Na základe vášho výberu alebo výsledkov dotazníka, patrí vaša pleť pravdepodobne do kategórie NORMÁLNA PLEŤ alebo SUCHÁ PLEŤ.

Normálny typ pleti je snom všetkých žien (aj mužov). Tento typ je však v dospelosti veľmi zriedkavý. Je typický pre deti a dorast. Pokožka nie je napnutá ani príliš premastená. Je bez vrások, bez akné, bez lesku, póry nie sú zväčšené a upchaté, koža je jemná, hebká, svieža, pružná. Má jednotnú štruktúru a pigmentáciu, hladký povrch a dobrú mikrocirkuláciu. Stačí jej jednoduchá preventívna starostlivosť s dôrazom na riešenie konkrétnych stavov pleti, ktoré sa občas môžu objaviť.

Suchá pleť je bledá, napnutá, jemne začervenaná, krehká, bez lesku. Má nedostatok vlastnej ochrannej vrstvy, prejavuje sa v dôsledku toho zvýšená citlivosť, strata jasu. Pnutie, pocity “sťahovania pleti” a suchosť sa objavuje počas celého roka. Pokožka je suchá aj na ostatných častiach tela, najmä vo vlasovej časti. Môžu sa tvoriť šupinky, na pokožke takmer nevidieť póry, čo môže byť vhodný rozlišovací znak medzi suchou a dehydrovanou pokožkou. Kvôli zníženej schopnosti tvorby ochranného filmu koža stráca svoju pružnosť, čo je typické vznikom jemných drobných vrások okolo očí a úst.

Produkty, ktoré sme vám odporučili, nielen hydratujú, ale zameriavajú sa aj na zvýšenú ochranu pokožky pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, a tiež zamedzujú transepidermálnej strate hydratácie, aby sa v pokožke zachovala prirodzená hydratácia čo najdlhšie. Preto je dôležitá jemná, precízna starostlivosť, ktorá nevysušuje.

Neberte to ako úplne striktné odporúčanie, každý z nás je jedinečný, preto práve vám môže sadnúť iná kombinácia. Poradca taktiež nezohľadňuje vnútorné problémy, ktoré môžu trápiť váš organizmus a prejavujú sa navonok ako problémy na pokožke. Zohľadnite prosím, že kozmetika vnútorné stavy nelieči, a teda nerieši skutočnú príčinu problému. Môže však výrazne zlepšiť stav kože. Na definitívne riešenie (nielen maskovanie dôsledkov) však budete potrebovať pracovať na svojom zdraví aj zvnútra.

Pre lepšie pochopenie, odporúčame prečítať článok z nášho blogu, kde je vysvetlený rozdiel medzi typom a stavom pleti (kliknite na odkaz).

Nasledujúca kombinácia produktov by mala byť pre vás odrazovým mostíkom ku komplexnej starostlivosti o svoju pleť na ceste ku krajšej a zdravšej pokožke. Starostlivosť o vašu pleť by mohla vyzerať napríklad takto.

Základná každodenná starostlivosť – VARIANT 1

Odporučili sme vám produkty pokrývajúce každodenný základ starostlivosti o pleť – teda odlíčenie (odstránenie SPF), čistenie, tonizáciu a hydratáciu/ochranu, ako balíček starostlivosti o pleť (balíček obsahuje produkty základnej starostlivosti v 3 jednoduchých krokoch, pričom ide o menšie testovacie balenia, a ak nemáte skúsenosť s našimi produktami, odporúčame začať balíčkom a nekupovať osobitne plné balenia).

Ak neviete, ktoré kroky sú potrebné ako základ, ktoré sú doplnkové, či ktoré produkty kedy použiť, prečítajte si tento článok. Prečo je práve čistenie, a nie používanie krémov, najdôležitejším krokom starostlivosti o pleť sa dozviete v tomto článku. Nevynechávajte ani dôležitý krok tonizácie, v tomto článku vám povieme, prečo to nerobiť. Ako si vybrať správny pleťový krém, si prečítajte v tomto článku. A ako zistíte, či je hydratačný? Čítajte tu.

Produkty Kvitok sú určené pre ľudí, ktorí si chcú vyladiť starostlivosť doslova do poslednej bodky (napr. majú špecifické požiadavky alebo im vyhovuje zmena starostlivosti pred menštruáciou či na základe ročných období), preto sú základné produkty jednoduchšie, a k nim neskôr viete kombinovať najmä pleťové séra s jednou aktívnou látkou, ktorých môže byť aj viac naraz, podľa aktuálnych potrieb pleti.

V rámci základnej každodennej starostlivosti je odporúčaná aj SPF ochrana. Slniečko je samozrejme zdravé a potrebné, ale v rozumnej miere. Nadmerné vystavenie pokožky UV žiareniu bez ochrany spôsobuje nielen starnutie pleti či pigmentácie, ale takisto ide o preukázaný karcinogén. Ak teda budete dlhšie na slnku (resp. vonku, pretože slnečné lúče (hlavne UVA žiarenie) prenikajú a môžu pokožku poškodiť aj keď je pod mrakom), odporúčame sa dostatočne chrániť aj pomocou SPF krému.

