Tieto veci sa dejú s vašou pokožkou, ak fajčíte!

Fajčením sa do organizmu dostávajú toxické látok, najčastejšie karcinogény a nie je žiadnou novinkou, že ohrození sú aj pasívni fajčiari. Fajčenie škodí vášmu zdraviu.

Spôsobuje rakovinu (nielen pľúc, ale spomína sa aj v súvislosti s karcinómami nosa, úst, hrtanu, priedušnice, žalúdka, pankreasu, obličiek, močového mechúra, krčka maternice, krvi či kostnej drene), znižuje kapacitu pľúc, poškodzuje srdcový sval a kardiovaskulárny systém tým, že fajčiari sú náchylnejší na tvorbu krvných zrazenín, zužujú sa im cievy a zvyšuje krvný tlak.

 

Ako škodí vašej pleti?

Fajčením sa zvyšuje produkcia enzýmov, ktoré DEGRADUJÚ KOLAGÉNOVÉ VLÁKNA v pokožke. Kolagénové vlákna sú vlastne zložky, ktoré ju držia pokope – čiže ak je kolagénu dostatok, pleť je pevná a pružná. Ak nie, “starne”, teda vysušuje sa, nakoľko koža už nie je schopná si udržať dostatok hydratácie a vrásky sú oveľa viditeľnejšie a hlbšie, keďže sú to vlastne priehlbinky v koži po degradácii kolagénu.

Okrem toho, obmedzuje krvný obeh (mikrocirkuláciu) v pokožke, a to zabraňuje výžive buniek. Bunky sú totiž vyživované krvou, ktorá im prináša aktívne látky.

Fajčenie tiež degraduje vitamíny A a C, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie pokožky.

No a nakoniec, samozrejme vedie k zvýšenému výskytu vrások okolo úst – keďže stále robíte ústami pri fajčení isté pohyby.

 

Ak sa toto vo vašom živote nezmení, odhliadnuc od toho, že fajčenie nie je pre vaše telo dobrou voľbou, ťažko sa vám bude bojovať aj so vznikom vrások a dehydratáciou pokožky. A kozmetika, bez ohľadu na značku, cenu či sľubované zázračné účinky, nebude reálne fungovať. To, že krása vychádza zvnútra nie je len fráza… Stav pleti je totiž odrazom vnútorného stavu nášho tela.