Tento Beauty drink vznikol na základe mojej dlhodobej vízie o tom, že pre krásnu a zdravú pleť nie sú potrebné iba správne kozmetické produkty, ale je nevyhnutné predovšetkým starať sa o to, aby sme mali zdravé telo. Pretože stav pleti je odrazom najmä vnútorného stavu nášho tela.
Drink obsahuje prémiové rastlinné extrakty z hrachu siateho, včelníka moldavského a rôsolovky striebristej, doplnené o kyselinu hyalurónovú a vitamínový komplex.
HRACH SIATY/ ANAGAIN™ NU
Hrach je bohatý na arginín, proteíny, vitamíny skupiny B, škrob a vlákninu. Je tiež bohatým zdrojom antioxidantov, horčíka a nukleových kyselín (látky, ktoré podporujú zdravé delenie a rast buniek). Hrach je skvelým zdrojom bielkovín.
Extrakt z hrachu siateho bol klinickými štúdiami skúmaný ako podporný faktor pre stimuláciu špecifických molekúl v dermálnych papilárnych bunkách (vlasových folikuloch) potrebných pre naštartovanie rastu vlasov. Cyklus rastu vlasov pozostáva z 3 fáz – anagénna, katagénna a telogénna. Každý vlas prechádza týmito fázami nezávisle od susedných. Problémy s vypadávaním vlasov sú často spôsobená nerovnováhou cyklu rastu vlasov v dôsledku hormonálnych problémov, podvýživy, stresových či genetických faktorov.
Klinické štúdie preukazujú, že ANAGAIN™ NU:
- je schopný stimulovať vlasové folikuly pre rast nových vlasov,
- redukuje vypadávanie vlasov po jednom mesiaci o 34 % a po dvoch mesiacoch o ďalších 37 %,
- viditeľne zlepšuje hustotu vlasov,
- 86% dobrovoľníkov si všimlo výrazné zníženie vypadávania vlasov a chceli pokračovať v ďalšej aplikácii,
- účinnosť je preukázaná pre obe pohlavia.
VČELNÍK MOLDAVSKÝ/ DRACOBELLE™ NU
Táto rastlina je tradične používaná najmä v strednej Ázii pre svoje antioxidačné, kardioprotektívne a anti-agingové vlastnosti vďaka vysokému obsahu flavonoidných glukuronidov, ako je napríklad tilianín a luteolín-glukuronid. Listy a kvety sa vďaka svojej príjemnej chuti používajú aj pre prípravu osviežujúceho čaju či ochutenie jedál.
Extrakt z včelníka bol klinicky testovaný na zlepšenie hydratácie, pružnosti a pevnosti pokožky v súvislosti so starnutím pokožky.
Starnutie spôsobujú viaceré faktory – okrem iného najmä zníženie metabolizmu súvisiace so starnutím, ktoré spomaľuje procesy opravy a regenerácie. To podporuje degradáciu kolagénu, čo vedie k strate hustoty kože, pružnosti a pevnosti a nakoniec tvorbe vrások. To sú vnútorné faktory starnutia pleti. Samozrejme, aj nesprávna agresívna starostlivosť či slnečné žiarenie, spôsobujú nadmernú transepidermálnu stratu hydratácie. V tomto prípade ide zase o vonkajšie faktory.
Pri klinickej štúdii na bunkovej úrovni bolo preukázané, že DracoBelle ™Nu napodobňuje pozitívne účinky nízkokalorickej stravy a cvičenia. Zistilo sa, že zníženým príjmom kalórií telo iniciuje vrodený regeneračný proces, ktorý priamo vedie k omladeniu a spolu s cvičením vedie k dlhšej životnosti buniek.
Klinické štúdie in vitro preukázali, že pri pravidelnom užívaní počas 8 týždňov DRACOBELLE™ NU:
- bola zvýšená hydratácia, pružnosť a pevnosť pokožky,
- 94% dobrovoľníkov pociťovalo zlepšenie stavu pokožky a 72% považovalo pokožku za hydratovanejšiu,
- je vhodnou prírodnou ingredienciou pre anti-aging efekt a “beauty booster”.
RÔSOLOVKA STRIEBRISTÁ
Tradične sa táto huba používala ázijskými liečiteľmi pri problémoch s trávením, búšením srdca či zápaloch horných dýchacích ciest. Obsahuje veľa minerálov (vápnik, draslík, sodík), železo, vitamín D a vitamíny skupiny B.
Obsiahnuté polysacharidy stimulujú imunitný systém, majú protizápalový a antialergický účinok. Vysoká koncentrácia vlákniny tiež podporuje črevnú peristaltiku a zníženie absorpcie tukov. Vďaka obsahu polyfenolov je skvelým antioxidantom.
V tradičnej čínskej medicíne bola vždy táto huba považovaná za benefitnú pre pokožku vďaka tomu, že polysacharid v nej obsiahnutý, dokáže naviazať 500 krát väčšie množstvo vody, než kyselina hyalurónová a glycerín. Podľa tradičnej čínskej medicíny pomáha tiež udržiavať optimálnu váhu, posilňuje kosti a podporuje krásu.
Viacero vedeckých štúdií tiež prináša informácie o protirakovinovom potenciáli tejto huby, o podpore tvorby červených krviniek, zlepšení imunitného systému, stimulácii syntézy DNA vo vaskulárnych bunkách, čo je vhodné pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb (ateroskleróza, hypertenzia). Vodný extrakt a bezalkoholová tinktúra preukázali významný potenciál v prevencii a liečbe neurologických poškodení.
Výskumy tiež preukázali zvýšenie aktivity enzýmu superoxiddismutázy, prirodzeného antioxidantu v ľudskom tele.
KYSELINA HYALURÓNOVÁ
Kyselina hyalurónová je veľmi dôležitá z hľadiska hydratácie a to je kľúčové pre lepšiu kvalitu pokožky. Je jedným zo základných stavebných prvkov kože (tvorí až 55% podiel), ale nájdeme ju aj na slizniciach, v mäkkých spojivových tkanivách, kĺbovej tekutine, pupočnej šnúre, pľúcach, mozgu alebo v sklovci oka. V našom tele vzniká prirodzene pomocou enzýmov – priamo vnútri našich buniek. Cez bunkovú membránu postupne prechádza aj do medzibunkového priestoru.
V pokožke udržiava vodu a prísunom vody dokáže zväčšiť svoj objem v bunkách pokožky až na 1000-násobok. Preto je ideálna pre zabezpečenie hydratácie pleti. Vekom sa však z pleti stráca a následkom tohto úbytku koža stráca hydratáciu, pružnosť, pevnosť, je suchšia a objavujú sa vrásky.
Kyselina hyalurónová má tiež dôležitú úlohu pri zvlhčovaní slizníc a vďaka tomu, že vypĺňa medzibunkové priestory, zabraňuje prieniku baktérií, vírusov a cudzorodých látok do organizmu. Je nevyhnutná aj pre správne fungovanie kĺbov a svalov, pôsobí ako mazivo – nachádza sa v synoviálnej tekutine kĺbov.
Schopnosť organizmu tvoriť kyselinu hyalurónovú vekom prirodzene klesá. Vo veku 40 rokov je to len polovičné množstvo z toho, čo organizmus reálne potrebuje. Na jej tvorbu nepriaznivo vplýva slnečné žiarenie, stres, zápaly či nikotín. Problémom tak nie je len starnutie pleti, ktoré vnímame navonok.
Hlavné benefity kyseliny hyalurónovej:
- rýchlejšia regenerácia pleti,
- vnútorná a účinná hydratácia pokožky,
- priaznivo ovplyvňuje pohybový systém,
- zmierňuje príznaky celulitídy,
- zlepšuje kvalitu vlasov,
- zlepšuje stav pleti po akné
Čo sa týka mechanizmu účinku, štúdie preukazujú, že pri orálnej aplikácii je časť kyseliny hyalurónovej absorbovaná neporušená a časť z nej sa rozkladá v tráviacom trakte na cukry, ktoré sú ďalej absorbované a telo ich môže využiť pre doplnenie vlastných zásob.
Je tiež preukázané, že kyselina hyalurónová pôsobí priaznivo (ako prebiotikum) na stimuláciu rastu prospešných baktérií v tráviacom trakte, ktoré podporujú imunitný systém a vedú k celkovému zdraviu kĺbov, pokožky a spojivového tkaniva v tele.
Štúdie preukazujú, že konzumácia už 80 mg denne počas 3 mesiacov preukázateľne zlepšuje funkciu pohybového aparátu a eliminuje bolesti kĺbov.
VITAMÍN C (KYSELINA ASKORBOVÁ)
Vitamín C alebo kyselina askorbová je významným antioxidantom a napomáha k správnej tvorbe kolagénu. Je rozpustný vo vode a jeho nedostatok má negatívny vplyv na pružnosť ciev, môže sa prejavovať zvýšenou krvácavosťou a znižuje pevnosť zubného aparátu. Choroba spôsobená nedostatkom vitamínu C sa nazýva skorbut. V súčasnosti už je toto ochorenie veľmi vzácne, ale môže sa vyskytnúť ako sprievodný jav pri diétach.
Denný príjem vitamínu C by mal u dospelého byť cca 100-150 mg (počas záťaže organizmu a choroby, u fajčiarov, tehotných a dojčiacich žien, športovcov či ľudí s fyzicky náročnou prácou by mali mať príjem vyšší). Nadbytočné množstvo sa vylučuje močom, preto zásoby musíme dopĺňať každý deň.
Vitamín C:
- je dôležitý pre podporu imunitného systému (najmä počas intenzívnej telesnej námahy a po nej) a správnu funkciu a pevnosť spojivového tkaniva, krvných ciev, pokožky…,
- prispieva k normálnej tvorbe kolagénu, udržaniu rovnováhy kolagénu a elastínu v pokožke a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie,
- prispieva k správnej funkcii psychiky, k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k zníženiu vyčerpania a únavy.
Pri nedostatku vitamínu C dochádza k:
- strate pružnosti ciev, objavuje sa krvácanie do kože, slizníc, kĺbov,
- únave, zhoršeniu stavu zubov, ďasien, kostí, k opuchu kĺbov a ich bolesti,
- spomaleniu tvorba červených krviniek, znižuje sa obranyschopnosť organizmu
VITAMÍNOVÝ KOMPLEX
VITAMÍN E
Je jedným z najdôležitejších antioxidantov v našom tele. Zabraňuje poškodeniu buniek vplyvom voľných radikálov zo znečisťujúcich látok vytváraných pri bežnom metabolickom odstraňovaní odpadových látok v organizme.
Prispieva tak k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
Fajčenie, vystavenie znečistenému ovzdušiu či nadmerné opaľovanie môže zásoby vitamínu E v organizme vyčerpať.
Nedostatok sa prejavuje svalovou slabosťou a poruchami fungovania svalov, vyskytujú sa problémy nervového systému, postihnutia kardiovaskulárnej sústavy, chudokrvnosť, stráca sa prirodzená obranyschopnosť a znižuje sa aktivita imunitného systému, zvýšiť sa môže aj peroxidácia tukov v pečeni, nedostatok má vplyv aj na plodnosť.
VITAMÍN B1 (TIAMÍN)
Je dôležitý pre správne fungovanie nervového a srdcového systému, psychiky a prispieva tiež k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie v organizme – podieľa sa na metabolizme sacharidov a ich premene na glukózu a podporuje tiež tvorbu acetylcholínu, ktorý pomáha pri správnej funkcii pamäti.
Nedostatok môže vznikať pri jednotvárnej strave, nadmernej fyzickej námahe, stresovej záťaži, pri nadmernom požívaní alkoholu alebo pri cukrovke.
Najčastejšími príznakmi jeho nedostatku sú únava, bolesti hlavy, znížená chuť do jedla, nervozita, podráždenosť, pri vyššom nedostatku dokonca depresie, poruchy nervovej sústavy prejavujúce sa bolesťami svalov, poruchami citlivosti, alebo aj vážnejšie ochoreniaako je Beri-Beri či Wernick-Korsakoff syndróm.
VITAMÍN B2 (RIBOFLAVÍN)
Je dôležitý pre zachovanie zdravých slizníc, správne fungovanie nervového systému, udržanie zdravých červených krviniek, zdravej pokožky a zraku, prispieva tiež k ochrane buniek pred oxidačným stresom, zníženiu únavy a vyčerpania, správnej látkovej premene železa.
Jeho hlavnou úlohou je premena energie cukrov, tukov a bielkovín – prispieva k správnemu látkovému metabolizmu.
V tele sa neukladá, preto je potrebné ho neustále dopĺňať prostredníctvom pestrej a vyváženej stravy. Nedostatok sa najčastejšie prejavuje popraskanými kútikmi pier, aftami, suchou a drsnou kožou, jej zápalovými zmenami, svrbením a pálením očí, zápalom spojiviek, svetloplachosťou, zrakovou únavou, zápalmi jazyka…
VITAMÍN B3 (NIACÍN)
Vitamín B3 je súhrnný názov pre kyselinu nikotínovú a nikotínamid. Je tiež známy pod názvom niacín alebo vitamín PP, čiže protipelagrový (označenie je odvodené od ochorenia pri jeho nedostatku – tzv. pelagra, pre ktorú je typická triáda klinických príznakov, známych ako 3D – dermatitída, diarrhea a demencia).
Tento vitamín pozitívne vplýva na mentálnu a nervovú rovnováhu a podporuje činnosť nervového systému. Podieľa sa aj na hospodárení organizmu s vodou, prispieva k správnemu látkovému metabolizmu, zachovaniu zdravých slizníc, pokožky a tiež k zníženiu vyčerpania a únavy.
Nedostatok vitamínu B3 sa prejavuje únavou, nespavosťou, slabosťou, stratou chuti do jedla, poruchami trávenia, škvrnami na koži a jej podráždením, vyrážkami na koži vystavenej slnečnému žiareniu…
VITAMÍN B5 (KYSELINA PANTOTÉNOVÁ)
Vitamín B5 je kyselinou aj vitamínom súčasne. Je dôležitý pre správnu syntézu a látkovú premenu steroidných hormónov, vitamínu D a niektorých neurotransmiterov, prispieva k zdravej duševnej výkonnosti, zníženiu vyčerpania a únavy a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.
S nízkou hladinou môžu súvisieť napríklad aj nadmerné fajčenie alebo nadmerná konzumácia alkoholu. Problémom je aj konzumácia jedál po konzervovaní či mrazení, kde klesá koncentrácia vitamínu až o 70%.
Nedostatok sa prejavuje najčastejšie zhoršením stavu kože a zápalovými procesmi na pokožke či tráviacimi ťažkosťami a zápalmi tráviaceho traktu.
VITAMÍN B6 (PYRIDOXÍN)
Je dôležitý pre krvotvorbu (správnu tvorbu červených krviniek), prispieva k správnej syntéze cysteínu a látkovej premene homocysteínu, bielkovín a glykogénu.
Je koenzýmom pre vyše 100 enzýmov v našom tele, preventívne pôsobí voči Alzheimerovej alebo Parkinsonovej chorobe, zlepšuje pamäťové schopnosti a pôsobí proti depresii.
Pri jeho nedostatku sa na koži vyskytujú hlavne zápaly, taktiež na slizniciach v ústach, môže dochádzať k poruchám nervového systému, podráždenosti, depresii, nespavosti, imunitného systému, vyskytuje sa často vypadávanie vlasov, bolesti hlavy, anémia…
VITAMÍN B7 (BIOTÍN)
Telo ho produkuje v tráviacom trakte, ale je potrebný aj príjem z potravy. Je veľmi dôležitý počas tehotenstva a tiež koenzým pri metabolizme bielkovín, cukrov a tukov. Prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému, psychiky, k udržaniu zdravých vlasov, slizníc a pokožky.
Jeho nedostatok a nízka hladina sú sprevádzané najmä príznakmi na pokožke, ktorá môže byť šupinatá a suchá, nastávajú problémy s vypadávaním vlasov, praskaním v kútikoch úst, objavuje sa nevoľnosť, strata chuti do jedla, únava a celková slabosť, depresia…
VITAMÍN B9 (KYSELINA LISTOVÁ)
Patrí k základným koenzýmom pre metabolizmus bielkovín v tele a syntézu DNA, je veľmi dôležitý najmä počas tehotenstva pre správny vývoj plodu. Je nevyhnutnou látkou pre tvorbu červených krviniek, pôsobí preventívne voči infarktu a mozgovým príhodám, podieľa sa tiež na produkcii serotonínu a noradrenalínu. Podporuje funkciu celého tráviaceho systému, má podpornú funkciu v rámci prevencie a pri znižovaní rizika vzniku niektorých nádorov, najmä v tráviacom trakte.
Pri nedostatku nastávajú problémy s trávením, nechutenstvo, hnačky, celkové oslabenie organizmu, bledosť a nespavosť, medzi ďalšie príznaky patrí anémia, medzi najvážnejšie prejavy patria neurologické, rastové a reprodukčné poruchy.
VITAMÍN B12 (KOBALAMÍN)
Nachádza sa hlavne v potravinách živočíšneho typu, preto by vegetariáni a najmä vegáni mali dbať na jeho prísun z iných zdrojov. Je dôležitý pre správny priebeh tehotenstva a v období dojčenia. Je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek, podieľa sa aj na syntéze DNA a na správnom fungovaní nervového systému. Dôležitý je tak pre základné funkcie v tele.
Jeho nedostatok sa môže prejaviť až po niekoľkých rokoch, a to vznikom perniciózneho typu anémie, objaviť sa môžu aj degenerácia nervov a kostnej drene, nervové poruchy a poruchy metabolizmu sacharidov, poruchy rastu, dermatitídy, zápaly v ústnej dutine…
STÉVIA
Stévia je považovaná za zdravšiu alternatívu pri sladení prírodného pôvodu. Ide o bylinku so sladkou chuťou, pochádzajúcu z Južnej Ameriky, ktorá má dokonca pozitívne účinky na náš organizmus. Má nula kalórií, pomáha udržať správnu hladinu cukru v krvi, preto je vhodná aj pre diabetikov. Pomáha regulovať hmotnosť a krvný tlak.