V ponuke nášho eshopu nájdete SPF krémy najmä s anorganickými filtrami, ktoré ale majú svoje špecifiká, preto ak ste si k nim nenašli cestu a hľadáte niečo, čo sa rýchlo vstrebáva, nezanecháva biely film a je maximálne kompatibilné s makeupom, nájdete u nás aj krémy s organickými filtrami. SPF krémy môžete doplniť aj produktami dekoratívnej kozmetiky s UV ochranou. Všetko, čo potrebujete vedieť o UV ochrane, nájdete v tomto článku.

Základná každodenná starostlivosť – VARIANT 2

Ďalšou možnosťou kombinácie produktov sú produkty z prémiovej kolekcie Solution by Kvitok obsahujúcou aktívne látky s preukázateľnými účinkami na základe klinických štúdií, ktoré sú zamerané na hydratáciu, antipollution ochranu či ochranu pred tzv. modrým žiarením z elektronických prístrojov. Sú komplexnejšie, obsahujú viac aktívnych látok, a teda sú vhodnejšie pre tých, ktorí chcú používať základné produkty bez toho, aby museli pridávať a kombinovať ešte x ďalších produktov.

Určite však netreba skúšať “piate cez deviate”, preto odporúčame si na začiatok zvoliť buď klasické produkty Kvitok alebo tie z kolekcie Solution, a až po ustálení môžete skúsiť kombinovať, vymieňať a hľadať to, čo najviac vyhovuje.

Cca po 3-6 týždňoch poctivého používania takejto komplexnej starostlivosti sú viditeľné aj prvé výsledky (samozrejme, záleží od konkrétnej osoby, a stavu pleti). Práve preto je dôležité nehodnotiť kozmetické produkty po prvých použitiach, ale je potrebné nechať si ozaj dostatok času na vyskúšanie produktov. Do tej doby odporúčam dôkladne sledovať reakcie pleti, pretože v prvom rade musíte spoznať svoju pleť vy, aby ste si vedeli zostaviť vhodnú starostlivosť. Bohužiaľ, nikto to za vás nemôže urobiť, a treba naozaj počítať s tým, že to nastavenie môže trvať mesiace, a niekedy aj roky. Ideálne by bolo, ak by ste sa odfotili pred a po niekoľkých týždňoch, aby ste mali predstavu o tom, ako pôsobí nová starostlivosť na vašu pleť.

Ďalšie produkty môžete pridávať až vtedy, keď si nastavíte základ. Určite nie je vhodné zaradzovať hneď aj doplnkové produkty, keď nemáte základ, na ktorom môžete stavať.

Odstránenie SPF z pleti

Odstránenie SPF krému môže občas náročné, preto odporúčame vyskúšať náš TOP odličovací produkt – Čistiaci a odličovací olej 2v1, ktorý si s tým ľahko poradí a je vhodný aj pre tú najcitlivejšiu pleť.

Starostlivosť o očné okolie

Citlivá pokožka v oblasti očí je tenšia a menej odolná. Preto sa na nej znaky starnutia objavia skôr a sú viditeľnejšie. Zaslúži si jemnú starostlivosť, ktorá by mala byť v prvom rade preventívna, čiže je vhodné začať kľudne vo veku 20-25 rokov. Pre jemnú každodennú starostlivosť môžete použiť očný krém s plamatkou a prasličkou, občas si môžete dopriať hydratačnú hydrogélovú masku, a ak budete potrebovať osvieženie po dlhej práci na PC, očný obklad bude skvelým pomocníkom.

Pomôcky

Pre zvýšenie efektivity čistenia odporúčame doplniť konjac hubku (pozor v prípade poškodenej, extrémne citlivej pokožky, rosacei, psoriázy a pod.), alebo kozmetické tampóny. Dôležitou súčasťou by mal byť samostatný uteráčik na tvár, ktorý by ste mali meniť každý deň, najmä ak bojujete s akné.

Pre lepšie zapracovanie produktov do pokožky a zlepšenie mikrocirkulácie odporúčame masáže, buď ručne alebo pomocou masážneho valčeka (nie však v prípade poškodenej, extrémne citlivej pokožky, rosacei, psoriázy a pod.).

Doplnková starostlivosť

Ako sme spomínali vyššie, dom sa stavia od základov, preto ak už ho máte nastavený správne, môžete sa posunúť ďalej a vybrať si produkty, ktoré starostlivosť o pleť pozdvihnú na vyšší level, dokážu pleť rozžiariť a vyriešiť aj nedostatky súvisiace s aktuálnym stavom.

Aby sme vám vedeli poradiť vhodné doplnkové produkty, potrebovali by sme vedieť viac o vašej pleti viac. Stav pleti je aktuálny vzhľad našej kože a je odrazom toho, ako sa o seba staráme zvonku a zvnútra. Mení sa v závislosti od pôsobenia rôznych faktorov (vek, starostlivosť o pleť, ročné obdobie, stravovanie, hormonálne zmeny, užívanie liekov, stresová záťaž…). Je to zmena, ktorú môžeme ovplyvniť aj sami k lepšiemu alebo k horšiemu, a to výberom kozmetiky či celkovou starostlivosťou o seba zvonku aj zvnútra. Ak však ide o prejav vnútorného stavu organizmu (dôsledok ochorení a pod.), kozmetika iba eliminuje prejavy, nerieši skutočnú príčinu.

Potrebujete pomôcť s niektorými z týchto problémov? Vyberte z nižšie uvedených, aby sme vám vedeli čo najlepšie odporučiť vhodné produkty.