DESATORO pre krásnu a zdravú pleť

Ak chceme, aby naša pleť bola krásna, mladistvá a zdravá, mali by sme si osvojiť niektoré návyky starostlivosti o seba, ktoré by sme mali dodržiavať každý deň, a to bez jedinej výhovorky. Tých 3-5 minút denne si snáď nájde každý, že?

Toto je moje desatoro starostlivosti o pleť, ktorým sa riadim. Verím, že sa inšpirujete.

 

  1. Nájdem si na seba dostatok času a urobím si zo starostlivosti o pleť rituál, na ktorý sa budem tešiť. Nič iné sa tu nedá poradiť, najväčšiu časť práce musíte urobiť sami komplexnou, správnou a pravidelnou starostlivosťou. Kozmetické produkty (bez ohľadu na značku a cenu) zázraky nerobia – bohužiaľ.
  2. Správam sa k svojej pleti s rešpektom a šetrne. K pokožke sa správajte veľmi jemne a nedráždite ju agresívnymi produktami, častými peelingami, drhnutím uterákom a pod.
  3. Každý večer dôkladne odlíčim a vyčistím tvár. Nikdy nechoďte spať s nalíčenou a neprečistenou pleťou. Počas noci pleť potrebuje priestor na regeneráciu, namiesto toho, aby sa zapodievala odstraňovaním nečistôt.
  4. Pleť si dôkladne čistím aj každé ráno. Hoci sa to môže zdať ako zbytočnosť, nie je. Počas noci sa organizmus snaží zbaviť odpadových látok, preto na pokožke môžeme nájsť ráno vrstvu mazu obsahujúcu odpadové látky a odumreté bunky. Keďže je to tukového charakteru, voda na prečistenie nestačí.
  5. Nezabúdam ani na krok tonizácie, ktorý moju pleť vyživí a pripraví na ďalšie ošetrenie. Toto je tiež jeden z krokov, ktorý sa väčšine z vás zdá zbytočný. Opak je však pravdou. Tonizačné vody pleť osviežujú, vyživujú, dokážu riešiť niektoré kozmetické nedokonalosti, a najmä upravujú pH po čistení pleti. Mali by byť mierne kyslé, pretože aj povrch našej pleti si potrebuje udržať mierne kyslé pH – 5,5. Voda z vodovodu, ktorou si po čistení pleti obvykle tvár oplachujeme, má však pH vyššie a hlavne, pozor na jej tvrdosť – pri jemnej a citlivej pokožke tak môže spôsobiť jej vysúšanie, podráždenie, tvorbu a zlé hojenie podráždení a ekzémov. 
  6. Používam kvalitné denné a nočné krémy. Kvalita však neznamená produkt plný vody, ropných derivátov, syntetických emolientov, parfumov a ďalších látok, ktoré našej pleti nerobia dobre. Vyberajte si produkty s vysokým obsahom rastlinných olejov pre vyživenie a ochranu pokožky pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a transepidermálnou stratou hydratácie.
  7. Aspoň raz za 2 týždne doprajem svojej pleti peeling pre odstránenie odumretých buniek a revitalizáciu pleti. K tomu je ideálna ešte 1-2 krát týždenne výživná pleťová maska a pozitívne zmeny uvidíte čoskoro.
  8. Nestriedam piate cez deviate, nájdem si to svoje, podľa typu pleti. Stavte pri tom na kvalitu a čítajte si zloženia produktov. Ak patríte do skupiny, ktorá volí produkty podľa ceny, akcie, pekného obalu alebo podľa toho, čo pomohlo kamarátke, je načase zmeniť prístup. Len tak si viete zvoliť tú správnu starostlivosť.
  9. Chránim svoju pokožku pred spálením. Vyhnete sa tak pigmentáciám, predčasnému starnutiu, oxidačnému poškodeniu, ale aj oveľa horším dôsledkom prehnaného vystavenia pokožky slnku (napr. rakovina kože).
  10. Používam osobitný uteráčik na tvár a mením ho denne. Toto je z hygienických dôvodov nevyhnutnosť! Obzvlášť ak má vaša pleť sklony k tvorbe vyrážok a akné. Najhoršie je zdieľať jeden uterák so všetkými členmi rodiny. To je raj pre baktérie, ktoré si potom prenášate aj na tvár. S tým súvisí aj obliečka na vankúš, ktorú je potrebné pri problémoch s tvorbou vyrážok, meniť častejšie – kľudne aj denne.

 

Bonusový bod: Myslím racionálne. Neočakávam zázraky od produktov, najmä ak chcem riešiť dôsledky nejakého vnútorného problému, ktorý sa na pleti môže prejaviť vo forme vyrážok, akné, začervenaní, ekzémov a pod. Tam je potrebné začať zvnútra. 

 

V súvislosti s tým platí samozrejme to, že ak sa o seba postaráte správne aj zvnútra, aj pleť bude zdravá. Stav pleti je totiž odrazom vnútorného stavu nášho organizmu. To znamená kvalitná strava, pitný režim pre ľahšie zbavovanie sa odpadových látok, dostatok odpočinku a spánku. Tiež by bolo vhodné redukovať stresové situácie, ale napríklad aj žiarenie z elektronických prístrojov (počítače, tablety, telefóny) – čo je novodobým problémom, o ktorom sa ešte málo diskutuje. O tom si povieme niečo viac v niektorom z ďalších článkov.

 

Ja osobne som mala v začiatkoch veľký problém najmä s bodom 1 – teda nájsť si dostatok času. A momentálne aj s obmedzením používania elektroniky, keďže je to súčasť mojej práce. S čím ste mali, alebo máte najväčší problém vy?

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *