľa, penivé čističe a aj vaše obľúbené micelárne vody. Tenzidy sú povrchovo aktívne látky, ktoré spôsobujú penivosť produktu, a opäť pracujú na princípe odmastenia.

Čo sa týka pleti, tieto produkty na čistenie neodporúčam tiež, keďže na tvári je koža tenšia a citlivejšia na vysúšanie a dehydratáciu. Koža na tele zvládne viac, no aj tak treba dať pozor na príliš agresívne tenzidy, ako je SLS, SLES a pod. Stretla som sa už aj s názorom, že pleť by mala po čistení vŕzgať. Tak to určite nie!

Takisto ste mi už viacerí písali, že si umývate tvár šampónom. Tak toto prosím tiež už nerobte…

Aj keď by som najradšej takéto produkty v ponuke nemala, predsa len, umývanie vlasov či celého tela by bolo oveľa náročnejšie a nekomfortnejšie. Viacerí z vás mi už písali, že cítia po sprchovaní suchú a stiahnutú pokožku. Preto aj v rámci osobnej hygieny sa snažíme priniesť na trh šetrnejšie produkty. Alternatívou sú jemné rastlinné tenzidy nachádzajúce sa napr. v našich tuhých šampónoch. Alebo aj v sprchových krémoch, kde však aj tak základnou zložkou nie je voda, ako u bežných sprchových gélov, ale mandľový olej, takže vysúšanie pokožky nie je také výrazné a celkovo tak sprchový krém pôsobí veľmi jemne. Dokonca v našej ponuke nájdete aj hydrofilné umývacie oleje, ktoré sú veľmi účinné a tenzidy neobsahujú vôbec.

V tejto skupine nájdete aj obľúbené čistiace obrúsky. Obľúbené sú preto, že sa používajú jednoducho a rýchlo. Ani toto nie je adekvátny a šetrný spôsob čistenia. Jednak kvôli obsahu často agresívnych zložiek (alkohol, zbytočná parfumácia, silné konzervačné látky…), šúchaniu po tvári, takisto kvôli tomu, že mnohé z nich ani nie sú určené na tvár a sú antiseptické, a tiež kvôli tomu, že to môže smerovať k nedostatočnému vyčisteniu. A to má fakt od tzv. “double cleansingu”, ktorý je večer nutný, veľmi ďaleko.

Ak už, tak si obrúsky nechajte na čistenie pleti v prípadoch, kedy sa nemôžete dostať k vode a vyčistiť si pleť poriadne a správne – čiže napr. stanovačky, festivaly, pri cestovaní a pod., kde ide o jednorazovú záležitosť.

Platí to aj pre micelárne vody, ktoré boli práve na tento účel vyvinuté – ako rýchle čistenie pleti na módnych prehliadkach. Často okrem tenzidov obsahujú na rozpúšťanie tukov aj alkohol, a ten by ste nemali nájsť vo žiadnom zo svojich pleťových produktov, ak máte záujem o jemnú starostlivosť. Šúchanie tváre tampónami, resp. aj čistiacimi obrúskami, lebo tak sa zvyčajne aj micelárne vody používajú, nie je nikdy pre pleť vhodné.

3. Voda

Bez ohľadu na to, ako veľmi by sme to chceli, voda na vyčistenie pleti nestačí. Dokáže odstrániť len nečistoty v nej rozpustné, a to sú zväčša nečistoty z vonkajšieho prostredia (napr. prach).

Na pokožke sa však nachádzajú aj nečistoty rozpustné v tukoch (aj ráno, aj večer), väčšinou produkty po samočistení pokožky, alebo zvyšky dekoratívnej kozmetiky, a logika a veda nepustí = tie sa vodou nezmyjú. Je potrebné ich rozpustiť v olejovej zložke. Ak sa neodstránia, póry sa upchávajú a kozmetické prípravky nielenže nemôžu prechádzať do pokožky, ale na týchto miestach vznikajú zápaly až akné.

Po umytí vodou je preto zbytočné si nanášať krémy, je to ako keby ste sa sprchovali oblečení… Krém ani nemá šancu cez upchaté póry prejsť hlbšie do kože, a očakávaný efekt sa nedostaví.

Toto platí aj pre rôzne čistiace vody, pleťové vody, hydroláty a pod. – nečistia pleť dostatočne dobre, čiže opäť je ďalšia starostlivosť zbytočná.

4. Emulzie

Teda produkty spájajúce vodu a olej dokopy – napríklad čistiace mlieko alebo krém. Výhodou je, že obsahuje obe zložky, a teda dokáže efektívne odstraňovať nečistoty aj rozpustné v tukoch, aj rozpustné vo vode. Ak neobsahuje tenzidy alebo peelingové čiastočky, je to jeden z ideálnych spôsobov šetrného čistenia.

5. Olej

Táto možnosť sa zdá byť opäť ideálna v kombinácii s vodou, kedy voda odstráni nečistoty v nej rozpustné, a olej zase nečistoty rozpustné v tukoch. No aj tu treba dať pozor na tzv.hydrofilné oleje obsahujúce napr. PEG – polyetylénglykolové alebo PPG – polypropylénglykolové emulgátory. Zabezpečujú zmývanie oleja z pokožky, aby na koži nezostala iba mastná vrstva. Tieto emulgátory však zvyšujú priepustnosť kože, takže opäť môže dochádzať k zvýšenému prenikaniu cudzorodých látok cez pokožku do organizmu. Základom pre ich výrobu je etylénoxid – veľmi reaktívna, horľavá a explozívna kvapalina a hlavne nebezpečný karcinogén a mutagén, ktorého zvyšky sa môžu nachádzať aj konečnom produkte.

Opäť však existuje aj zdravá alternatíva, a to ekologické cukrové emulgátory, vďaka ktorým sú hydrofilné oleje šetrnejšie aj k životnému prostrediu.

Čo sa týka čistenia pleti olejom, je to prirodzený spôsob odstránenia nečistôt, ktorý preferujeme aj v Kvitku. Nejde však o novodobý trend, ale spôsob čistenia, ktorý je známy už dlhé desaťročia. Pri výrobe produktov na čistenie pleti, používame výhradne rastlinné oleje, ktoré pre našu pokožku majú skutočné benefity vďaka obsahu mastných kyselín, na rozdiel od minerálnych olejov.

Naše čistiace oleje sú hydrofilné, teda pracujú na princípe čistenia olej+voda. Odstraňujú oba typy nečistôt, ale veľmi jemne a efektívne. Na suchú pokožku stačí malé množstvo olejového prípravku, rozmasírovať prstami alebo si môžete pomôcť konjak hubkou. Olej sa pri styku s vodou na pokožke okamžite mení na jemnú mliečnu emulziu, ktorú vmasírujte do pokožky a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom opláchnite a jemne vysušte.

Veľmi dobre poslúži taktiež mandľový olej. Na vatový tampón (alebo uteráčik) namočený v horúcej vode kvapnite zopár kvapiek oleja a krúživými pohybmi pretierajte pleť.

Ja však preferujem hydrofilné oleje pred rôznymi olejovými a maslovými produktami, ktoré sú bez obsahu emulgátora, a to z jednoduchého dôvodu – hydrofilné produkty sa ľahko umývajú vodou a nemusíte pleť zbytočne dráždiť sťahovaním a šúchaním uterákom, či hubkami a tampónikmi, budú vám stačiť vlastné ruky. Hlavne pre citlivú pleť je to veľká výhoda.

6. Peeling/Peelingové čističe

S používaním peelingov na každodenné čistenie by ste mali okamžite prestať! Je to veľmi hrubé zaobchádzanie s vašou pokožkou a ide o agresívne narušenie integrity pokožky. Obzvlášť ak ide o mechanické peelingy. Koledujete si o zničenie vlastnej ochrany pokožky, koža sa stenčuje, dochádza k výraznej TEWL a preexfoliácia má dlhodobé následky: suchosť, precitlivenosť, pálenie, štípanie, nadmerná tvorba akné, zápalov, mazu a celkovo poškodená ochrana kože pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a mikroorganizmami.

Myslím, že viac k tomu netreba.

Existujú aj čističe, ktoré obsahujú peelingové častice, podľa výrobcov sú určené na každodenné používanie, no ja by som to neodporučila aj tak. Nechajte si ich na občasné používanie, a citlivky a sušienky či ľudia s poškodenou kožnou bariérou (preexfoliácia, ekzémy, rosacea a pod.) by sa im mali vyhnúť oblúkom.

7. Konjak hubky, uteráčik, čistiace kefy

V kombinácii s čistiacimi produktami ok, ale treba mať na mysli aj to, že už pri ich používaní ide o miernu formu exfoliácie, preto ak máte citlivú a poškodenú pleť, vyhnite sa im úplne. Sami o sebe sú na čistenie nevhodné, ich čistiaca schopnosť nie je dostačujúca.

Produkty na čistenie pleti z našej ponuky si môžete pozrieť tu: čistenie pleti

Na záver ešte malé zhrnutie

Čo negatívne vplýva na narušenie ochranného filmu:

  • umývanie mydlom/micelárnymi vodami, tenzidovými čistiacimi prípravkami/agresívnymi sprchovými gélmi a šampónmi,
  • používanie kozmetických produktov s obsahom alkoholu,
  • časté umývanie vodou,
  • používanie kozmetických výrobkov s obsahom ropných derivátov,
  • agresívne kozmetické procedúry (napr. chemický peeling, čistenie pleti…),
  • mechanické drhnutie uterákom či hubkami,
  • vonkajšie faktory – prach, slnečné žiarenie, ústredné kúrenie, klimatizácia…

P.S.: ak vám po čistení pleť vŕzga, ostáva napnutá a máte potrebu si hneď naniesť krém, niečo robíte nesprávne. 

3 komentáre pre “Ako si šetrne a dôkladne vyčistiť pokožku a zároveň nenarušiť jej funkcie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *